Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259535 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #900 : 09 Ağustos 2020, 12:53:38 »
Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard'ın bir sözü vardı , çok severim. Futbol için söylemiş ama bizim herşeyimiz için da geçerli :
“Türk futbolunda her şeyden biraz var , ancak tam olan hiçbir şey yok ”

Bizim donanma da , hava kuvvetleri de , kara kuvvetleri de aynı durumda.

Gemi var ,sayısı yetersiz, gezgin, hss yok ; uçak var , sayısı- mühimmatı yetersiz vs...vs...
Bir işimiz de tam değil yahu...

Ama yine de köşeye sıkıştık mı bunları oyar geçeriz ; oyar geçeriz de olan ülkeye-gariban askere olur. İhtiraslarına kapılıp , orduyu güçlendiremeyenler de bu işin sonunda kahraman rolünü oynar.
En çok da buna üzülürüm...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #901 : 09 Ağustos 2020, 13:21:09 »
Ama yine de köşeye sıkıştık mı bunları oyar geçeriz ; oyar geçeriz de olan ülkeye-gariban askere olur. İhtiraslarına kapılıp , orduyu güçlendiremeyenler de bu işin sonunda kahraman rolünü oynar.
En çok da buna üzülürüm...

Ben realist bir insanım bunu her zaman söylerim buradaki kasıt Kurtuluş savaşı ve İman gücü ise evet bunlar çok önemli ancak ekipmansız bir hiç .  Kurtuluş savaşında Ruslar doğudan, fransız ve italyanlar güneyden çekilmese bir sürü silah bırakmasalar yine sovyet yardımları olmasa o son büyük taaruza kalkılması çok zor olur.

Yunanlıların adaların büyük bölümünü ele geçirdikleri balkan savaşlarında adaları kaptırmamızın nedeni, Averof kadar hızlı yüksek tonajlı bir geminin donanma da olamamasıydı. Çünkü ne zaman bizim donanma ile angajmana geçse yüksek hızı sayesinde bizim gemileri T pozisyonu dediğimiz bizim gemilerin burun tarafına yan dönmüş şekilde yakalıyordu . Böylece bizim gemiler tüm toplarını ona doğrultamazken o tüm topları ile filoya ateş edip tek başına koca filonun Çanakkaleden çıkmasını engelliyordu.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #902 : 09 Ağustos 2020, 13:39:13 »
Ortalık karıştı düzen bozuldu, yetiş ya Siper yetiş ya Gezgin.

Son yapılan anlaşma , Fransa'nın güney kıbrıs'a donanma desteğini vereceğini açıklaması ortalığı iyice kızdırdı.

https://www.navalnews.com/naval-news/2020/08/defense-cooperation-agreement-between-cyprus-and-france-comes-into-force/

Adam böyle de fotoğraf yayınlattırmış. Yani diyor ki senin hak ettiğin sularda total'in gemileri ile Güney kıbrısta kıbrıs botlarınıda yanıma alır arama yaparım. Bulursam da senin hakkını çıkartırım. NAPAACAAAN diyor.

Adamın denizaltından ve gemiden seyir füzesi kabiliyeti var mı var. Yapacağın her hangi bir anti-gemi saldırısında uçaklarına angaje olabilir mi ? Olur. Hemen som demeyin som da aktif radar arayıcı başlık yok. mm-38 exocet ve havadan atılan harpoonlar kadar isabet oranı yüksek olmaz. Onuda geçtim uçak gemisi de var her an senin gemilerine menzil dışından sürpriz saldırı yapabilir.

Şu an en azından siperlerimizi barbaros mlu'lara (vls kabiliyetini arttırarak)koysaydık., milgemlere vls ekleyip gmh kabiliyetlerini arttırmış olsak, gezginleri denizaltılardan atabiliyor olsak. Kıbrısa bir hava üssü kurup buradan anti gemi tatbikatları yapıyor olsak ve kara konuşlu siper ve atmacalarımızın kurulum düzenini tamamlamış olsak alayınız gelsin derdim.

Ama şu durum pek yararımıza işlemez.

SOM´larin hakkini yemeyin lütfen. Isabet orani ölümcül.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #903 : 09 Ağustos 2020, 13:44:01 »
Hocam biz vatanın sularını savunuyoruz Fransız , Mısır neyi savunuyor?
2 filo F-16 , 2 denizaltı saldırısı ile 2 'şer Fransız ve Mısır gemisini doğu Akdenize gömdük mü bu iki devlet kuyruklarını kıstırır kaçar...

Ben bağnaz ve hayalci biri değilim hatta beni tanırsınız çok karamsarımdır ama şu andaki durumumuzla Balkan savaşı-kurtuluş savaşı şartları çoooook farklı...Zayıfız ama merak etmeyin bu kadar da aciz değiliz...

Hele Fransız kamuoyu bizim Yunan çıkarları için oralarda ne işimiz var diye baskıya başlar.

Olan da bunların gazına gelen Yunanlılara olur...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #904 : 09 Ağustos 2020, 13:46:41 »
Suriye meselesini çözemezsek diğer bütün cephelerde yeniliriz. Beş altı cephede aynı anda mücadele edecek imkanlara sahip değiliz. Suriye meselesini çözemediğimiz taktirde, potansiyel düşmanlara şöyle bi' bakalım;

-Yunanistan
-Kıbrıs Rum kesimi
-Mısır
-Rusya
-Suriye
-İran
-Fransa

ve perde arkasından bunları destekleyecek; ABD, İngiltere, İsrail, Almanya gibi ülkeler cabası. Yapılacak iş bellidir. Rusya, Suriye ve İran' la anlaşarak, Kıbrıs Rumları ve Yunanistan' la savaşarak meseleleri çözeceğiz. Rusya' yla anlaştığımız için ABD, İngiltere, Almanya ve İsrail meseleye direkt müdahale edemeyecektir. Rusya' yla anlaşma konuları içinde Libya' da olacağından; aynı zamanda Fransa' nın da ağzının payını vermiş oluyoruz. Görüldüğü üzere Suriye meselesi çözüldüğü anda çil yavrusu gibi dağılacaklardır. Bu arada Barzanistan hayali de güme gider.

Listenin başındaki iki ülke olsa hiç sorun yok. Hatta onlarla savaşmak pek çok sorunun çözümü için iyi bile olabilir.  Ancak liste daha kalabalık.

Partikül dostum doğru diyorsun da ben de tekrar ediyorum. Bizde bunu yapacak yok. Bu işin en başında Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olmalıydık. Ama biz başkalarının peşine takıldık. Baktık o başkaları Kürt koridoru kuruyorlar, halen uyanmadık, üstüne ülkemizde barış süreci başlatmıştık, koridorun kuruluşuna, teröristlerin geçişine, tırlarla silahların nakledilmesine göz yumduk. Baktık darbe yapıyorlar o zaman uyandılar. Bütün bunları muhalefetteki partilerden biri yapsa ortalık yıkılırdı. Suriye ve Rusya ile anlaşma treni kaçtı. Mevcut şartlarla imkansız.

Benzer hata Akdeniz'de mevcut. Akdeniz'in güneyindeki ülkelerle aramız iyi olmalıydı ki bugün yaşadığımız sorunlar olmazdı. Ama her zamanki gibi devlet yönetiminde olmaması gereken duygusallıkla hareket ettiğimiz,  milleti de o şekilde yönlendirdiğimiz için  durum bu? Bizlerin burada şu olmalı bu olmalı dememiz pek bir şey değiştirmiyor. Nedense herkesle düşmanız değil mi? Tarihçi arkadaşlara soralım bakalım geçmişte hangi döneme benziyor durum?

Dünya üzerinde büyük savaşlar, enerji kaynaklarının ve madenler gibi eonomik getirisi yüksek olan değerlerin paylaşımı konusunda oluşan anlaşmazlıklar sonucu çıkmışlar. Dikkat edin. Şu an yalnızız. Bu yalnızlığı bozacak hiçbir girişim yok. Düşünen bile yok! Bugüne kadar ciddi hatalar yapanların gösterdikleri istikamette tehlikeli bir yol ayrımındayız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #905 : 09 Ağustos 2020, 13:59:35 »
Ben Trump'a sallayıp duruyordum ama bu Bunak Biden  , tam bir Yunan aşığıymış...

ABD , seçimi bekliyor seçimden sonra Libya'da ak-kara belli olur...

Sarı öküz hikayesini hepiniz bilirsiniz. Biz o sarı öküzü yani Suriye'yi vererek bekaa'mıza büyük darbe vurdurduk...
Rusya , YPG, ABD bölünmesine ses çıkamadığınız Suriye ve Akdenize hep birlikte çullandı.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2020, 14:00:40 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #906 : 09 Ağustos 2020, 14:28:56 »
2 filo F-16 , 2 denizaltı saldırısı ile 2 'şer Fransız ve Mısır gemisini doğu Akdenize gömdük mü bu iki devlet kuyruklarını kıstırır kaçar

Hocam elini kalbine koy ve söyle o dediğini;

1- tam başarıyla yapabileceğimize,
2- buna cesaret edecek siyasi iradeye sahip olacağımıza
3- Hepsi olsa bile en azından donanmanın yarısını elimize alıp yollanmayacağımıza

inaniyormusun ?

Evet Fransızlar korkak derler ama bunu en son yaptıklarında karşılarında kendilerinden kat kat güçlü bir ülke vardı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #907 : 09 Ağustos 2020, 15:05:23 »
yetis Gezgin   gezgin

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #908 : 09 Ağustos 2020, 15:35:02 »
2 filo F-16 , 2 denizaltı saldırısı ile 2 'şer Fransız ve Mısır gemisini doğu Akdenize gömdük mü bu iki devlet kuyruklarını kıstırır kaçar

Hocam elini kalbine koy ve söyle o dediğini;

1- tam başarıyla yapabileceğimize,
2- buna cesaret edecek siyasi iradeye sahip olacağımıza
3- Hepsi olsa bile en azından donanmanın yarısını elimize alıp yollanmayacağımıza

inaniyormusun ?

Evet Fransızlar korkak derler ama bunu en son yaptıklarında karşılarında kendilerinden kat kat güçlü bir ülke vardı.

Ben inaniyorum

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #909 : 09 Ağustos 2020, 16:12:05 »

Partikül dostum doğru diyorsun da ben de tekrar ediyorum. Bizde bunu yapacak yok.

Orası ayrı mesele, biz olması gerekeni söyleyelim de... Doğu Akdeniz meselesinde son derece dik durmak lazım, telafisi yok. Savaş sa savaş..! Hiç affı yok yani. Niye olduğunu biliyor musunuz sevgili dostlar? Şayet Mavi Vatanı Yunanistan' a kaptırırsak; bundan yirmi sene sonra Yunanistan' ın refah durumu Norveç seviyesine yükselecek. Ogünlerin şartlarında 100 milyon olacak Türk milleti 8-9 bin dolarlara talim ederken; nüfusu hemen hemen aynı kalacak 10 milyonluk Yunanistan ın refah seviyesi 80-90 bin dolar mertebesine yükselecek. Eline geçirmiş olduğu imkanları hesaba katarsanız, ordusunu ne gibi imkanlarla modernize edeceklerini varın siz düşünün.

O nedenle sevgili dostlar, zurnanın zırt dediği yerdeyiz. Bu sefer hatanın telafisi yok. Oldu bittiye kesinlikle müsaade edilemez. Bizim memleketin güzel bir lafı vardır; yavaş tükmüğün sakala zararı vardır derler... O nedenle Yunanistan' ın yüzüne Arjantin Laması gibi tükürme vaktidir. Çünkü adam utanmıyor... Şu haritaya bakar mısınız yav;

https://twitter.com/grecopoulos_ang/status/1292064902828490753/photo/1

Hiçbir hakkı olmadığı halde Akdeniz' in yarısında hak iddia edebiliyor! ve bunu yüzsüzce, arsızca yapıyor. Şimdi sen bu adamlarla neyi konuşacaksın, nasıl uzlaşacaksın? O nedenle palikaryalara öyle bir girişmek gerekiyor ki, kızılcık sopasıyla; yen mi yemen mi! 
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2020, 16:21:51 Gönderen: Partikül »