Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #890 : 08 Ağustos 2020, 23:13:54 »
Müttefikleri söyledim ya... Rusya, İran ve Suriye. Mutlaka Suriye kör düğümünü çözmemiz gerekiyor. Peki kimle çözeceğiz bu meredi? Bu sorunun cevabı Rusya olsa gerek! Bu Ruslar hem Libya' da hem de Ermenistan meselesinde sürekli karşımıza çıkıp duruyor. Demek ki Rusya' yla anlaşma yollarını bulabilmiş olsak; biranda üç tane cephede kurtulmuş oluyoruz. Geriye ne kalıyor; Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Yunanistan. Buradaki hasmımız da bellidir. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #891 : 09 Ağustos 2020, 00:00:22 »
Hocam hem Nato'da olup hem de bu 3 şeytan devlet ile nasıl müttefik olacağız?

Bizi ittikleri tuzak zaten bu 3'lünün yanı. Buraya geçtiğimiz an koalisyon kurup üzerimize çullanacak emperyalist batı.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #892 : 09 Ağustos 2020, 00:12:59 »
Hocam Rusya ve İran İn diğerlerinden farkı neki? Rusya bizi yanında görmek istese Suriye ve Libya da anlaşmaya çoktan yanışırlardı. İran keza aynı.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #893 : 09 Ağustos 2020, 00:27:18 »
Nato' mu kaldı hocam Allah'ını seversen:) Bi' de Nato' nun çıkarları memleket çıkarlarından daha mı üstün? örneğin Amerika dünya' nın herhangi bir noktasına operasyon yaparken; Nato çıkarları diye mi operasyon yapıyor yoksa kendi menfaatleri için mi müdahale ediyor! Artık bu ne biçim Nato' ysa; müttefiklerine silah, araç gereç ve teçhizat ambargosu uyguluyor. Böyle müttefiklik düşman başına...

Hocam NATO dediğin en nihayetinde bir çeşit birliktir. Kendi rızamız olmadan bizi Nato' dan atamayacakları gibi bize karşı görev gücü de oluşturamazlar. Yani Nato imkanlarından yaralanarak Türkiye' yi köşeye sıkıştıramaları kağıt üzerinde mümkün değildir. Zaten görüldüğü üzere bu gibi işleri başka adlar altında yapıyorlar. Yok İrini Operasyonuydu yok bilmem neydi!

Özetle, kangrene dönüşmüş ve içinden boyuna cerehat akan Suriye cehennemini kurutmamız gerekiyor. Burada sükuneti sağlayabilirsek, diğer cephelere yoğunlaşma imkanına kavuşmuş olacağız. Rusya' yla anlaşmadan da bu işler olmuyor maalesef... Hocam Yunanistan dayağı hak etti. kendini bilmez şekilde sürekli Türkiye' nin aleyhine iş tutmalarının bir bedeli olması gerek. Artık bu hesabı tümden kapatıp Yunanistan' a ağzının payını vermemiz gerekiyor. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #894 : 09 Ağustos 2020, 00:49:28 »
Ben Rusya'nın Yunanistan'a dayak atmamız için bize destek vereceğine hiç inanmıyorum. Ayrıca palavracı acemlere de zerre güvenim yok. Esad desen zaten kukla. Tüm bunların hepsi düşündüklerimin tam tersi oldu kabul edelim, bunlarla anlaşacak hükümet yok bizde.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #895 : 09 Ağustos 2020, 01:14:13 »
Suriye meselesini çözemezsek diğer bütün cephelerde yeniliriz. Beş altı cephede aynı anda mücadele edecek imkanlara sahip değiliz. Suriye meselesini çözemediğimiz taktirde, potansiyel düşmanlara şöyle bi' bakalım;

-Yunanistan
-Kıbrıs Rum kesimi
-Mısır
-Rusya
-Suriye
-İran
-Fransa

ve perde arkasından bunları destekleyecek; ABD, İngiltere, İsrail, Almanya gibi ülkeler cabası. Yapılacak iş bellidir. Rusya, Suriye ve İran' la anlaşarak, Kıbrıs Rumları ve Yunanistan' la savaşarak meseleleri çözeceğiz. Rusya' yla anlaştığımız için ABD, İngiltere, Almanya ve İsrail meseleye direkt müdahale edemeyecektir. Rusya' yla anlaşma konuları içinde Libya' da olacağından; aynı zamanda Fransa' nın da ağzının payını vermiş oluyoruz. Görüldüğü üzere Suriye meselesi çözüldüğü anda çil yavrusu gibi dağılacaklardır. Bu arada Barzanistan hayali de güme gider.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2020, 01:14:46 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #896 : 09 Ağustos 2020, 11:14:03 »
Ben Rusya'nın Yunanistan'a dayak atmamız için bize destek vereceğine hiç inanmıyorum. Ayrıca palavracı acemlere de zerre güvenim yok. Esad desen zaten kukla. Tüm bunların hepsi düşündüklerimin tam tersi oldu kabul edelim, bunlarla anlaşacak hükümet yok bizde.

Sn SKYWOLF "Rusya'nın Yunanistan'a dayak atmamız için bize destek vereceğine hiç inanmıyorum. Ayrıca palavracı acemlere de zerre güvenim yok. Esad desen zaten kukla.kabul edelim, bunlarla anlaşacak hükümet yok bizde."

Bu goruslerinize aynan katiliyorum.

Sn Partikul Suriye konusunda hakli aslinda en zayif noktamiz orasi cunku Suriyede alanda bosluk mevcut ve o bosluktan faydalanmak isteyen guc odaklari yaninda proxyler mevcut. Suriye konusunda begensek de begenmesek de Suriye devleti ile diyaloga gecmeliyiz bunun anahtari elbette te Rusya . ABD ile Suriyede taban tabana zit goruslerdeyiz tek basimiza Suriye bizim icin batak her ne kadar su anda isi idare edebiliriz gorunurlugu olsa da.

Iran koklubir devlet ama bizimle iliskileri direk agresiflik icermese de hic bir zaman guven veren bir komsumuz olmadi.Her zaman sinsi radikal hareketleri olan bir devlet. Yani en iyisi iyi komsuluk diplomasi ama daha fazlasi olmaz.

Dogu Akdeniz konusunda mutlaka MEB sinirlarimizi ilan etmeliyiz. Suriye ,Israil,Lubnan,Misir ile bikip usanmadan ,ic syasetimizi bir tarafa birakarak diyalok ve ortak noktalarda cozum bulmanin yollarini aramaliyiz. Mutlak ama mutlak surette bu bolgedeki yalnizligimiza son verecek adimlar atmaliyiz .

Fransa kendisini ozellikle Merkel sonrasinda AB nin lokomotofi olarak gormek istiyor ,Akdeniz de kendisince en guclu oldugu alan bunu Magrep ilkeleri ,Tunus, Misir,Lubnan ve hatta Suriyede Libyada  tekrardan soz sahibi olabilmenin yollarini aramakta bunun icin de Kurt karti yaninda Hafteri kullanmakta.  Akdenizde su anda sesi solugu fazla cikmayan ama hep var olan Ingiltereyi unutmayalim Akdenizde butun ana kapilarin giris cikislari onlar tarafindan kontrol altinda ,"Gibraltar,Malta,Kibris"  Ingilizler Fransaya Akdenizi kaptirmak istemeyecekleri gibi ,ABD nin de tercihi Fransa degil Ingiltereden yana olur.

Dogu Akdeniz de bu nedenle sicak savas olasiligi cok yuksek olmayacagi kanisindayim hele hele buna Fransa dahil olmaz, geriye Misir,Turkiye Yunanistan ,GKRY kalir ki biz de dahil bu ulkelerin hic birinin ne ekonomik ne de uzun soluklu bir catismaya girme olasiliklari var. Neticede herkesin manevra alani yularlarinin uzunlugu kadar buna biz de dahiliz yani kendimizi super bir guc olarak gormekten vazgecelim artik bolge gucu evet ama o da kisitli cunku askeri gucumuzu destekleyecek finansal gucumuz zayif katar vs parasi ile bu tekerlek donmez artik gercegi gorelim.

Yapmamiz gereken dogu akdenizde arastirmalarimiza agirlik vermek ve sair yabanci devlet arastirma gemilerini ornegin Italyan ,fransiz,.... onlari bolgemizden uzaklastirmak olmali. Navtex bildirimlerimizi  arastirma gemilerimizi korumak amacli yapmaliyiz. Yoksa uluslar arasi sularda,MEB sahalarinda baska ulkelerin deniz kuvetlerinin gecisi ve tatbikat duzenlemesi serbesttir .

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #897 : 09 Ağustos 2020, 11:30:35 »
Suriye olayı başlamadan bu basit öngörüyü yapamayıp başımıza K.Irak sonrası daha büyük bir bela aldık.Çok büyük stratejik hatalar yaptık.

Bu işten kaçış yok. Kiminle anlaşırsan anlaş bu bedeli ödeyeceğiz hem de en az 20 yıl...
Demografik yapı tamamen değişti, pkk Fırat'ın doğuşunu ele geçirdi,milyonlarca aç mülteci içeride sorunlar yaratacak , yüzlerce şehit, milyarlarca dolar zarar, tüm batı ile papaz olmak.
Bu kadar belayı Yunanlılar bile bize yapamazdı.Hayaldi gerçek oldu.Emeği geçenlere bravo...

Şimdi Suriye'de Rusya ile anlaşsak ne olacak ? Fırat'ın doğusuna bizi asla sokmazlar hem de bu kadar petrol bölgesi varken...

Bu bela yetmezmiş gibi Libya,Doğu Akdeniz vs.
Ben biz de bu kadar sorunla başedecek aklın olduğunu düşünmüyorum....

Bir de şu var böyle maceralara gireceksen bari ordunu güçlendir öyle gir.
Amerikanın 30 sene kullanıp hurdaya ayırdığı gemileri resmi tören yapıp envantere yeni gemiymiş gibi alıyoruz 40 senelik hava savunma gemileriyle bu belalara giriyoruz...

Donanma ve hava kuvvetleri uluslararası sularda , uzak mesafe harekat için maalesef yetersiz , sayı ve kabiliyet olarak...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #898 : 09 Ağustos 2020, 12:14:37 »
Ortalık karıştı düzen bozuldu, yetiş ya Siper yetiş ya Gezgin.

Son yapılan anlaşma , Fransa'nın güney kıbrıs'a donanma desteğini vereceğini açıklaması ortalığı iyice kızdırdı.

https://www.navalnews.com/naval-news/2020/08/defense-cooperation-agreement-between-cyprus-and-france-comes-into-force/

Adam böyle de fotoğraf yayınlattırmış. Yani diyor ki senin hak ettiğin sularda total'in gemileri ile Güney kıbrısta kıbrıs botlarınıda yanıma alır arama yaparım. Bulursam da senin hakkını çıkartırım. NAPAACAAAN diyor.

Adamın denizaltından ve gemiden seyir füzesi kabiliyeti var mı var. Yapacağın her hangi bir anti-gemi saldırısında uçaklarına angaje olabilir mi ? Olur. Hemen som demeyin som da aktif radar arayıcı başlık yok. mm-38 exocet ve havadan atılan harpoonlar kadar isabet oranı yüksek olmaz. Onuda geçtim uçak gemisi de var her an senin gemilerine menzil dışından sürpriz saldırı yapabilir.

Şu an en azından siperlerimizi barbaros mlu'lara (vls kabiliyetini arttırarak)koysaydık., milgemlere vls ekleyip gmh kabiliyetlerini arttırmış olsak, gezginleri denizaltılardan atabiliyor olsak. Kıbrısa bir hava üssü kurup buradan anti gemi tatbikatları yapıyor olsak ve kara konuşlu siper ve atmacalarımızın kurulum düzenini tamamlamış olsak alayınız gelsin derdim.

Ama şu durum pek yararımıza işlemez.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #899 : 09 Ağustos 2020, 12:20:21 »

Ben biz de bu kadar sorunla başedecek aklın olduğunu düşünmüyorum....

Sn Serkan1976  yapmis oldugunuz yorumlarin buyuk bir kismina katilmamak elde degil. Ancak "en biz de bu kadar sorunla başedecek aklın olduğunu düşünmüyorum...." Bu kisma katilmiyorum, cunku bizlerdeki aklin sair rakiplerimizden daha az olduguna katilmiyorum"  Akil bizlerde mevcut ,yegane farkimiz rakiplerimiz diye belirttigimiz ulkeler akillarini kendi ulkelerinin cikarlarini one alarak sekillendirip almaktalar .Bizdeki durum ve oncelik siramiz farkli ." inanclarimiz , politik gelecegimize yatirim, ulke cikarlari olarak siralayabiliriz" sorun iste burada  yani Akil var ama kullanimi hatali.