Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 90753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 79
 • 3
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #790 : 24 Mayıs 2020, 16:08:47 »
yunanistan bu teklifi asla kabul etmez zaten, oyun bozan tarafın yunanistan ın olduğunu göstermek için iyi bir yol.

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1463
 • 21
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #791 : 24 Mayıs 2020, 17:00:53 »
Sıkıntı yok. Tüm gizli ateistler de kendilerine alevi diyor.
Çünkü Semavi dinler olarak adlandırılan dinler, aslında Tanrı kavramını Yunan mitolojisinde ki Zeus ile özdeşleştirmişlerdir. Olimpos Dağının tepesinde bir Zeus var ve bütün dünyaya hükmediyor(!) Hristiyanlık, Yahudilik ve hatta İslamiyette ki Tanrı kavramı Zeus' la özdeşleştirilmiştir.

Yunanlar bu kavramları kökeni Sümerlere giden başka topluluklardan almış

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1246
 • 90
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #792 : 25 Mayıs 2020, 11:32:44 »
Sismik araştırmada bir sonraki hedef Girit’in güneyi.

Fileleftheros, Türkiye’nin Girit’in güneyinde sismik araştırma yapacağını ve Libya hükümeti hesabına sismik araştırma yapmak üzere sismik araştırma gemisi “Fatih”i Temmuz ayında bölgeye göndereceğini yazdı.

Haberi “Bir Sonraki Hedef Girit… Ankara ‘Fatih’i Temmuz Ayı İçerisinde Sismik Araştırma İçin Göndermeye Karar Verdi… TPAO Trablus Yönetimi Adına Faaliyette Bulunacak” başlığıyla manşete çeken gazete “Türkiye’nin, Libya-Türkiye sözde memorandumunun hayat geçirilmesi kapsamındaki bu hareketi, Atina’nın reflekslerini de sınamayı hedefliyor” ifadesine yer verdi.

TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in telekonferans şeklinde düzenlenen Turkey Energy Summit isimli toplantıda yaptığı konuşmada Türk Petrolleri Anonim Şirketi’nin (TPAO) sismik araştırmalara başlamak için Trablus hükümetine başvuruda bulunduğunu da söylediğine dikkat çekilen haberde şu ifadelere de yer verildi:

 “Bu durumda prosedürler, ‘destenin yeniden karılmasına’ gönderme yapıyor ve halihazırda araştırma gemisinin gönderilmesine Türkiye tarafından kesin gözüyle bakılıyor, bölgeye varacağı tarih de belirlenmiş durumda. Ankara’nın, sahte devletin verdiği ruhsat ile araştırma ve sondaj yaptığı iddiasıyla Kıbrıs MEB’inde de benimsediği modeli Girit’in güneyinde de uygulayacağı aşikârdır. Edinilen bilgilerden açıkça ortaya çıkıyor ki araştırmalar Girit ile Libya arasında, Yunanistan’ın deniz bölgesinde yapılacak ancak, Libya’nın MEB’inde faaliyet gösterildiği iddiası ortaya atılacak.

” Gazete, iyi bilgi sahibi olduğunu belirttiği bir kaynağın “Ankara muhtemelen, daha önce hiç olmadığı kadar agresif göründüğü bir dönemde yeni gerilimler için zemin hazırlıyor” dediğini yazdı ve aynı kaynakları referans göstererek şunları ekledi:

 “Erdoğan rejimi son dönemde, bütün dayatma imkânlarını kullanarak tahriklerini Ege’den Doğu Akdeniz’e kadar yükseltti. Yayımlamakta olduğu NAVTEX’lerin de bu davranışı yansıtıyor olması tesadüf addedilmemelidir. Bu yeni taktik, Ege’yi operasyonel olarak bölmek ve Doğu Akdeniz’in operasyonel denetimini fiilen talep etmek istiyor. Bütün bunlar, Türkiye’nin en üst önceliği olan, uzun soluklu ‘Mavi Vatan’ doktrininin uygulanması zemininde cereyan ediyor.

” Suriye ile Meb/kıta sahanlığı sınırlandırması Simerini,

 “Karşı Atak ve Suriye İle MEB Sınırlandırması… Ankara Tel Aviv’e Gözünü Köreltmişken Lefkoşa Satranç Tahtasında Bir Sonraki Adımı Atmalıdır” başlıklı analiz haberinde Rum yönetiminin, Suriye’nin BM’ye gönderdiği 29 Nisan 2020 tarihli mektupla Türkiye-Libya deniz bölgelerini sınırlandırma mutabakat muhtırasını “kınaması” fırsatını kullanarak Suriye ile Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarını belirleme yoluna gitmesi gerektiğini” iddia etti.

Suriye’nin Uluslararası Deniz Hukuku’na taraf olmamasına rağmen “kınama” mektubunda Deniz Hukuku’na atıf yaptığı hatırlatılan haberde “Kıbrıs gibi küçük ülkeler için en iyi saldırı, karşı saldırıdır” görüşü ortaya konularak Rum Yönetimi’nin bu şekilde “karşı saldırıya geçmesi gerektiğini, bunun anahtarının da Suriye ile MEB/kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması yapması olduğu” iddia edildi.

https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/sismik-arastirmada-bir-sonraki-hedef-giritin-guneyi-h89829.html


Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1246
 • 90
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #793 : 04 Haziran 2020, 15:22:01 »
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yeni sondaj haritası paylaşıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları içinde, TPAO'nun sismik araştırma ve sondaj ruhsat başvurusunda bulunduğu yeni ruhsat sahalarını gösteren haritayı paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları içinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) sismik araştırma ve sondaj ruhsat başvurusunda bulunduğu yeni ruhsat sahalarını gösteren haritayı paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin, BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları ile TPAO'nun bu sınırlar içindeki araştırma ve sondaj ruhsat başvurusunda bulunduğu yeni ruhsat sahalarını gösteren haritalara yer verdi.

'Türkiye, egemen haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdürecek'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, TPAO'nun araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahalarının, Türkiye'nin BM'ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içinde olduğunu hatırlatarak, "Ülkemiz, defalarca duyurduğu bu sahada egemen haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdürecektir." açıklamasında bulunmuştu.

TPAO, Akdeniz'de Türk karasuları dışında sahip bulunduğu, pafta numaraları belirlenmiş ruhsat sahalarında yedi adet ilave petrol sahası için başvuruda bulunmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin kararı 30 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

https://www.denizhaber.net/turkiyenin-dogu-akdenizdeki-yeni-sondaj-haritasi-paylasildi-haber-95379.htm

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1246
 • 90
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #794 : 07 Haziran 2020, 12:13:58 »
Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis,
“Türkiye’nin saldırgan tutumundan vazgeçmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) tanıması durumunda, Kıbrıslı Türklere, Kıbrıs sorununun çözümünden önce, doğal gazdan elde edilecek ve hesaba yatırılacak paradan faydalanma hakkını vermeye hazır olduğunu” açıkladı.

Rum radyosunun haberine göre, Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama ve çıkarma faaliyetleri ile Kıbrıs sorununa ilişkin “Politico” dergisinin internet sayfasına açıklamada bulundu.

Habere göre Anastasiadis, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki saldırganlığını azaltmaması durumunda AB’ye katılım sürecinde bulunan üye statüsünün son erdirilmesi gerektiğini” iddia etti.

Anastasiadis, Türkiye’nin “katılım sürecinde olan her ülkenin uyduğu koşullara uyması gerektiğini, aksi takdirde aday ülke olarak kalması veya birliğe üye olmasının mümkün olmadığını” öne sürerek,Kıbrıs’ın güneyinin Türkiye’nin AB’ye üyeliğinden yana olduğunu, bugünkü gibi davranan bir Türkiye yerine AB ülkesi bir Türkiye’yi tercih ettiklerini iddia etti.

AB’nin Türkiye karşısındaki tutumunun bazı AB çevrelerince “gevşek” olarak nitelendirildiğini ifade eden Anastasiadis, “AB bize, AB-Türkiye ilişkileriyle bütünlüklü olarak ilgilenmekten başka bir seçenek bırakmadı” şeklinde konuştu.

Anastasiadis, “Türkiye’ye güçlü bir mesaj göndermek adına, daha barışçıl bir çözüm bulmaktan yana olmamıza karşın Türkiye’yle katılım müzakerelerini resmen sona erdirme kararı almak, atabileceğimiz adımlardan biridir” şeklinde konuştu.

Doğal gazdan elde edilecek gelirin Kıbrıslı Türklerle bölüşülmesi için “escrow hesap” oluşturulmasını önerdiklerini ifade eden Anastasiadis: “Eğer Türkiye saldırganlığına son verirse ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’ini tanırsa, Kıbrıs sorununa çözüm bulunamasa dahi, doğal gazdan elde edilebilecek ve bu hesaba yatırılacak paradan faydalanma hakkını Kıbrıslı Türklere vermeye hazırım” şeklinde konuştu.

Anastasiadis ayrıca, eğer Ekim ayındaki seçimlerde Mustafa Akıncı yeniden seçilirse, iki tarafın Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine “kesinlikle yeniden başlayabileceklerini” de sözlerine ekledi.

https://www.havadiskibris.com/anastasiadis-ab-bize-ab-turkiye-iliskileriyle-butunluklu-olarak-ilgilenmekten-baska-bir-secenek-birakmadi/

Turkiye cumhuriyetinin Dogu Akdenizde yapmakta oldugu karsi hamlelerden sonra kafasi iyice karismis. " Sozde  Kibris Turklerine Dogal Gaz konusunda goz kirparken , KKTC CB  Secimindeki tercihini yansitmakta.TC den ise bunlara karsin GKRY MEB sinirlarini tanimasini satir aralaina serpistirmekte.

***Sn Anastasise sormazlarmi.

TC nin Dogu Akdenizdeki MEB sinirlarinizi tanimayip ,GKRY MEB ile cakisan noktalarda gaz aramaya baslamasi mi ,daha onceki fikriniz olan Kibris MEB inden cikacak gazin kibris Turk halkinin payina dusen satis kisminin  adada cozum olana dek kibrisli Turkler adina muhafaza edilecegi fikrinden vazgecmenizi sagladi?

TC kendi MEB  sinirlarindan feragat edip ,GKRY tarafindan ilan edilmis olan MEB sinirlarini taniyacagini mi dusunuyorsunuz?

Kibris sorunun cozumu icin Sn Akinci ile simdiye dek anlasamamanizin nedeni ne idi ki Sn Akinci tekrar secilirse gorusup anlasabileceginizi dusunuyorsunuz? 
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2020, 15:07:53 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40858
 • 405
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #795 : 07 Haziran 2020, 13:36:14 »
Kusura bakmasında henüz kimseye saldırmadık. Dolayısıyla saldırgan tutumuz olduğunu iddia etmesin!
Eğer biriyle anlaşmak istiyorsan, o kişiyi suçlayacak ifadeler kullanıp sonrada hakkını veririz dersen yumruğu suratının ortasına yersin.
Akıl fukarası...
Haddini bil, fazla havlama Nicos!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1246
 • 90
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #796 : 26 Haziran 2020, 15:27:05 »
*** GKRY CB Nikos Anastasiadis hayal gorerek direk kaosa atlama yerine daha temkinli davranmayi yeglemis. " Demek ki CB  hatalarin neye mal olabilecegini halen hatirliyor"

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis yaptığı açıklamada silah kullanımının Kıbrıslı Rumların sonu olacağını söyledi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Libya'ya kadar uzanan bölgede varlık göstermesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde ve Yunanistan'da endişeye yol açıyor.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis geçtiğimiz günlerde AB'ye ve 'Türkiye'nin faaliyetlerini engelleyecek bir donanma kurun' çağrısı yapmıştı. AB'nin Doğu Akdeniz'de bir donanma bulundurması gerektiğini söyleyen savunma bakanı, 'Böylece Türk planlamalarının frenleneceğini ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki davranışını keseceğini düşünüyorum değerlendiriyorum' ifadesini kullanmıştı. Yunanistan, Fransa, İtalya, Mısır ve İsrail gibi ülkelerle sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Angelidis, 'İstediğimiz üye ülkelerin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarının AB çıkarları olarak nitelendirilmesidir' açıklamasını yaptı.

RUM LİDER KONUŞTU: KIBRISLI RUMLARIN SONU OLUR

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Angelidis'in silahlı donanma çağrısının ardından geri adım attı Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan habere göre, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis "Silahlı müdahale Kıbrıslı Rumların sonu olur." açıklamasında bulundu.

Anastasiadis "Kıbrıs sorununda silahlanma ve askeri çözüm arayışına gidilmesi Kıbrıs Helenizmi'ne zarar verecek sonuçlar doğurur. Bunun olması kabul edemeyeceğim bir durum." açıklamasınında bulundu.

Nikos Anastasiadis, sözlerine "Bu bir kötümserlik ya da boyun eğme değildir. Silah kuşanıyorsanız koşullardan emin olmalısınız. Şu an için Kıbrıs Rum yönetiminin silahı diplomasidir." ifadesini de ekledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, İsrail ziyareti nedeniyle ‘Yedioth Ahronoth’ gazetesine verdiği demeçte Türkiye’nin Yeni Osmanlı hayalleri olduğunu ve Doğu Akdeniz’in ‘kabadayısı gibi hareket ettiğini’ öne sürmüştü.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS: TÜRKİYE BÖLGEDE TEHDİT

 Yunan Başbakanı, “Netanyahu’ya, Türkiye’nin bölgede istikrar ve barış için tehdit olan davranışlarını vurguladım. Türkiye’nin deniz ve kara sınırlarımızdaki tahrik edici hareketlerini anlattım. Ayrıca, Türkiye’nin Libya’da istikrarı bozan siyasetini de uzun uzun konuştuk. Deniz yetki alanlarına ilişkin Türkiye-Libya anlaşması bizim için geçersizdir” açıklamasını yapmıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/kibris-rum-yonetimi-geri-adim-atmak-zorunda-kaldi-41551100