Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 262998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #770 : 15 Mayıs 2020, 22:41:28 »
Müslüman kardesleri, yani rahmetli Türkiye hayrani Mursiyi posthum terörist ilan etmek, öyle mi? O adam demokratik ortamda ülkenin basina gecti ve illegal yöntemle indirilip yargilandi. Bunu kabul etmek icin arap gibi saglam migde gerek. Senin teröristin iyi benim teröristim kötü demeleri bu sartlarda hic demeleri hakki yok. Ödedigimizin bedeli terör gruplarin yüzünden cok agir oldu. Ilk önce bunu kafalarina soksunlar.

Öyle bir talepte bulunduklari vakit kapiyi burunlari kirilircasina carparim.

Bu taleplerden haric bende görüsme taraftariyim.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2020, 22:42:06 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #771 : 15 Mayıs 2020, 23:30:47 »
Müslüman kardesleri, yani rahmetli Türkiye hayrani Mursiyi posthum terörist ilan etmek, öyle mi? O adam demokratik ortamda ülkenin basina gecti ve illegal yöntemle indirilip yargilandi. Bunu kabul etmek icin arap gibi saglam migde gerek. Senin teröristin iyi benim teröristim kötü demeleri bu sartlarda hic demeleri hakki yok. Ödedigimizin bedeli terör gruplarin yüzünden cok agir oldu. Ilk önce bunu kafalarina soksunlar.

Öyle bir talepte bulunduklari vakit kapiyi burunlari kirilircasina carparim.

Bu taleplerden haric bende görüsme taraftariyim.

Bizim durup dururken Mursi’yi ve Müslüman Kardeşleri tutmamız çok mantıksız bir hamleydi. Mısırda görünen o ki önce darbe olup sonra düşün katılımlı bir seçimle darbe taraftarı biri seçiliyor. Demokrasiden zaten bihaber coğrafyada kumar oynadık. Tutmadı. Oynadığımız kesimin de aşırıya kaçan yobazlardan olması da bu coğrafyanın çok da eksikliğini duyduğu bir şey değildi.

Bu tarz coğrafyalarda yeterli enstruman ve gücümüz yoksa gereksiz çekişmelere girip kendimizi sıkıntıya sokmamamız gerekiyor. Bkz: Suriye, Mısır, Libya, İsrail-Filistin olayları, Suudi-Yemen çatışmaları, Katar-BAE sürtüşmesi vs.

Bunların çoğuna Amerikanın gazıyla girip yolda kaldık. İsteyene silah sat temiz temiz yeter.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #772 : 15 Mayıs 2020, 23:55:00 »
Ne gibi mantiksiz bir hamleydi? Gidici olan Mubarakimi tutsaydik? Mursi isin basinda kalabilseydi belki Misir ile iliskilerimiz daha cok pekisirdi.  Müslüman kardesleri bizim tutup tutmamakla Mursi basa gelmedi o secim Misir halkin karariydi.

Amerikanin gazi Suriye meselesinde bir keren zerre kadar yoktur. Bir gün elbette Suriyeye girilecekti. Iran, Rusya ,Fransa ,Amerika, Israil, Suudi Arabistan kapimin önümde istedigi gibi at kosturacak bende geridenmi izeleyecegim? Yeterli Hard ware olmasaydi ,ki elimizde olan gayet yeterli, bu hamleye yine de mecbur kalirdik.

Sizi ben anladigim kadariyla " ne isimiz var Libyada ne isimiz var Suriyede " diyenlerdensiniz. Yanlisim varsa beni düzeltin.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #773 : 16 Mayıs 2020, 00:45:34 »
Şu anda iyi durumda mıyız sizce bu hamlerimizle?

Suriye olayını sayfalarca konuştuk. Biz kazandığını zanneden kaybedenleriz aslında... Açın Suriye haritasını kimin kazandığı ortada...

Mursi' yi halk seçmiş , halk ne seçtiğini biliyor mu acaba. Kim öbür dünya'yı vadediyorsa halk onu seçiyor ortadoğuda. Ambargoyu yiyince anlardı  hayatın gerçeklerini romantik Mursi hayranları.
Darbe iyi birşey değil ama Mursi ve ihvan anlayışı da onları daha iyiye götürmezdi...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #774 : 16 Mayıs 2020, 01:26:42 »
Mısır seçimlerine bakarsanız kim seçilirse seçilsin düşük katılımlı seçim ve bol bol gösteri ile darbe görürsünüz. Darbe olur Mursi seçilir, darbe olur ardından Sisi seçilir. Bir taraf tutmamız gerekmiyordu çünkü tuttuğumuz herhangi bir tarafın bize getireceği kazanç yok.

Suriye olayını defalarca tartıştık. Amerika Esadı kötü gösterdi kimyasal silah vs dedi ardından patriotlar vs Fransa da koalisyondaydı hatta sözüm ona... Ne oldu? Rusya karşısında kalan biz olduk. Amacımız neydi? Esad demokrat değil devirecek demokrasi getirecektik. Demokraside seçim yapılır ve çoğunluk seçer değil mi? Esadı koltuğundan edecek muhalifler nerede peki? Taksim meydanına çıkın Gaziantepi gezin milyonlarcası şu an burada. Esad seçime girse %90 seçilmesi gerekir artık. İşine ters giden insanları bize kakaladı. Peki biz ne kazandık bu süreçte sayın Tigerfish ?! Suriyede PKK oluşumu demeyin sakın elimizle üniter bir devleti bölüp YPG’lileri elimizle sınırdan oraya soktuk.

Libyada Kaddafinin linç edilerek öldürülmesine yol açan operasyonlara biz de katıldık. Kaddafi diktatördü vs ama Türkiyeye en zor zamanlarında el uzatmıştı. Parçalanmasını izledik. Şimdi yarattığımız kaostan doğan Hafter ile savaşıyoruz.

İsraile Katyuşayı geçmeyecek roketler ve taş atmaktan başka becerisi olmayan Filistinliler için İsraille düşman olduk. Ki bu filistinli silahlı kişilerin amacının (belki de görevinin)  İsraile mazeret çıkarmak olduğunu düşünüyorum. Hiç bir Arap ülkesinin sallamadığı adamlar için Mavi Marmara gemisinde sivillerimiz öldü ve bir şey yapamadık (hiddetimizin sınırını da gösterdik) keşke hiç bu hamle olmasaydı itibarımız daha iyiydi.

Yemende kimi niçin desteklediğimizi biliyor musunuz? Peki düşmanları Suudileri niçin desteklemiştik onu biliyor musunuz? Ölen bir ferdi için yas tuttuğumuz bu adamlara niye düşman olduk ya da Ülkemizde üst seviyede konuk ettiğimiz Esad çiftine sonra neden zalım Esed dedik..? Ben bilmiyorum. Yani elle tutulur sebep göremiyorum. Desteklemekte de düşman olmakta da.

Ne işimiz var Suriyede ne işimiz var Libyada diyenlerden miyim?!? Suriye Apoyu beslerken bu sebeple girilseydi sonuna kadar desteklerdim ama şu an sebebini bilemiyorum.

Kazandığımız ne var?!

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #775 : 16 Mayıs 2020, 11:02:32 »
Sn Serkan 1976 güzelce özetlemiş. +1
Hangi ülkede halk neyi seçtiğini biliyor ki??
Al sana Trump.
Al sana Brexit,
Al sana Putin,
Al sana Mursi
Al sana ..... Vs vs
Halka öbür dünyayı satmak en kolay iştir. Eğitimsiz toplumlarda bu daha belirgindir ki yukarıdakilerin yarısından fazlası eğitimli toplum.
Dış işlerinde en önemli kural, başka ülkelerin iç işlerine karışmamaktır. Bilhassa yakın bölgelerdeki ülkelerin iç işlerine karışmamaktır. Mursi devrilmiş. Bize giren çıkan var mi? Önemli olan dünya kamu oyu , ve Mısır’ın komşularının tutumu ve daha önemlisi bizim ekonomik çıkarlarımız. Yırtık dondan çıkar gibi hemen Sisi’yi dışlamak, beceriksizliğin ta kendisi idi.
Bizi Savaşta arkadan vuran, Ermeni soykırımını tanıyan Filistinli Arapların borazancısı olmak ta büyük hataydı.
Politika da her zaman orta yol bulunur.  Ülkeler hissiyatla yönetilmez. Mantıkla ve ekonomik ve bölgesel çıkarlar çerçevesinde yönetilir. Bizde de bu şu anda pek yok ama......
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2020, 11:04:36 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #776 : 16 Mayıs 2020, 11:16:36 »
Ilk önce bastan size belirteyim. Yasanan durum o kadar kompleks ki ikinizede hak veriyorum. Herkez kendi bakis acisiyla hakli ve yazdiklarinizda dogruluk iceren faktörler mevcut. Benim bazi yorumlarim sert elestiri gibi gelebilir ama her ikinizde izleminizi net ve detayli ortaya koydunuz. Buna kesinlikle saygiliyim.

Esada bir gün icinde katil sifatini yapistirmadik. Bastan Suryeyle olan iliskilerin pekismesine taraftardim. Insanlari bicmeye basladikca katil sifatini o zaman yedi. Haliyle. Yüzbinlerce insan hayatina mal oldu. Dogan otorite boslugundan PKK teröristler gayet iyi faydalandilar ardindan Isid gelirken Suriye otoritesi gibi bir sey kalmadi. Ama bunu biz sayin Serkanin dedigi gibi sayfalarca tartistik. Bugünkü yasanan durumu kesinlikle göremezdik. Ben bunu daha önceden söylemistim diyenlere inanmam.
Basimiza gelenler o karmasiklar tam bilinmiyordu  zahten hangi karmasik basimizda eksik oldu ki?

Sayin Ace Apo nun zamaninda bizim yönetimin cesareti yoktu. Sansimiza sinira asker yigigip ve Atacamslari diktikten sonra gözdagi verebildik. Apo yu sinirdisi etmeselerdi bizimkiler girermiydi söyleyemem. Su anki suriyeye girmemizin bas sebebi Apocularin geriye birakti  cogalan virüsler ve Isid teröristleri. Yani bugünkü girme sebebi eskiye bakarak ikiye katlandi.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #777 : 16 Mayıs 2020, 11:22:57 »
Sn Serkan 1976 güzelce özetlemiş. +1
Hangi ülkede halk neyi seçtiğini biliyor ki??
Al sana Trump.
Al sana Brexit,
Al sana Putin,
Al sana Mursi
Al sana ..... Vs vs
Halka öbür dünyayı satmak en kolay iştir. Eğitimsiz toplumlarda bu daha belirgindir ki yukarıdakilerin yarısından fazlası eğitimli toplum.
Dış işlerinde en önemli kural, başka ülkelerin iç işlerine karışmamaktır. Bilhassa yakın bölgelerdeki ülkelerin iç işlerine karışmamaktır. Mursi devrilmiş. Bize giren çıkan var mi? Önemli olan dünya kamu oyu , ve Mısır’ın komşularının tutumu ve daha önemlisi bizim ekonomik çıkarlarımız. Yırtık dondan çıkar gibi hemen Sisi’yi dışlamak, beceriksizliğin ta kendisi idi.
Bizi Savaşta arkadan vuran, Ermeni soykırımını tanıyan Filistinli Arapların borazancısı olmak ta büyük hataydı.
Politika da her zaman orta yol bulunur.  Ülkeler hissiyatla yönetilmez. Mantıkla ve ekonomik ve bölgesel çıkarlar çerçevesinde yönetilir. Bizde de bu şu anda pek yok ama......

Filistin konusunda size tamamen katiliyorum. Ancak ne yazik ki kamuyou bunu bizim gibi görmüyorlar. Israile kita sahanligi anlasmasi gündeme gelirken bizim yobazlar hemen ayaklandi. Ne yazik toplum olarak rasyonel düsünceden uzagiz. Misira Sisinin isbasina gelir gelmez iliskiler saglam tutulacakti ortama araci olmak icin. Simdi artik cok gec. Aynisi Suriye icin de gecerli.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #778 : 16 Mayıs 2020, 12:42:53 »
Uluslar arasi iliskilerde oncelik ulke cikaridir. Bir baska deyisle bir ulkenin uluslar arasi iliski diplomasi ile belirlenir. Dis iliskiler, hic bir zaman , empati,sempati,bireysel iliskiler temellerine dayandirilarak belirlenmez.

Ulkemizin uzunca bir sureden beri uluslar arasi iliskilerde yalnizlasmasinin temelinde ise bu kurallara uyulmamasi yatmakta. Ulkeler arasinda iliskiler  inisli yokuslu olabilir ,iliskilerin kopmasinin panzehiri diplomasidir.

Sanirim konuyu fazla uzatmaya gerek kalmadi  ;)

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #779 : 16 Mayıs 2020, 13:19:27 »
Uluslar arasi iliskilerde oncelik ulke cikaridir. Bir baska deyisle bir ulkenin uluslar arasi iliski diplomasi ile belirlenir. Dis iliskiler, hic bir zaman , empati,sempati,bireysel iliskiler temellerine dayandirilarak belirlenmez.

Ulkemizin uzunca bir sureden beri uluslar arasi iliskilerde yalnizlasmasinin temelinde ise bu kurallara uyulmamasi yatmakta. Ulkeler arasinda iliskiler  inisli yokuslu olabilir ,iliskilerin kopmasinin panzehiri diplomasidir.

Sanirim konuyu fazla uzatmaya gerek kalmadi  ;)
Bizi diğer ülkelerden ayıran özellik bence Emperyalist düşünmeyişimiz. Bahsettiğiniz kadar olaylara kitaptan alınmış bir açıklama gibi bakmayışımız. İşin içine biraz vicdanımızı biraz duygularımızı biraz vefalı oluşumuzu vs katmamız. Şuanda kaybeden gibi gözüküyoruz ama kazanacağız. Esad, Sisi, BAE gibi diktatörler eninde sonunda kaybedecek. İşte o zaman güçlü ordu ve güçlü bir ülke olabilirsek bunu başarabilirsek kazanan biz olacağız bence. Evet şuanda bu bize pahalıya patlıyor ama sonu aydınlık gibi gözüküyor. Bütün yanlışlara rağmen ben hükümetin dış politikasını destekliyorum. Yanlış dediğimde yanlış kişileri desteklediği vs değil. Doğru zamanda doğru kararlar alınmadı. Örneğin Suriye müdahalesi çok geç kaldı. Salih müslim denen teröristli kırmızı halılarda karşılamak yerine o zaman bu müdahaleler yapılmalıydı gibi ciddi hataları oldu. Deaş'a karşı başta pasif durdular. Dış politikada Büyuk konuştular ama hamle yapmadılar. Hamle yapmayacaksan büyük neden konuşup dikkatleri üzerine cekiyorsun.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2020, 13:40:18 Gönderen: Mermi »