Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 114316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1436
 • 113
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #620 : 03 Ekim 2019, 23:18:48 »
Rum yönetiminde 'Yavuz' alarmı,

Kıbrıs'ta Karpaz bölgesi açıklarındaki sondaj çalışmalarını tamamladıktan sonra Mersin'e giden Yavuz sondaj gemisi, yeniden Doğu Akdeniz'e açıldı. Yavuz sondaj gemisinin, sondaj çalışmaları için yeniden Doğu Akdeniz'e açılması Rum yönetimi tarafından yakından takip edilmeye başlandı. Rum medyası ise geminin güzergahını dakika dakika izleyip, Yavuz'un, Rumların sondaj alanı olarak ilan ettiği 7'inci parsele doğru hareket ettiği bilgisini paylaştı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, "Konuyla ilgili bilgimiz var ve uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli girişimlerde bulunuyoruz” dedi.

'GÜZELYURT-1'E İLERLİYOR'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, Yavuz sondaj gemisinin, Akdeniz'de arama faaliyetlerine devam etmek üzere Güzelyurt-1 kuyusuna doğru ilerlediğini bildirdi. Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yavuz sondaj gemimiz yeni bir seferde. Yavuz, sondaj yapacağı Güzelyurt-1 kuyusuna doğru bayrağımızı dalgalandırarak ilerliyor. Yer altı kaynaklarımızı milletimizin hizmetine sunmak için durmayacağız. Varsa, mutlaka bulacağız" ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rum-yonetiminde-yavuz-alarmi-41343530


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41422
 • 442
Rum yönetiminden 'Yavuz' tehdidi
« Yanıtla #621 : 04 Ekim 2019, 11:27:47 »
Rum yönetiminden 'Yavuz' tehdidiKıbrıs Rum yönetimi, Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına yeniden başlayan Yavuz gemisinin 'çalışmalarını derhal durdurması' çağrısı yaptı. Rum yönetimi ayrıca Yavuz Sondaj gemisinde çalışanları, "Orada çalışanlar Kıbrıs'ın (Rum kesimi) yasalarını ve uluslararası hukuku ihlal ediyorlar. O yüzden de Avrupa'nın ve uluslararası hukukun sonuçlarına katlanacaklar" diyerek uluslararası tutuklama emri çıkarmakla tehdit etti.
Rum yönetiminden 'Yavuz' tehdidi
 
Kıbrıs'ta Karpaz bölgesi açıklarındaki sondaj çalışmalarını tamamladıktan sonra Mersin'e giden Yavuz sondaj gemisi önceki gün yeniden Doğu Akdeniz'e açıldı. Yavuz sondaj gemisinin 7'nci parsel olarak bilinen bölgede demirlemesi Rumların tepkisini çekti.

TUTUKLAMA EMRİ TEHDİDİ

Rum yönetimi de, Türkiye'nin yasadışı bir adım attığını iddia edilen bir açıklama yayımladı. Yavuz sondaj gemisinde çalışanları 'uluslararası tutuklama kararı çıkarmakla' tehdit eden Rum yönetimi, "Türkiye'nin kıta sahanlığımız içerisindeki sondaj yapma niyetini şiddetle kınıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımlarının Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine aykırı olduğu öne sürülen açıklamada şunlar kaydedildi;

"Türkiye, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına saygı göstermelidir. Türkiye'nin bu tutumu, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun çağrılarını hiçe saymadır. Bu adımlar, Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikrarı tehlikeye atmaktan çekinmeyen, uluslararası meşruiyetten hızlı ve kesin bir şekilde uzaklaşmayı seçen Ankara'nın pervasızca kışkırtıcı davranışının teyididir. Türkiye, yasadışı faaliyetlerini derhal sona erdirmelidir. Tüm araştırma gemilerini geri çekmelidir."

http://www.milliyet.com.tr/gundem/rum-yonetiminden-yavuz-tehdidi-6045989
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1436
 • 113
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #622 : 05 Ekim 2019, 11:32:51 »
Rum basını Yavuz'u yazdı: "Tahammülümüzü test ediyor"

Yavuz'un 7'inci parselde bulunduğuna dair iddialar, Rum gazetelerinde geniş yer aldı. Fileleftheros gazetesi "Tahammülümüzü Test Ediyor" başlıklı haberinde, "Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhindeki Türk provokasyonlarının doruğa çıktığını ve Ankara'nın Lefkoşa'nın dayanma gücü ile reflekslerini test etmek istediğini" iddia etti.

Yavuz Sondaj gemisinin tek yanlı olarak ilan edilen Rum “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde yer alan 7’inci parselde bulunduğuna dair iddialar, bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer aldı.

Fileleftheros gazetesi “Tahammülümüzü Test Ediyor” başlıklı haberinde, “Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhindeki Türk provokasyonlarının doruğa çıktığını ve Ankara’nın Lefkoşa’nın dayanma gücü ile reflekslerini test etmek istediğini” iddia etti.

Gazete, Türkiye hükümetinin dünden itibaren planını uygulamaya koyduğunu ve bu planla birlikte “Kıbrıs MEB’i ve lisanslı parselini işgal ederek, Kıbrıs Cumhuriyeti karşısında daha fazla baskı yapmak ve daha fazla gerilim yaratmak istediğini” ileri sürdü.

Türkiye’nin ileri sürülen faaliyetlerinin yalnızca Güney Kıbrıs’ın dayanma gücünün test edilmesini teşkil etmediğini, aynı zamanda Türkiye hükümetinin, Total ve Eni şirketlerinin gelmekte oldukları ülkelerin tepkilerini de test etmek istediğini öne süren gazete, 7’inci parselde araştırma sondajları yapılması için bahse konu şirketlerle kısa süre önce lisans anlaşması yapıldığını anımsattı.

Ankara’nın özellikle Rum Yönetimi’nin kısa süre önce “Pesco” çerçevesinde işbirliği anlaşması imzaladığı Fransız hükümetinin reaksiyonlarını ve tahammülünü test etmek istediğini ileri süren gazete, “diplomatik kaynaklara” dayanarak, Rum kesimi ile Fransa’nın dün Yavuz sondaj gemisinin izlediği güzergâh ve “Türk niyetleri” konusunda temasta bulunduklarını haber verdi.

Buna paralel olarak, Rum hükümeti tarafından Ankara’ya güçlü mesajlar gönderilmesi için, diplomatik aşamada çeşitli protestolarda bulunulduğu da belirtildi.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ise Türk Navtex’ini ve sözde Rum MEB’ine ulaşan ikinci Türk sondaj gemisini yorumlamak istemediğini ve buna paralel olarak, Rum Yönetimi’nin uluslararası hukuk temelinde tüm uygun önlemleri almakta olduğunu söylediğine işaret etti.

Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı KİPE’nin atıfta bulunduğu bir “hükümet kaynağı” ise açıklamasında, Rum kesiminin Yavuz sondaj gemisinin sözde Rum MEB’i içerisindeki güzergâhını yakından izlediğini ve şimdilik beklemede olduğunu iletti.

Şu ana kadar açıklanabilecek bir şey olmadığını belirten söz konusu kaynak, sondaj gemisinin nihai güzergâhının ise belirsiz olduğunu öne sürdü.

Yavuz sondaj gemisinin dün Baf açıklarından rotasına başladığı ve başlangıçta Fatih sondaj gemisine yöneldikten sonra, dün gece geç saatlerde ulaştığı iddia edilen 7’inci parsele yöneldiği de iddia edildi.

“Türk sondaj gemisinin ilk kez Kıbrıs Cumhuriyeti’nin lisanlı parseline girdiği ve sondaj tehdidinde bulunduğunu” iddia eden gazete, eldeki bilgilerin Ankara’nın hedefinin önümüzdeki pazar günü 7’inci parseldeki hedefi delmek olduğunu iddialarına ekledi.

Gazete, haberinde Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in Yavuz sondaj gemisi hakkında dün akşam yaptığı açıklamaya da yer verdi.

Gazete “7’inci Parselde Korsanlık” başlıklı başka bir haberinde ise, Yavuz sondaj gemisinin dün akşam saat 8’den bu yana tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’indeki 7’inci parselde bulunduğunu ileri sürdü.

Gazete yayımlanan Türk Navtex’ine göre Yavuz’un 6 Ekim Pazar günü sondaja başlayacağını ve 100 gün burada kalacağını belirtti.

Türkiye’nin uluslararası denizcilik uygulamalarının dışında hareket etmesinin ve sondaj gemisini bahse konu yere 3 Ekim’de göndermesinin şaşırtıcı olduğuna da işaret eden gazete, geminin güvenliğini sağlaması beklenen Navtex’in geçerliliğinin 6 Ekim’de başlayacağını kaydetti.

Türkiye’nin sözde Rum MEB’i içerisinde yeni bir sondaj başlatacağı noktanın Türkiye kıyılarından 250, Pissuri kıyılarının güneyinden itibaren de 80 kilometre mesafede olduğunu kaydeden gazete, bahse konu noktanın Total-Eni şirketlerinin işbirliği yaptığı “Kalipso” yatağına 70 kilometre, Exxon Mobil-Qatar Petroleum’un işbirliği yaptığı “Glafkos” yatağına ise 80 kilometre mesafede bulunduğunu belirtti.

Bu noktadaki deniz derinliğinin 2 bin metreden biraz daha fazla olduğunu de yazan gazete, bunun Türkiye’nin talep ettiği ve 7’inci parselin kuzeybatı çeyreğini de kapsayan deniz bölgesinin sınırında olduğunu da iddialarına ekledi.

Rum Yönetimi’nin bu bölgede 2006 ve 2016 yıllarında olmak üzere iki kez sismografik araştırma yaptığını da kaydeden gazete, üzerinde çalışılan bu sismografik verilerin, Yavuz gemisinin hareket ettiği alanla ilgili umut verici sonuçlar ortaya koymadığını ileri sürdü.

Gazete Rum Yönetimi hesabına sismografik araştırmalar gerçekleştiren Norveçli PGS şirketinin haritalarının, Mısır MEB’indeki “Zohr” yatağı tipindeki jeolojik oluşumlardan oluşmakta olan ilgi çekici nokta ve hedeflerin, Yavuz’un bulunduğu noktanın oldukça güneyinde ve Türkiye tarafından 7’inci parselde talep edilmekte olan alanın dışında bulunduğunu da iddialarına ekledi.

Politis gazetesi ise “Yavuz 7’inci Parselde… Biz de İzliyoruz- MEB’deki Lisanslı Parselde İlk Türk Sondajı” başlıklarıyla manşete taşıdığı haberinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yeni müzakereler için yollar aradığı bir aşamada, meydan okumaların tırmandığını iddia etti.

Yavuz sondaj gemisinin, 7’inci parseldeki “Güzelyurt 1” hedefine gitmek için dün akşama kadar Baf kıyılarına paralel seyrettiğini ve akşam 20.20 sıralarında bu hedef üzerinde sabitleme prosedürlerine başladığını iddia eden gazete, Navtex aracılığıyla belirlenen koordinatların 7’inci parselin kuzey bölümündeki bir noktayla ilgili olduğunu ve bunun Türklerin, Türk kıta sahanlığının bir parçası olarak talep ettikleri alanın içerisinde yer aldığını ileri sürdü.

Gazete Total ve Eni şirketlerinin bahse konu parselde 2020 yılında yapması planlanan sondajın ise, Yavuz’un olduğu yerin oldukça güneyinde olduğunu da belirtti.

Gazete, Rum hükümetinden kaynakların dün “bu kez sondaj programının önlenmesinin söz konusu olmadığını belirttiklerini” de iletti.
Haravgi gazetesi ise habere “Yavuz 7’inci Parselde” başlığıyla yer verdi.

http://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n298915-rum-basini-yavuzu-yazdi-tahammulumuzu-test-ediyor-04102019#emoji_anchor

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41422
 • 442
Kahire’de Türkiye’yi dışlama zirvesi
« Yanıtla #623 : 08 Ekim 2019, 09:12:55 »
Kahire’de Türkiye’yi dışlama zirvesi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, geçen hafta Atina ziyareti sırasında Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarına karşı olduklarını söylemesinden cesaretlenen Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis bugün Kahire’de Mısır lideri Abdülfettah es Sisi ile bir araya gelecekler.

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından dışlamayı hedefleyen “7. Yunan-Rum-Mısır Zirvesi”nde Türkiye’nin Kıbrıs’ın batısında başlattığı sondaj faaliyetleri ve Pompeo’nun Atina ziyareti ön planda olacak. Rumlar, tek taraflı ilan ettikleri ekonomik münhasır bölgeyi Türkiye’nin ihlal ettiğini öne sürüyor. Miçotakis, Mısır’da yayınlanan Al Ahram gazetesine verdiği demeçte “Türkiye’nin 7’nci parseldeki faaliyetleri bugüne kadarki tahriklerinin en önemlisidir. Uluslararası hukuk açık şekilde ihlal edilmektedir. Bu tür faaliyetler, Yunanistan’ın Türkiye ile ilişkilerde arzuladığı yeni başlangıç için elverişli ortamı yaratmıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kahirede-turkiyeyi-dislama-zirvesi-41345939
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41422
 • 442
İtalyan şirket Yavuz’un karşısına çıkmayacak
« Yanıtla #624 : 11 Ekim 2019, 09:16:32 »
İtalyan şirket Yavuz’un karşısına çıkmayacakYavuz sondaj gemisinin kazı yaptığı, bir bölümü Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde kalan parseli Kıbrıs Rum yönetiminden kiralayan İtalyan enerji şirketi ENI geri adım attı ve “Karşımızda savaş gemisi varsa, Kıbrıs açıklarında sondaj yapmayız” açıklaması yaptı.
Roma’da katıldığı bir etkinlikte konuşan ENI CEO’su Claudio Descalzi, “Enerji anlaşmazlığında bir taraf savaş gemileriyle geliyorsa, gidip kuyu kazıp sondaj yapamayız. Kuyular için savaş çıkarma niyetimiz yok” dedi.

İtalyan şirketin geri adım atmasının “olumlu bir gelişme” olduğunu söyleyen KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise, “Dış politikada caydırıcılık içeren kararlı duruş sonuç alınmasına yardımcı oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

BM: MASAYA OTURUN

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıslı Rumların başvurusu üzerine KKTC’nin sivil yerleşime açmayı planladığı ve 1974’ten beri kapalı olan Maraş kentinde 1984 ve 1992 yıllarında alınmış Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı adımlar atılmamasını istedi. Söz konusu kararlar, Maraş’ın 74 dönemindeki sakinleri dışında başkalarının yerleşimine açılmamasını öngörüyor. Konsey, Türk ve Rumlara, masaya oturmaları çağrısı yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/italyan-sirket-yavuzun-karsisina-cikmayacak-41348402
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1436
 • 113
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #625 : 11 Ekim 2019, 18:22:18 »
Sondaj programında değişiklik yok,

İtalyan enerji firması ENI, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne taahhüt verdiğini, doğal gaz arama çalışmalarının da devam edeceğini söyledi.

İtalyan enerji firması ENI, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne taahhüt verdiğini, doğal gaz arama çalışmalarının da devam edeceğini söyledi.

Konu ile ilgili konuşan Kıbrıs Enerji Bakanı Giorgos Lakkotrypis, ENI yetkilileri ile bu sabah görüştüğünü ve ENI CEO’su Claudio Descalzi’nin, “Bölgede savaş gemileri varken sondaj yapılmayacak” yönündeki açıklamalarına açıklık getirilmesini istediğini anlattı.
Cyprus Mail’de yer alan habere göre, Lakkotrypis; “Öyle anlaşılıyor ki, Bay Descalzi’ye, Türkiye’nin bölgede artan provokasyonları konusunda endişeli olup olmadığı soruldu. Ve yanıtından da anlaşılacağı gibi… Endişeli olmadığını ancak bir olayın çıkmasını istemediklerini belirtti” dedi.

Enerji Bakanı Lakkotrypis, görüştüğü ENI sözcüsünün, Descalzi’nin yorumunun çalışanların güvencesi ile ilgili olduğunu ifade ettiğini söyledi.
ENI’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne verdiği taahhüdün tartışılmaz olduğunu söyleyen Lakkotrypis,  sondaj programına yönelik yapılan çalışmalardan da taahhüdün devam ettiğinin anlaşıldığını söyledi. Lakkotrypis, “Ülkemizde verilen taahhütte hiçbir değişiklik olmadı” dedi.
Lakkotrypis açıklamasının devamında şunları söyledi;
“Şu noktada, sondajın planlaması, başlama tarihi ve seçilen hedefleri biliyoruz ancak bu konuda yorum yapmak istemiyoruz. Kesinleşmiş olmamakla birlikte, sondajın yılsonu veya 2020 yılında başlamasını bekliyoruz”
AFP Haber Ajansı, ENI CEO’su Claudio Descalzi’nin, “Endişeli değilim… (Ama) eğer birileri savaş gemileriyle gelirse, kuyuları açmayacağız” dediğini yazmıştı.
Roma’da gazetecilere konuşan Descalz'nin, “Kesinlikle kuyular için savaş başlatmak istemiyorum” dediği  de aktarılmıştı.

http://www.yeniduzen.com/sondaj-programinda-degisiklik-yok-119815h.htm

Çevrimdışı UYVAR

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1989
 • -118
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #626 : 11 Ekim 2019, 18:46:45 »
Bu dogu akdeniz hikayesi, her secim oncesi cikan petrol, bor maden yataklarina döndü.

İnsaat hikayesi bitti, buna yaslanacak sanki birileri. İhalelerin kime gidecegine dikkat edilmeli!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına getiren

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 132
 • 4
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #627 : 11 Ekim 2019, 22:43:37 »
Bu dogu akdeniz hikayesi, her secim oncesi cikan petrol, bor maden yataklarina döndü.

İnsaat hikayesi bitti, buna yaslanacak sanki birileri. İhalelerin kime gidecegine dikkat edilmeli!

Yani bu konuda doğru olan çıkarılan bütün hidrokarbonun TP tarafından kontrol edilip satılması ve paranın direk devletin(milletin) cebinde kalmasıdır.

Çevrimdışı Tong Yabgu

 • Avrasya Göçebesi
 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 847
 • 154
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #628 : 11 Ekim 2019, 22:50:32 »
Bu dogu akdeniz hikayesi, her secim oncesi cikan petrol, bor maden yataklarina döndü.

İnsaat hikayesi bitti, buna yaslanacak sanki birileri. İhalelerin kime gidecegine dikkat edilmeli!

Yani bu konuda doğru olan çıkarılan bütün hidrokarbonun TP tarafından kontrol edilip satılması ve paranın direk devletin(milletin) cebinde kalmasıdır.
Ortaksız (uluslararası petrol şirketleri) biraz zor. Herşeyi ben yapayım dersen litresini 3 kuruş yerine 10 kuruşa çıkarırsın kaldıki birde bunu avrupaya falan pazarlarken kimse sana kendi pazarını yedirmez. Uluslararası anlaşmalar yapmak hem arz güvenliğini sağlama alır hemde uzun vadede kazanacagın parayı güvene almış olursun. kredi anlaşmalarında puanın daha yüksek olur.
KÖPEK GİBİ ÇALIŞIP KRAL GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞAN....AZ ASABİ... ÇOKTAN FAZLA ATATÜRKÇÜ...

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1436
 • 113
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #629 : 12 Ekim 2019, 08:44:53 »
ENI açıklaması Rumları panikletti,

RUMLARDAN çok sayıda parsel kiralayan İtalyan enerji şirketi ENI’nin, Yavuz sondaj gemisinin bulunduğu bölgeyle ilgili olarak “Karşımızda savaş gemisi varsa, sondaj yapmayız” açıklaması, Kıbrıs Rum yönetimini paniğe soktu.

İtalyan şirketi arayan Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, ENI’nin sondaj planlarında bir değişiklik yok” dedi. ENI’nin CEO’su Claudio Descalzi öncesi gün Roma’da gazetecilerin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla ilgili sorularına, “Karşımızda savaş gemisi varsa, sondaj yapmayız” karşılığını vermişti.

Rum Bakan Lakkotripis, ENI ile temas kurduklarını belirterek, “Sayın Descalzi, şirket personelinin güvenliğine öncelik vereceklerini kastetmiş, yoksa Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarında bir değişiklik yok” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/eni-aciklamasi-rumlari-panikletti-41349096