Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259549 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #300 : 10 Mayıs 2019, 17:30:50 »
Silinsin
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2019, 17:36:54 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #301 : 10 Mayıs 2019, 17:32:27 »
Ben de kıbrıslıyım  ::)

Benim hınçlı eleştirim tüm toplumu kapsamaz. Her ailenin iyisi olduğu gibi arada kötüsüde çıkar. Onun haricinde söylediklerimin arkasındayım.

KKTC de olan biten hakkında bir Feedback sizden alabilirmiyim?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #302 : 10 Mayıs 2019, 17:55:25 »
Bu mesele kafama tam oturmadı... Bir kaç sayfa önce Kıbrıs çevresindeki parselleri gösteren bir görsel paylaşılmıştı. Bu görsel üzerinde hangi parselin sorun olduğunu bir arkadaşımız açıklayabilir mi?

Yazıda geçen ve sorun olduğu belirtilen 1,4,5,6,7 parseller benim haritada gördüğüm kadarıyla Güney Kıbrıs tarafında kalıyor... Bizim tezimiz ne ki hak iddia ediyoruz bu parsellerde?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #303 : 10 Mayıs 2019, 18:30:31 »

Benim hınçlı eleştirim tüm toplumu kapsamaz. Her ailenin iyisi olduğu gibi arada kötüsüde çıkar. Onun haricinde söylediklerimin arkasındayım.

Sn Tigerfish arkadaşım,sorun yok ben ne kast etmiş olduğunuzu anladım :)  KKTC / veya Kıbrıs ta olan biteni bu başlık altında tartışmamız pek doğru olamaz yönlendireceğiniz  uygun başka bir başlık altında sizlerle görüşlermi , deneyimimi tabii ki paylaşırım. '' kıbrısta  bir deyim vardır Kıbrıs bir tarihtir oku oku bitmez derler yani ucu bucağı yok''
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2019, 17:32:44 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #304 : 10 Mayıs 2019, 19:38:07 »

Sn Tigerfish arkadaşım,sorun yok ben ne kast etmiş olduğunuzu anladım :)  KKTC / veya Kıbrıs ta olan biteni bu aşlık altında tertışmamız pek doğru olamaz yönlendireceğiniz  uygun başka bir başlık altında sizlerle görüşlermi , deneyimimi tabii ki paylaşırım. '' kıbrısta  bir deyim vardır Kıbrıs bir tarihtir oku oku bitmez derler yani ucu bucağı yok''

Estağfirullah dostum. Ben sizi anlıyorum. Sizinle olan diyalog iletişimiz  sağlıklı. Bakış perspektifler farklı olduğu için size sordum 🤗

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #305 : 10 Mayıs 2019, 21:31:19 »
Bu mesele kafama tam oturmadı... Bir kaç sayfa önce Kıbrıs çevresindeki parselleri gösteren bir görsel paylaşılmıştı. Bu görsel üzerinde hangi parselin sorun olduğunu bir arkadaşımız açıklayabilir mi?

Yazıda geçen ve sorun olduğu belirtilen 1,4,5,6,7 parseller benim haritada gördüğüm kadarıyla Güney Kıbrıs tarafında kalıyor... Bizim tezimiz ne ki hak iddia ediyoruz bu parsellerde?

Sn Serkan1976, sorunuzu doğu akdenizde GKRY mevcut parsellerini daha iyi açıklayabilmek için photo yüklemeye çalıştım ama pek başarılı olmamış gibi.
https://imgur.com/RI5ia47

GKRY tamamı ile kalan parseller 1,10,11
GKRY -KKTC arası çakışan parseller 2,3,8,9,12,13
GKRY- TC arası çakışan parseller 4,5,7 kısmi olarak.
KKTC -TPAO  Parselleri A,B,C,D

4,5,7 Parseller TC MEB alanı ile kesişmekte. Fatih şu anda bu parsellerin tümünün dışında Baf'ın 60 Mil dişinda TC ilan etmiş olduğu MEB içerisinde sondaj yapmakta.

2,3,8,9,12,13 parseller KKTC nin ilan etmiş olduğu MEB nedeniyle GKRY ile çakışmakta . ''KKTC tanınmamış olmasından dolayı dünya  buralarını GKRY yani Kıbrıs cumhuriyeti  MEB olarak görmekte. KKTC ise haklarını TC ile koruma yolunu seçti .

Adanın kuzeyine ve Magosa korfezini kapsamakta olan A,B,C,D parselleri ise KKTC MEB alanı .''KKTC tanınmamış olmasından dolayı dünya  buralarını GKRY yani Kıbrıs cumhuriyeti  MEB olarak görmekte. KKTC ise haklarını TC ile koruma yolunu seçti .

GKRY  1,10,11 parseller KKTC veya TC MEB ile örtüşmemekte Ancak bahsetmiş olduğum gibi  GKRY/ Kıbrıs cumhuriyeti 1960 anlaşmasına dayanarak  dünyanın gözünde ve BM ye göre adanın yegane resmi sahibi .  ''BM de KKTC tanınmamış defacto olarak görünmekte'' Bu nedenden dolayı  Kıbrıs Cum/GKRY  ada çevresinde bulunan tüm kara suları ,MEB ve parsellerin yegane sahibi olduğunu belirtip  hali ile kontrolün kendisinde olduğunu belirtmekte.  Yalnız  Kıbrıs Cumhuriyeti iki ortak arasında kuruldu yani ada üzerinde  ve çevresinde bulunan tüm haklardan kıbrıs türk halkı da hak sahibi. Kıbrıs Cum/GKRY buna hayır demiyor ne zaman toplumlar arasında bir anlaşma olursa o zaman sizlerde ortaklıktan olan haklarınızı geriye dönük olarak alabilirsiniz diyor.

Yani bu is döner dolaşır stratejiye bağlı , strateji de bir bütünlük içerisinde olması lazım ki Ege ve karadenize de uyarlanabilsin. Neticede hasımlarımız saf olmadıkları kadar gayet istikrarlı yıllardan beri bitmek usanmak bilmeden siyasi olarak iktidarda kim olursa olsun iddiaları doğrusunda çalışmaktalar.

« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2019, 21:32:26 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #306 : 11 Mayıs 2019, 12:01:55 »
Total, Güney Kıbrıs MEB'inde;

Fransız Total şirketiyle bir süredir yürütülen müzakerelerin dün tamamlandığı, şirketin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan 2,3 ve 8’inci parsellerde aktif rol üstleneceği bildirildi

Fileleftheros gazetesi, Fransız Total şirketiyle, Eni-Kogas şirketler ortaklığının Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer alan 2, 3 ve 8’inci parsellerdeki payının satın alınmasını amaçlayan müzakerelerin dün tamamlandığını yazdı.

Gazete, Total şirketinin, Eni-Kogas şirketlerinin söz konusu parsellerdeki paylarını satın alarak bu parsellere güçlü bir giriş yapacağını iddia etti.

Haberde, Total ile Eni şirketleri arasında, Türkiye’nin bir bölümüne itirazlarının bulunduğu 7’nci parseldeki ortaklık konusundaki müzakerelerin de büyük oranda dün tamamlandığı, geriye sadece ufak ayrıntıların kesinleştirilmesinin kaldığı vurgulandı.

Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, gerek 7’nci parselde varılan anlaşma, gerekse Total şirketinin 2,3 ve 8’inci parsellere aktif katılımının, yeni sondajlar ve sismik araştırmalar yapılacağı anlamına geldiğini belirtirken 2’nci parselde Eni tarafından yapılmak istenen sondajın bundan yaklaşık iki yıl önce Türkiye tarafından engellendiğini hatırlattı.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise dün yaptığı açıklamada, müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini, bazı ufak ticari, teknik ve hukuki konularında çözülmesiyle kesin anlaşmaya varılmasının beklendiğini vurguladı.

Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Total ve ENI 6 Parselde El Ele” başlığı altında verirken, Rum hükümeti ile Total-Eni ortaklığının, 7’nci parseldeki haklar konusunda sürdürdükleri müzakerelerin tamamlanmasına çok az kaldığını yazdı.

Gazete, nihai anlaşmanın her an resmen duyurulabileceğini belirterek, Rum hükümetinin bu anlaşmayla Türkiye’ye, enerji planlarından vazgeçilmediği mesajını gönderdiği yorumunda bulundu.

ENERGEAN ŞİRKETİ İSRAİL’DEN DOĞAL GAZ SAĞLAMAYA HAZIR

Gazete bir diğer haberinde ise, Yunan “Energean” şirketinin, İsrail’in “Karis” yatağından Güney Kıbrıs’ın Vasiliko elektrik santraline doğal gaz tedarik etme arzusunu dün Rum yetkili makamlarıyla gerçekleştirilen görüşmede resmen dile getirdiğini yazdı.

Habere göre şirketten yapılan açıklamada, Rum Enerji Düzenleme Kurumu’yla (PAEK) toplantı gerçekleştirildiği ve İsrail’in “Karis” yatağından Vasiliko Elektrik Santrali’ne doğal gaz boru hattı projesinin kuruma sunulduğu ifade edildi.

Şirket açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın 2021 yılında doğal gaz kullanımına geçmesine imkan verecek bu projeyi Rum hükümetiyle istişare etmeye hazır olunduğu da bildirildi.

http://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n284812-total-guney-kibris-mebinde-11052019

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #307 : 11 Mayıs 2019, 16:12:46 »
Şu petrolü gazı bulamadık gitti. 50 milyar dolar her yıl para gidiyor ülke dışına.

O para ülkede kalsa bize ne güzel bir ekonomik getiri olur varya.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #308 : 11 Mayıs 2019, 16:29:28 »
50 milyar gelir 5 tane alel acele tünel inşaatı ihale ederler yine sana bana bir şey kalmaz merak etme. Sen ben de yurdun imarı ile gururlanırız saf saf anca birde bize hava atarlar gururla
beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #309 : 11 Mayıs 2019, 16:58:00 »
50 milyar gelir 5 tane alel acele tünel inşaatı ihale ederler yine sana bana bir şey kalmaz merak etme. Sen ben de yurdun imarı ile gururlanırız saf saf anca birde bize hava atarlar gururla

Ilgaz tünelini yaptırana halen hayır duası okuyorum. Kastamonuya giderken  eskiden Ilgaz dağlarının 2400’lük rakımı geçmek için bunu  İbuprofen 600 ‘ün 💊yardımıyla yapabiliyordum.

Tünelleri rahat bırak  ☝