Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 43101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 661
 • Beğeni Puanı +88/-41
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #270 : 15 Nisan 2019, 20:36:04 »

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 661
 • Beğeni Puanı +88/-41
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #271 : 17 Nisan 2019, 09:54:23 »
Günlük gazetelerimizin bazılarında alttaki haber paylaşılmış .
Kanımca verilmekte olan haber önem arz ettiğinden dolayı  doğruluğunun haritadan anlayan arkadaşlar tarafından daha önce paylaşmış olduğum ve BM ye sunulan  kordinatları referans alarak adaların akıbetine bakmalarında yarar vardır.

Türkiye Doğu Akdeniz’de çizgiyi çekti '' Bir az da iyi haber '' ;D

18 Mart 2019 tarihli mektupta, Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığı sınırları şu şekilde ortaya konuldu;

“32 derece, 16 dakika, 18 saniye Doğu Meridyeni ile 28 derece Batı Meridyeni arasında kalan bölgede Türkiye'nin çıkarları vardır. Mısır ile Türkiyedeniz yetki alanının ortay hattı Türkiye'nin kıta sahanlığı hudutlarıdır. 28 derece boylamının batısı da müteakip sınırlamalara esastır.”

Türkiye daha önce de 2004 ve 2013 tarihlerinde BM'ye “32 derece 16 dakika ve 18 saniye doğu boylamının batısında Türkiye'nin çıkarları vardır” bildirimini yapmıştı. Mart 2019 tarihli Sinirlioğlu mektubu ile ilk kez 28 derece boylamının da Türkiye açısından sınır olduğu ifade edilmiş oldu.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/turkiye-dogu-akdenizde-cizgiyi-cekti-4399632/

5 ada Yunanistan’a bırakıldı!

Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Yalım, Türkiye’nin BM’ye verdiği resmi mektupta belirtilen sınırların 92 bin kilometrekarelik Türk kıta sahanlığı ve 5 Türk adasını Yunanistan’a bıraktığını öne sürdü.

Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'ye ait olan 18 ada ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiğini belgeleriyle kanıtlayan Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, tartışma yaratacak yeni bir iddia ortaya attı. Yalım, “Dışişleri Bakanlığı'ndan büyük skandal” diyerek, Bakanlık'ın 18 Mart'ta Birleşmiş Milletler'e gönderdiği resmi mektupla Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adayı resmen Yunanistan'a terk ettiğini söyledi. Yalım şu ifadeleri kullandı:

Bu düzenleme ile arama çalışmaları yapan Amerikan Exxon Mobil ve Katar Petroleum şirketlerinin önü açıldı.

– Mektupta kıta sahanlığının güney sınırı Türkiye ve Mısır arasındaki orta hat olarak belirlenmiş. Hukuka göre güney sınırı hem bu hat hem de Türk-Libya Orta Hattı olmalı.

– Kıta sahanlığının 28 derece doğu boylamının batısındaki kısmının ilgili devletlerle belirleneceği belirtilmiş. Bu söylemlle Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia ve Dionisades adalarından kaynaklanan 5 boylamlık kıta sahanlığı hakkı Yunanistan'a bırakılmış.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/5-ada-yunanistana-birakildi-4453252/
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2019, 10:45:20 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 661
 • Beğeni Puanı +88/-41
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #272 : 17 Nisan 2019, 13:41:03 »
Rum Meclisi’nden denizaltı doğalgaz boru hattı anlaşmasına onay çıktı;

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında 19 Eylül 2018’de imzalanan denizaltı doğalgaz boru hattı döşenmesini öngören anlaşmanın Rum Meclisi’nin Genel Kurul oturumunda onaylandığı açıklandı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında denizaltı doğalgaz boru hattı döşenmesini öngören anlaşma, Rum Meclisi’nin Genel Kurul oturumunda onaylandı.

DİSİ Parlamento Sözcüsü Nikos Tornaridis, konuya ilişkin açıklamasında söz konusu anlaşmanın onaylanmasının AB’ye gidecek enerji koridorunun açılması anlamına geldiği için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Anlaşmanın ticari bir anlaşma değil, devletlerarası bir anlaşma olduğuna dikkat çeken Tornaridis, AB’nin anlaşmayı memnunlukla karşıladığını belirtti.

AKEL Parlamento Sözcüsü Yorgos Lukaidis ise, anlaşmanın onaylanmasının doğalgaz kaynaklarının idaresi çerçevesindeki bütünlüklü bir strateji dahilinde olmadığını kaydederek doğalgaz stratejisi konusunda bazı endişelerinden ötürü oylamaya katılmamayı tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Anlaşma, 34 lehte 16 çekimser oyla onaylandı. Oylanması için ivedilikle Genel Kurul’un önüne getirilen yasa tasarısı daha önce komite düzeyinde görüşülmüştü.

Milletvekili ve ilgili taraflar anlaşmanın ‘bir dönüm noktası’ olduğunu söylediler.

İkili anlaşma, 19 Eylül 2018’de Lefkoşa’da imzalanmıştı.

https://www.denizhaber.net/rum-meclisinden-denizalti-dogalgaz-boru-hatti-anlasmasina-onay-cikti-haber-87906.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38558
 • Beğeni Puanı +348/-48
Yunanistan Türkiye'nin Akdeniz faaliyetlerinden rahatsız
« Yanıtla #273 : 30 Nisan 2019, 09:19:19 »
Yunanistan Türkiye'nin Akdeniz faaliyetlerinden rahatsızAtina'da Türkiye'nin faaliyetleriyle alakalı üst düzey toplantılar yapılıyor.

Yunanistan, Akdeniz'deki faaliyetlerine tek başına devam edemeyeceğini anlayınca ittifak arayışlarına girdi. ABD, İsrail, Mısır gibi ülkelerle bir araya gelen Yunanistan, Türkiye'nin faaliyetlerini engelleme planları yaptı.

Ancak bu ülkelerle yapılan ittifaklar Türkiye'nin Akdeniz'deki haklarını korumasına engel olamadı.

Yunan medyasında Türkiye'nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın kıta sahanlığını ihlal ettiğine dair haberler servis ediliyor.

ATİNA'DA TÜRKLERİ NASIL DURDURUZ TOPLANTILARI YAPILIYOR
Yunan Kathimerini gazetesi Türkiye'nin ağustos ayında faaliyetlerini iyice artıracağını yazdı. Haberde Oruç Reis ve Barbaros gemilerinin faaliyetlerine yer verildi. Bu faaliyetler karşısında Atina'da olası senaryolar için toplantılar düzenlendiğine dikkat çekildi.Gazete Türkiye'nin Barbaras için savaş gemileri gönderdiğini ve bu konuda geri adım atmayacağının sinyallerini çoktan verdiğini belirtti.

https://www.ensonhaber.com/yunanistan-turkiyenin-akdeniz-faaliyetlerinden-rahatsiz.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 661
 • Beğeni Puanı +88/-41
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #274 : 04 Mayıs 2019, 19:32:42 »
Güney Kıbrıs’tan sondajı engelleme çabaları;

Rum basını, Türkiye’nin dün sabah yayınladığı Navtex’le, “Fatih” isimli sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) sondaja başlayacağını duyurduğu haberlerine yer verdi.

Politis gazetesi: “Yeni Oldubittilerle Karşı Karşıya – Türkiye MEB’de Sondaj Tehditlerini Hayata Geçiriyor – Şirketlere Yönelik Girişim” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin dün sabah bir Navtex yayınladığını ve “Fatih” sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde sondaj gerçekleştireceğini duyurduğunu yazdı.
Navtex’e göre Fatih gemisinin, “Akama Burnu”ndan 45 deniz mili batıda 3 Eylül tarihine kadar sondaj gerçekleştireceğini belirten gazete, Rum hükümetinin ise, “Türkiye’nin bu niyetini önceden bildiğini ve son 24 saat içerisinde BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, ABD Dışişleri Bakanlığı, AB’nin üst yetkilileri ve Rus Dışişleri Bakanı’nı bilgilendirdiğini” yazdı.
Rum hükümetinin, Türkiye’nin sondajı karşısında uluslararası kamuoyu oluşturulması ve bizzat AB tarafından önlem alınması yönünde girişimleri bulunduğunu yazan gazete, Türkiye’nin sondaj yapacağı noktanın ise, Güney Kıbrıs’ın Mısır, İsrail ve Lübnan’la imzaladığı anlaşmalarla belirlenen parseller dışında kaldığını ve sözde MEB’in kuzey kısmında yer aldığını belirtti.
Gazete, Rum hükümetinin Türkiye’nin bu sondajını engellemek adına yaptığı girişimlere, Fatih gemisine eşlik edecek olan üç destek gemisinin bayraklarını taşıdıkları ülkelere yönelik girişimlerin de dahil olduğunu aktardı.       
Fatih gemisinin sondaj gerçekleştirmeye haiz olup olmadığı konusunda Rum yetkililerin şüpheleri olduğunu, öte yandan yabancı bir şirketin ise sondaja teknik destek vermek üzere TPAO’yla anlaşma yaptığına dair bilgiler geldiğini iddia eden gazete, ancak bu şirketin sondaj gemisine desteğinin resmi olmaması sebebiyle isimleri “Siem Korkut, Siem Altan ve Siem Sancar” olan üç destek gemisinin satın alındığını belirtti.
Habere göre Rum hükümeti, bu üç geminin bayrağını taşıdığı ülkelere yönelik yoğun girişim gerçekleştiriyor.

https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/guney-kibristan-sondaji-engelleme-cabalari/66097

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38558
 • Beğeni Puanı +348/-48
ABD, Akdeniz'de Türkiye'nin petrol aramasına karşı çıktı
« Yanıtla #275 : 06 Mayıs 2019, 13:21:01 »
ABD, Akdeniz'de Türkiye'nin petrol aramasına karşı çıktı

Geçtiğimiz günlerde iki uçak gemisini Akdeniz'e yollayan ABD, bölgede kendisinin her isteğini yerine getiren Güney Kıbrıs'ı koruma çabasına girdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margan Ortagus, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"BU ADIM PROVOKATİF"
Margan Ortagus, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "ABD, Türkiye'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) münhasır ekonomik bölge olarak tanımladığı alanda sondaj faaliyetlerini yapma niyetini duyurmasından derin kaygı duyuyor. Bu adım oldukça provokatif ve bölgede tansiyonu artırma riski taşıyor. Türk yetkililerini bu faaliyetleri durdurmaya ve tüm tarafları itidale davet ediyoruz."

ABD, Akdeniz'de Türkiye'nin petrol aramasına karşı çıktı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin gerekli adımları attığını ve KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve araştırma gemilerinin faaliyetlerine başladığını söylemişti.

https://www.ensonhaber.com/abd-akdenizde-turkiyenin-petrol-aramasina-karsi-cikti.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 589
 • Beğeni Puanı +18/-50
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #276 : 06 Mayıs 2019, 13:38:23 »
abd yahudi kiytiriklari   alismislar müslüman parasini yemege

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 661
 • Beğeni Puanı +88/-41
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #277 : 06 Mayıs 2019, 14:52:12 »
Fatih gemisi halen Türkiyenin ilan etmiş olduğu MEB sınırları içerisinde seyretmekte. ''Kıbrısın Baf açıklarında 1 numaralı parsele yakın ama dışında. 1 numaralı parsel GKRY hak iddia ettiği Türk MEB ile kesişmeyen parsel''

Dün AB Diş politikalar sorumlusu Mogherini bu gün de ABD Dış ilişkiler sözcüsünün konu ile açıklamaları Türkiyenin almış olduğu kararı provokatif olarak yansıtmaları gayet normal ve beklenilen olması gerekir . Neticede gerek AB ve ABD petrol şirketleri GKRY ile direk ortaklar ,aynı zamanda GKRY bir AB üyesi.

Burada önemli olan Onların ne söyledikleri ve daha da  söyleyecekleri yorumlara karşın Türkiye cumhuriyetinin izleyeceği politika önemlidir. Bilindiği gibi MEB alanımızın sınırları tekrardan revize yapılıp geçen ay BM deklere edilmiştir.  İlan etmiş olduğumuz MEB sınırları içerisinde yapmayı planladığımız çalışmaları başkalarının söyledikleri veya olası provokatif güç gösterilerine aldırış etmeden ilan etmiş olduğumuz alandaki haklarımızı korumalıyız. ''  Su koyverdiğimiz anda ilan etmiş olduğumuz MEB kadük olur''

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38558
 • Beğeni Puanı +348/-48
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #278 : 06 Mayıs 2019, 14:59:55 »
Leşe üşüşen sırtlanlar gibiler oldukça bu konuda geri adım atmamak beraberinde şiddetli bir çatışmayı getireceğe benzer...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 661
 • Beğeni Puanı +88/-41
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #279 : 06 Mayıs 2019, 15:13:54 »
Leşe üşüşen sırtlanlar gibiler oldukça bu konuda geri adım atmamak beraberinde şiddetli bir çatışmayı getireceğe benzer...

Sırtlan olduklarına katılırım. Binlerce km öteden haklı olduğumuz bir konuda bizlere ne yapmamız gerektiğini dikte etmeye çalışanlara her  halukarda pabuç bırakılmaması gerekir düşüncesindeyim .