Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 26699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 481
 • Beğeni Puanı +71/-28
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #270 : 15 Nisan 2019, 20:36:04 »

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 481
 • Beğeni Puanı +71/-28
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #271 : 17 Nisan 2019, 09:54:23 »
Günlük gazetelerimizin bazılarında alttaki haber paylaşılmış .
Kanımca verilmekte olan haber önem arz ettiğinden dolayı  doğruluğunun haritadan anlayan arkadaşlar tarafından daha önce paylaşmış olduğum ve BM ye sunulan  kordinatları referans alarak adaların akıbetine bakmalarında yarar vardır.

Türkiye Doğu Akdeniz’de çizgiyi çekti '' Bir az da iyi haber '' ;D

18 Mart 2019 tarihli mektupta, Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığı sınırları şu şekilde ortaya konuldu;

“32 derece, 16 dakika, 18 saniye Doğu Meridyeni ile 28 derece Batı Meridyeni arasında kalan bölgede Türkiye'nin çıkarları vardır. Mısır ile Türkiyedeniz yetki alanının ortay hattı Türkiye'nin kıta sahanlığı hudutlarıdır. 28 derece boylamının batısı da müteakip sınırlamalara esastır.”

Türkiye daha önce de 2004 ve 2013 tarihlerinde BM'ye “32 derece 16 dakika ve 18 saniye doğu boylamının batısında Türkiye'nin çıkarları vardır” bildirimini yapmıştı. Mart 2019 tarihli Sinirlioğlu mektubu ile ilk kez 28 derece boylamının da Türkiye açısından sınır olduğu ifade edilmiş oldu.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/turkiye-dogu-akdenizde-cizgiyi-cekti-4399632/

5 ada Yunanistan’a bırakıldı!

Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Yalım, Türkiye’nin BM’ye verdiği resmi mektupta belirtilen sınırların 92 bin kilometrekarelik Türk kıta sahanlığı ve 5 Türk adasını Yunanistan’a bıraktığını öne sürdü.

Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'ye ait olan 18 ada ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiğini belgeleriyle kanıtlayan Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, tartışma yaratacak yeni bir iddia ortaya attı. Yalım, “Dışişleri Bakanlığı'ndan büyük skandal” diyerek, Bakanlık'ın 18 Mart'ta Birleşmiş Milletler'e gönderdiği resmi mektupla Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adayı resmen Yunanistan'a terk ettiğini söyledi. Yalım şu ifadeleri kullandı:

Bu düzenleme ile arama çalışmaları yapan Amerikan Exxon Mobil ve Katar Petroleum şirketlerinin önü açıldı.

– Mektupta kıta sahanlığının güney sınırı Türkiye ve Mısır arasındaki orta hat olarak belirlenmiş. Hukuka göre güney sınırı hem bu hat hem de Türk-Libya Orta Hattı olmalı.

– Kıta sahanlığının 28 derece doğu boylamının batısındaki kısmının ilgili devletlerle belirleneceği belirtilmiş. Bu söylemlle Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia ve Dionisades adalarından kaynaklanan 5 boylamlık kıta sahanlığı hakkı Yunanistan'a bırakılmış.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/5-ada-yunanistana-birakildi-4453252/
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2019, 10:45:20 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 481
 • Beğeni Puanı +71/-28
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #272 : 17 Nisan 2019, 13:41:03 »
Rum Meclisi’nden denizaltı doğalgaz boru hattı anlaşmasına onay çıktı;

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında 19 Eylül 2018’de imzalanan denizaltı doğalgaz boru hattı döşenmesini öngören anlaşmanın Rum Meclisi’nin Genel Kurul oturumunda onaylandığı açıklandı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında denizaltı doğalgaz boru hattı döşenmesini öngören anlaşma, Rum Meclisi’nin Genel Kurul oturumunda onaylandı.

DİSİ Parlamento Sözcüsü Nikos Tornaridis, konuya ilişkin açıklamasında söz konusu anlaşmanın onaylanmasının AB’ye gidecek enerji koridorunun açılması anlamına geldiği için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Anlaşmanın ticari bir anlaşma değil, devletlerarası bir anlaşma olduğuna dikkat çeken Tornaridis, AB’nin anlaşmayı memnunlukla karşıladığını belirtti.

AKEL Parlamento Sözcüsü Yorgos Lukaidis ise, anlaşmanın onaylanmasının doğalgaz kaynaklarının idaresi çerçevesindeki bütünlüklü bir strateji dahilinde olmadığını kaydederek doğalgaz stratejisi konusunda bazı endişelerinden ötürü oylamaya katılmamayı tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Anlaşma, 34 lehte 16 çekimser oyla onaylandı. Oylanması için ivedilikle Genel Kurul’un önüne getirilen yasa tasarısı daha önce komite düzeyinde görüşülmüştü.

Milletvekili ve ilgili taraflar anlaşmanın ‘bir dönüm noktası’ olduğunu söylediler.

İkili anlaşma, 19 Eylül 2018’de Lefkoşa’da imzalanmıştı.

https://www.denizhaber.net/rum-meclisinden-denizalti-dogalgaz-boru-hatti-anlasmasina-onay-cikti-haber-87906.htm