Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 24848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 419
 • Beğeni Puanı +64/-24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #250 : 09 Mart 2019, 11:10:41 »
Yavuz hırsız ,Rumlar, Türkiye’yi BM'ye şikayet etti;  ;D

Rumlar’ın tek taraflı olarak Kıbrıs Adası açıklarında petrol ve doğalgaz arama çalışmalarından sonra Türkiye’nin de arama faaliyetlerine katılması Rum yönetimini rahatsız etti. Rumlar, Türkiye’nin ada etrafında çalışmasını BM’ye şikayet etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye’nin Kıbrıs Adası etrafında Münhasır Ekonomik Bölge sınırları içerisindeki hidrokarbon keşif faaliyetlerini Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti. Rum Kesimi, söz konusu Münhasır Ekonomik Bölge ve kıta sahanlığını tek taraflı olarak ilan etmişti.

Konuyla ilgili olarak Güney Kıbrıs BM Daimi Büyükelçisi Kornilios Korniliu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e bir mektup gönderdi. Salı sabahı kamuya duyurulan mektupta, Türkiye'nin 1, 8, 9 ve 12'inci bölgelerde sismik sondaj yaptığı, ancak Kıbrıs Rum yönetiminin bu bölgelerdeki çalışma lisansını enerji devleri Total ve Eni'ye verdiği belirtildi. Mektupya ayrıca 8 ve 9'uncu bölgelerde ise petrol ve doğal gaz çıkarımı için yine adı geçen iki şirkete izin verildiği vurgulandı.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Korniliou bunun yanında, Türkiye'nin uluslararası yasaları çiğnediğini iddia ederek Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini ifade etti. Mektupta özellikle Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin askıya alındığı belirtildi.

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi 21 Nisan 2017 tarihinde çalışmalarına başlamıştı. Daha önce Akdeniz ve Karadeniz'de sismik araştırmalar yapan gemi, denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebiliyor, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor.

Türk sondaj gemisi geçtiğimiz Ekim ayında Kuzey Kıbrıs tarafına ait Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışma yaparken Yunanistan'a ait fırkateyn tarafından taciz edilmiş, ancak bölgedeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar uluslararası hukuk ve teamüllere aykırı olarak hareket eden Yunan gemisinin faaliyetini önlemişti.

Kıbrıs Adası çevresinde 3,3 trilyon dolar değerinde petrol, hidrokarbon ve doğalgaz rezervi bulunuyor.
https://www.denizhaber.net/rumlar-turkiyeyi-bmye-sikayet-etti-haber-87170.htmÇevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 419
 • Beğeni Puanı +64/-24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #251 : 15 Mart 2019, 16:47:12 »
Exxon Mobil şirketi çalışmalarını hızlandırıyor

Amerikan Exxon Mobil şirketinin, Rum tarafının “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki “Glafkos” yatağındaki keşfin ardından, Doğu Akdeniz’in geniş bölgesindeki faaliyetlerini geliştirme projesini hızlandırdığı ve büyüttüğü ifade edildi. Fileleftheros gazetesi, Exxon Mobil’in 10’uncu parseldeki 2 sondajın planlaması konusunda ilerlerken, “Afrodit” yatağı haricinde boş olan 12’nci parselin, aynı zamanda 11’inci parselin jeolojik verilerini incelediğini yazdı. Exxon Mobil şirketinin Mısır MEB’indeki 3’üncü parselin haklarını hali hazırda elde ettiğini ve ek bölgeler istediğini de kaydeden gazete, “Reuters” haber ajansında yer alan Exxon Mobil’in son zamanlarda İsrail MEB’indeki jeolojik verileri incelediği yönündeki açıklamasını da iletti. Şirketin İsrail MEB’indeki bölgelerin sismografik verilerini hali hazırda satın aldığını kaydeden gazete, Exxon Mobil şirketinin üst düzey yetkililerinin Houston’da İsrail Dışişleri Bakanıyla görüştüklerini de belirtti. Haberde, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in de aynı konularla ilgili paralel temaslarda bulunmak için bugünlerde Amerika’da bulunduğu ifade edildi.

http://www.halkinsesikibris.com/guney-den-haberler/exxon-mobil-sirketi-calismalarini-hizlandiriyor-h112522.html


Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 419
 • Beğeni Puanı +64/-24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #252 : 18 Mart 2019, 13:38:09 »
"EastMed konusunda İtalya tereddütlü, gözler Pompeo ile yapılacak görüşmede"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile 20 Mart’ta Kudüs’te yapacağı görüşmeden, “bölgedeki gelişmelerin bu çok kritik döneminde Türkiye’yi muhatap alacak güçlü bir mesaj” elde etmek beklentisi içerisinde olduğu haber verildi.

Fileleftheros “ABD’den Güçlü Mesaj İstiyor… Anastaiadis’in Pompeo İle İsrail’de Görüşmesinden Hedefi… Kıbrıs Sorunu-Enerji İçin Kritik Hafta” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde Rum tarafının aslında, Federica Mogherini’nin TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile son görüşmesinde yaptığı, Rum Yönetimi’nin sözde “egemenlik haklarına saygı gösterme” çağrısına benzer bir açıklama olduğuna işaret etti.

Habere göre Kudüs’te gerçekleşecek Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü zirvesi çerçevesinde gerçekleşecek görüşme randevusu, geçen cuma günü Rum yönetimi ile ABD arasında yapılan son temaslar sırasında kesinleşmiş görünüyor. Anastasiadis ABD’den, Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge’sindeki egemenlik haklarına destek” bekliyor.

Gazete ABD’nin yeni büyükelçisi Judith Gail Garber’in bugün Rum Yönetimi Başkanı’na güven mektubunu vereceği, bunun için düzenlenecek özel törenin, yeni büyükelçinin söyleyecekleri açısından merakla beklendiğini yazdı.

“İTALYA EASTMED KONUSUNDA TEREDDÜT GÖSTERİYOR, MESELE ŞİMDİLİK BİR KENARDA”

Bugünden başlayarak hafta sonuna kadar enerji ile alakalı bütün dış politika konularının, Kudüs’te gerçekleşecek üçlü görüşme nedeniyle tavan yapacağına dikkat çeken gazete şu ifadeleri kullandı:

“İtalyanların EastMed boru hattı konusunda gösterdiği tereddüt meseleyi şimdilik bir kenara itiyor. Lefkoşa, İtalya olmadan durumun ileri gidemeyeceğinin bilincinde, bu nedenle Çarşamba günü Kudüs’te gerçekleşecek üçlü zirvede dikkatini, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşmesi başta olmak üzere, ikili meselelere verecek.”

Habere göre Rum Yönetimi Pompeo’nun Kudüs’te bulunacak olmasının üçlü işbirliğini yükseltmekte olduğu ve bölge açısından çok önemli bulunduğu görüşünde. Rum Sözcü Prodromos Prodromu “Üçlü işbirliği sürekli gelişen bir gerçekliktir. Üçlü işbirlikleri aracılığıyla bölgedeki ister enerji ister güvenlik ve jeopolitik gelişmeleri eşgüdüm içerisinde takip ediyoruz” dedi.

Prodromu Mike Pompeo’nun Kudüs’te olacak olmasını da “ABD’nin, üç ülkenin bölgedeki istikrar ve güvenlikte oynadığı rolü hesaba kattığı mesajını veriyor. ABD’nin çıkarları İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan’ın çıkarlarıyla örtüşüyor” sözüyle değerlendirdi.

PRODROMU: “EUROASIA INTERCONNECTOR MESELESİ KAPANMADI”

Alithia Anastaiadis-Pompeo görüşmesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri konusunun da ele alınmasının beklendiğine dikkat çektiği haberi “Anastasiadis Pompeo’dan MEB Konusunda Destek İsteyecek… Kudüs’teki Kıbrıs-Yunanistan-İsrail Üçlü Zirvesi Çerçevesinde…Başkan ABD Dışişleri Bakanı İle İkili Görüşme Yapacak” başlık ve spotlarıyla ikinci manşet olarak değerlendirdi.

Aynı gazete “Hükümet Sözcüsü: Euroasia Interconnector Konusu Kapanmadı… Proje Kıbrıs İçin Hem Elektrik Enerjisi Piyasasının Gelişmesi Hem de Ada’nın İkmal Güvenliği Açısından Önemli” başlıklı haberinde Rum Sözcü’nün Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında Girit üzerinden elektrik bağlantısı yapılmasını Atina Haber Ajansı’na değerlendirdiğini yazdı.

Habere göre Interconnector konusunun kapanmadığını, müzakerelerin devam ettiğini, meseleyi Avrupa projesi olarak tutmaya çalıştıklarını söyleyen Prodromu “proje Kıbrıs için yalnız elektrik enerjisi piyasasının gelişmesi değil aynı zamanda Ada’nın ikmal güvenliği açısından da çok önemli. Bağlantı, AB fonlarından finanse edilecek, bu nedenle mümkündür. Yunanistan’daki kararlarla alakalı teknik bir sorun var, umarız projenin yapım olanaklarını ortadan kaldırmayacak bir çözüm bulunur” ifadelerini kullandı.

Habere göre Yunanistan projenin Girit-Attiki bölgesi bağlantısı etabının yüklenici firması olacak bir “Ariadni interconnection” isimli bir şirket kurdu ve Euroasia’ya da Ariadni’nin yüzde 39 hissesini satın alma olanağı tanıyarak 31 Aralık 2018’e kadar süre tanımıştı ancak Euroasia hisseleri bu tarih bitimine kadar satın almadı.

Politis “Pompeo’nun da Katılımıyla Üçlü Zirve” başlığını attı.
http://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n279714-eastmed-konusunda-italya-tereddutlu-gozler-pompeo-ile-yapila