Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 263689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1680 : 17 Ekim 2023, 12:21:50 »
Cihat Yaycı ;15 Mayıs 2020'de imzalanan ve 16 Mayıs'ta Resmî Gazete'de yayınlanan cumhurbaşkanı kararıyla Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine verildi.

Neden görevinden alınıp başka bir göreve verildi ? Bir ihalede ihaleye fesat karıştırmaktan... Kendi ifadesi aşağıdadır ve ben Cihat Yaycı'nın kesinlikle masum olduğunu düşünüyorum ...

Ama benim kızdığım nokta yukarıda açıklamaları verilen "Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı " olan bir kişi olarak bu eşsiz öngörüsünü idareye anlatamamış , 800 bin liralık ihale için istifaya zorlanmış ve haklılığını burada bile anlatamamış bir insanın konuşmaları benim için yok hükmündedir....

Tümamiral Cihat Yaycı şaşkın ve üzgün olduğunu belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı:

“800 bin liralık ihalede kamu yararını düşündüğüm için, ‘Şartnameye uygun olmayan hiçbir mal alınmayacak. Kamu zararına yol açılmayacak. Muayene komisyonu üyelerine baskı yapılmayacak. Aksine kanuna aykırı hareket edenler hakkında kanuni işlem yapılacaktır' demiştim. Bu talimatlarım ‘yerli ve milli firmaya zorluk çıkarmak' şeklinde bana suç olarak dönmüş. Dosyadaki hemen her ifade benim ‘komisyon üyelerine baskı yapılmasın' diye talimat verdiğimi kanıtlıyor. Baskı yapan da şu anda görevde olan birisi. İki buçuk senedir nasıl devletin hakkını korurken suçlu duruma düşürülmeye çalışıldığım ve görevden alınıp, nasıl istifa ettiğimi, bir kez daha büyük üzüntüyle bu dosyayla öğrendim. Şahıslar gelip geçicidir, devlet bakidir.”

Yahu sen "Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanısın" ... Ordunun 10 en üst adamından birisin , D.Akdeniz - Suriye meselelerinde seni dinlemiyorlarsa , kendi haklılığını dandik bir güdüm teli alımında bile ispatlayamıyorsan seni kim dinler artık...Şu anda Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanlığını yapıyormuş...
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2023, 12:22:26 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1681 : 17 Ekim 2023, 12:32:03 »
Sn Serkan1976 ,

Cihat Yayci nin istifasi ile ilgili paylasiminiz " Akdeniz'de Enerji Krizi" ile direk bir ilgisi olmadigini dusunuyorum.
Ayrica istifaya giden surec dogrudan gudum teli ileilgili degil. Istifaya giden yol Kulagin Boynuzu gecmesi ile kaynakli oldugu kanisindayim"

Artik konumuz olan Akdeniz'de Enerji Krizi ne donebiliriz. ;)

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #1682 : 17 Ekim 2023, 14:02:14 »
Cihat Yaycı abartıp durmasın artık, amerikan uçak gemileri maksimum 90  uçak taşıyabilir, o da tıkış tıkış yüklenirse . Görev gücüne LHA larını filan eklerlerse o iki görev gücünün taşıyabileceği muharip uçak sayısı maksimum 200 - 220 civarındadır.
Kusura bakmayın ama Türkiyenin olası bir suriye operasyonunu engellemek için o kadar uçağa da gerek yok zaten.

…..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Putin füzelerle Akdeniz’i nişan aldı
« Yanıtla #1683 : 19 Ekim 2023, 10:18:24 »
Putin füzelerle Akdeniz’i nişan aldı

https://image.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/653062d84e3fe11f305fd7de.jpg

Rusya lideri Putin, bin km menzilli Kinjal (Hançer) füzeleriyle donatılmış MİG-31 savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde, doğu Akdeniz krizi nedeniyle savaş nöbeti tutmaya başlayacağını açıkladı.

İsrail ile Hamas arasında savaş hali devam ederken, ABD’nin doğu Akdeniz sularına donanma gemilerini göndermesine misillemede bulunan Rusya lideri Vladimir Putin, dünden itibaren süpersonik “Kinjal” füzeleriyle donatılmış MİG-31 savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde sürekli savaş nöbeti tutacaklarını ilan etti. Rus askeri gözlemciler Putin tarafından alınan bu kararın İsrail krizi gölgesinde ABD’nin Lübnan ve Suriye’ye müdahalesinden endişe edildiği için alındığını dile getiriyor.

AKDENİZ NÖBETİ TUTACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hava kuvvetlerine ait MİG-31 savaş uçaklarının Karadeniz semalarında “Kinjal” (hançer) füzeleriyle donatılarak sürekli savaş nöbeti tutacaklarını ziyaret etmekte olduğu Pekin’den açıkladı. İsrail ile Filistin arasındaki krizin daha geniş bölgesel savaşa dönüşme riski barındırdığını vurgulayan Putin, “Şimdi yapacağım açıklama kimseye yönelik tehdit değildir, ancak önlemlerimizi almak zorundayız. Uzay ve hava kuvvetlerimize bağlı MİG-31 savaş uçakları Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında süreklilik esasında ‘Kinjal’ füzeleriyle donatılmış savaş nöbeti tutmaya başlıyor. Bilindiği üzere bu hipersonik füzelerimiz sesten 9 misli daha süratli hareket ederek 1000 km menzildeki hedefleri vurma özelliğine sahiptir. Aldığımız bu tedbir hamlesi az önce de söylediğim gibi kimseyi tehdit etme amacı taşımıyor. Ancak doğu Akdeniz bölgesinde olası olumsuz gelişmelere karşı önlem niteliği taşıyacak” dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/putin-fuzelerle-akdenizi-nisan-aldi-42348046
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1684 : 19 Ekim 2023, 11:08:15 »
Nasıl gönderecekmiş Karadeniz'den Akdeniz'e?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1685 : 19 Ekim 2023, 14:17:59 »
Karadeniz den Akdeniz'e kıbrısa yada kıbrıs açıklarına kadar gider kinzhal1000 km biraz bizim karadeniz kıyımıza yaklaşsa olur.
Sinop ili ile Mersin arası kuşuçumu 632 km diye coğrafya dersinden aklımda kalmış.

« Son Düzenleme: 19 Ekim 2023, 14:19:49 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1686 : 19 Ekim 2023, 14:58:18 »
Karadeniz den Akdeniz'e kıbrısa yada kıbrıs açıklarına kadar gider kinzhal1000 km biraz bizim karadeniz kıyımıza yaklaşsa olur.
Sinop ili ile Mersin arası kuşuçumu 632 km diye coğrafya dersinden aklımda kalmış.

Bizim hava sahamiz ustunden bombalayacak yani? :)

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1687 : 19 Ekim 2023, 15:38:50 »
Suriye'ye uçakları göndermediğine göre başka seçenek kalmıyor 😁

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #1688 : 19 Ekim 2023, 15:53:18 »
Birilerinin üstünden geçmesi gerek bu füzenin, bütün füzeler birilerinin üzerinden geçip hedeflerine gitmiyor mu ki , komşuna atmadığın sürece ?  Rusya Hazar denizinden Suriye’deki hedeflere füze saldırısı yaptığı zaman o füzeler kimin üstünden geçip gitmişti ?

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1689 : 19 Ekim 2023, 16:10:01 »
Rusya'nın bu khenzal füzelerini Karadeniz'den gönderme durumu bana 1.Dünya savaşına giriş senaryomuz gibi bir durumla karşılaşabiliriz gibi geliyor. 1.Dünya savaşında da Yavuz ve Midilli zırhlıları Sivastopol'u bombalamışlardı.