Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1620 : 16 Ekim 2022, 22:21:44 »
Acikcasi yukaridaki paylasimlarin bir cogunu okuduktan sonra TC nin en onemli ve uzerinde en cok konusulmus ve halen konusulmakta olan en eski sorunu hakkinda aslinda bilgimiz gercek yansitmayan . Adada yasamakta olan Kibris Turkunu adeta yok sayarcasina ada Turklerinin gorusleri ,kaygilarini goz ardi eden bir davranis sergilemekteyiz. :(

Vallahi ben KKTC halkına sorsak ne olur dedim.  :o

Su anda  KKTC Anavatanina olan sevgisinden birsey kaybetmedi ,ancak Kibris Turk halkinin buyuk bir kismi ki garipdir buna Turkiyeden sonradan gelip KKTC vatandaslarimiz dahil Kibristaki sosyal, kulturel inanc, hukuk serbestisini Anavatandakinden daha gelismis bulmakta bu nedenle Anavatan Turkiyeye entegrasyon veya Ilhak konusunda soguk davranmaktadir. "Ben de Anavatan Turkiyede uzun yillar calismis ve yasamis bir Kibris Turku olarak boyle bir secenege olumlu bakmiyorum.  Cunku bu yasam degerlerine cok sevdigimiz ve Anavatanda pek deger verilmedigi yaninda saygi da gosterilmedigini dusunuyoruz.   Ne ise kafanizi patlattim ;)

Bu da sorumun cevabı olmuş.  8)
Demek ki konulara tek pencereden bakmamak gerekiyormuş!  ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Libya ve Yunanistan arasında diplomatik kriz! Dendias uçaktan inmeyi reddederek geri döndü

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Libya’nın başkenti Trablus’ta uçaktan inmeyi reddederek apar topar geri dönmesi iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu. Libya konuya ilişkin önlemler alacağını duyururken Yunan medyası 'U dönüşü' başlığını kullandı.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Libya'ya gerçekleştireceği ziyaret kapsamında ilk önce başkent Trablus'a gitmesi ve burada Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Menfi ile görüşmesi, oradan da Bingazi’ye geçerek Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile görüşmesi bekleniyordu. ​​​​​​​Ancak planlanan Trablus ziyareti iki ülke arasında diplomatik bir krize neden oldu.

DENDİAS UÇAKTAN İNMEYİ REDDETTİ

Trablus hükümetinin Dışişleri Bakanı Naila Mangous, Yunan bakanı karşılamak için havalimanında hazır bekliyordu ancak Dendias uçağı başkente indiğinde aşağı inmeyi reddetti ve kendini bekleyen Mangous ile görüşme yapmadan Bingazi'ye gitti.

İKİ ÜLKE ARASINDA KRİZE NEDEN OLDU

Dendias'ın ani kararı iki ülke arasında krize neden oldu. Libya Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak Yunanistan'ı kınadı.

"DİPLOMATİK ÖNLEMLER ALACAĞIZ"

Yapılan açıklamada, Libya Dışişleri Bakanının diplomatik usullere göre Dendias'ı havalimanında beklediği ancak Yunan bakanın hiç bir açıklama yapmadan geldiği gibi gittiği belirtildi ve "Bu hareketi esefle kınıyoruz. Bakanlığımız, ülkemizin prestijini ve egemenliğini koruyan diplomatik önlemler alacaktır." ifadeleri yer aldı.

Yunanistan ise Dendias’ın Trablus'ta Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Trablus hükümetinin üyeleriyle bir araya gelmeme şartıyla, sadece Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ile görüşmek istediğini, Trablus hükümetinin Dışişleri Bakanı Manguş’un kendisini beklediğini öğrenince Menfi ile görüşmesini iptal edip Bingazi’ye geçtiğini aktardı.

Yunan Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Dendias'ın Doğu Libya ziyareti normal seyrinde devam ediyor" ifadeleri yer aldı.

YUNAN MEDYASINDA 'U DÖNÜŞÜ' MANŞETİ
Yunan TaNea gazetesi Libya'da yaşanan olayı 'diplomatik kaza' olarak değerlendirirken In.gr Haber sitesi 'Dendias, Trablus'a iner inmez U dönüşü yapmaya karar verdi." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE İLE İMZALANAN MUTABAKATA DİKKAT ÇEKTİLER
Yunan medyasında yaşanan krize ilişkin yayınlanan haberlerde, Türkiye ve Libya arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan hidrokarbon anlaşmasına dikkat çekildi.

Dendias’ın görüşmek istemediği Libya Dışişleri Bakanı Manguş, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırasına imza atmıştı.

Türkiye ile Libya arasında hidrokarbon alanında imzalanan mutabakat protokolü Yunanistan'ın tepkisine neden olmuştu.
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis mecliste yaptığı konuşmada protokol için “Coğrafya, birileri uyduruk haritalar çizmeye teşebbüs ediyor diye değişmez. Tarih de boş laflarla yeniden yazılmaz” ifadelerini kullanmıştı.

In.gr haber sitesinde Trablus'ta yaşanan diplomatik krize ilişkin, "Dendias'ın Türk-Libya mutabakatının imzalanmasından sonra Mangus ile görüşmesi zaten paradoksal olacaktı" ifadeleri yer aldı.

Atina yönetimi, Trablus hükümetinin görev süresinin sona erdiğini ve ülkenin geleceği için bağlayıcı olan uluslararası anlaşmaları imzalayamayacağını iddia ediyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/libya-ve-yunanistan-arasinda-diplomatik-kriz-dendias-ucaktan-inmeyi-reddederek-geri-dondu-42172366
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Libya ve Yunanistan arasında diplomatik kriz! Dendias uçaktan inmeyi reddederek geri döndü

In.gr haber sitesinde Trablus'ta yaşanan diplomatik krize ilişkin, "Dendias'ın Türk-Libya mutabakatının imzalanmasından sonra Mangus ile görüşmesi zaten paradoksal olacaktı" ifadeleri yer aldı.

Atina yönetimi, Trablus hükümetinin görev süresinin sona erdiğini ve ülkenin geleceği için bağlayıcı olan uluslararası anlaşmaları imzalayamayacağını iddia ediyor.

Sn Dendias,

Atinadan kovdugu  Libya buyuk elcisi "Sn Mohammed al Menfi" ve yetkisinin bittigini idda etmis oldugu bir hukumetin bulundugu Trablus kadar niye yol tepmis ki?

"Menfi de son dakika gorusmeyi iptal ederek Dandiasi Lades etmis! Hatta lades le de kalinmamis. "Dandiasi karsilamaya da Libya Disisleri bakani Naila Mangous gonderilmis ki "Disisleri bakani Turkiye ile son anlasmayi imzalayan sahistir"

Disisleri bakanligimiz bu defa iyi zamanlama ile Libyada dogru dugmelere basmis. :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yunanistan'dan akıl almaz iddia! 'Bize tuzak kurdular'
« Yanıtla #1623 : 18 Kasım 2022, 13:44:35 »
Yunanistan'dan akıl almaz iddia! 'Bize tuzak kurdular'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın dün Libya'da çıkardığı diplomatik kriz sonrası Yunan medyası kendilerine tuzak kurulduğunu öne sürdü. Yunanistan'ın kurulan tuzağa düşmemesi ile övünen TaNea gazetesi bu durumun 'Ankara'nın egemenlik haklarına meydan okuduğu dönemde verilen açık bir mesaj' olduğunu yazdı.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Libya ziyareti, Yunan bakanın Trablus'ta uçaktan inmeyi reddedip Bingazi'ye gitmesiyle diplomatik bir krize dönüştü.

LİBYA'DAN SERT TEPKİ GELDİ

Libya söz konusu duruma anında tepki verip Yunanistan'ı kınadı. Libya Atina’daki maslahatgüzârını istişareler için geri çekmeyi kararlaştırdı. Trablus’taki Yunan maslahatgüzârı ise Libya Dışişleri’ne çağırıldı.

Dün yaşanan krizin ardından Yunan medyasına konuşan Dendias, Libya Dışişleri BakanLeyla el Menguş'un kendine emrivaki yaptığını öne sürerek "Geçici hükümetin dışişleri bakanı havaalanına gelerek beni görüşmeye zorlamaya çalıştı, bunun sonucunda Trablus gezimi yarıda kestim ve Bingazi'ye uçtum." dedi.

TÜRKİYE İLE MUTABAKATA İMZA ATMIŞTI

Libya, Dışişleri Bakanı Menguş'un diplomatik usuller nedeni ile Dendias'ı havalimanında beklediğini açıklamıştı. Ancak görünen o ki Manguş'un varlığı Yunan Bakanı rahatsız etmiş.

Dendias’ın görüşmek istemediği Libya Dışişleri Bakanı Manguş, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırasına imza atmıştı.

TEK DERTLERİ TÜRKİYE! LİBYA'DAKİ TÜRK VARLIĞINI MASAYA YATIRDILAR
Yunan Bakan, çıkardığı kriz sonrası uçtuğu Bingazi'de ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter ile görüştü.

Dendias daha sonra Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Saleh ile bir araya geldi. Diplomatik kaynaklara göre görüşmede 'Libya'daki Türk varlığı' masaya yatırıldı ve Dendias Türk-Libya muhtıralarının kınanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AKILALMAZ İDDİA: BİZE TUZAK KURDULAR

Yunan TaNea gazetesi dün yaşanan diplomatik krize ilişkin skandal ifadeler kullandı.

'Yunanistan'a şantaj girişimi beyhude' başlığı ile verilen haberde Dendias'a Libya Dışişleri Bakanı Leyla el Menguş ile fotoğrafının çekilmesi amacı ile tuzak kurulduğu öne sürüldü.

TaNea buradaki temel amacın, Türkiye-Libya muhtırasının Yunanistan tarafından dolaylı olarak tanınmasını sağlamak olduğunu iddia etti ve Yunanistan'ın bu tuzağa düşmemesinin Ankara'nın egemenlik haklarına meydan okuduğu bir dönemde açık bir mesaj olduğunu yazdı.

ASIL SORUN TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI
Yunanistan, TÜRKİYE ile Libya arasında, 27 Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişkin mutabakat protokolünü ve bu yıl 3 Ekim’de imzalanan hidrokarbon alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptını tanımıyor.

Yunan hükümeti, Trablus merkezli Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresinin sona erdiğini ve Libya’da halkı temsil etmeyen geçici hükümetin, uluslararası anlaşmalar imzalama yetkisi olmadığını iddia ediyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistandan-akil-almaz-iddia-bize-tuzak-kurdular-42172770

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1624 : 20 Kasım 2022, 20:00:21 »
Birkaç yıl öncesinden bir haber...

Ve günün fotoğrafı...

Mısır'la olan ilişklerimizin yeniden düzelmesi ve özellikle Akdenizdeki çıkarlarımız için olumlu bir gelişme.

Her zaman söylüyoruz; ülkeler arasında çıkarlar söz konusudur. Devlet liderleri atacağı adımlarda, söyleyeceği sözlerde duygularını değil, ülkelerinin çıkarlarını düşünerek hareket etmek zorundadır. Yoksa bunun faturasını millet ödemek zorunda kalıyor.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2022, 20:01:45 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1625 : 20 Kasım 2022, 20:29:01 »
Hele şükür mantıklı bir adım. Ülkeler arasında ilişkileri kişisel husumetler nedeniyle iplerin kopması çok yanlıştı. Bugün Netenyahu iktidara dönse bile Erdoğan ile görüştü ve ilişkilerin geliştirme konusunda mutabık kaldı.

Aynı adım Mısır ile de atılmalı. Mısır ile ilişkileri atarak Yunanistan'a yol açmıştık. Bu görüntüden Yunanistan adeta kudurmuştur. Cepte olduklarını bildikleri ne varsa ceplerini delip almalıyız ki dımdızlak ortada kalsınlar.

Siyasetçiler şunu bilmeli ki kişisel husumet güderek bir yere varılmaz. Ülkelerin dostları yoktur, çıkarları ve kazanımları vardır. Kişisel husumet güderek ülkenin çıkarları ve kazanımları heba edilemez. Sırada Esad var. Onunla da görüşülmeli. İç savaş bitirilmeli. Teröristler temizlenmeli Suriyeliler ülkelerine geri dönmeli. Erdoğan geçen gün seçimden sonra bu konuda adım atacağız demişti. Aklımız başımıza yeni geliyor. Ne diyelim zararın neresinden dönersek kardır.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1626 : 20 Kasım 2022, 21:02:29 »
Bunu aslında İsrail ile olan ilişkilerin normalleşmesi olarak yorumlarak daha sağlıklı sanırım.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #1627 : 20 Kasım 2022, 21:15:28 »
Mısır ın kendi iç meselesi olan darbeden bizi hiç ırgalamayan konudan küsüştük sonra kazığı kıta sahanlığından yeyip bizi ilgilendirir hale gelince barıştık. Biz zarar görmez iken küsüp biz zarar görünce barışmanın anlamı ne asıl şimdi küsülecek zaman. Yok atılan imzayı bizim hatırımızla geri alacaklar filan sanıyorsak öyle şeyler olmuyor bu dünyada.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2022, 21:22:10 Gönderen: re »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1628 : 20 Kasım 2022, 23:01:58 »
Mısır ın kendi iç meselesi olan darbeden bizi hiç ırgalamayan konudan küsüştük sonra kazığı kıta sahanlığından yeyip bizi ilgilendirir hale gelince barıştık. Biz zarar görmez iken küsüp biz zarar görünce barışmanın anlamı ne asıl şimdi küsülecek zaman. Yok atılan imzayı bizim hatırımızla geri alacaklar filan sanıyorsak öyle şeyler olmuyor bu dünyada.

Sn SKYWOLF ve sizin de paylasiminizda belirtmis oldugunuz gibi .
" ülkeler arasında çıkarlar söz konusudur. Devlet liderleri atacağı adımlarda, söyleyeceği sözlerde duygularını değil, ülkelerinin çıkarlarını düşünerek hareket etmek zorundadır. Yoksa bunun faturasını millet ödemek zorunda kalıyor" gorusune katiliyorum."

Sn re .Bu konuda  size katilmakle birlikte daha degisik dusunuyorum.
"Yok atılan imzayı bizim hatırımızla geri alacaklar filan sanıyorsak öyle şeyler olmuyor bu dünyada."

Elbette Misirin Yunanistan ile uzun zaman parlementosunda bekletip .Ulkemizin Libya ile yapmis oldugu MEB anlasmasina misilleme olarak Yunanistanin Misira karsin vermis oldugu  tavizler sonrasinda imzalandi. "Girit ve Rodostan sinirlarindan 50% " Misir Yunanistanin Meis konusundaki gorusunu de onaylamadi.Yani Misir Yunanistana karsin kayiplarinin bir kismini geri kazanarak anlasmayi imzaladi. Misirin ana  kayibi GKRY karsindir.

Burada Turkiye olarak Misirdan beklentimiz Yunanistan ile yaptigi anlasmayi iptalinden ziyade. Ulkemiz ile MEB sinirlari konusunda uzlasmasidir. Tabii bunun icin oncelikle ulkemizin bu bolgede MEB ilanimiz gerekmektedir.

Misir ve Yunanistanin imzalamis oldugu MEB anlasmasinin belirli bir bolumu zaten ulkemizin Kita sahanligi sinirlari icerisinde kalmaktadir.

yapmis oldugum paylasim ile ilgili Sn Cihat Yaycinin konu ile aciklamalarindan yararlanabilirsiniz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #1629 : 21 Kasım 2022, 01:50:50 »
Barışmak şart tabiki ben niye barıştıktan ziyade niye küstük ona tepkiliyim aslında. Barışmışken küsmenin hesabını sordum yani o düşüncemde. Paylaşamadığımız bir ada filan olsa anlarım ama fasa fiso işlerden bize vazife olmayan işlerden küstük Mısır a. Biz İsveç Finlandiya filan mıyız karşı ülkede darbe oldu demokratik yolla gelen adamlar askerlerce indirildi diye sinirleniyoruz bize ne Mısır ın darbesinden adamlar zaten on yılda bir darbe yapmasa çatlıyorlar.