Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1050 : 25 Ağustos 2020, 18:58:45 »
Almanya’dan Türkiye açıklaması;
Doğu Akdeniz'de gerilim devam ederken Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bugün Yunanistan'da temaslarda bulundu. İlerleyen saatlerde Türkiye'ye gelmesi beklenen Maas, "Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile kriz yaşayan Yunanistan'ın yanında" açıklamasını yaptı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-almanyadan-flas-turkiye-aciklamasi-6006009/

*** Turkiye ve Yunanistan arasinda Dogu Akdeniz icin araciliga soyunmus olan bir ulkenin bu gun Yunanistani ziyareti sonrasinda Turkiye Ziyareti oncesinde "Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile kriz yaşayan Yunanistan'ın yanında" aciklamadan sonra halen neyi gorusmeyi dusunuyoruz anlasilir gibi degil. "Ivedilikle tarafimiz ca yapilmasi gereken , Sn Disisleri bakaninin aciklamasi sonrasinda araciliga soyunan ulkenin arabulucu olarak tarafsizligini yitirmis oldugunu belirtip taraflar arasinda yapilmasi planlanan bugunku gorusmenin  de  tarafimizca iptal edilmis oldugunun aciklamasinin yapilmasi gerekliligi arzeder"

Dogu Akdeniz konusunda Yunanistan ile gorusup uzlasacak bir konumuz yokken bu israr niye?
+1 çok doğru

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1051 : 25 Ağustos 2020, 19:20:36 »
Zayıfsan dinlemek zorundasın  Almanya'yı.
Motor ambargosu koydular koca tank 2 yıldır yatıyor.
Donanma gereçlerine de ambargo koyarlarsa denizaltılarımız da  Altay gibi yatar...

Celallenmeye gerek yok " he...hu..." deyip göndereceksin.

Mozambik dışışleri bakanı değil adam , AB dışişleri bakanı sayılabilecek güçte bir adam...

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1052 : 25 Ağustos 2020, 19:27:33 »
Donanma gereçlerine de ambargo koyarlarsa denizaltılarımız da  Altay gibi yatar...

Mozambik dışışleri bakanı değil adam , AB dışişleri bakanı sayılabilecek güçte bir adam...
+1

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1053 : 25 Ağustos 2020, 19:33:01 »

+1...

Gonul isterki Almanlara postayi koyalim gecelim ama malesef o kadar gucumuz yok. Olsada, gunumuz dunyasinda "rasyonel" davranmiyor gibi gorunurseniz goturusu cok oluyor. Amerika bile Kuzey Kore dahil herkesle gorusuyor, gucune gore davransa kimse ile konusmamasi lazim, ama oyle yapimiyor..

Almanlar gelsin, bir cay verir dinleriz.."dinlemek" fiziksel anlamda...ses dalgalari kulagimda titresime, o titresimlerde sinirlerde elektrik iletimine sebebiyet veriyor...

Yoksa dedigini yapacagim anlamina gelmez..

Bati ve ozellikle AB, her zaman Yunanin arkasinda duracaktir, onemli olan fiilen bir savas cikarsa askeri olarak karsimiza cikmamalari saglamaktir. Bunu da saglamanin yolu, akilli diplomasiden gecer. Diplomasi icinde konusmak gerekir..

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2020, 19:40:07 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1054 : 25 Ağustos 2020, 19:34:29 »

Ambargoyu istedikleri an koyma şansları var.İşte o yüzden savunma araç gereçlerinde özellikle kritik öneme sahip olanlarda tek bir ülkeye bağlı olmamanın önemini hep vurguluyoruz.Bir MTU dizel motorun alternatifi bir LM2500 gaz türbinin alternatifi çoktan bulunmuş olmalıydı.Akdeniz konusunda Türkiye'nin çok üstüne gelinir bizi Anadoluya hapsetmek için baskı yapmaya devam ederlerse korkarım ki oldukça radikal gelişmeler olabilir.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2020, 19:36:19 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1055 : 25 Ağustos 2020, 20:12:48 »
Arkadaslar herhalde kendimi ifade edemedim yine ki sizler baska telden ben baska telden caliyorum.

Yapilmasi planlanan toplantida ben Alman disisleri bakanini dinleyelim veya dinlemeyelim den bahsetmiyorum.  Benim bahsetmekte oldugum toplantinin baslamadan iptali konusu. Arabulucu sizi hic sayip saygsizca ben yapacagimiz toplantida zaten hasminizin yanindayim demesi oldugunu  belirtiyorum.

CB nimiz  Alman Sansoliyesi arasindaki gorusme sonrasi ortaya cikan jest neticesinde kabul edilen Almanyanin arabuluculuk rolu ve sonrasinda uzatmis oldugumuz el Misir ve Yunanistanin MEB anlasmasina varmasi  sonrasinda havada kalmisti yaklasik uc hafta once. Kizginligimizi ve hayal kirikligimizi Almanyaya bildirmemiz sonrasinda ikinci deneme olarak bugun arabulucu olan Alman arabulucu Yunanistana yapmis oldugu ziyaret sonrasi ve Turkiye ziyareti hemen oncesinde  ben zaten bu konuda Yunanistanin tarafindayim diyor .

Sizler halen devam edelim masadan kalkmayalim devam edelim diyorsunuz " hem de hangi konuda ,Dogu Akdeniz ki Yunanistanin hakki olmayan bir bolge uzerinde hak talep etmesine"

Yunanistan ile yapilacak uzlasma EGE ve sair acik olan konullari da kapsayacak olsa amenna diyecegim size. Ama Yunanistan sadece kendisinin fiiliyatta olmadigi bir bolge icin uzlasma kanallini acip  bizim uzlasmaya varmamizi talep ediyor.  Uzlasmayi yonetecek araci ise Siracinin yamagi bozaci Oldugunu acikladi  ." Sizlerde gel celallenme diyeceksiniz cunku arabulucu Almanya  sonra  ambargo falan uygular   :(

Almanya zaten ambargo uyguluyor deniz kuvvetlerimizin ihtiyaclari haric tum sair sistemlere deniz kuvetlerini de dahil etmek isterse o listeye onu da her zaman yapabilir ille gorusmedik diye degil.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2020, 20:16:36 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1056 : 25 Ağustos 2020, 20:23:21 »
Kuzey Kore-ABD bile görüşüyor hocam.
Kore; "Yahu Amerika sanane istediğim silahı üretirim , ben özgür bir ülkeyim" diyemez mi?
Haklı değil mi görüşmemekle?

Sonuna kadar haklı , peki niye görüşüyor?

Hocam zaten etrafımızda dost ülke kalmadı. Bir tek Katar ile iyiyiz.

Yanımıza İngiltere,İtalya,Almanya gibi ülkeleri çekmeye çalışmayalım mı?
Başımıza gelen olaylarda biraz da bu"Eyyyy ABD sen kimsin ,Eyyyy Almanya sen kimsin" tavrı etkili olmadı mı sizce de?

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1057 : 25 Ağustos 2020, 20:33:39 »
İtalya kimden yana? Bana bize yakın gibi geliyor.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1058 : 25 Ağustos 2020, 20:58:17 »
Kuzey Kore-ABD bile görüşüyor hocam.
Kore; "Yahu Amerika sanane istediğim silahı üretirim , ben özgür bir ülkeyim" diyemez mi?
Haklı değil mi görüşmemekle?

Sonuna kadar haklı , peki niye görüşüyor?

Hocam zaten etrafımızda dost ülke kalmadı. Bir tek Katar ile iyiyiz.

Yanımıza İngiltere,İtalya,Almanya gibi ülkeleri çekmeye çalışmayalım mı?
Başımıza gelen olaylarda biraz da bu"Eyyyy ABD sen kimsin ,Eyyyy Almanya sen kimsin" tavrı etkili olmadı mı sizce de?

Sn Serkan1976, Oncelikle ABD-K.Kore arasindaki gorusme ABD nin talebi, K.Kore'nin yalnizligindan dolayi gerceklesmekte . ABD Kuzey Kore'nin nukler donanimindan ,ABD nin dunyada kendisine hasim gormekte oldugu ulkelere K.Kore'nin bu konularda yardim saglamasinin onu diplomatik kanallardan egellemeye calismakta. Yani gorusme her iki tarf icin su asamada zorunluluktan ibaret. Her iki tarfin gorusmelerinde  arabulucu pek yok oldugunda ise arabulucu alanen ben ABD nin yanindayim demiyor.

Gelelim Heyt huyt yalnizligimiza, Almanya ile ipleri kopartalim demedim. Sayet yapilmis olan toplanti iptal edilmis olmus olsa idi yine Almanya  iplerin kopmasi gerekmez . Burada yapilmasi gereken Sn Alman disisleri bakanin yerine baska  bir kisinin arabuluculugu talep edilebilirdi Sn Merkelden " Kendisine Haikko her ne kadar da Almanyanin gorusunu dillendirmis olmus olsa da cenesine daha hakim birisini onermesi telep edilebilirdi"

Yalnizlik konusunda evet haklisiniz ama bu yalnizligin musepbibi baska nedenlerdir  yani bu veya benzer durumlar degil.  Yalnizligimizi gidermek istiyorsak bizim yapmamiz gereken bazi iktidarda bulunan siyasilerimizin cenlerine hakim olmaktan ve gereksiz bizlere hic bir cikar saglamayan baskalarinin ic islerinden uzak durmamizdan gecer.

Neticede  Basin aciklamasini dinledim kanimca genel muallak soguk bir ortamda gerceklesti, TC olarak gerekli mesajlari net olarak veremedik. Yuvarlak mesajlar tercih edildi.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1059 : 25 Ağustos 2020, 21:36:06 »
Toplantıya gir, gemileri yak çık. Bu kadar basit. Alman dürzüler kapıyı aralatıp, arkadan yunan ın kapıyı ittirerek açıp içeri girmesi için oyun yapıyo. Bir nevi cambaza bak cambaza oyunu.

Masaya oturup, uluslar arası kurallar bunlardır, bunlara itirazınız var mı. Denir. Varsa bizim görüşecek birşeyimiz yok der çıkarsın toplantıdan.
 Hatta o da yetmez, 12 adalar, meis vs. Hepsi bizim deyip çıtayı yükseltirsin ki onlar kaçıp gitsin masadan.

Korkmayın, ambargo mambargo bişi olmaz. Onlar zararlı çıkar. Öte yanda rusya, çin var rakipleri. Öyle her höt diyene al mabad dersen, bu işin sonu gelmez. Artık herşeyimizi yapıyoruz, buluyoruz.

Zaten şimdiye kadar ab ye almadılar, almayacaklarda. Şengen vermediler vermeyeceklerde. Ee kaybedecek neyimiz var ki, ödün verecez. Suriyeli parasını bile vermediler.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2020, 21:37:59 Gönderen: Alpars »