Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1030 : 20 Ağustos 2020, 19:48:25 »

Ama her zaman mı yalnızdık? Şu Yunana karşı her zaman yalnız kalıyorsak bu konuda ciddi bir sorun var demektir. Yok eğer her zaman yalnız değildiysek o zaman da neden sorunlar aynen devam ediyor sorgulamak gerek.

Sn SKYWOLF ben yorumunuzun bu kismina cevap vermeye calisayim. 

Kurtulus savasi oncesi yurdumuz isgal  oncesi unutmayalim icte ve dista yalnizliga itilmisti. Ama Ataturk kurtulus savasina baslarken ilk yapmis oldugu hareket ilk once yurt icerisinde birlik olmamiz icin calismalara koyuldu. Kurtulus savasi baslangicindan kisa bir sure oncesine kadar dusmanimiz olan Rusya ile uzlasma yolunu acip dog cephesini guvene almakle birlikte maddi ve silah techizat tederik yolunu acti. Muttefikler cephesinde Italyanlar ile anlasip onlardan da silah malzem yaninda ticari olarak tarafina cekmeyi muaffak oldu. "bunlarin hepsini ben daha iyi sekilde sizde bilirsiniz, Sn Partikul de konunun piri" Yani en umutsuz zayif oldugumuz anlarda dahi dogru liderlik ve ongoru ile yalnizligimiz gecmiste oldugu gibi yunan karsin asilabilir.

1974 Kibris Baris harekatina giden surecte de Yunana karsin iktidarda bulunan koalisyon hukumetimizin atmis oldugu dogru adimlar sayesinde harekat  engel karsilasilmadan yapilabilindi .

Demek istedigim Yunana karsin yalnizligimiz makus talihimiz degil tam da olmasa da yalnizligimizin nedeni bir miktar da kendimizden kaynaklaniyor .  Iste benim onemle vurgulamak istedigim o yapmis bu yapmis su yapamamis degil eksiklimizin gorulup giderilmesi icin atmamiz  gereken adimlarin zorunlu oldugunu anlatabilmektir.

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1031 : 20 Ağustos 2020, 20:32:50 »

Yunanistan'ı Avrupalılar 1821 de kurdu.ilk kralları  Otto isminde bir Alman'dı. Büyümesi de Osmanlı'nın başka ülkelere kaybettiği savaşlar sayesinde oldu. Yunanlıların Anadolu'ya çıkışına da başka ülkeler karar verdi.
Karşımızda görünürde Yunanistan var, ama hep olduğu gibi, arka planda amaçları farklı başka devletler bulunmakta.
Yunanistan'da başka ülkelere güveniyor.Bunu da söylüyor zaten.

Bir problemi doğru tanımlar isek ,çözümün %50 sini hallettik demektir.

Şimdi tekrar başa dönelim, sahi problem neydi?

Kesinlikle Yunanistan değil....Her zaman ki gibi....

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1032 : 20 Ağustos 2020, 20:37:19 »
Geçen gün  Balyoz mağduru Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk güzel bir laf etti, özetle diyor ki; diyalog yoluyla çözüm öneriliyorsa, çözüm ancak şu şekilde olabilir:

''Lozan Barış Antlaşmasına göre, denge şu şekilde sağlandı. Ege Denizinde her iki ülkenin karasuları 3 mil olarak kabul edildi. Türkiye tarafında 3 mil içinde kalan adalar Türk adası kabul edildi. İsmen zikredilen adalar ve diğerleri  bazı adalar silahsızlandırılmak koşuluyla Yunanistan' a devredildi. Bu antlaşma yapıldığında, ne ortada MEB kavramı vardı, ne de uluslar arası deniz hukuku bugünkü haliyle uygulanıyordu.

Hal böyleyken, Yunanistan kalkıp karasularımı 6 mile çıkarttım yok yeni hukuka göre 12 mile çıkarttım diyemez. Dediği anda Lozan dengesi bozulur. O halde yapılacak iş şudur;

- Karasularını 6 mile mi çıkartmak istiyorsun, zaten çıkarttın? o halde 6 mil içinde ki adalar benimdir. Yok 12 mile çıkartmak mı istiyorsun; o halde 12 mil içinde ki adalar benimdir. Çünkü ben Lozan antlaşmasını bu şartlar altında yaptım.

- Diğer yöntem... arkadaş! ben bu adaları silahsızlandırılmak şartıyla Yunanistana' a devrettim. Sense adaların neredeyse tamamını silahlandırdın. Kimine hava üssü yaptın, kimine kuvvet konuşlandırdın. Antlaşmayı ihlal ettin. Dolayısıyla silahsızlandırılmak koşuluyla devrettiğim adalar benimdir.

Ha...! bu çözümden sonra Akdeniz' de herhangi bir hakkın kalıyorsa oturup konuşalım. Yok kabul etmiyorsan, o halde kolunu bacağını kırar hakkım olanı alırım''

diyor.  Ve sayın amiralimin her cümlesine harfiyen katılıyorum.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1033 : 20 Ağustos 2020, 22:52:11 »
Doğu Akdeniz gaz sahaları;

İsrail'in toplam rezervi yaklaşık 886 milyar metreküp gazdır (bcm)
Leviathan: 450 bcm;
Tamar 318 bcm;
Dalit 55 bcm;
Tanin 55 bcm;
Karish 8 bcm);

Mısır için 850 bcm
Zohr 850 bcm;
Noor henüz kurulmadı;

Kıbrıs için 299 - 359 bcm
Aphrodite 129 bcm;
Calipso 170-230 bcm.

Dogu Akdenizdeki durum su  sekilde .

Verileri bir perspektife koyarsak, toplam rezerv 2.035 - 2.095 bcm'dir, bu da tüm Avrupa Devletleri  için kabaca 4 yıllık gaz tüketimi (2019'da 554 bcm )

Beklenen iç tüketime bakıldığında, Mısır bir yıl için yaklaşık 57 milyar metreküp
İsrail bir yılda yaklaşık 10 milyar metreküp.
Kıbrıs 2013'te yaklaşık 1 milyar metreküp .

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1034 : 20 Ağustos 2020, 23:33:43 »
Onumuzde, genel hatlari ile kanaatimce 3 cozum var;

1. Diyalog Rusya, ABD gibi super guclerle ve Yunanistanin olusturmak istedigi blogun bilesenlerini koparabilmek icin o bilesenlerle olmali..Sabir burada devreye giriyor...Cunku Yunanistanin hedefi uzum yemek degil, bagciyi dovmek..
Senelerce konusulur, sonuc alinmaz, Yunanistan konjonktur ona dondugu ya da ekonomisi toparlanip silah dengesini kendine dondurdugu anda masadan kalkar, saldiriya bile gecebilir..
Buyuk devletler ile anlasilip (mumkunse, bu da bilenlerin isi), askeri ve ekonomik olarak mudahale etmeyecekleri garantisi alindigi zaman harekete gecip istedigimizi aliriz...iyi planlanmis, hedefleri belli ve mumkun olan en kisa surede icare edilen bir harekat ile adalardan istediklerimizi toparlariz ve masada bunu resmilestiririz. Belki buyuk devletlerin olurunu alinca Yunanistan cark eder, ciddi niyetle masaya da oturabilir..

2. Hic beklenmedik anda cok hizli bir sekilde buyuk devletler bizi durdurana kadar bir harekat gerceklestirmek. Ancak, aldiklarimizi geri vermeyecegimize gore onumuze cok yaptirim konur, memleket 10 sene ambargo yer. Askeri olarak kimse Yunanistan ugruna Turkiye ile savasa girmez ama 1 tane kibris sorunumuz var iken 20 tane olur.Buyuk devletlerin olurunu almadan gunumuzde sinirlar degismiyor fiili olarak alsakta Yunanistan topragi olmaya devam eder yani sonuc itibariyle tam anlami ile cozulmez

3. 100 senedir bekliyoruz, bir 100 sene daha bekleriz..

« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2020, 23:45:59 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1035 : 20 Ağustos 2020, 23:39:47 »
Hep merak ettiğim şey şu herkes bir şey söylüyor falan Çin neden sessiz acaba.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1036 : 20 Ağustos 2020, 23:52:58 »

Ne acidan, ne diyeceklerdi?

Onlara uzak bir konu, baska dertler ile ugrasiyorlar..

Herkes Cinden Amerika yada Rusya gibi her olaya mudahil olmasini, dunyayi  yonetmesini bekliyor ama henuz ne kabiliyet ne de bakis acisi acisindan o kadar degiller..

Ha ben adalari alacagim, BM guvenlik konseyinde kararlari kilitle bir tanesine sana bir us vereyim, sirketlerinde sahalara ortak olsun o zaman belki birsey der..:)
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2020, 23:56:23 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1037 : 20 Ağustos 2020, 23:55:02 »

Onlara cok uzak bir konu, baska dertler ile ugrasiyorlar..

Ha ben adalari alacagim, BM guvenlik konseyinde kararlari kilitle bir tanesine sana bir us vereyim, sirketlerinde sahalara ortak olsun o zaman belki birsey der..:)

Hocam millet uçak gemisi getirip buraya konuyor Çinin elbet işi vardır :D
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1038 : 20 Ağustos 2020, 23:58:29 »

Onlara cok uzak bir konu, baska dertler ile ugrasiyorlar..

Hocam millet uçak gemisi getirip buraya konuyor Çinin elbet işi vardır :D

Olabilir ama dogrudan hareket etmek onlarin kulturlerine ters...

Saman altindan su yurutmek, arka planda derin ve sessizden onlarin tarzi..

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1039 : 21 Ağustos 2020, 00:10:51 »

Sn Commander, bir Cinli kendisi gibi olmayanlara genelde ne dusundugunu soylemez .Cinlinin yuzune bakmaniz pek bir getirisi olmaz cunku Cinlilerin bizlerin bildigi anladigi turden mimikleri yoktur. Yani onlarinrin sevincli, uzuntulu, kizginliklarini alanen anlayamazsiniz kendilerine Sorsaniz  da soylemezler . Bu nedenle Cin hakkinda yorum yapmak oldukca zor. " Cin devleti de benzer sekilde hareket eder"