ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER > Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler

P-8 Poseidon

(1/5) > >>

SKYWOLF:
P-8 Poseidon

Boeing 6. Üretim P-8 Poseidon Uçağını Teslim Etti

Boeing ABD donanması için 6. üretim P-8 Poseidon uçağını 31 Ocak'da teslim etti. Böylelikle düşük oranlı ilk üretim grubu tamamlanmış oldu. Bu teslimat Ocak 2011'de imzalananan sözleşmemin son uçağıdır. Boeing 2011 ve 2012'de imzaladığı sözleşmelerle ABD Donanması için 24 adet P-8A deniz devriye uçağı üretecek.

ABD Donanması yeni nesil Boeing 737-800 platformu temel alınarak geliştirilen P-8A deniz devriye uçaklarından 117 adet almak istiyor. Anti-denizaltı savaş, anti-yüzey savaş, istihbarat, gözetleme ve keşif, uzun menzilli deniz devriye yetenekleri sağlayan çok yönlü bir çoklu-görev uçağıdır. Bu uçaklar ABD Donanması'nın P-3 filolarının yerini almaktadır.

Şu an 3 adet P-8A uçağına Seattle'da görev sistemleri yüklemeleri gerçekleştiriliyor ve kontrolleri gerçekleşiyor. 2 uçak da Renton'da son montajda. Boeing bu uçakları bu senenin son çeyreğinde 7. Üretim olarak ABD Donanması'na teslim edecek.

DefenceTurk.com

SKYWOLF:
29 Mart'da 7. üretim uçaklar da teslim edlidiler. Altı P-8A uçağı ABD donanmasına katıldı.

SKYWOLF:
Hindistan İlk P-8I Deniz Karakol Uçağını Teslim Aldı

P-8I uzun menzilli deniz keşif ve anti-denizaltı savaş uçağı 15 Mayıs'ta Hindistan Deniz İstasyonu Rajali'ye geldi. Bu uçak, 2009 yılında imzalanan anlaşma kapsamında üretilen 8 P-8I uçaklarının ilkidir.

P-8I; Boeing'in yeni nesil 737 ticari uçak dayanarak ABD Deniz Kuvvetleri için geliştirmekte olduğu P-8A Poseidon deniz karakol uçağının Hint Deniz Kuvvetleri için üretilen bir çeşididir.

DefenceTuk.com

SKYWOLF:
P-8 Poseidon İlk Harpoon Füzesi Testini Gerçekleştirdi

ABD Deniz Kuvvetleri 24 Haziran'da Kaliforniya'da Point Mugu deniz test merkezinde bir Boeing P-8A Poseidon ilk kez  bir Boeing AGM-84D Block IC Harpoon anti-gemi füzesini başarıyla ateşledi.

DefenceTurk.com

SKYWOLF:
Geçtiğimiz günlerde ABD donanması için 13 P-8 uçağı siparişi daha verildi. Bu sipariş için 1,8 milyar dolarlık anlaşma imzalandı.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git