Gönderen Konu: FA-50/T-50 Golden Eagle  (Okunma sayısı 19423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
FA-50/T-50 Golden Eagle
« : 30 Ocak 2013, 19:25:06 »
FA-50/T-50 Golden Eagle

Filipinler Güney Kore'den Savaş Uçağı Alıyor

Filipinler onun kötü silahlı askeri güçlendirmek için 12 Güney Kore FA-50 savaş uçağı satın alacak, hükümet sözcüleri Çin ile denizcilik gerginlikler artıyor ortasında 30 Ocak söyledi.

Filipinler hükümet sözcüleri kötü durumda olan Hava Kuvvetlerini güçlendirmek için Güney Kore'den 12 adet FA-50 savaş uçağı satın alacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Benigno Aquino'nun  sözcüsü Edwin Lacierda "2005 yılında ABD yapımı F-5 savaş uçakları emekli olduğundan beri FA-50'ler ilk defa kullanılan savaş uçakları olacak. Şu anda kullanımda varolan herhangi bir jetimiz yok. Bu bizim askeri donanımın modernizasyonu sürecinin bir parçasıdır. Jetler eğitim, tecrit ve afetle müdahale için kullanılacak ve bölgeti incelemek için kameralarla donatılacaklar" dedi.

Savunma bakanlığı sözcüsü Peter Galvez bu alım için büçeden 18,9 milyar peso (309 milyon dolar) ayrıldığını, ülkenin ihtiyaçlarına uygun olması ve maliyeti nedeniyle FA-50 uçağının seçildiğini söyledi. Hükümetin Filipinli pilotların eğitimine başlaması için uçakların en kısa sürede telimin sağlanması amacıyla müzekerelere başlayacağını da sözlerine ekledi.

Son aylarda, maddi sıkıntıçeken Filipinler, Çin'in Güney Çin Denizi çoğu iddiaları ile artan saldırganlığı karşısında ordusunu modernize etme çabalarını hızlandırdı.

Filipinler!in savunma yapısı uzun yıllar ABD'ye bağlı olmasına rağmen, son zamanlarda, Polonya, İspanya, İtalya, Kanada ve Fransa gibi diğer ülkelerden daha fazla silah arayışında oldu. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak Kasım 2011 yılında ülkeyi ziyaret ettiğinde Devlet Başkanı Aquino ile Güney Kore askeri teçhizatı satışını görüşmüştü.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2013, 20:36:48 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: FA-50/T-50 Golden Eagle
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2013, 21:21:59 »
Güney Kore'den FA-50 Siparişi

Kore Havacılık ve Uzay Sanayi (KAI) FA-50 savaş uçağı için 1 milyar dolarlık sipariş aldı.

Bu sözleşme KAI'nın T-50 Golden Eagle gelişmiş eğitim uçağına dayalı ikinci seri üretim sözleşmesidir. İlk sözleşme 2012 yılında 600 milyon dolara 20 adet uçağı kapsıyordu. Güney Kore Hava Kuvvetleri 2012 yılındaki bu sözleşme kapsamında üretilen uçakların sekizini bu sene teslim alacak. Kalan 12 uçak ise 2014 yılında teslim edilecek. Yeni sözleşme ile üretilecek uçakların sayısı belirtilmedi. Ancak Güney Kore'nin elindeki 150'den fazla F-5 uçağının yerine 60 ile 100 arasında FA uçağı alması bekleniyor. Yeni sözleşme kapsamındaki uçakların üretimine 2016 yılına kadar başlanılacak.

FA-50, T-50 ailesi en gelişmiş varyantıdır. Yeni FA-50'lar hem Link 16 taktik veri bağlantısı, hem de bir Elta Systems EL/M-2032 darbe doppler radarı ile donatılacaklar. FA-50 aynı zamanda bir radar ikaz alıcısı ve bir gece görüş görüntüleme sistemine sahiptir. Boeing Ortak Doğrudan Saldırı Mühimmatı ve Textron CBU-97 dahil olmak üzere silah 4,500 kg taşıma kapasitesine sahiptir. FA-50 de bir 20mm top vardır ve havadan havaya füzeler taşıyabilir. Tüm T-50 türevleri General Electric F404 motorları tarafından güçlendiriliyor.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2013, 23:15:16 »
Bizim su Baris Kartalinada bir ELTA iyi olurdu ya. ELTA miydi ELBITmiydi neydi su ESM Sistemi.  :-\

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2013, 23:24:02 »
Bizim su Baris Kartalinada bir ELTA iyi olurdu ya. ELTA miydi ELBITmiydi neydi su ESM Sistemi.  :-\

Bu konuyla alakası nedir acaba?

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2013, 23:33:13 »

Bu konuyla alakası nedir acaba?

Fa50 ye Elta EL/M 2032 darbe radari takilacak deniyor Haberde. Onu okuyunca Aklima düstü, Hocam.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 11 Ağustos 2013, 10:44:47 »
Filipinler Hava Kuvvetleri'ne ait FA-50 uçakları eğitimde...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Irak'tan T-50 Sözleşmesi
« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2013, 07:53:43 »
Irak'tan T-50 Sözleşmesi

Kore Havacılık Sanayi (KAI), Irak hükümeti ile T-50 uçakları için bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. 12 Aralık tarihinde imzalanan yaklaşık 1,1 milyar ABD doları değerindeki anlaşma 24 adet T-50 uçağının Irak'a satışını içeriyor. İmza törenine Irak Başbakanı Nuri el - Maliki ve Güney Koreli yetkililer katıldı.

KAI yetkilileri Nisan 2011 tarihinde Güney Kore'ye ziyarette bulunan Irak Başbakanı Nuri el - Maliki'ye T-50 uçaklarını yakında tanıtmışlardı. Aynı yılın Temmuz ayında da uçağın Irak'a satışı için ciddi görüşmelere başlamışlardı. Bu çabalar sonunda Irak Hükümeti Hawk-128, Yak-130 ve L-159 seçeneklerini eleyerek T-50'yi seçti.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Endonezya'ya T-50 Teslimatı Tamamlandı
« Yanıtla #7 : 16 Şubat 2014, 17:34:55 »
Endonezya'ya T-50 Teslimatı Tamamlandı

Güney Kore'li Kore Aerospace Industries (KAI) tarafından Endonezya için üretilen 16 T-50 süpersonik eğitim jetlerinin teslimatı Perşembe günü tamamlandı. Bu uçakların satışıyla ilgili olarak 400 milyon ABD doları değerindeki anlaşma 2011 yılında imzalanmıştı.

Perşembe günü Jakarta'daki Halim Perdanakusumah Havalimanı'nda; Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Güney Kore Hava Kuvvetleri Komutanı ve iki ülke üst düzey askeri yetkililerin katıldığı törenle uçakların teslimatı tamamlandı. Törende konuşan KAI Başkanı Ha Sung, bu uçaklara bakım desteği sağlayacaklarını da belirtti.

Güney Kore, Endonezya'ya T-50'lerin satış ile dünyanın altıncı süpersonik jet eğitim uçağı ihracatçısı haline gelmiştir. Kore yapımı denizaltı ve eğitim jetleri satın alan Endonezya, Güney Kore savunma sanayi için Güneydoğu Asya'daki en büyük alıcı. Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisi olan Endonezya,  KFX kod adına sahip olan  Seul'un yerli savaş uçağı geliştirme programına yaklaşık %20 pay ile katılıyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
FA-50 Resmen Göreve Başladı
« Yanıtla #8 : 31 Ekim 2014, 04:57:40 »
FA-50 Resmen Göreve Başladı

Güney Kore'nin ilk yerli hafif savaş uçağı göreve başladı. Perşembe günü Wonju Hava Üssü'nde; Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, hükümet yetkilileri ve askeri liderlerin katıldığı tören ile FA-50 resmen göreve başlamış oldu.

T-50 süpersonik eğitim uçağının silahlandırılmış modeli olan FA-50; havadan havaya füzeler, havadan yere füzeler ve hassas güdümlü cephaneler dahil 4,5 ton yük taşıyabiliyor. 20 mm makineli tüfek, Sidewinder havadan havaya füzeler ve Maverick hava-yer füzeleri, Kore yapımı GPS güdümlü bombalar ve yerli orta menzilli füze bu silah kapasitesinin ana içeriğini oluşturuyor. 9,45 metre kanat açıklığına ve 13,14 metre uzunluğa sahip uçak 1,4 mach hızda uçabilir. Ayrıca son teknoloji ürünü radar ikaz sistemi ve karşı önlem sistemi ile donatılmıştır. Gece görüş sistemleriyle gece operasyonları da gerçekleştirebilir.

Toplamda 60 FA-50, emekli olan F-5 savaş uçaklarının yerini alacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen KFX savaş uçağı için de teknolojik temel sağlayacak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Güney Kore Peru'ya FA-50 Satmak İstiyor
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2015, 02:20:04 »
Güney Kore Peru'ya FA-50 Satmak İstiyor

Askeri kaynaklara göre Kore Hükümeti, Kore Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (KAI) ürettiği FA-50 uçaklarından Peru'ya satmaya çalışıyor.

Adının gizli kalmasını isteyen kaynağa göre Kore Hükümeti bir ay içerisinde Peru'nun Savaş uçağı alım projesine önerisini sunacak. Kore Hükümeti Peru'ya 24 FA-50 uçağı satma niyetinde. 24 hafif saldırı uçağının pilot eğitimi ile birlikte yaklaşık 1 milyar ABD doları değerinde olacağı,  lojistik destekde eklendiğinde 2 milyar ABD dolarıyna yaklaşacağı düşünülüyor.

FA-50'nin ihale sürecinde Rusya'nın YAK-130, İtalya'nın M-346 ve Çin'in L-15 uçakları ile rekabet etmesi olasıdır. Peru'nun yılın ikinci yarısında karar vermesi bekleniyor.

T-50 eğitim uçağının hafif saldırı uçağı modeli olan FA-50; KAI ve Amerika Birleşik Devletleri uzay devi Lockheed Martin tarafından ortaklaşa geliştirilen bir savaş uçağıdır. Ocak 2006 yılında ilk defa tanıtılan ve Güney Kore Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan T-50 ailesinin en gelişmiş türüdür. Güney Kore Hava Kuvvetleri'nde emekliye ayrılan eskimiş F-5E/F uçaklarının yerini almak için geliştirilmiştir.

AIM-9 Sidewinder kısa menzilli havadan havaya füzeler, AGM-65 havadan yere taktik füzeler, GBU-38 / B Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) ve CBU-105 (SFW) hassas güdümlü silahlar gibi geniş yelpazede 4,5 ton silah yükü taşıyabilir. 1,5 Mach azami hıza sahip.

Güney Kore 2011 yılında Endonezya'ya 16, 2013 yılında da Irak'a 24 FA-50 sattı. Geçtiğimiz yıl da Filipinlere 12 FA-50 satışı gerçekleştirdi.  Ayrıca KAI Kasım 2012 tarihinde Peru ile 20 KT-1 eğitim uçağı satışı için 200 milyon ABD doları değerinde bir anlaşma imzaladı.

DefenceTurk.com