Gönderen Konu: TAKTİK TEKERLEKLİ ARAÇ VE MRAP PROJELERİ  (Okunma sayısı 187075 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: TAKTİK TEKERLEKLİ ARAÇ VE MRAP PROJELERİ
« Yanıtla #240 : 26 Ağustos 2015, 12:20:52 »
Haberler › 26.08.2015

Ekonomi Haberleri ›

Nadi Postoğlu: Kirpi’ye yapılan saldırılarda hiçbir askerimiz şehit olmadı haberi

Mayına dayanıklı Kirpi hakkında açıklamalar yapan BMC Savunma Sanayi Direktörü Postoğlu “Bugüne kadar Kirpi’ye 60’ın üzerinde mayınlı saldırı yapıldı. Hiçbir askerimiz şehit olmadı. TSK’da 620 adet Kirpi var. Maalesef bu sayı yetersiz” dedi.
BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Direktörü Nadi Postoğlu “Kirpi’ye 60 civarında mayınlı taarruz yapıldı. Bugüne değin bir tek şehit vermedik. Hiçbir askerimiz, personelimiz zarar görmedi” dedi. 24’te Ersoy Dede’nin programına konuk olan Postoğlu, BMC’nin ürettiği Kirpi ile ilgili bilgiler verdi. Postoğlu “1996 yılından itibaren bu tehlikeyi görerek zırhlı mayına dayanıklı araçları geliştirmeye başladık. 6 yıllık bir çalışma sonunda 2000 yılında BMC Kirpi dediğimiz mayına karşı korumalı aracı ürettik. Şu anda Türk ordusuna 620 adet vermiş durumdayız. Kirpi’ye 60 civarında mayınlı taarruz yapıldı. Bugüne değin bir tek şehit vermedik. Hiçbir askerimiz, personelimiz zarar görmedi” dedi. Araçların şu anda hepsinin hizmette olduğunu belirten Postoğlu “Doğu ve Güneydoğu’da 620 adet aracımız var. Maalesef yetersiz. Türk ordusu büyük bir ordu. Güneyden kuzeye kadar tüm sınırlarda hareket halinde bir ordu. Dolayısıyla bu sayının artırılma ihtiyacı var. Mayına karşı korumalı araç olarak Türkiye’de sadece BMC’nin ürettiği Kirpi bu derece koruma sağlamaktadır” diye konuştu. Bunu duyan Tunus Savunma Bakanlığı’nın geçen yıl acil olarak 40 adet Kirpi aldığını kaydeden Postoğlu, şunları söyledi:

‘Yürüyen kale’de 14 personel

“Bizzat ben gidip sözleşme imzaladım. İki ay gibi kısa bir sürede araçları teslim ettik. Orada El Kaide tarafından mayınlı saldırılar oldu. Tunus askerlerinin hiçbirinde bir yaralanma ve ölüm hadisesi olmayınca bu yıl Savunma Bakanlığı tekrar davet ederek ilave 100 Kirpi daha satın aldı. Mayına karşı savunmalı tek araç şu anda Kirpi’dir.” Postoğlu “Araçları 50 kiloya kadar mayınlarla test ediyoruz. Bu testleri TSK’nın kalifikasyonları doğrultusunda yapıyoruz. Bu aracı geliştirirken, TSK ile birlikte geliştirme yapıyoruz” dedi. Kirpi’yi 4x4 ve 6x6 olarak iki versiyonda ürettiklerini belirten Postoğlu, mayınlı bölgelerde bu iki aracın birlikte kullanılması gerektiğini söyledi. Postoğlu “Bir araçta 13-14 asker görev yapıyor. Rakiplerde 6-8 asker görev yapabiliyor. Biz buna ‘yürüyen kale’ diyoruz. BMC’de bu araç mevcut ve kullanıma hazır. Üzerinde de içerden komutlu otomatik silah sistemi vardır. Yani asker dışarı çıkmadan içerden ateş edebilmektedir. Şu anda Tunus Silahlı Kuvvetleri’ne teslimat yapıyoruz. İnşallah bizim ordumuza da 620’ye ek olarak veririz. Çünkü Türkiye’de bu araçların dışında mayına karşı yüksek seviyeli korumalı başka bir araç yoktur” diye konuştu.

RAKİPLERİNİN FİYATI 3-4 KAT FAZLA

Postoğlu “Mayınlı arazilerde mutlaka ve mutlaka Kirpi kullanılmalıdır. 600 araç diyelim 13 kişiden bugün 6-7 bin askerin hayatını kurtardı bu araçlar. Dolayısıyla bu araçların bir an önce sayısının artırılarak tüm o bölgelerde mayına karşı kullanmamız lazım. Bunun dışındaki araçlarda büyük risk yaşanır” dedi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın ihalesiyle bu alımların yapıldığırı belirten Postoğlu, dünyanın neresinden alınırsa alınsın bu araçların Kirpi’nin 3-4 katı fiyatta olduğunu söyledi. Postoğlu “Biz BMC olarak bunu yerli sanayi olarak ürettik. Know-how’ı BMC’ye aittir. Dolayısıyla bu araçları seri olarak üretip teslim etme yeteneğine sahibiz. Şu anda ABD ordusu sadece Irak ve Afganistan’da 10 bin adet Kirpi muadili araç kullanıyor. Bizim de en az 5 bin Kirpi ihtiyacımız var diye düşünüyorum” dedi.

KİRPİ BİR DÜNYA MARKASI OLDU

Nadi Postoğlu “Yıllık üretim kapasitemiz 22 bin adet. Kirpi dünyada meşhur, fuarlarda büyük ilgi çekiyor. Örneğin iki hafta önce Türkmenistan Savunma Bakanı geldi, şimdi onlara da Kirpi göndereceğiz. Ayrıca Pakistan da istiyor. Bu Ortadoğu’da gittikçe yayılacak çünkü her bölgede buna ihtiyaç var. Tunus Savunma Bakanlığı’nın bize söylediği, yabancı rakiplerimizde bu aracın fiyatı 1 milyon dolardan fazla. Kirpi artık dünyada bir marka oldu. Geçen hafta da Ukrayna’daydık örneğin. Ukrayna Savunma Bakanlığı da Kirpi istiyor. Mayına karşı savunma olarak ABD’nin ürettikleri var ama onların fiyatları çok yüksek, bir de bizim Kirpi’miz var” diye konuştu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Şırnak'ta askeri araç devrildi: 13 asker yaralı
« Yanıtla #241 : 08 Ekim 2015, 08:42:40 »
Şırnak'ta askeri araç devrildi: 13 asker yaralı
DHA 8 Ekim 2015
Askeri araç devrildi: 13 asker yaralı

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde askeri zırhlı aracın kontrolden çıkıp devrilmesiyle meydana gelen kazada 13 asker yaralandı.

Yaralılar helikopterle götürüldükleri Şırnak Asker Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Kaza,  saat 21.30 sıralarında Şırnak'ın Uludere İlçesi Şenoba Beldesi yakınlarında meydana geldi. Terhis olan ve izne çıkan askerleri taşıdığı belirtilen Kirpi adı verilen zırhlı araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine kontrolden çıkıp devrildi. Kazada araçta bulunun bulunan 13 asker yaralandı. Yaralı askerler helikopterle götürüldükleri Şırnak Asker Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralılardan 1 askerin durumunun ağır olduğ öğrenildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/30260160.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #242 : 08 Ekim 2015, 08:54:37 »
Ağırlıklarına göre oldukça yüksek olan bu araçlar aslında kullanıma girmeden önce çeşitli yol testlerinden geçiyorlar. Muhtemelen kullanımda dengeyi sağlamak zor. Üzerinde çalışılması gerek bir konu bence.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mehmetumut4

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 09 Şubat 2016, 19:00:31 »
Alıntı
Genel kurmay şehir çatışmalarında TTZA (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç)  ya duyulan ihtiyacı görerek yeni zırhlı araçları alacağını belirtti bunlar Pars 8x8 yada Ejder 6x6 veya 4x4 bir araç olabilir. şehir çatışmalarında kullanılacağı için atış destek aracı görevini üstlenecekler.
Alınırsa gayet yararlı olur.şehir içi için alınacaksa 4x4 ya da 6x6 daha iyi olur gibi.

Turkish Military

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Kirpi...
« Yanıtla #244 : 29 Mayıs 2016, 12:54:39 »

Kirpide sergilendi.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #245 : 30 Mayıs 2016, 11:31:14 »
Aselsan ETI EYP tespit ve imha sistemi.8.5m uzaktan kumandalı kol yardımıyla EYP müdahalesi yapıyor.Araç üzerinde ayrıca,ACAR kara gözetleme radarı,elektro optik sistem ve keskin nişancı tespit sistemi de bulunmakta.

Not:Kirpi lerdeki farkı gören olmadı sanırım.Araçlar değişmiş biraz,farlar daha yukarıya alınmış ve yapısı değişmiş,başka değişikliklerde vardır belki ama uygun resim yok.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: EFES 2016 TATBİKATI
« Yanıtla #246 : 01 Haziran 2016, 10:27:50 »
Makyajlı kirpi konuşmuştuk geçen gün bulamadım yerini,görüntüyü verelim yeni ve eski bir arda.

Alıntı:Savtera ocay

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Ynt: EFES 2016 TATBİKATI
« Yanıtla #247 : 01 Haziran 2016, 10:47:06 »
Bunlar bu kadar dar ve yüksek miydi yahu?  ;D ;D

NOT: EFES'le ne alaka?
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2016, 10:49:28 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #248 : 01 Haziran 2016, 11:49:27 »
Resimde oynama var,ondan böyle.Efes'te sergilendilerya ondan.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #249 : 01 Haziran 2016, 14:36:58 »
Kirpi üretim hattından birkaç fotoğraf...

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2016, 14:43:11 Gönderen: SKYWOLF »