Gönderen Konu: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi  (Okunma sayısı 19209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« : 26 Ocak 2013, 10:27:33 »

Yemen devletine ait haber ajansının 25 Ocak'da verdiği habere göre Yemenli yetkililer Aden limanının güneyinde Türkiye'den gelen bir gemi içerisinde çok sayıda saldırı tüfeği ele geçirdiler. Aden gümrük şefi Muhammed Zumam'ın devlet haber ajansı Saba'ya aktardığı bilgilere göre 16 Kasım'da bir Türk limanından yola çıkan gemide plastik mutfak eşyası şeklinde etiketlenmiş paketler halinde 3.780 adet otomatik tüfeğin bulunduğu bir konteyner bulundu. Bu tüfeklerin 115 adedinin ise Türk yapımı T14 saldırı tüfeği olduğu açıklandı. Zumam gönderinin gönderen veya alıcı adını vermedi.

Kasım ayı başlarında Yemenli yetkililer benzer şekilde Aden limanında Türkiye'den gelen bisküvi kutuları içerisinden silahlar ele geçirmişlerdi.

Ankara resmi olarak Yemen'e hiç bir silah göndermediklerini bildirdi.  Türk Dışişleri Bakanlığı "bu silah sevkiyatı resmi değil. Çatışma riskinin fazla olduğu ve daha fazla insanın ölümüne neden olacak bölgelere bu tür silahların ihraacatı düşünülemez" şeklinde açıklamada bulundu.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2013, 10:30:00 »
Yemenli yetkililer acaba Safir T14 av tüfeklerini bulup bunları saldırı tüfeği sanıyor olabilirler mi?  ::) ::)

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2013, 15:36:11 »
daha kendi yapimiz silahlarin askerlerimize bile vermedik nasil oluyorda türkiye yapimi av tüfeklerini saldiri silahi olarak görüyorlar... sank füze makineli piyade tüfekleri yapipta gönderiyoruz.... maksat belli

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2013, 15:54:49 »
Bir ay içerisinde iki defa Türkiye'den gelen gemilerde silah ele geçirilmiş.  Çok ilginç bir durum. Maksat ne ki?
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2013, 18:58:48 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Silah yüklü Türk gemisi Yemende durduruldu
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2013, 15:45:25 »
Silah yüklü Türk gemisi Yemende durduruldu

08 Temmuz 2013 Pazartesi 15:20

Silah yüklü bir Türk gemisinin Yemen karasuları içerisinde durdurulduğu ve silahlara el konulduğu öne sürülüyor.

İran Fars Haber Ajansı, “Yemenli yetkililer, Türkiye’ye ait silahları taşıyan ve bu silahları Yemen’e transfer etmeyi amaçlayan bir gemiyi kendi karasularında durdurduklarını ilan etti” dedi.

Haberde Sky News'e dayanılarak “söz konusu silahların ilk önce küçük kayıklar aracılığıyla Yemen etrafındaki adalara ve daha sonra oradan da Yemen toprakları içerisine transfer edilmesi amaçlandığı” öne sürüldü. Bu arada, Yemenli yetkililerin ayrıca “Yemen Yüksek Güvenlik Konseyi halen meseleyi incelemekte ve sonuç yakında kamuoyuna duyurulacaktır” dedikleri belirtildi.

http://www.haberinyeri.net/silah-yuklu-turk-gemisi-yemende-durduruldu-163699h.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Umman’daki bir limanda 30 binden fazla tabancaya el konuldu
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2013, 17:08:19 »

Umman’daki bir limanda 30 binden fazla tabancaya el konuldu

AP haber ajansının bildirdiğine göre Sahar kenti limandaki bir tankerde ele geçirilen 30 binden fazla tabancaya Umman polisi tarafından el konuldu.

Ayrıca 9 Umman’lı yasal olmayan silah ticaretine iştirak ettikleri şüphesi ile Umman güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan Gulf News gazetesi kaynaklı bilgiye göre tabancaları taşıyan gemi Türkiye’den hali hazırda Şii isyancıların hükümete ait birliklerle çatışma halinde oldukları Yemen’e doğru yola çıkmıştı.

http://turkish.ruvr.ru/2013_07_11/30-bin-tabancaya-el-konuldu/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2013, 17:25:46 »
Bu haberle birlikte Türkiye'den yola çıkıp Yemen'e gönderilirken yakalanan 4 kaçak silah yüklü gemi oluyor. Bu gemilerin hükümetin bilgisi olmadan Türkiye'den ayrılma ihtimali yok bence. Hükümet ne işler çeviriyor?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Top Yüklü Gemide AKP İzi
« Yanıtla #7 : 21 Temmuz 2013, 20:01:06 »
Top Yüklü Gemide AKP İzi

İskenderun Limanı'nda yapılan aramalarda 3 bin 400 obüs topu mermisi bulunan 'Zeynep Dündar' adlı geminin AKP'li vekilin akrabasının olduğu ortaya çıktı.
   21.07.2013 19:19 tarihinde yayınlandı

Top Yüklü Gemide AKP İzi!

Top mermileri İskenderun'dan El Nusra'ya mı?

Ukrayna’dan Yemen’e giden, yükünü mutfak malzemesi olarak beyan etmesine karşın İskenderun Limanı’ndaki aramada 3 bin 400 adet obüs topu mermisi bulunan Kiribati Adası bandıralı “Zeynep Dündar” adlı geminin AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Dündar’ın akrabası Yusuf Dündar’a ait olduğu, AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Dündar’ın geminin bırakılması için liman yetkililerine baskı yaptığı belirtildi.

Ukrayna’dan yola çıkan ve Yemen’e giden, yükünü mutfak malzemesi olarak beyan eden Kiribati Adası bandıralı “Zeynep Dündar” adlı gemide İskenderun Limanı’nda yapılan aramada 3 bin 400 adet obüs topu mermisi ve kapalı bir konteynır bulunmuştu. Geminin AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Dündar’ın akrabası Yusuf Dündar’a ait olduğu ortaya çıktı.

Gemi Sahibi: Bakan Güler Dayımız Olur

AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Dündar’ın geminin bırakılması için liman yetkililerine baskı yaptığı, gemi sahiplerinin de “Mardin milletvekili olan İçişleri Bakanı Muammer Güler bizim dayımız olur. Gemiyi bırakın. Sizin için iyi olmaz” diyerek liman yetkililerini tehdit ettiği belirtildi.

Gemi yetkililerinin yük için mutfak malzemesi ve obüs topu olarak 2 ayrı beyanname düzenlediği ortaya çıktı. Öte yandan Yemen Savunma Bakanlığı, obüs toplarının kendilerine geldiğini kabul etti.Gemi dün sabah Yemen’e hareket etti. Liman yetkilileri gemiye yükünü farklı beyan ettiği için Gümrük Kanunu’nun 241. maddesi gereğince para cezası kesti.

CHP Hatay Milletvekili ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Mehmet Ali Ediboğlu, “Türkiye ile Yemen arasında kaçak silah sevkıyatı nedeniyle yaşanan gerilim diplomatik krize dönüşmek üzere. Yemen’de bir iç savaş yaşanıyor. Daha önce giden silahların Yemen hükümetine karşı savaşan silahlı gruplara gittiği ortaya çıkmıştı. Yemen hükümeti bu topların kendisine ait olduğunu kabul ediyorsa bu toplar da muhaliflere karşı kullanılacak demektir” dedi.
Kaynak : cumhuriyet / eyra

http://haberartiturk.com/Haber/top-yuklu-gemide-akp-izi-.html

Çevrimdışı KORAYKURT

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 21 Temmuz 2013, 20:20:30 »
Hükümet aylar önce Rus uçağını Suriye hükümetine gizli yollardan silah temin ediyor diyerek Türk Hava sahasında inmeye mecbur etmişti diye hatırlıyorum.Aynı şekilde İran kargo uçağını Esat'a silah götürüyor diye inmeye mecbur bırakmıştı.Bunları başka ülkelere yaparken kendiside oraya buraya gizli gizli silah gönderiyor.Birarada yine Yemen'e güya kaçak kuru sıkı tabanca sevkiyatı yapılmıştı.Bu tabancaların namluları değiştirildiği zaman normal tabanca işlevi gördüğü belirtiyordu.Başka ülkelerin işlerine bu kadar karışmak çok yanlış politikalar,sonrada tutup falanca ülkeler terörü destekliyor diye beyanatlar yapılıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz 2013, 21:02:42 »
Yemen'e değil, Mısır'a kuru sıkı tabanca gönderilmiş. Yemen'e otomatik tüfekler gönderildiğine dair haberler vardı. Hepsi bu başlıkta zaten. Bu Yemen'e giden 5. gemi oluyor. Ancak diğer dördü Yemenli yetkililerin haberi olmadığı gemiler. Türkiye'den yola çıkıp Yemen'e silah götürürken yakalanan 4 gemideki silahların yetkililerin haberi olmaması nedeniyle oradaki isyancılara gönderildiği düşünülüyor. Bu son haberdeki 5. gemi ise Yemenli yetkililerin bilgisi dahilinde görünüyor. Yemen ordusuna obüs mermisi götürüyormuş. İlginç? Birileri kirli oyunlar oynuyor ama...