Gönderen Konu: Boeing ve Sikorsky Gelecek için Ortak Çalışıyorlar  (Okunma sayısı 5369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Boeing ve Sikorsky Gelecek için Ortak Çalışıyorlar

Boeing ve Sikorsky gelecek çok rollü dikey kaldırma ihtiyacı için ortak çalışacaklar. ABD ordusunun gelecek nesil orta sınıf helikopteri için en iyi değeri ve teknik kapasitesi sunacaklar.

United Technologies Şirketine bağlı olan Sikorsky Aircraft, Boeing şirketiyle birlikte 13 Ocak'ta ABD Ordusunun Müşterek Çok Rollü (JMR) Teknoloji sergileme (TD) 1. Aşama programı kapsamında Ordu Havacılık Uygulamalı Teknoloji Müdürlüğü'nün (JMR) yönettiği ihaleye ortak bir öneri sunmak için bir ekip oluşturma amacıyla bir anlaşma imzaladı.

JMR TD daha yüksek performans, güvenilirlik ve uygun maliyet ile dikey kaldıran yeni nesil uçaklar sunmak için Savunma Bakanlığının Geleceğin Dikey Kaldırma Programını destekler.

Sikorsky ve Boeing ekibi, yeni nesil dikey orta sınıf uçaklarda kaldırma performansını için değerlendirilmek üzere 2017 yılında yapılacak, bir veya daha fazla göstericinin katılacağı değerlendirmelere katılmak için bir araç tasarlayıp uçuracaklar.

Stratford, Conn merkezli Sikorsky Aircraft Şirketi, uçak tasarım, üretim ve hizmet alanında bir dünya lideridir. Hartford, Conn merkezli United Technologies Şirketi, havacılık ve bina sistemleri sanayi için yüksek teknoloji ürünleri ve destek hizmetleri geniş bir yelpazesi sunmaktadır.

Boeing Şirketinin bir ünitesi olan  Boeing Defense, Space & Security; dünyanın en büyük savunma, uzay ve güvenlik konularında uzmanlaşmış, , müşteri çözümlerinde yenilikçi ve kabiliyete dayalı   dünyanın en büyük ve çok yönlü bir askeri uçak reticisidir. St Louis,'de bulunan  Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik Merkezi'nin  dünya çapında 60.000 çalışanı ve 32 milyar $  iş hacmi bulunmaktadır.

Boeing ve Sikorsky daha önce RAH-66 Comanche helikopteri için ortak bir çalışma içerisine girmişlerdi.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2013, 00:32:22 »
Comanche , F-35 şimdide yeni bir batık proje daha çıkacak.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2013, 12:57:02 »

F-35 ve RAH-66 batık projeler değiller ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2013, 14:01:35 »

F-35 ve RAH-66 batık projeler değiller ki!
RAH-66 neden kullanılmıyor ? F-35'in durumunu bilmeyen yok maliyetin üst sınırını tahmin edebiliyor musunuz sürekli  yükseliyor  birçok kişininde böyle düşündüğünü sanıyorum bu projeler batık projelerdir.Ayrıca hesaba katmadığınız şeyler var birkaç ülke alımdan vazgeçebilir önemli değil diyorsunuz bunlara peki ABD ekonomisi beklentilerin altında büyürse ve İspanya , İtalya çöküşü başlarsa ne olacak ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2013, 14:12:01 »
RAH-66 soğuk savaş yıllarında tasarıman başlanılmış gelişmiş bir silahlı keşif helikopteri. Ancak soğuk savaşın sona ermesiyle bu kadar pahalı bir sistemin üretilesi yerine çok daha ucuz sistemlerle çözüme gidildi. Çok da mantıklı oldu. Mesela eskiden ABD ordusunda OH-58D Kiowa helikopterleri hedefleri belirleme  göreviyle kullanılıyorlardı. Belirlenen hedeflere genelde AH-64 helikopterleri saldırırdı. Ancak gelişmiş hedef tespit sistemlerinin ortaya çıkması, mesela Longbow radarı gibi gelişmeler bu iki görevi tek bir helikopterde birleştirdi. Longbow Apacheler kendi hedeflerini rahatlıkla belirleyip vurabiliyorlar artık. Radara yakalanmama özelliği  helikoptler için çok önemli değil. Zaten alçaktan uçarak radarlardan gizlenebiliyorlar. Aynı işi tek helikopterle yapabilmek varken neden iki araç kullanılsın. Ayrıca gerekli görülürse RAH-66 üretilebilir de... Kısacası batık bir proje değil. Proje başlangıcındaki hedeflerine ulaşmış başarılı bir proje.

F-35 halen devam ediyor. Testleri de devam ediyor. Belirsizlikler krize neden oluyor, maliyet artıyor. Ancak belirsizlikle bitince krizler de ortadan kalkar. İsrail ve Japonya ortağı olmadıkları halde bu uçaktan sipariş ettiler. O özelliklerde başka bir satılık uçak yakın vadede görünmediği için F-35'in iptal edilmesi çok zor. Testler de başarıyla devm ediyor. Mesela 2. uçak 500 uçuş saatine ulaştı.

Ayrıca ABD havacılık tarihine bakacak olursak onlarca başarılı projeyi de görebiliriz. Batan proje çok çok az.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2013, 14:13:05 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2013, 17:01:40 »
RAH-66 soğuk savaş yıllarında tasarıman başlanılmış gelişmiş bir silahlı keşif helikopteri. Ancak soğuk savaşın sona ermesiyle bu kadar pahalı bir sistemin üretilesi yerine çok daha ucuz sistemlerle çözüme gidildi. Çok da mantıklı oldu. Mesela eskiden ABD ordusunda OH-58D Kiowa helikopterleri hedefleri belirleme  göreviyle kullanılıyorlardı. Belirlenen hedeflere genelde AH-64 helikopterleri saldırırdı. Ancak gelişmiş hedef tespit sistemlerinin ortaya çıkması, mesela Longbow radarı gibi gelişmeler bu iki görevi tek bir helikopterde birleştirdi. Longbow Apacheler kendi hedeflerini rahatlıkla belirleyip vurabiliyorlar artık. Radara yakalanmama özelliği  helikoptler için çok önemli değil. Zaten alçaktan uçarak radarlardan gizlenebiliyorlar. Aynı işi tek helikopterle yapabilmek varken neden iki araç kullanılsın. Ayrıca gerekli görülürse RAH-66 üretilebilir de... Kısacası batık bir proje değil. Proje başlangıcındaki hedeflerine ulaşmış başarılı bir proje.

F-35 halen devam ediyor. Testleri de devam ediyor. Belirsizlikler krize neden oluyor, maliyet artıyor. Ancak belirsizlikle bitince krizler de ortadan kalkar. İsrail ve Japonya ortağı olmadıkları halde bu uçaktan sipariş ettiler. O özelliklerde başka bir satılık uçak yakın vadede görünmediği için F-35'in iptal edilmesi çok zor. Testler de başarıyla devm ediyor. Mesela 2. uçak 500 uçuş saatine ulaştı.

Ayrıca ABD havacılık tarihine bakacak olursak onlarca başarılı projeyi de görebiliriz. Batan proje çok çok az.
SKYWOLF hocam çok güzel açıklamışsınız RAH-66 olayını lakin F-35 durumu çok farklı diye düşünüyorum o dönemin ABD ekonomisiyle bu dönem arasında çok büyük farklar var F-35 başlığında uçakta ciddi sıkıntılar olduğunu okumuştum kısacası ben bu projenin başarısız olacağını düşünüyorum inşallahta başarısız olur.

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2013, 17:23:03 »
Türkiye'nin 2020'li yıllardaki hava kuvvetlerinin gücü açısından umarım proje çok başarılı olur demek istedin umarım. Elimizdeki F-16'lar 2020'li yıllarda ekonomik ömrünü doldurduğu takdirde hangi uçaklarla takviye yapmayı düşünüyorsun bu proje iptal olursa ? Şu anda ihale açmaya kalksan sonuçlanması (ihale hazırlama aşaması + firma seçilme aşaması + test aşamaları + nihai kabul ve silahlı kuvvetlerin envanterine alınma aşaması) en az 2025'i bulur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2013, 18:11:17 »
Türkiye'nin 2020'li yıllardaki hava kuvvetlerinin gücü açısından umarım proje çok başarılı olur demek istedin umarım. Elimizdeki F-16'lar 2020'li yıllarda ekonomik ömrünü doldurduğu takdirde hangi uçaklarla takviye yapmayı düşünüyorsun bu proje iptal olursa ? Şu anda ihale açmaya kalksan sonuçlanması (ihale hazırlama aşaması + firma seçilme aşaması + test aşamaları + nihai kabul ve silahlı kuvvetlerin envanterine alınma aşaması) en az 2025'i bulur diye düşünüyorum.
F-4 ler F-5 ler uçarken F-16 lar 2030 a kadar rahatlıkla görevlerinde devam edebilirler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2013, 18:47:42 »
F-35'ler F-16'ların değil, F-4 ve F-5'lerin yerini alacaklar. O nedenle modernize edilen F-4'lere F-4E 2020 adı verildi. 2020'ye kadar uçabilmeleri için. Ancak 2020'ya az süre kaldı ve modernizasyondan sonra bir miktar uçağımızı da kaybettik.  Dünyada halen F-4 kullanan bir iki ülkeden biriyiz. Bu uçaklar bu yükü 2020'den sonra kesinlikle kaldıramazlar. Ortağı olduğumuz F-35 projesi bir an önce seri üretime geçerse bu bizler için çok iyi olur. Sırf beğenmediğiniz için bunun aksini dilemek çok vahim bir durum. ABD ekonomisi iyi değil doğru. Ama iyi olmayan sadece ABD ekonomsi değil, tüm dünya da bir kriz var. F-35 batarsa bu projeye yatırım yapan bütün ülkeler büyük zarar görür. Sadece yatırılan para değil, bütün savunma düzenleri alt üst olur. Xaero'nun da belirttiği gibi farklı bir uçak için yapılacak olan ihalenin sonuçlanması seneler sürer. Bu süre zarfında elimizdeki uçaklar epey erir. Bir ara gündeme gelen 2. el F-15 alımı gibi farklı uçaklar alabiliriz. Fakat hem geçici süre uçacak eskimiş 2. el uçaklara para harcamak, hem de onların yerini alacak yeni uçaklara yatırım yapmak muhtemelen F-35'e vereceğimiz parayı aşacaktır. O nedenle inşallah başarılı olur derseniz milletimiz için daha hayırlı olur.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2013, 18:59:45 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Boeing ve Sikorsky Gelecek için Ortak Çalışıyorlar
« Yanıtla #9 : 01 Mart 2013, 16:13:47 »
Boeing ve Sikorsky'den X2 Teknolojisi

United Technologies Şirketine bağlı olan Sikorsky Aircraft ve Boeing  ABD Ordusunun Müşterek Çok Rollü (JMR) Teknoloji sergileme (TD) 1. Aşama programı için ters dönen koaksiyel ana rotor, itici pervaneli ve gelişmiş fly-by-wire sistemi ile 230-knot seyir hızına sahip X2 teknolojisinde bir sistem hazırlamayı düşünüyorlar.

Sikorsky Askeri Sistemler başkanı Samir Mehta; ABD ordusu için şu an sahip oldukları X2 teknolojisindeki kanıtlanmış tasarımlarından yararlanarak onsan 100 knot daha hızlı, %60 daha fazla savaş yarıçapına sahip, %50 daha fazla yüksek sıcak hover performansına sahip bir model sunacaklarını belirtti.

Sikorsky Bu JMR TD Faz 1 teklifinde başrol alacak ve Boeing ise Faz 2 görev sistemleri programı için bir rol alacak.

JMR TD programı yeni nesil dikey kalkan genel maksat ve saldırı uçakları sunmak için ABD Ordusu'nun Geleceğin Dikey Kaldıma girişimini destekler. Ordunun en geç 2013 yılında bir veya daha fazla kazanan teklifleri açıklaması bekleniyor. Yapılacak aracın 2017 yılında uçması ön görülüyor.

DefenceTurk.com