Gönderen Konu: METEOR Füzesi  (Okunma sayısı 6586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
METEOR Füzesi
« : 15 Ocak 2013, 13:24:43 »
METEOR Füzesi

MBDA METEOR Füzesi İlk Defa Eurofighter'dan Ateşlendi

Geçtiğimiz ay Gelecek Uçuş Geliştirme Test Programının bir parçası olarak Meteor görüş ötesi havadan havaya füzesi bir Eurofighter uçağından başarıyla fırlatıldı. Fırlatılan füze daha az hava direnci ve daha düşük radar izi sağlaması amacıyla uçağın arkada kısmındaki füze istasyonuna yerleştirilmişti.

Bu ilk seri testler Eurofighter ortaklarından BAE System tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu testler sayesinde Eurofighter Typhoon sistemleri ile Meteor füzenin tam entegrasyonu sağlanıyor. Uçuş denemeleri İngiltere Galler'deki Aberporth 'da bulunan bir poligonda QinetiQ ve MBDA'nın desteği ile yürütülmüştür.

Meteor testlerinin bir bölümünde görev alan BAE Systems Typhoon Test Pilotu Steve Long şunları söyledi: "Tamamlanan bu ilk Meteor testleri Typhoon'un operasyonel yeteneğini önemli derece ileri götürmüştür. Bir savaş uçağı pilotu, uçağın ve gelişmiş silahların en uygun birleşimini kullanarak görevi başarıyla yerine getirmek ve güvenle eve dönmek ister. Meteor füzesinin performansı ve menzili bunu güvenle başarmak yolunda ilerliyor."

MBDA tarafından üretilen görüş ötesi menzile sahip havadan havaya Meteor füzesi, Eurofighter Typhoon uçaklarının gelecek nesil silah kapasitesini oluşturacaklar. Azami menzili için gelişmiş hava solunum motor teknolojisi ve en son elektronikler en uygun muharebe performansı sunar.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2015, 14:39:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2013, 11:11:00 »
Bu   füze  gibi bir  milli füzemiz  olmasını  çok isterdim  , şimdilik çok uzak bir ihtimal  gibi  görünsede  yakın gelecekte  böyle bir mühimmatımız olacağını umut ediyorum.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2013, 17:34:18 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2013, 12:14:10 »
meteor füzesinin ne gibi özellikleri var ?
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2013, 17:34:36 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2013, 17:45:24 »
Bu   füze  gibi bir  milli füzemiz  olmasını  çok isterdim  , şimdilik çok uzak bir ihtimal  gibi  görünsede  yakın gelecekte  böyle bir mühimmatımız olacağını umut ediyorum.

Her an herşey olabilir.

meteor füzesinin ne gibi özellikleri var ?

Length    3.65 m
Diameter    0.178 m
Warhead    High Explosive Blast-Fragmentation
Detection mechanism    Proximity / Impact
Engine    Throttleable ducted rocket
Operational range    100+ km (60+ mi)
Speed    over Mach 4
Guidance system    Inertial Mid-course with Datalinked Updates, Active Radar
Launch platform    Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, JAS 39 Gripen

http://www.saabgroup.com/en/Air/Weapon_Systems/Air_to_Air_Weapon_Systems/Meteor_Beyond_Visual_Range_Air_to_Air_Missile/Technical_specifications/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Güney Kore'ye Meteor
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2015, 13:10:20 »
Güney Kore'ye Meteor

Avrupa füze üreticisi MBDA'nın bir yetkilisi salı günü yaptığı açıklamada MBDA tarafından yeni geliştirilmiş havadan havaya Meteor füzesinin Güney Kore'ye; Kuzey Kore ve diğer güçlü komşularına karşı "hava üstünlüğü" sağlayacağını söyledi.

Geçen yıl Güney Kore, Lockheed Martin ile 40 F-35A beşinci nesil savaş uçağı için anlaşma imzaladı. Kuzey Kore tehditlere karşı daha iyi koruma için alınması planlanan bu stealth uçaklar 2018 den 2021 yılına kadar teslim edilecekler. Güney Kore'nin sahip olacak F-35A uçakları başlangıçta AIM-120 gelişmiş orta menzilli havadan havaya füzeler (AMRAAM) ile donatılacaklar. Daha sonra yazılım sağlanacak olan yazılım uyumluluğu ile MBDA'nın yeni füzesi Meteor, Güney Kore F-35A uçakları tarafından kullanılabilecek.

Hiçbir kaçış bölgesi bulunmayan Meteor füzesi AMRAAM'dan üç kat daha büyük ve operasyon menzili de daha fazla. MBDA yetkilisine göre Meteor füzesinin birim fiyatının yüksek olmasına rağmen, uzun menzili ve diğer teknik üstünlükleri nedeniyle, bu füzelerle donatılmış sadece  üç uçağın bile Kuzey Kore sınırını düşman tehditlerine kapatmasının mümkün olacağını, bu nedenle de en ekonomik çözüm olacağını belirtti. Aynı görevi AMRAAM füzeleri ile donatılmıuş uçaklarla yapmak gerektiğinde en az bir düzine uçağın gerekeceğini de ekledi.

Meteor Eurofighter Typhoon ve F-35 filolarını donatmak üzere İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İsveç'i içeren bir altı ülkenin ortak program kapsamında geliştirilen stratejik bir silahtır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: METEOR Füzesi
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2016, 17:14:04 »

Meteor füzesi İsveç Hava Kuvvetlerinde Gripen uçaklarında resmen kullanıma başladı.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2016, 17:16:06 Gönderen: SKYWOLF »