Gönderen Konu: T1 Tarkan 2.Tank Tasarımım Sinan Şengül  (Okunma sayısı 6573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hesabı silebilirsiniz

• DefenceTurk
  • *
  • 0
T1 Tarkan 2.Tank Tasarımım Sinan Şengül
« : 14 Ocak 2013, 15:39:20 »

Yıldırım T1`den sonra daha gelişmiş ve yeni bir Milli tank tasarlamak istedim,herhangi bir marka veya modeli referans almadan hayal gücüm ile özgün bir tank tasarımı daha yaptım,bu tasarımımda kuledeki silahlarda da yenilik yapıp hava savunma sistemi de yerleştirdim,ayrıca 4 namlulu uçaksavarda ekledim,kuledeki sistemi birbirinden bağımsız olarak tasarladım,isim olarak T1 Tarkan`ı uygun buldum,program 3ds max 9.0,render vray 1.5
render süreleri ortalama 10 dk.
T1 Tarkan Tank Tasarımım Sinan Şengül

http://www.sinan3d.com

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 16:10:51 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2013, 20:23:14 »
Çok farklı ve ilginç bir çalışma olmuş. Gerçekten beğendim. İlk bakışta gözüme çarpan birkaç aykırı olabilecek durumu belirteyim. Bir sonraki tasarım için daha güzel bir çalışma olmasına yardımcı olur. Öncelikle tankın üzerindeki füzeler ve dört namlulu sistemi taşıyan yapı hem o yükü kaldırabilecek, hem de gerekli stabilizasyonu sağlayabilecek güçte görünmüyor. Sistemi hareket ettirecek herhangi bir mekanizma da görünmüyor. Silahın mekanizması ve mermilere yeterli yer de görünmüyor. Bu sistemin altındaki kuleye personel nereden girecekler? Kapaklar yok. Kapakları koyabilecek uygun bir yer de göremedim. Aynı şekilde takın gövdesinde soför de yok. Periskop vs görünmüyor. Yoksa kule içerisinde mi? Öyleyse zaten çok dar bir alan olan kuleyi bu kadar kalabalık yapmak zorunlu mu?

Tankın yan zırh eteklerinin görünümü de çok hoş. Bu zırh sistemi tank gövdesine yandan gelecek mermilere karşı koruma sağlar. Fakat bu tasarımda görebildiğim kadarıyla tam da kuleyle gövdenin birleştiği kısımda, yani personelin olduğu kısımda, yani asıl korumanın olması gereken yerde oldukça açık bir alan bırakmış. Ayrıca en öndeki yok tekerleği öndeki gergi dişlisinne temas ediyor veya çok yakın görünüyor. Yol tekerlekleri yolun engebesine göre aracın sarsılmadan hareket edebilmesi için süspansiyon sistemi kullanırlar. Bu prensibe göre kısacası tekerleklerin aşağı yukarı hareketi kaçınılmazdır.

Bütün bunlara rağmen özgün ve çok hoş bir tasarım olmuş. Özellikle Altay tankını tasarlayan Otokar'daki arkadaşlarımızın, bu tasarımdaki gövdenin ön kısmının muazzam görünümünden ilham almalarını şiddetle umuyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı material

• DefenceTurk
  • *
  • -2
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2013, 21:02:48 »
çok güzel bir tasarım ama üzerindeki hava savunma rampaları fazalalık gibi ,sadece hava savunma için tasarlayabilirsen aracı daha hoş olabilir tank için ayrı araç hava savunma için ayrı araç

Çevrimdışı material

• DefenceTurk
  • *
  • -2
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2013, 21:04:13 »
şunuda söyliyeyim motar için pek bir yer kalmamış gibi

Çevrimdışı Hesabı silebilirsiniz

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2013, 15:56:11 »
Çok farklı ve ilginç bir çalışma olmuş. Gerçekten beğendim. İlk bakışta gözüme çarpan birkaç aykırı olabilecek durumu belirteyim. Bir sonraki tasarım için daha güzel bir çalışma olmasına yardımcı olur. Öncelikle tankın üzerindeki füzeler ve dört namlulu sistemi taşıyan yapı hem o yükü kaldırabilecek, hem de gerekli stabilizasyonu sağlayabilecek güçte görünmüyor. Sistemi hareket ettirecek herhangi bir mekanizma da görünmüyor. Silahın mekanizması ve mermilere yeterli yer de görünmüyor. Bu sistemin altındaki kuleye personel nereden girecekler? Kapaklar yok. Kapakları koyabilecek uygun bir yer de göremedim. Aynı şekilde takın gövdesinde soför de yok. Periskop vs görünmüyor. Yoksa kule içerisinde mi? Öyleyse zaten çok dar bir alan olan kuleyi bu kadar kalabalık yapmak zorunlu mu?

Tankın yan zırh eteklerinin görünümü de çok hoş. Bu zırh sistemi tank gövdesine yandan gelecek mermilere karşı koruma sağlar. Fakat bu tasarımda görebildiğim kadarıyla tam da kuleyle gövdenin birleştiği kısımda, yani personelin olduğu kısımda, yani asıl korumanın olması gereken yerde oldukça açık bir alan bırakmış. Ayrıca en öndeki yok tekerleği öndeki gergi dişlisinne temas ediyor veya çok yakın görünüyor. Yol tekerlekleri yolun engebesine göre aracın sarsılmadan hareket edebilmesi için süspansiyon sistemi kullanırlar. Bu prensibe göre kısacası tekerleklerin aşağı yukarı hareketi kaçınılmazdır.

Bütün bunlara rağmen özgün ve çok hoş bir tasarım olmuş. Özellikle Altay tankını tasarlayan Otokar'daki arkadaşlarımızın, bu tasarımdaki gövdenin ön kısmının muazzam görünümünden ilham almalarını şiddetle umuyorum.

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim,kamera açılarından dolayı üst kısım görünmüyor,bahsettiğiniz herşey mevcut ve üzerine düşünülmüş bir şekilde başladım tasarlamaya,ancak detay giremedim,çünkü çok kısa bir sürede bu hale getirdim,zamanla detaylı şekilde yayınlarım,ayrıca son cümleniz için tekrar teşekkür ederim :)
birkaç test görüntülerini ekliyorum.

Burda kuleyi büyüterek bir görüntü aldım.

Orjinal kule

çok güzel bir tasarım ama üzerindeki hava savunma rampaları fazalalık gibi ,sadece hava savunma için tasarlayabilirsen aracı daha hoş olabilir tank için ayrı araç hava savunma için ayrı araç

Teşekkürler :)

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
Ynt: T1 Tarkan 2.Tank Tasarımım Sinan Şengül
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2013, 12:26:36 »
Ben sahsen begenmedim. Sanki tanktan fazla Spor Arabasi olmus.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2013, 12:56:44 »
Ben sahsen begenmedim. Sanki tanktan fazla Spor Arabasi olmus.

Olsun. Zaten farklı olması amaç. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2013, 13:15:34 »
Silah Tasarimi Görselden fazla Islevi Durumu düsünmeli bence.

Araclar cirkin olsun ama maksimum derecede Catismada Mürettebati korumali. Askeri Araclarda Görsellik ve Dizayn Elementlerini hic sevmem. Bence bunlar Ucubedir bir Savas icin.

Temsil BMC Kirpi cok cirkin bir Arac ama maksimum Derecede Isini görüyor. Maalesef biraz Agirlik Merkezi yüksek oldugu icin cabuk devriliyor. Bunu Üst Kismin Zirhini hafifletip, Alt Kismin Zirhini güclendirirlerse giderebilirler.