Gönderen Konu: Japonya'dan 42 milyar dolarlık savunma bütçesi  (Okunma sayısı 1620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 838
 • 11
 • DefenceTurk.com
Ynt: Japonya'dan 42 milyar dolarlık savunma bütçesi
« Yanıtla #10 : 11 Ağustos 2019, 14:08:12 »
Bahsettiğiniz senaryo çok uç bir senaryo. Öyle senaryolar yazılır ki, M48 ile Altay vurulabilir. Mesele de o değil zaten. Ayrıca bu uçak dogfight konusunda çok eleştirildi ama manevra kabiliyeti de son aşamada baya etkileyici görünüyor. Aim 9x'leri de unutmayalım. Mühimmat ta çok önemli. Bir uçak üretirken her alanda en iyisi olması mümkün değil zaten. Spor otomobilden konfor beklenmez. Buda onun gibi birşey. Multirol ve Hava yer ağırlıklı üretilmiş bir uçaktan, çok harika bir avcı uçağı olması beklenmez. Bir not olarak; hava yer kabiliyeti çok küçümsemiyor. Hava yer derken mağara bombalamaktan bahsedilmiyor. Çok hızlı bir şekilde en az görünerek düşmanın bütün, hava üsleri, lojistik altyapısı, kritik tesisler vs çökertilmesi anlamında kullanılıyor. Ve bu iş en az hava hava kabiliyeti kadar önemli. Çünkü siz etkili bir şekilde kullanırsanız düşman kuvvetlerini çok kısa bir sürede bozguna uğratabilir ve savaşı en az hasarla noktalayabilirsiniz. Yani hava yer kabiliyeti en az hava hava kadar önemli. En azından bizim medyanın bunu öğrenmesi gerekiyor.

Çevrimdışı カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1766
 • 30
 • DefenceTurk.com
Japonya, 2020’de savunmaya 48,5 milyar $.
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2019, 16:24:16 »
Alıntı

Japonya, 2020’de savunmaya 48,5 milyar $ harcayacak
Japonya'da savunma bütçesi Başbakan Abe Şinzo'nun iktidarda olduğu 8 yılda sürekli arttı
Son 6 yılın bütçeleri ise tüm zamanların en yüksek savunma harcamaları.
http://savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/Japonya-nin-2020-butcesinden-savunmaya-ayirdigi-kaynak-48-5-milyar-dolar

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2595
 • 143
 • DefenceTurk.com
Japonya Ortadoğu'ya asker gönderme planını onayladı
« Yanıtla #12 : 27 Aralık 2019, 19:36:03 »
Japonya'da hükümet, denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere Ortadoğu'ya askeri güç gönderme planını onayladı.Japonya hükümeti, denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere Ortadoğu'ya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) güçlerini gönderme planını onayladı. Savunma bakanının yetkilendirmesi ile izin verilen araştırma ve inceleme faaliyetleri kapsamında sürdürülecek görevde, Japonya ile bağları olan ticari gemilerin bölge sularında güvenli bir şekilde seyrini sağlamak için bilgi toplanması bekleniyor.

Gemi ve uçak görev yapacak
Somali'de korsanlıkla mücadele görevi yürüten iki P3C tipi devriye uçağı ile bir savaş gemisini söz konusu askeri görevde kullanması beklenen Japonya'nın, SDF güçlerini Umman Körfezi, Arap Denizi'nin kuzey kesimi ve Aden Körfezi'ndeki kıyı ülkelerinin sularında konuşlandırması planlanıyor.

Görev kapsamı bilgi toplamak
Plan uyarınca, bölgeye gönderilecek askeri gücün görev kapsamının araştırma ve inceleme faaliyetleri ile sınırlı olacağı öğrenilirken, SDF güçlerinin diğer gemileri savunmak için silah kullanma yetkisi olmayacak. Ancak hükümet, bölgede beklenmedik gelişmeler olması durumunda, yaklaşık 260 kişilik SDF personelini deniz polisliği için harekete geçirme gibi tedbirleri değerlendirebilecek. Hazırlık süreci tamamlanır tamamlanmaz SDF birimleri bölgeye hareket edecek.

Ayrıca hükümet, süresi 1 yıl olarak öngörülen görevin süresini uzatmak isterse, kabinenin planı tekrar onaylaması ve Japonya anayasasında en üst devlet kurumu olarak tanımlanan Ulusal Meclis'e rapor verilmesi gerekecek.

Karar için yoğun diplomasi
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, daha önce Japonya'nın denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere Ortadoğu'ya SDF güçlerini gönderme planını desteklemediklerinin sinyalini vermiş, bölgedeki herhangi bir yabancı kuvvetin varlığının istikrar, güvenlik veya barışı artırmaya yardımcı olacağına inanmadıklarını ifade etmişti. Arakçı, İran'ın tutumunun daha önce Japonya Başbakanı Shinzo Abe'ye iletildiğini de eklemişti. Bunun üzerine 20 Aralık'ta Japonya'yı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelen Abe, Ruhani'ye görevin amacı hakkında bilgi vermişti. Ardından ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşen Abe'nin Ruhani ile yaptığı görüşme hakkında Trump ile görüş alışverişinde bulunduğu kamuoyuna yansımıştı. Uzun bir diplomasi trafiğinin ardından gelen karar sonrasında Abe'nin Ocak ayı ortasına kadar ise Suudi Arabistan'ı ve diğer ilgili ülkeleri ziyaret etmesi bekleniyor.

Japonya’dan 'bağımsız güç'
Ortadoğu sularında seyir güvenliği konusu, İran ve ABD arasında artan gerginliğin gölgesinde, geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında Körfez sularındaki tankerlere yönelik saldırı haberleri ile gündeme gelmiş, dönemin ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford 9 Temmuz'da yaptığı açıklamada, “Birkaç ülke ile Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep Boğazı’nda deniz güvenliğini sağlayacak bir ittifak için temas halindeyiz" ifadelerini kullanmıştı. Dönemin Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya ise Japonya’nın ittifaka asker gönderme planının olmadığını belirterek, farklı çözüm yollarının masada olduğu sinyalini vermişti. Japonya daha sonra, ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyona katılmayarak, bölgeye kendi SDF güçlerini göndereceğini açıklamıştı.

https://tr.sputniknews.com/asya/201912271040922852-japonya-ortadoguya-asker-gonderme-planini-onayladi/