Gönderen Konu: CİRİT: Roketsan 2.75" Lazer Güdümlü Roket Projesi  (Okunma sayısı 99932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: CİRİT: Roketsan 2.75" Lazer Güdümlü Roket Projesi
« Yanıtla #150 : 11 Eylül 2016, 11:48:53 »
Otokar Arma 8x8 için idefte 30 mm kulenin yanına Mızrak AT de koymuştu.( Fotoyu buldum ama koymayı beceremedim). Artık Silahlı kuvvetlerimiz için bu araçlar çok büyük ihtiyaç.Tankın yanına M113 göndermek zorunda kalıyoruz. Neden hala Tulpar gibi İFV yada Arma gibi TTZA almıyoruz aklım ermiyor.

Foto bu sanırım;

Evet,tekerlekli araç konusundaki gelişmeleri dört gözle bekliyoruz.Fırat Kalkanı'ndan inşallah gereken dersler çıkarılır.Askeri teknoloji bakımından geri kalmışlığın bedelini canla ödüyoruz.

Birde benim merak ettiğim bir konu var.Cirit podlarının aerodinamik yapılarını tasarım sürecinde önemsemiyorlar mı acaba.Zira bana bu podlar,ön taraflarındaki düz yüzey nedeniyle bir miktar hava direnci yaratabilirmiş gibi geliyor...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #151 : 11 Eylül 2016, 13:10:59 »
Düşündüğün kadar etkilemez,sonuçta helikopterler uçaklar kadar yüksek hızlarda kullanılmıyorlar.AT-802, Hürkuş vb uçaklarda malum nispeten yavaş uçaklardır jetlere göre.Jetlerde belki sıkıntı olabilir dediğin durum.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #152 : 11 Eylül 2016, 14:19:47 »
Lançerlerin kesit alanını belki küçültemeyebilirler ama en azından aerodinamik özellikleri daha iyi bir yapıya dönüştürmeleri çok zor mudur?Yani şunlar gibi birşeyden bahsediyorum,Rus bunu yapmış;

Hatta şunun için bile birşeyler yapmaya çalışmışlar;

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #153 : 11 Eylül 2016, 16:57:26 »
Valla ben önce adam akıllı yaygın bir şekilde kullanılması taraftarıyım.Sonra ne isterse yapsınlar,yukarıdakilerdeki gereklilik nedir neden öyle yapılmıştır bilemem ama cirit zaten yalıtımlı pod içinde taşınıyor ve son bilgilere göre (biraz tutarsızda olsa) dört adetten fazla sayıda cirit taşıyan daha compact yapıda bir pod üzerinde çalışılıyor.Benim için bu daha gerekli şimdilik !

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #154 : 11 Eylül 2016, 18:58:44 »
Atak için 7'li cirit podu bence çok yeterli; 7 + 7 = 14 cirit , 4 + 4 = 8 mızrak müthiş ....Gönül ister kamyon gibi olsun, ama ağırlaşıp hantallaşacaksa bu sayı çok çok yeterli havada 2.5  saat kalan alet için çok kafi...piyasaya yansımasıda çok rekabetçi olur...Yarım saatlik mesafede 4 dakikada bir füze atsa bu miktarı ancak bitirebiliyor yarım saat git + yarım saat gel ve 4x 22 füze = 88 dakika ise  toplam 2 saat 28 dakika...(Tamamen amatör görüşüdür)!
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2016, 20:09:47 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #155 : 12 Eylül 2016, 09:43:31 »
Bu alanda yavaş olmamızın asıl sebebi eli kulağında olan IIR füzelerimizin bu iş için çok daha uygun olmasıdır. Cirit i bir araca yükledik sonuç güzel ama üretmeyeceğiz çünkü arkasından gelen füzeler ile bu işler bin kat daha güzel olacak.  Bu sistemler için OMTAS ve daha UMTAS IIR ve hatta bunlardan türeyecek sonrasında belki 40 km ye kadar füzelerin sahneye çıkmasını beklemek daha doğru olur.
IIR füzeler yapısı gereği üzerinde hiç bitmeyecek şekilde oynamaya olanak veren füze aynı kaldığı halde yazılım ile sürekli yetenekleri artak taktik kullanım şekilleri ile oynanabilen silahlar. Yazılımı kendin oluşturduğun robot köpekler gibiler gözü ve beyni var yazılımı yaparsan topta oynar dansta eder IIR füze de tankıda vurur sahile hücum eden çıkartma gemilerinide vurur hatta helikopteri bile menzili içinde vurabilir, yanan hedefi atlar öbürünü vurur mesela . Üstten vurur alttan vurur hedef seçerek karar alarak vurur. Sonuçta bir gözü ve beyni var her şey yazılıma kalıyor. İsrail in IIR füzeleri nasıl kullandığını izlemek lazım doğru yol bu tür silahlar ve bizde o yolda ilerliyoruz. Bu yüzden lazer SAL güdüm den pek atraksiyon beklememek gerek
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2016, 09:47:26 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #156 : 14 Eylül 2016, 21:38:19 »
Hadi hava araçlarında ağırlık çok büyük bir etkende bir zma ya neden 8 cirit?

Bunun yanısıra Paletli ZMA yerine daha hafif tekerlekli araçlara da entegre edebilmeliyiz.Az çok şunun gibi;

Birileri sesimi duydu sanırım,Ejder yalçın sitesinde hava savunma aracı konfigürasyonu olarak belirtilmiş ama Ejder üzerinde cirit lançeri var...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #157 : 24 Eylül 2016, 09:53:30 »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Cirit Fuze Proresi....
« Yanıtla #158 : 02 Ekim 2016, 20:29:29 »
youtu.be/TO-5dc3L0F8

Cezayirdeki fuarda  Umtas ve L-Umtas ın Atak,Cobra,S-70B lere entegre edildiğini ve hizmette olduğunu. Ayrıca Som,Mam-L,Ciritin de envanterde olduğunu belirti. Roketsan yetkilisi.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #159 : 03 Ekim 2016, 08:40:17 »
Yeni bir bilgi yok yani  ;)