Gönderen Konu: GMLRS  (Okunma sayısı 6427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
GMLRS
« : 30 Aralık 2012, 20:25:55 »
GMLRS

Katar'a Çok Namlulu Roket Sistemi

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı 21 Aralık'ta Katar'a yedek parça, lojistik destek ve eğitimi de içeren 406 milyon dolarlık roket ve füze sistemlerinin satış önerisini kongreye bildirdi.

Katar 7 adet M142 Yüksek Mobil Topçu Roket Sistemi (High Mobility Artillery Rocket System - HIMARS) fırlatıcıları,  Atış Kontrol Sistemi (Universal Fire Control System - UFCS), 60 adet M57 Ordu Taktik Füze Sistemi (Army Tactical Missile System - ATACMS), Block 1A T2K roketleri (60 adet pod, her podda bir roket), 60 adet M31A1 Çok Namlulu Güdümlü Roket Sistemi (Guided Multiple Launch Rocket System - GMLRS),  bu sisteme ait roketler (60 adet pod, her podda 6 roket), 180 adet M28A2 azaltılmış menzilli  Rocket (30 adet pod, her podda 6 roket), 7 adet M68A2 çekici, 1 adet Gelişmiş Topçu Taktik Veri Sistemi (Advanced Field Artillery Tactical Data System - AFATDS); 2adet  M1151A1  HMMWV ve 2 adet  M1152A2 HMMWV'ye ihtiyaç duyuyor. Ayrıca simülatörleri, jeneratörler, ulaşım, tekerlekli araçlar, haberleşme cihazları, yedek ve onarım parçaları, destek ekipmanları, test cihazları, teknik veriler ve yayınlar, personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, ABD hükümeti ve yüklenici mühendislik giderleri, teknik ve lojistik destek hizmetleri, lojistik destek ilgili diğer unsurlar da bu hitiyaç kapsamındadır. Bütün bunların maliyetinin 406 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Öneri Kabul görürse ana yüklenici Lockheed Martin olacaktır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 02 Mart 2013, 03:42:23 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Lockheed Martin'den GMLRS Satışı
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2013, 12:36:59 »
Lockheed Martin'den GMLRS Satışı

Lockheed Martin Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi (Guided Multiple Launch Rocket System - GMLRS) ünitesi üretimi için ABD Ordusu ile 197 milyon $ değerinde sözleşme imzaladı. Bu sözleşme Lockheed Martin'in geçen yıl Temmuz ayında imzaladığı 550.8 milyon dolarlık  GMLRS Production Lot 7 sözleşmesine eklenmiştir.

Roketlerin Eylül 2014 tarihinden başlayarak ABD Kara Ordusu ve Deniz Piyadelerine teslim edilecektir. Üretim Lockheed Martin'in Camden, Ark ve Dallas tesislerinde yapılacaktır.

GMLRS çoğu konvansiyonel silahların ötesinde hızlı mevzi alarak hassas vuruş sunmak için tasarlanmış her hava koşulunda kullanılabilen bir uzun menzilli roket sistemidir. Lockheed Martin 20.000 'den fazla GMLRS roketler üretti. Her roket bir MLRS fırlatma podu olarak paketlenmiştir ve Lockheed Martin HIMARS veya füze M270 ailesi lançerlerden ateşlenir.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Birleşik Arap Emirlikleri HIMARS Alıyor
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2016, 02:18:10 »
Birleşik Arap Emirlikleri HIMARS Alıyor

Lockheed Martin, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 12 Yüksek Mobilite Topçu Roket Sistemleri (HIMARS)sağlamak için 28.600.000 $ değerinde bir sözleşme imzaladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin alacağı sistemler, mürettebata koruma sağlayan şeffaf safir cam zırhlıdır. Anlaşmaya eğitim, yazılım, yedek parça ve ürün modifikasyonları da dahil. Ayrıca HIMARS olarak bilinen Lockheed Martin'in Yüksek Mobilite Topçu Roket Sistemi, Çok Namlulu Roket Sistemi sunuyor. Sistem MLRS mühimmatın tüm ailesini fırlatma yeteneğine sahip, beş tonluk bir kamyon üzerinde 6 roket paketi taşır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Finlandiya GMLRS Önerisini Kabul Etti
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2016, 12:59:00 »
Finlandiya GMLRS Önerisini Kabul Etti

Finlandiya'nın roketatar sistemi ihtiyacı için ABD'nin gerçekleştirdiği öneri, Savunma Bakanı Jussi Niinistö tarafından onaylandı.

Önerilen Çok Namlulu Güdümlü Roketatar mühimmatları farklı savaş başlıkları içerebiliyor; GMLRS AW ve GMLRS UNITARY. GMLRS AW hedef üzerinde parçalanırken, GMLRS UNITARY patlayıcı temelli basınç etkisi ile hassas hedeflere karşı kullanım için uygundur. Her ikisinin de menzili yaklaşık 43,5 mildir.

Finlandiya Savunma Bakanlığı mühimmatların ABD Yabancı Askeri Satışlar programı aracılığıyla satın alınacağını açıkladı. Bu satışın yaklaşık değeri 78 milyon ABD Doları. Teslimatlar bu yıl başlayacak ve 2018 yılında tamamlanacak. Finlandiya bu satış ile, 2006 yılında satın aldığı Çok Namlulu Roketatar Sisteminin etkinliğini daha fazla artırmış olacak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Lockheed'den GMLRS Sözleşmesi
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2016, 17:58:42 »
Lockheed'den GMLRS Sözleşmesi

Lockheed Martin Çarşamba günü yaptığı açıklama ile Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi üretimi için ABD Ordusu ile 331.800.000 $ sözleşme imzaladıklarını duyurdu. Sözleşme; GMLRS alternatif savaş başlığı roketler, üniter roketler ve düşük menzilli uygulama roketlerin üretimini içeriyor. Üretilecek roketler; ABD Ordusu ve Deniz Piyadeleri'ne ek olarak  İsrail, Finlandiya, Ürdün ve Singapur ile yapılan yabancı askeri satış anlaşmaları için imal edilecektir. Üretim çalışması Arkansas ve Teksas yapılacaktır. Tüm üretim teslimatların Mart ayına tamamlanmış olması bekleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Polonya “HIMARS” alıyor
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2019, 22:06:00 »
Polonya, ABD’den 20 adet HIMARS Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roket Sistemini 414 milyon dolara satın alacak.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya’nın ABD’den 414 milyon dolar bedelle 20 adet HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System ) tedarik edeceğini açıkladı.

Lockheed Martin’in MLRS ailesinin en yeni türevi olan HIMARS 1 adet 300 km menzilli ATACMS Blok IA ya da 6 adet topçu roketi taşıyabiliyor. 5 ton ağırlığındaki Orta Sınıf Taktik Tekerlekli Araç Ailesi (Family of Medium Tactical Vehicles / FMTV) üzerine entegre edilen HIMARS havadan kolay nakledilebiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/12/polonya-himars-aliyor/

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: GMLRS
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2019, 23:13:21 »
Bizim artık böyle şeyleri ithal etmemiz düşünülemez bile. Roket ithal etmek çok zavallıca bir şey. Temel mühimmat bu ithal ederek nasıl vatanı korursun. Bizde bu tür silahlar ABD den bile daha ileri düzeyde. 122 mm ye bile güdüm taktık
beğen

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
MGM-140 ATACMS
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2019, 22:38:23 »
Lockheed Martin’den 561 milyon dolarlık ATACMS sözleşmesi

ABD’li Lockheed Martin firması, yabancı askeri satışlar (FMS) yoluyla Bahreyn, Polonya ve Romanya için MGM-140 ATACMS Taktik Balistik Füze üretimiyle ilgili olaraktan toplam bedeli 561.802.200 dolar olan bir sözleşme kazandı. Söz konusu sözleşme kapsamında Lockheed Martin’in, 30 Haziran 2022 yılına kadar sistemleri teslim etmesi planlanmakta.

Karadan Karaya atılan bir Taktik Balistik Füze (TBM) olan MGM-140 ATACMS; 3.96m uzunluğa, 610mm’lik çapa, katı yakıtlı roket motoruna ve GPS destekli ataletsel güdüm sistemine sahiptir. 300 kilometre menzili ve hassas infilaklı harp başlığı bulunan füze, M270 MLRS ve HIMARS fırlatıcı sistemlerinden, tekli veyahut çoklu (azami 12) şekilde atılabilmektedir.

https://savunmasanayist.com/2019/06/25/lockheed-martinden-561-milyon-dolarlik-atacms-sozlesmesi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Lockheed Martin’e M31 GMLRS siparişi
« Yanıtla #8 : 29 Şubat 2020, 12:34:55 »
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un bir numaralı silah tedarikçisi olan Lockheed Martin, M31 Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi (GMLRS) ile ilgili bir sipariş aldı.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre söz konusu sipariş, ABD Ordusu ve yabancı askeri satış müşterileri (Romanya ve Güney Kore) için M31 Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi (GMLRS) satışını içeriyor. Toplam değeri 1 milyar 142 milyon dolar olan anlaşma kapsamında teslimatların, 30 Eylül 2022’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

M31 Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi (GMLRS), 15 ila 70+ kilometre menzile sahiptir. GPS güdüme sahip roket sistemi, üzerinde atış hazır 6 güdümlü roket bulunan 6×6 fırlatma aracı üzerine kuruludur.

https://www.savunmasanayist.com/lockheed-martine-m31-gmlrs-siparisi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
HIMARS’ta Kullanılacak ER GMLRS Füzesi Test Edildi
« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2022, 19:38:04 »
ABD’li Lockheed Martin şirketi, HIMARS Karadan Karaya Silah Sistemi’nde kullanılacak ER GMLRS Füzesi’ni test etti. Füze, yaklaşık 60 kilometre menzile ulaştı.

Lockheed Martin, New Mexico’daki White Sands Füze Test Merkezi’ndeki bir testte yeni nesil Arttırılmış Menzilli Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemini (ER GMLRS) başarıyla sergiledi. ER GMLRS Füzesi, Perşembe sabahı ABD Ordusunun HIMARS Silah Sistemi’nden ateşlendi ve hedef bölgeye yaklaşık 59 kilometrelik kısa menzilli bir test uçuşunda tüm başarı kriterlerini karşıladı.

Faaliyet sırasında; planlanan uçuş yörüngesine uyum, fırlatmadan çarpışmaya kadarki menzil ve hassasiyet ile harp başlığının etkisi, HIMARS entegrasyonu ve genel füze performansı test edildi.

Yapılan açıklamaya göre; Lockheed Martin, şu ana kadar 60.000’den fazla GMLRS Füzesi üretti ve ABD Ordusu ile uluslararası müşteriler için entegre lojistik desteği de dahil olmak üzere 9.000’den fazla yeni GMLRS ve alternatif harp başlıklı roket üretme sözleşmesi imzaladı. Sistemler, şirketin Arkansas’ta bulunan Precision Fires Mükemmeliyet Merkezi’nde üretiliyor.

Ukrayna tarafından Rus Ordusu’na karşı aktif olarak kullanılan HIMARS’ın, bölgedeki popüleritesi de giderek artıyor. Polonya, Letonya, Estonya, Romanya ve Litvanya, son dönemde HIMARS tedarik etmeye karar verdi. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki tutumu sebebiyle bölgedeki çok namlulu roketatar pazarından adı silinen Belarus’un yerini, farklı ülkeler alıyor. Bu ülkelerin arasında ABD başta gelirken, Türkiye’den de Roketsan önemli atılımlar gerçekleştiriyor.

https://www.savunmasanayist.com/himarsta-kullanilacak-er-gmlrs-fuzesi-test-edildi/