Gönderen Konu: Soyuz roketi uzaya fırlatıldı  (Okunma sayısı 2892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Soyuz roketi uzaya fırlatıldı
« : 20 Aralık 2012, 14:03:20 »

20 Aralık 2012
Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) 3 astronot taşıyan Soyuz roketi uzaya fırlatıldı.
Amerikalı Tom Marshburn, Rus Roman Romanenko ile Kanadalı Chris Hadfield'ı taşıyan taşıyan uzay aracı, yerel saatle 18.12'de (TSİ 14.12) Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden fırlatıldı.

Uzay aracı, roketten ayrılmasından 15 dakika kadar sonra yörüngeye oturdu.

Astronotlar kapsül içinde 2 gün geçirdikten sonra 3 astronotun bulunduğu UUİ ile kenetlenecek. Fırlatılıştan 4 saat önce fotoğraflar için poz veren ve son kıyafet kontrollerini yapan astronotlar, kendilerini enfeksiyonlara karşı korumak amacıyla yerleştirilmiş cam bir bölmenin ardından akrabalarıyla bir süre sohbet etti.
Astronotlar arasında yer alan Romanenko, 1970'li yıllardaki bir uzay görevi sırasında uzayda kalma rekoru kıran babası Yuri tarafından uğurlandı.

Romanenko, fırlatılıştan az önce düzenlenen basın toplantısında, "Babamın bundan 35 yıl önce bunun gibi soğuk bir günde yaptığı uzay uçuşu dünyadaki ilk uzun dönemli uçuşlardan biri olmuştu" diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/22193943.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2012, 22:07:50 »
Soyuz uzay aracı UUİ'ye kenetlendi
22 Aralık 2012

e-posta

Soyuz uzay aracı UUİ'ye kenetlendi
ABD'li, Kanadalı ve Rus astronotları taşıyan Soyuz uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) başarıyla kenetlendi.
Amerikalı Tom Marshburn, Rus Roman Romanenko ile Kanadalı Chris Hadfield'i taşıyan kapsül iki günlük uzay seyahatinin ardından Kazakistan'ın 410 kilometre üstünde UUİ'ye bağlı Rus Rassvet modülüyle kenetlendi.
Kenetlenmenin ardından uzay kapsülü ile UUİ arasındaki basıncın eşitlenmesi için 3 saat kadar bekleyen astronotlar, UUİ'deki ABD'li Kevin Ford, Rus Oleg Novitskiy ve Yevgeny Tarelkin tarafından karşılandı.

UUİ'ye geçmelerinin ardından uzaydaki ağırlıksız ortamda birbirleriyle kucaklaşan 6 astronot, hatıra fotoğrafları için poz verdi.

UUİ'deki 3 astronotun mart ayında ayrılmalarının ardından UUİ'nin komutanlığı görevini devralacak olan Hadfield'in UUİ'ye girişten birkaç dakika sonra kendilerini karşılayan astronotlara, "Sizi ve burada yaptıklarınızı çok seviyorum" dediği duyuldu.

Hadfield, 14 yıllık tarihinde UUİ'ye komutanlık görevini üstlenen ilk Kanadalı olacak.

Astronotlar birbirleriyle selamlaşmalarının ardından, Moskova'nın hemen dışındaki Korolyov uzay istasyonundan sağlanan bağlantı aracılığıyla, uzaya fırlatılışlarından sonra ilk kez aileleriyle görüştü.

Marshburn, Romanenko ve Hadfield, UUİ'de gerçekleştirecekleri 4 aylık çalışmaları sırasında, doğal fealeketleri önceden belirlemeyi amaçlayan bir testin de aralarında bulunduğu 50 kadar bilimsel deney yapacak.
Astronotlar, 5 ay kadar uzayda kaldıktan sonra Dünya'ya dönecek.
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/22211153.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Soyuz MS 09 Dünya'ya döndü
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2018, 11:06:31 »
Soyuz MS 09 Dünya'ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) 197 gündür görev yapan Soyuz MS 09 kapsülü Kazakistan'a indi.

Rusya Federal Uzay Ajansı'ndan (ROSCOSMOS) yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) Alexander Gerst, ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS'tan Sergey Prokopyev’in içinde bulunduğu uzay aracının başarıyla iniş yaptığı ekip üyelerinin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Açıklamada, ekibin UUİ’de 197 gün kaldığı ve bu sürede çeşitli bilimsel araştırmalar ve denemeler yaptığı kaydedildi.

Soyuz MS 09, geçen yıl haziran ayında fırlatılmıştı.

UUİ’de şu an Rus kozmonot Oleg Kononenko, Kanada Uzay Ajansı (CSA) astronotu David Saint-Jacques ve NASA astronotu Anne McClain görev yapıyor.

NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/soyuz-ms-09-dunyaya-dondu-41057827

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Soyuz roketi uzaya fırlatıldı
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2018, 11:18:42 »
TC Başbakanlık ,para ile satılmayan kömür yardımını galiba uzaya da göndermişiz ,baksanıza uzayda 197 gün sonra kapsül resmen is tutmuş ;D ;D