Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #550 : 15 Ağustos 2019, 17:50:31 »
Amerika elbette yeni bir bahane üretebilir. Mesela kendi teröristlerine bir kimyasal attırır oradan da yürür gider fakat O yürüyüşün menzili kısa olur. Kimyasal silah kullandın bahanesine yapabileceğinin en fazla şey; Akdeniz' den 160 tane Tomahawk sallar -hepsi bu... Kara gücüyle gelemez, Suriye' yi işgal edemez. Hava gücüyle saldıramaz -hava sahasını Rusya kontrol ediyor.

Yapılacak en akıllı iş, Amerika' yla çatışmayı göze alarak; Kuzeyden Türkiye, güneyden Suriye... YPG/PYD kara gücünü imha etmektir. Edemiyorsanız; en kurak, en bereketsiz, en işlevsiz topraklara yani çöl' e sürmektir.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2019, 17:51:35 Gönderen: Partikül »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #551 : 15 Ağustos 2019, 20:59:51 »
''Haritada yer alan güvenli bölge planı anlaşmada uzlaşılan gerçeği yansıtmıyor.Bu, anlaşmanın başında bize sunulan ve "size bir teklif hakkı daha veriyoruz" deyip reddettiğimiz planın haritası.''

''Aradan bir hafta geçtikten sonra ABD heyeti bir daha gelmişti. Anlaşmada derinlik 30km'dir. İlk 8km sadece Türk ordusunun bulunduğu bölgedir.Anlaşma uygulanacak mı yoksa Menbiç gibi yılan hikayesine mi dönecek, onu göreceğiz.''

''İlk 8km'de Türk ordusu tek başına bulunacak. Geriye kalan 22km'de ABD ve Türk ordusu beraber bulunacak. Ayrıca ypg/pyd'nin güvenli bölgeye en yakın noktası en az 7km uzaklıkta olacak. Anlaşma budur.''

''ABD bu anlaşmaya uyarsa dişimi kırarım. ABD için çok büyük kayıplar var anlaşmada, birincisi de ortak alanda ikmal yollarının Türkiye'ye verilmesi.

Dolayısıyla öyle veya böyle biz ABD'ye 'rağmen' gireceğiz oraya. Diplomatcılığa bir doyamadılar o yüzden böyle oluyor.''

''Sincar'dan başlayıp Fırat nehrine kadar söz konusu güvenli bölgede bulunan bütün ikmal yollarının Türk Ordusu denetiminde kalmasını kabul etti ABD.
Bu istediğin zaman operasyon yapabilirsin." demek. Anlaşmaya uyacaklarını pek düşünmüyorum, küçük bir taviz değil.''

Twitter alıntıdır KARASAKAL
Ben KARASAKL falan tanımam kardeş , Kim bu karasakal devlet mi ? Sahte bir görsel ise bunu devlet yalanlayacak. Bu görseli yayınlayan kişi devletiin sözünün geçtiği gazetelerden birinde çalışan yılların gazetecisi...Ben bir yalanlama görmedim  aksine sanki bu görselin sızmasından rahatsız olunmuşcasına "henüz güvenli bölgenin detaylarını konuşmadık" , "daha anlaşacagımız birçok konu var" var gibi bu görseli doğrulayan basit laflar edildi. Bu görsel yalanlanmadı bu çok ilginç mesela. Beni o bu şu ne demiş ilgilendirmiyor devlet yalanlamış mı yalanlamamış mı bu ilgilendiriyor.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #552 : 16 Ağustos 2019, 08:31:29 »
''Haritada yer alan güvenli bölge planı anlaşmada uzlaşılan gerçeği yansıtmıyor.Bu, anlaşmanın başında bize sunulan ve "size bir teklif hakkı daha veriyoruz" deyip reddettiğimiz planın haritası.''

''Aradan bir hafta geçtikten sonra ABD heyeti bir daha gelmişti. Anlaşmada derinlik 30km'dir. İlk 8km sadece Türk ordusunun bulunduğu bölgedir.Anlaşma uygulanacak mı yoksa Menbiç gibi yılan hikayesine mi dönecek, onu göreceğiz.''

''İlk 8km'de Türk ordusu tek başına bulunacak. Geriye kalan 22km'de ABD ve Türk ordusu beraber bulunacak. Ayrıca ypg/pyd'nin güvenli bölgeye en yakın noktası en az 7km uzaklıkta olacak. Anlaşma budur.''

''ABD bu anlaşmaya uyarsa dişimi kırarım. ABD için çok büyük kayıplar var anlaşmada, birincisi de ortak alanda ikmal yollarının Türkiye'ye verilmesi.

Dolayısıyla öyle veya böyle biz ABD'ye 'rağmen' gireceğiz oraya. Diplomatcılığa bir doyamadılar o yüzden böyle oluyor.''

''Sincar'dan başlayıp Fırat nehrine kadar söz konusu güvenli bölgede bulunan bütün ikmal yollarının Türk Ordusu denetiminde kalmasını kabul etti ABD.
Bu istediğin zaman operasyon yapabilirsin." demek. Anlaşmaya uyacaklarını pek düşünmüyorum, küçük bir taviz değil.''

Ben KARASAKL falan tanımam kardeş , Kim bu karasakal devlet mi ? Sahte bir görsel ise bunu devlet yalanlayacak. Bu görseli yayınlayan kişi devletiin sözünün geçtiği gazetelerden birinde çalışan yılların gazetecisi...Ben bir yalanlama görmedim  aksine sanki bu görselin sızmasından rahatsız olunmuşcasına "henüz güvenli bölgenin detaylarını konuşmadık" , "daha anlaşacagımız birçok konu var" var gibi bu görseli doğrulayan basit laflar edildi. Bu görsel yalanlanmadı bu çok ilginç mesela. Beni o bu şu ne demiş ilgilendirmiyor devlet yalanlamış mı yalanlamamış mı bu ilgilendiriyor.

gazetecinin bişey bilmediği yakında görülecek .muhtemelen yalanlama da gelmiştir.bahsedilen 32 km güvenli bölge işi gerçekçi değil .biz ancak ilk 10 kmsine sahip olacağız gerisi de muhtemelen abd ye ait olacak. ve evet ne yazıkki ırakta olduğu gibi burda da özerk bişey deneyecekler. tutarmı tutmazmı bizim manevralarımız belirleyecek. evet oyunkuran bir ülke değiliz ama bari en azından bölgesel çapta oyunbozan bir devlet olabilelim

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #553 : 16 Ağustos 2019, 10:22:00 »

gazetecinin bişey bilmediği yakında görülecek .muhtemelen yalanlama da gelmiştir.bahsedilen 32 km güvenli bölge işi gerçekçi değil .biz ancak ilk 10 kmsine sahip olacağız gerisi de muhtemelen abd ye ait olacak. ve evet ne yazıkki ırakta olduğu gibi burda da özerk bişey deneyecekler. tutarmı tutmazmı bizim manevralarımız belirleyecek. evet oyunkuran bir ülke değiliz ama bari en azından bölgesel çapta oyunbozan bir devlet olabilelim
Oyun bozan mı ? Üstad Amerikan askerlerini sınırımız boyunca yerleştirecek resmi bir anlaşma yaptık :)) Yani adamlar bizi resmi bir şekilde sardı.Bu mu oyun bozmak ?  pkk ile arana bir devlet koydun bu ne demek biliyor musun ? Artık karşı taraf meşruiyet kazandı demek.İstesekte istemesekte kendi ellerimizle pkkyı mesrulaştırıyoruz. Düşünün ya biz Amerikayla bir anlaşma yapıyoruz karşı tarafta Amerikayla bir anlaşma yapıyor. Amerika karşı tarafın planını sana sunuyor. Bu karşında bir güç oldugunu kabul etmektir. Ben anlamam bizim muhatabımız amerika falan laflarını... Araya güvenli bölge kafasında koyacagın bir Amerika demek , Suriyenin doğusunda bir devlet kurulur sende izlersin demektir çünki artık kapısında Amerika gibi bodyguardı olan bir pkk var ve o bodyguardı o kapıya biz bizzat anlaşmayla koyduk. Bir gece ansızın gelebilirizden bir gece ansızın pkk devleti kurulabilire evrildik ve oyundan bahsediyorsunuz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #554 : 16 Ağustos 2019, 10:35:30 »
Fırat Kalkanı ve Zeytindalı operasyonları oyun bozmaktı. Ama içeriği net olarak belli olmayan, buna karşılık her yerde dillendirilen koşullardaki güvenli bölge anlaşması kesinlikle oyun bozmak değil, oyuna gelmek demektir! Madem ki ABD ile güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldı, bu anlaşmanın detayları ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır! Yoksa her kafadan ses çıkar, olan şey olmadığı gibi görünebilir!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #555 : 16 Ağustos 2019, 13:13:46 »
Fırat Kalkanı ve Zeytindalı operasyonları oyun bozmaktı. Ama içeriği net olarak belli olmayan, buna karşılık her yerde dillendirilen koşullardaki güvenli bölge anlaşması kesinlikle oyun bozmak değil, oyuna gelmek demektir! Madem ki ABD ile güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldı, bu anlaşmanın detayları ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır! Yoksa her kafadan ses çıkar, olan şey olmadığı gibi görünebilir!

Fırat Kalkanı ve Zeytindalı operasyonları oyun bozmaktı ,dogru buna katiliyorum. Ancak Firatin dogusundan ta Irak sinirina kadar olan sinir hattimiz PKK/PYD kontrolunde .Planlanan operasyonun ana amaci bu hattin temizlenmesini amacliyordu . Simdi ise ABD ve TC nin bu hatti belirli bir derinlige gore ortak denetimi tartisilmakta . Bu da demektir PKK/PYD , ABD gucleri tarafindan  koruma kalkani altina alinmasidir.

Zeytin dali ve Firat operasyonu ile onlenmis olan PKK/PYD nin Akdenize acilim plani, TC nin bolgede kaldigi surecece surdurulebilir. Yani Suriyedeki PKK/PYD kontrolundeki ve kuzey Iraktaki  Otonom Kurt bolgesinin birlesmesi ile Akdenize kadar ulasma olasiligi zaman icerisinde olasi.

" ABD ve Kurt plani, ilk once Suriyede Otonomi ,sonra Irak Otonom bolgesi ile birlesip , Akdenize ulasmaktir"
Bu  olasiligi onleyebilmenin tek yolu  oyle mediamizda yazilmakta oldugugibi Ihalarmiz havadan Firatin Dogusunu kontrol ediyor ile falan olacak gibi degil.Kontrol karadan askerimizin o bolgeye girmesi ile ancak bolge kontrol edilebilir .Karadan ayagimizin basmadigi alani kontrol altina tutmamiz olanak disi kimse kimseyi kandirmasin.

Unutmayalim ki  Elbab ve Afrin bolgesinden Suriyede bir uzlasma oldugu zaman ve yeni anayasanin onylanmasi ile zaman icerisinde ayrilacagiz iste o zamana dek bizlerin ABD planinin engellememiz sart.

« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2019, 13:19:33 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #556 : 16 Ağustos 2019, 13:37:44 »
Konuya farklı bir bakış açısı getirmek adına;

Bizim olmayan bir toprak parçasındamı düşmanı karşılamak daha faydalıdır,yoksa kendi sınırlarının içerisinde ve önündemi ?

O yüzden 5 Km de olsa 15 km de olsa sonuçta siz düşmanı sınırınızın uzağında karşılayacaksınız.

Hatırlarım taaa bundan 50 yıl pardon 5 sene önce sınırın ötesine ne havadan ne karadan geçemiyorduk.Gelen bütün tehtitleri sınırımızda karşılamak ve bertaraf etmemiz lazımdı.

Şimdi ise bizim olmayan topraklar üstünde 30 km az yetmez tartışmaları sürüyor.

Nerden nereye :)

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #557 : 16 Ağustos 2019, 16:41:07 »

Oyun bozan mı ? Üstad Amerikan askerlerini sınırımız boyunca yerleştirecek resmi bir anlaşma yaptık :)) Yani adamlar bizi resmi bir şekilde sardı.Bu mu oyun bozmak ?  pkk ile arana bir devlet koydun bu ne demek biliyor musun ? Artık karşı taraf meşruiyet kazandı demek.İstesekte istemesekte kendi ellerimizle pkkyı mesrulaştırıyoruz. Düşünün ya biz Amerikayla bir anlaşma yapıyoruz karşı tarafta Amerikayla bir anlaşma yapıyor. Amerika karşı tarafın planını sana sunuyor. Bu karşında bir güç oldugunu kabul etmektir. Ben anlamam bizim muhatabımız amerika falan laflarını... Araya güvenli bölge kafasında koyacagın bir Amerika demek , Suriyenin doğusunda bir devlet kurulur sende izlersin demektir çünki artık kapısında Amerika gibi bodyguardı olan bir pkk var ve o bodyguardı o kapıya biz bizzat anlaşmayla koyduk. Bir gece ansızın gelebilirizden bir gece ansızın pkk devleti kurulabilire evrildik ve oyundan bahsediyorsunuz.

Binlerce km öteden rusya ve abd gelip suriyeye yerleştimi?
rusya ve abd kendi aralarında suriye konusunda anlaştımı?
dünyada kimsenin bu paylaşıma sesi çıktımı?
fıratın doğusuna bırak suriye askerini , rusyanın askeri girebiliyormu?

bu soruların cevabını benden daha iyi biliyorsunuz. Türkiye nin çıkarı her zaman denge politikası gütmektir. Bunu da başarbildiğimiz ölçülerde fırat kalkanı ve zeytindalı hareketlerinde yaptık ve evet oyun bozduk.

fıratın doğusu meselesinde 'ipleri koparmadan' asker sokabilmemizin tek yolu bu anlaşmadır . ve eğer denildiği gibi ilk 10 km bizim kontrolümüzde,2.bölge Türk+abd kontrolünde,3. bölge abd kontrolünde ve ypgnin en yakın mesafesi sınırımıza 40 km ise(ypg kürt çogunluklu şehirlere giremezse diğer yerlerde tutunamayacaktır) ve tüm ikmal yolları bizim kontrolümüzde ise bu anlaşma bizim için yararlı olabilir. önceki Mesajımda da dediğim gibi bundan sonra yapacağımız manevralar oyunbozan devlet olabileceğimizi gösterecek bence

ypgyi müttefiklerimiz olan abd binlerce tır silah yardımı yaparak,fransa başkanlık sarayında ağırlayarak,rusya moskovada irtibat bürosu açarak meşrulaştırıyor ne yazıkki. Herbiri kendi oyuncağı yapmak istiyor bunları. bizim yapabileceğimiz tek şey karıncanın belini incitmeden ... (sürç lisan ettiysem affoluna)
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2019, 16:44:36 Gönderen: zirfak »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #558 : 17 Ağustos 2019, 16:30:56 »
Bu görseldeki işaretli bölgeler ne anlama geliyor ?

« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2019, 16:31:59 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #559 : 19 Ağustos 2019, 19:42:00 »
ABD Deniz Kuvvetleri’nin Avrupa ve Afrika bölgelerinde görev yapan 6’ıncı filosuna ait USS PORTER (DDG-78) Destroyeri, Gölcük Donanma Komutanlığı’na bir ziyarette bulundu.

Çok nadir gerçekleşen bu ziyaret ile ilgili olarak ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Porter (DDG 78), Karadeniz’deki varlığımızın ve NATO müttefikleri ve bölgesel ortaklarımıza desteğimizin bir parçası olarak planlanan liman ziyaretini tamamladıktan sonra 18 Ağustos 2019’da Gölcük’ten yola çıktı.

Limandayken, gemi ve mürettebat, Türkiye’nin doğusundaki 1999 depremine yönelik çelenk seremonisine katıldı. Bu ziyaret sırasında Türkiye ile olan askeri bağlarımızı güçlendirirken, misafirperverliğin için çok müteşekkiriz Gölcük. Ayrıca, mürettebat, hak ettiği özgürlüğün tadını çıkardı ve yakınlardaki İstanbul’un zengin kültürünü deneyimledi” ifadelerine yer verildi.

Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri olan USS Porter (DDG 78), 1999 yılında ABD Deniz Kuvvetleri envanterine girmiştir. Azami 9000 ton muharebe deplasmanına sahip Destroyer; 154 metre uzunluğa, 4 adet General Electric LM2500-30 gaz türbin tahrik sistemine, 30 knot+ hıza ve 4.400 mil menzile sahiptir. Toplamda 291 kişilik mürettebat kapasitesi bulunan gemi; AESA tabanlı radara, SM serisi hava savunma füzesi ile Tomahawk atılabilen 2x Mk-41 dikey atım sistemine, Harpoon füze lançerine, Phalanx CIWS’e, SeaRam’a ve Mk-46 torpidosu fırlatma kabiliyeti bulunan 2 adet torpido tüpüne sahiptir.

https://savunmasanayist.com/2019/08/18/abd-destroyeri-turkiyeye-liman-ziyaretinde-bulundu/