Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #410 : 02 Nisan 2019, 19:25:37 »
Tam bağımsızlık için Dögol-Fransız modeli ama önce nükleri deneyecen öyle bir yeteneğin olduğunu ispatlayacaksın sonra  yapılanmada model değişikliği... Az birazda büyük üreticilerin ( firma bazlı) fosoncusu ve/veya tedarikçisi oldunmu daha izolede edemezler...
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2019, 19:27:17 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #411 : 02 Nisan 2019, 19:45:29 »
Bir şeyin doğru olması ; zamanının doğru olmasına bağlıdır... Bu ne demek?

Biz S-400 alımı konusunda sonuna kadar haklıyız . Teknoloji transferi+maliyetinin ucuzluğu +etkinlik her konuda S-400 en iyi seçimdi... 

Ama  bu demek değil ki doğru bir seçimdi... ABD'yi karşına alacağını bile bile bunu yapanların mutlaka alternatifleri de vardır. Nedir bu alternatif?
Bence ; R (Reverse) yapacağız... Blöf yaptık ama ABD blöfümüzü gördü... Pas demekten başka bir seçeneğimiz kalmadı... Çünkü masada kaybedeceğimiz çok şey var....

NOT:Son dakika haberi; ABD , F-35 pilotlarının eğitimlerini de durdurduğunu açıkladı....  :o :o :o

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #412 : 02 Nisan 2019, 19:53:00 »
Daha bu başlangıç arkadaşlar daha önceleri dediğim gibi Amerikanın Akdeniz bölgesindeki hakimiyetinden sonra Türkiye'nin hiç bir önemi kalmamıştır.

Bunun yanında çok ciddi ambargolar gelicek bilginiz olsun.

Hem ekonomik hemde askeri Kasım ayına kadar ciddi krizlere gebeyiz.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #413 : 02 Nisan 2019, 19:55:14 »
Savunma Bakanlığı görevini vekâleten sürdüren Patrick Shanahan, bir açıklama yaparak Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400 füzelerinden dolayı Washington'ın F-35 savaş uçaklarının teslimatını iptal etme meselesinin çözülmesini umduğunu söyledi.

Shanahan, "Umarım sorunu çözeceğiz ve böylece (Türkiye) Patriotlar ve F-35'ler olmak üzere doğru savunma ekipmanına sahip olacak" açıklamasında bulundu.
Bakan ayrıca halihazırda Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının eğitimi için kullanılan ve ABD'deki Luke Hava Üssü'nde bulunan iki adet F-35'in de yakında Türkiye'ye teslim edilmesini beklediğini kaydetti.

Savunma Bakanı'nın bu sözleri ABD'nin Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşlarını durdurduğu ve teknik ekibin eğitimini askıya aldığı belirtmesinin hemen ardından geldi.

Pentagon dün de, F-35 uçaklarıyla ilgili tüm eğitim teçhizatının ve diğer malzemelerin Türkiye'ye gönderimini durdurduğunu açıklamıştı.

https://tr.sputniknews.com/abd/201904021038578253-pentagon-shanahan-f35-meselesini-cozmeyi-umuyoruz/

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #414 : 02 Nisan 2019, 20:08:05 »
Hepinizin kafasında S-400 füzesini neden aldık neden böyle bir belayı başımıza bile bile sardık dediğinizi duyar gibiyim ama bu olayın arka planı cidden farklı arkadaşlar.

S-400 füze sisteminin alınmasındaki temel sebep 2 tane;

Birincisi Suriyede vurduğumuz Rus uçağı.
İkincisi Suriye içerisindeki YPG koridorunu kesme durumu.

Rus uçağı düşürüldükten sonra Moskova-Ankara trafiğinde çok ciddi artış yaşandı.Burda açıklamak gerekirse basına yansımayan noktası Rusların doğu sınır bölgemizi tamamen kapatıp Soğuk savaş dönemindeki hava hakimiyeti alanına döndürmekti amacı (artvin üzerinde uçan Sovyet savaş uçakları makalesini okuyanınıza vardır) Eskiden THK ve TSK birimleri kuzey doğu bölgesinde kendi hava sahasında bile uçamıyordu.Çünkü çok ciddi Rus savunma sistemleri ve uçakları o bölgeyi kapatmıştı.Hatta ara ara Ağrı üzerinde uçuş yaptıklarıda rivayet edilmekte.Bu planlamanın aynısının Suriyede yapılmaya başlanması Ankarayı ciddi endişelendirdi.

Rusya ciddi şekilde Suriye hava sahasını ve kara bölgesine 1 km dahi giremezsin mesajı verdi.Bunu gören devlet de Ruslara bu olayın Fetönün işi olduğu birimlerini bağlamadığını açıkladı.Ama bunu kendisi değil Rusya talep etti çünkü Amerikanın bile yapamadığı cesaret edemediği bir olayı Türkiye gibi az gelişmiş bir ülkenin göz göre göre yapması onlar için ve bölgedeki etkinliği için çok ciddi karizma cizdirmesi idi.Uluslarası ağırlığının kalkabilme endişesinde olan Rusya önlemlerini dahada sıkılaştırdı ve bizim Doğu anadoludaki hava hakimiyetimizi keskin bir şekilde yok etti (S-300/S400).

Türkiye Moskovaya heyet gönderdi bunun üzerine Rus Heyeti ile olan görüşmesinde belirlenen diyeti ödemeyi kabul etti.

Buna göre Rusya'nın planı S-400 füze sistemini Türkiye'ye vererek ilk defa batı bloğundaki bir ülkeye en gelişmiş teknolojilere sahip Rus mşli bir ürün vermenin yanı sıra Hava savunma pazarında ciddi bir prestij kazanarak askeri ticari alanını genişleticekti.Bunun yanında bu sistemi alan Türkiye hem Abd ile arası bozulucak hemde yanlızlaşan Türkiye'yi kendi safhına çekip kullanabilicekti.

İşte bu yüzden bu sistem alındı arkadaşlar bu o dönemki diyetin bir faturası diyebiliriz.

« Son Düzenleme: 02 Nisan 2019, 20:09:52 Gönderen: Master »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #415 : 02 Nisan 2019, 20:10:07 »
Ben ABD'nin tamamı ile bizi gözden çıkaracak veya bizim ABD ile ilişkimizi sonlandıracak kadar keskin bir karar alacağını sanmıyorum. Tabii ki ABD'nin sözünü tüm uyarılarına karşın  dinlemediğimiz ve ilerde başkalarına da örnek olması amacı ile süper güç olduğunu göstermek için bize bir ceza kesecektir.

ABD'nin niye Türkiyeye karşın çok keskin bir cezalandırma yapmayı tercih etmeyeceği düşüncemi de şu şekilde açıklayabilirim. ABD'nin bizi tamamı ile gözden çıkarması veya bizim kesilecek olan cezaya mukabil ilişkimizi kesmemiz demek ABD'nin  uzunca bir süre veya tümü ile bu kartı bize karşı oynayamamsı demktir. Böyle bir durumda ABD 'nin bölgede şu anda Türkiye kartını pek kullanır olmasada ileride gerektiğinde kullanamama riskini  teşkil ettiği gibi ticari olarak da iyi bir müşterisinin  başka alternatiflere yönlenmesini sağlar.

« Son Düzenleme: 02 Nisan 2019, 20:53:59 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #416 : 02 Nisan 2019, 20:21:52 »
Sayın Master dediklerinize katılmıyorum... Bizim savunma politikamız belli...

Önce kendimiz yapmaya çalışırız...
Olmuyorsa , yapabilen bir ülkeyle ortak üretim yaparız.
O da olmuyorsa nerede en ucuza,biraz da olsa teknoloji transferine yeşil ışık yakılırsa biz gidip onu alırız...

S-400 burada 3. seçenek oluyor... Patriot hem pahalı hem de hazır verelim,teknoloji transferi yasak dedikleri için olmadı...

Bir de 2-3 sayfa önce yazınızın bir yerinde  Gripen alternatif olur demişsiniz... Gripen'ı alternatif gören arkadaşlar bu uçağın motorunun  ABD YAPIMI GE Aviation F414 motoru olduğunu unutuyorlar galiba...

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #417 : 02 Nisan 2019, 20:37:31 »
S 400 sisteminde hangi ortak uretim mevcut bana aciklarmisiniz ?

Hangi parcasini uretiyoruz veya ortak uretiyoruz ?

Ben gripen ile alakali bir sey yazmadim hic bir zaman karistirdiniz sanirim.

Benim gozumle gordugum  bir husus bu inanmak veya inanmamak sizlere kalmis.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #418 : 02 Nisan 2019, 20:58:29 »
.... İşte bu yüzden bu sistem alındı arkadaşlar bu o dönemki diyetin bir faturası diyebiliriz.

S-400' lerin alım kararının Su-24' ün diyeti olduğu  kanısında değilim. Çok yüzeysel bir değerlendirme olur. Yani size tam olarak katılamayacağım... Benim değerlendirmem ise şöyledir;

Herkes biliyor ki AKP-Cemaat birlikteliği, bir ABD projesi olarak vücuda getirilmiştir. Bunlar ülkeyi yıllarca birlikte yönettiler. Ancak öyle bir zaman geldi ki, Fettullahçılar artık AKP' ye ihtiyaçları kalmadığını düşünmeye başladı. MİT Müsteşarına Operasyon çekmeye niyetlendiler. Arka planda neler yaşandı, elbette o kadarını bilmiyoruz lakin işte ipler orada kopma noktasına geldi. İçinden geçtikleri vaziyet, AKP' nin yeni bir tehdit değerlendirmesi yapmasına vesile olmuştur. Zaman içerisinde parti içerisinde tasviyeler başladı. Amerikancı kanat bir şekilde partiden dışlandı... Abdullah Gül' ler, Davutoğlu' ları, Ali Babacan' lar falan... Bu şekilde AKP, gittikçe Amerikan güdümünden kurtularak daha milli bir çizgiye gelmek durumunda kaldı. Üstüne ''Çözüm Sürecine'' son verilerek bölücü terörün üzerine kararlılıkla gidilince; törör örgütü hendeklere gömüldü. Bunun üzerine Amerikan casusluk şebekesinin (FETÖ) marifetiyle, Türkiye' nin çeşitli şehirlerinde ardı ardına canlı bomba eylemleri yapıldı. Bi' PKK, bi' IŞİD derken... millet neredeyse sokağa çıkamaz hale geldi. Bunların tamamı AMERİKAN' NIN TÜRKİYE' DEKİ ÖRTÜLÜ OPERASONLARIDIR. Doğal olarak, Amerika' yla olan müttefiklik ilişkileri sorgulanmaya başlandı. Üstüne yine FETÖ marifetiyle SU-24 uçağının düşürülmesi olayı falan derken, işin ucu 15 TEMMUZ KALKIŞMASINA kadar geldi. Yetmedi, Rusya' nın Ankara Büyükelçisini öldürdüler.

Arkadaşlar bu olayların tamamı, Amerikan' nın casusluk örgütü FETÖ marifetiyle tezgahlanmıştır. Emirlerin direkt, Amerikalılardan alındığı anlaşılıyor. Yahu... daha neler neler. Evveliyatında bunlar gitti, Türkiye' nin en mahrem odasına YANİ KOZMİK ODAYA bile girdiler. Savaş planlarımız çalındı. İsmail Hakkı Pekin Paşa' nın dediğine göre, sırf bu yüzden yüzlerce istihbarat elemanımız deşifre oldu ve yanlış olmasın; istihbaratçılardan 800 tanesi, terör örgütü tarafından infaz edildi. Üstüne yetmezmiş gibi müttefik bildiğimiz ABD; YPG/PYD güçlerine on binlerce TIR dolusu silah ve mühimmat yardımında bulundu...

İşte S-400 alım kararına böyle gelişen bir süreç sonucunda karar verildi. Yani olayı sadece Su-24 olayının diyeti olarak göremeyiz. Direkt olarak Amerika tarafından hedef tahtasına oturtulduk. Tabiatıyla da Refleks geliştirmemiz doğaldır.

Kanaatime göre F-35' ler bir şekilde Türkiye' ye verilecektir.  Ha...! vermezlerse de dünyanın sonu değildir. Türkiye bir şekilde yolunu bulacaktır. Böyle müttefik düşman başına diyorum.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #419 : 02 Nisan 2019, 21:02:31 »
Buyukelcinin neden vuruldugunu biri bana aciklayabilir mi? Su su nedenlerle diye. Ben bilmiyorum da...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''