Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #320 : 07 Mart 2019, 14:48:14 »
Sn Master'e bakarsan S-400'leri iptal edelim verdiğimiz 2,5 milyar dolar yansın. Rusya ile bu sefer geri dönülemez  bir küslük yaşayalım, Suriye'deki etkimiz tamamen kaybolsun. Sam amca her höööyt!!!! dediğinde "peki amca" deyip sessizce bir kenarda dünyada olup biteni izleyelim..Ha bu arada 5 milyon Rus turisti unutmayalım. Turizmde çöktü, Sam amca bize 5 milyon turist gönderir (yersen).

Eğer sizin küresel ölçekte ilk 10 da bir ekonomik ve askeri gücünüz mevcut değilse malesef S-400 leri iade etmek veya performans vermeyeceği bir alanda kullanmak zorundasınız.

Yoksa 1974 ten sonraki Ambargoyu mumla aratır Amerika.

Ki o kadar çökük bir ekonomimiz var ki 2000'lerde Sezer Anayasa kitapçığını attığındaki etkinin artık sadece bir tweet ile yapılabildiğini herkes görmüştür sanırım.

Biz nasıl Yunanistan S-300 füzesi aldığında vururuz dedi isek ve Yunan geri adım atmak zorunda kaldı ise Türkiye'de Amerika karşısında bu geri adımı atmak zorunda.
Bunu kabullenip kabullenmemek kişisel görüşünüzdür.

Biz S-400 aldık sanki şöyle bir hava var Sam amcaya resti çektik biz artık bağımsızız Türkiye kendi kararlarını kendi veriyor algısı var ki bu çok yanlış.Rusya'nın uçağını düşürdüğümüzde Suriye hava sahasına burnumuzu sokamadık sizce neden ?
Amerika ile o dönem sürtüşmelerimiz başlamıştı İsrail ile zaten Papazdık.Akdenizde ve dibimizde ki savaşa müdahil bile olamadık.
Sonra bizim beştepelinin aklına inanılmaz bir fikir geldi.
Rus Mig uçağını Fetö düşürdü !!!
Sonra arka planda bunun bir diyeti vardı.Nasıl Amerika Katar'a silah al yoksa sopayı yersin dediyse.Rusya'da Amerika ile sürtüşmede olan Türkiye'ye S-400 al ödeşelim dedi.
Sonra ılımlaşan ilişkiler derken şimdi Rusya hariç çevremiz ve avrupa resmen bize cephe açtı.

Şimdi bağımsız olduk heyt be dediğinizi duyar gibiyim ama Rusların kucağına oturduk.Biraz fiyatımızı yüksek tuttuk o kadar neticede her kucakta bir güzel oturan bir devletimiz var.

Bağımsızlık diye sizlere yutturuyorlar sadece o kadar.

Hani birileri Amerikaya çoğu ülke düşman diyordu ya.Hah Amerikanın 20 düşmanı varsa Türkiye'nin 150 düşmanı var.
O yüzden bizim bu devirde heleki ortadoğuda bu kadar taşlar yerinden oynar iken hiç fazladan düşman edinme lüksümüz yok malesef.

« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 14:52:14 Gönderen: Master »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #321 : 07 Mart 2019, 15:03:39 »
Süper ekonomi olmasada Çökük ekonomi görüşünüz dayanıksız. İktisatta spekülasyondan nasibini almamış ülke yok bu globalleşen dünyada. Zannedersem o konuda biraz vakıfsızlığınız var.

Sizin deyiminizle autark girişimlerden vazgeçelim. Yanlışsam düzeltin.

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #322 : 07 Mart 2019, 15:34:18 »
Hay hay ekonomiyede girelim isterseniz her alanda sözle değil kanıtlar konuşmayı severim.

2018 yılı ülkemizde kaç kuruluş açılmış bakalım;

Kapanan İşletme Sayısı: 13 bin 517
İşsizlik Sayısı:3 milyon 531 bin kişi

Açılan işletme sayısı:5 bin 443

Aylık:TÜFE: -% 0,40
ÜFE: -% 2,22
Yıllık: TÜFE: % 20,30
ÜFE: % 33,64

Devletin toplam 10 senede yaptığı borç durumu

Son 10 senedeki ekonomik verileri güzel bir tablo ile sunalım.

Son 10 sene kapanan işyeri sayısı

Son 10 sene büyüme oranlarının durumu.

Son 10 sene benzin fiyatları.

Son 10 sene Tarım alım gücü fiyatları.

Tarım işletme giderleri sıralaması.

Bilgi sahibi olmadan lütfen fikir sahibi olmayalım.Çünkü komik kaçıyor :)

Türkiye ekonomisi 2000 yılının krizinden daha kötü bir halde.

Hayallerden uyanma zamanı.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 15:39:55 Gönderen: Master »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #323 : 07 Mart 2019, 15:50:42 »
Pardon belki detayları kaçırdım  Sn Master , elbette sadece S400 de diretmekle bağımsızlık elde edilemez .Ama gelinen nokta itibarı ile , geri dönüş yapıldığı anda ABD'nin her istediğini ayni yöntemle elde etme yolunu açmış olmazmıyız?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #324 : 07 Mart 2019, 15:51:35 »
Hay hay ekonomiyede girelim isterseniz her alanda sözle değil kanıtlar konuşmayı severim.

1. İşletme ve iktisat benim mesleğim

2. Vakıfsızlığınız halen devam ediyor

3. Lütfen bir daha kaynak eklemek istiyorsanız hızlı resim kullanmayın yorum alanınızın yarısı boş görünüyor.

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #325 : 07 Mart 2019, 15:55:50 »
Bana ülkemizin ekonomik verilerini sunmak yerine iktisat ve işletme benim mesleğim demeniz çok komik bir durum olmuş.

Ama olabilir saygı duyarım neticede bakkal yönetmek ile devletin ekonomik verilerini analiz etmek arasında büyük bir fark var.

Karşı argümanlarınızı sunmanızı merak ile bekliyorum.

Ülkemizin son 10 senesinin bir analizini sunup bana ülkemiz ekonomik göstergeleri şu şudur şu kadar büyümüştür şu kadar daralma olmuştur tarzında ayrıntılı bir rapor oluşturursanız sevinirim.Ben bakarım ülkemiz hangi seviyede.

Tanzimde patlıcan 2.5 lira kaçırmayın derim :)
« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 15:57:29 Gönderen: Master »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #326 : 07 Mart 2019, 16:08:13 »
]

Ekonomiye uzmanlarına bırakayım ama şu patlıcan yorumu güzel. Bizim pazar fiyatı Patlıcan/Melanzane Nere Kg. 1 (italia) PREZZO: € 2,69.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 16:13:02 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #327 : 07 Mart 2019, 16:30:18 »
Bana ülkemizin ekonomik verilerini sunmak yerine iktisat ve işletme benim mesleğim demeniz çok komik bir durum olmuş.

Ama olabilir saygı duyarım neticede bakkal yönetmek ile devletin ekonomik verilerini analiz etmek arasında büyük bir fark var.

Karşı argümanlarınızı sunmanızı merak ile bekliyorum.

Ülkemizin son 10 senesinin bir analizini sunup bana ülkemiz ekonomik göstergeleri şu şudur şu kadar büyümüştür şu kadar daralma olmuştur tarzında ayrıntılı bir rapor oluşturursanız sevinirim.Ben bakarım ülkemiz hangi seviyede.

3. Paragrafımı geri çekiyorum. Sunduğunuz kaynaklar görünüyor.

Ne yazık kendi sunduğunuz grafikleri analiz etmekten yoksunsunuz.

Arzu ettiğiniz kaynakları size sunacağım. Ama onlardan birşey anlarmısınız orası bana muamma.

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #328 : 07 Mart 2019, 16:33:08 »
Sayin Master evet su tartistigimiz konularda ekonomi çok önemli. Uzan zamandan beri, verilerine güvendigim Kanada  sitesini izliyorum. Bana ekonomi ve ekonomi disinda birçok konuda karsilastirmali senelik gelismeleri izleme imkani veriyor. Malesef site Fransizca ama Google sagolsun tercüme edebiliriz. Ileti asagida

http://perspective.usherbrooke.ca/bilan/servlet/BMTendanceStatPays?codeTheme=2&codeStat=SI.POV.DDAY&codePays=TUR&optionsPeriodes=peReEco&codeTheme2=2&codeStat2=SI.POV.DDAY&codePays2=FRA&optionsDetPeriodes=avecNumeros

Durumumuz mükemmel degil ama hiçte kötü degil. Hepimizin bildigi gibi istatistiklerde neyi görmek istersek onu görürüz.
Dis borçlarda küçük bir karsilastirma : Türkiye dis borç ~ 45% Milligelir, Fransa dis borç ~ 97% Milligelir. Bu Almanya hariç birçok  avrupa ülkesi için geçerli. Tabi Türkiye nin problemleriyle  Fransanin problemleri ayni degil.
S-400 <=> F-35 zor bir denklem. Forumda çesitli görüsler yorumlar var. Hepsi çok kiymetli.
S-400 leri yunanistanin S-300 ler için yaptigi gibi, bizimde  Kibris a yerlestirme imkanimiz varmi ? Uzman arkadaslar bu konuda ne düsünür ?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #329 : 07 Mart 2019, 17:07:29 »
S-400 leri yunanistanin S-300 ler için yaptigi gibi, bizimde  Kibris a yerlestirme imkanimiz varmi ? Uzman arkadaslar bu konuda ne düsünür ?

Sn Denizci S400 kıbrısa yerleşimi sorunuza  yanıtım şoyle.
1)  S400 belirli bir kısmının , kıbrısa konuşlandırılma imkanı var yok diyebilmek için öncelikle Türkiye ile Rusya arasındaki alım sözleşmesinde herhangi bir kısıtlayıcı madde olup olmadığına bakmak gerek.
2) S400 siparişimiz ,GKRY zamanında sipariş vermiş olduğu S300 den daha büyük daha kapsamlı . Yani  tüm sistemleri adaya konuşlandırmak  biraz mantıksız bir yaklaşım olur.
3) S400 alımının  ABD tarfından öne sürülen sıkıntı  nereye konuşlandırılacağından dolayı değil ,S400lerin Nato sistemlerine entegrasyon sorunu iddiası ve  siparişini vermiş olduğumuz F35 lerin Radar izlerinin Ruslarca elde edilme  varsayımı yatmakta.