Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 218012 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #190 : 06 Ekim 2018, 18:20:37 »
Zannedersem Mc Kinsey Kuruluşunu IMF ile karıştırıyorsunuz.  Her kuruluşu paranoyak gözüyle bakmadan evvel bir araştırın bilmiyorsanız Hazreti Google’ la danışın.
MC Kinsey'i ilk defa sizin haşmetli hazretliniz sayesinde duydugumuz için daha önce araştırma ihtiyacı duymadık çok özür dileriz. İMF ile Mc Kinseyi karıştırmak ne haddimize mesela biri 3 harfli diğeri 8. Asıl sorun ne biliyor musun Tigerfish. Senin yada benim ideolojim değil. Vatan. Seninde benimde derdimiz vatan.Bunu çok içten ve samimi söylüyorum umarım samimiyetime inanırsın. Düne kadar genelkurmayın kozmik odasına girilmesini haklı bulanlarda vardı bu ülkede. Sırf kendi ideolojileri bunun yapılmasını uygun gördüğü için sessiz kalanlar vardı. Şimdi gelmiş burda amerikanlı şirketi şunla yada bunla karıştırma diyorsun. Karıştırmıyoruz abi , biz sakiniz lütfen bir siz karıştırmayın ülkeyi :D

Yabgu umarım amerikan ürünleri kullanmıyorsundur bu kadar karşı olduğuna göre pc'yi felan bırak keza bilgilerin adamlara gidiyor herşeyini teslim etme güzel kardeşim benden tavsiye :D

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 06 Ekim 2018, 18:57:39 »
Ben Amerika'ya karşı değilim ki , sen beni hiç kamera karşısına geçip " eyyyy amerihaaa " diye bagirdigimi gördün mu ? Ha bagirmis olsam ve evdeki kasanin anahtarını Teksaslı Jeremi'ye versem neyse... o zaman bana hani sen Amerika karsitiydin diyebilirsin. Yoksa bu dediğimi yapan birini mi taniyorsun :)) ayrıca korkma ben uyanık adamimdir cuzdanimi hep kendim tasirim MC kinsey'e tasitmam. Mazallah  dağ ayısı barzaninin bile kandirabildigi insanları MC kinsey ne yapar sen düşün.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 18:59:05 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #192 : 06 Ekim 2018, 19:29:12 »
Ben Amerika'ya karşı değilim ki , sen beni hiç kamera karşısına geçip " eyyyy amerihaaa " diye bagirdigimi gördün mu ? Ha bagirmis olsam ve evdeki kasanin anahtarını Teksaslı Jeremi'ye versem neyse... o zaman bana hani sen Amerika karsitiydin diyebilirsin. Yoksa bu dediğimi yapan birini mi taniyorsun :)) ayrıca korkma ben uyanık adamimdir cuzdanimi hep kendim tasirim MC kinsey'e tasitmam. Mazallah  dağ ayısı barzaninin bile kandirabildigi insanları MC kinsey ne yapar sen düşün.

Yabgu sorduğum soruda S virajı yapma gerek yok :)
Sen önce bir anlat bakalım DANIŞMAN nedir yetkileri nelerdir görevleri nelerdir. DANIŞMAN'a neden karşısın sözleşme esnasında yanlarında bulundunmu ? veyahut eline sözleşmemi geçti çok eminsinya kasanın anahtarının verildiğini gerçi dalga geçerler adamla danışman ve kasa anahtarı :D sen şirket felan yönetme sonucu belli batarsın danışmana anahtar verilmez öyle inandığın için senin için sıkıntı büyük. Ben Allah(C.C)'den başka kimseden korkmam sen içini ferah tut MC kinseyle akrabalık mevcutmu sana bazı bilgilermi verdi.Dünya gelişiyor 3 yaşındaki çocuk babasını bile yeri geliyor ağlayarak kandırıyor kanmak insanı bir durumdur önemli olan yanlışa düşmemek ve devam etmemek düşüncenin tarafında olanların tarafı belli olduğu için siyasi olarak senin için bunlar pek önemli değil at tutarsa :D

hadi kal sağlıcakla.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #193 : 06 Ekim 2018, 20:03:58 »
"Kanmak insani bir durumdur" - "yeri geliyor bir çocuk aglayarak babasını kandırabiliyor". Bak bunlar senin cümlelerin. Öncelikle devlet insan değildir. Devletler güvenmez. Çıkar ilişkisine dayalı iş birliği yapar. devlet aklı denilen birşey vardır. Amerikada devlet aklı Trump'ın aklı demek değildir hani bizde bir kişini aklı tüm devletin aklıdır ya ha o Amerikada öyle olmuyor. O mekanizmanın içinde birçok unsur bulunur. Trump görevi bıraksa hatta Melani ile Himalayalar'a tatile gitse bile o sistem o akıl tıkır tıkır çalışır. Yani kanmak insani bir durum demek devletin acziyetini gösterir insancıllığını değil.İkinci yorumunda çocuklar ağlayarak babasını kandırıyor demişsin. evet bir çocuk babasını kandırır en fazla oyuncak bebek aldırır.  Ama senin devletin aldatılır ise 250 insan ölür. devlet elden gider. Kozmik odana girilir. meclisin bombalanır , tüm bilgilerin kaçırılır. O yüzden saçma cümlelerin ile devlet aklını bir tutma. Ama bunlar konumuz değil tabiki. Bunlar sana öğretici bilgilerdi. Siz devleti mahallenizdeki bakkal dükkanı mı sanıyorsunuz yahu. Hiç mi ders almazsınız kozmik oda olayından. Neymiş ben şirketime danışman almazsam batarmışım. Ben şirketime danışman alırım lakin sizin aklınıza gelmeyen birşeyide yaparım. Önce şirketin başına işin uzmanı olan bir yönetici koyarım.Şirketi damadımın üstüne yapmam :)) O yöneticinin eksik kaldıgı konularda tabiki danışman alırım.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 20:05:11 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #194 : 06 Ekim 2018, 21:15:22 »
Sıkıntı, devleti şirket gibi yönetmeye çalışmaktan kaynaklanıyor. Oysaki devlet, şirket gibi yönetilmez; devlet devlet gibi yönetilir. Anlamak istemeyenler için basitleştirecek olursak; ŞİRKET BAŞA KUZGUN LEŞE değil, DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE!

Bir diğer sıkıntı:

Emaneti liyakat sahibine değil de; eş, dost, akraba, enişte, damat, elti, görümce, kaynana, kaynata, dünür, bacanak, emmi oğlu, teyze kızı...arasında bölüştürmekten kaynaklanıyor. Şimdi Allah için; Damat' ın damat olmaktan başka ne özelliği var! Koskoca Türkiye Cumhuriyeti' nin ekonomisini yönetebilecek bilgi, görgü, deneyim, iş tecrübesi, entellektüel sermayeye sahip mi (?) Bu yönetim anlayışına kısaca; MU'AVİYECİ YÖNETİM ANLAYIŞI diyoruz.

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 07 Ekim 2018, 01:16:22 »
"Kanmak insani bir durumdur" - "yeri geliyor bir çocuk aglayarak babasını kandırabiliyor". Bak bunlar senin cümlelerin. Öncelikle devlet insan değildir. Devletler güvenmez. Çıkar ilişkisine dayalı iş birliği yapar. devlet aklı denilen birşey vardır. Amerikada devlet aklı Trump'ın aklı demek değildir hani bizde bir kişini aklı tüm devletin aklıdır ya ha o Amerikada öyle olmuyor. O mekanizmanın içinde birçok unsur bulunur. Trump görevi bıraksa hatta Melani ile Himalayalar'a tatile gitse bile o sistem o akıl tıkır tıkır çalışır. Yani kanmak insani bir durum demek devletin acziyetini gösterir insancıllığını değil.İkinci yorumunda çocuklar ağlayarak babasını kandırıyor demişsin. evet bir çocuk babasını kandırır en fazla oyuncak bebek aldırır.  Ama senin devletin aldatılır ise 250 insan ölür. devlet elden gider. Kozmik odana girilir. meclisin bombalanır , tüm bilgilerin kaçırılır. O yüzden saçma cümlelerin ile devlet aklını bir tutma. Ama bunlar konumuz değil tabiki. Bunlar sana öğretici bilgilerdi. Siz devleti mahallenizdeki bakkal dükkanı mı sanıyorsunuz yahu. Hiç mi ders almazsınız kozmik oda olayından. Neymiş ben şirketime danışman almazsam batarmışım. Ben şirketime danışman alırım lakin sizin aklınıza gelmeyen birşeyide yaparım. Önce şirketin başına işin uzmanı olan bir yönetici koyarım.Şirketi damadımın üstüne yapmam :)) O yöneticinin eksik kaldıgı konularda tabiki danışman alırım.

Ben ne söylemişim sen devlet insan ayrımına girmişsin ben sana bir kaç şey söyliyim cevaplarını merakla bekliyorum. Kozmik Oda'ya nasıl girildi kimler hangi delil belgelerle hangi hakim savcı kararıyla hangi isimlerle girdi he şimdi savcıyı oraya kimler atadı diye sizin tarafın çok saçma bir savunma mekanizması var hakim ve savcı olduysan nerede olduğunun bir önemi yoktur cevabına göre detaylandırırım. İkincisi mesele damat ise Bayraktar İHA'da DAMAT yapıyor yapmasınmı DAMAT sonuçta he ne dersin ? Sen veyahut siz DAMAT dediğiniz kişi hakkında ne biliyorsunuz neyi ne kadar bildiğini ne biliyorsunuz sen kendini ne sanıyorsun önemli kısım o herşeye bu kadar net kararlar veriyorsunda devlete millete katkın ne senin ne ürettin hangi şirketin CEO'luğunu yapıyorsun nerenin karar mercisisin her haltı siz biliyorsunuz kimse hiçbir şey bilmiyor sizin Kemal dervişlerinizi gördü bu ülke bu vatandaş yazar kasaların havalarda uçuştuğu zamanlarda canlı yayınlar girerdi o yüzden herşeyi bilmişlik yapmaya kalkma zira o aklın sende kalsın damat olması birşeyi ifade etmez etse etse güveni ifade eder.

Amerikada devlet aklından bahsetmişsin Amerikada Devlet Aklı yoktur o işi geçeceksin körü körüne yazılar yazma amerikada kurumlar vardır Pentagon,CİA yani benim ülkemde ağlayıp zırladığınız Derin devlet meselesidir.
Bu arada türkiyedede sistem çalışmaya başladı meraklanma aksaklıklar olur zira uzun yıllar ülkede hiçbirşey yapılmadığı ("yapılanında kapatıldığı")bir sistemide olmadığı için emekleme aşamasında

Birde şu klişe olmuş devlet aklı devlet aklını işletenler robotlarmıdır acaba :) ilahi bir güçmüdür netice itibari ile insandır insan yazdığın şeyin klişeden öteye gitmediği bir zırvalık devletin olsa olsa yapısı olur.Tabi ülkemizde devlet aklı devlet aklı diye kafalara kazıdılar çünki otorite tanınmadığı için heryerde çomak sokulduğu için beğenilmeyen başbakan hop ipe devlet aklı tabi osmanlıya her türlü lafı söylerler ama devlet aklından bahsederler hangi devlet 1923 de kurulan devletin aklındanmı bahsediyoruz ?? Yoksa Osmanlı zamanından gelen devlettenmi ?? neyse uzun uzaya yazarım ama gerek yok

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #196 : 07 Ekim 2018, 03:00:11 »
Devlet Aklı odur ki; uzun soluklu stratejiler belirleyebilme kabiliyetidir. Strateji belirlemekteki temel amaç; devlet ve milletin selametini temin edebilmek ve asıl itibariyle Devletin beka sorunlarına çözümler üretebilmektir. Buradan hareketle Türk milleti tarih boyunca hiç bir dönem devletsiz kalmamıştır lakin kurmuş olduğu devletlerin tamamı da yıkılmıştır. Demek ki Devlet Aklında bir takım zafiyet noktaları var!

İşte son Türk Devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bir Devlet Aklına dayanmaktadır ve büyük mücadeleler sonucu kurulmuştur. Şöyle ki; Osmanlı Devleti gerileme dönemine girdiğinde devletin varlığı da tehlikeye girmişti. Bu tehlikeyi sezinleyen devlet ricali, kötü gidişatı durdurabilmek için çareler aramış ve ona uygun stratejiler belirlemişti. Bu kapsamda bir takım senaryolar hayata geçirilmiş, bir takım düzenlemeler yapılmış ancak kötü gidişata engel olunamamıştır. Netice itibariyle kötünün kötüsü -en kötü senaryo gerçekleşmiş ve devletin elinde, devletin asli unsuru olan BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN başka dayanak noktası kalmamıştı. İşte Büyük Atatürk, tam da burada devreye girmiş ve DEVLET AKLI' nın surete bürünen yüzü olmuştur. Uyguladığı stratejiler, harekat planları veya Devrimler; DEVLET AKLININ önceden belirlediği stratejiler olup bunlardan bi haber olarak ortalığa atılan lakırdıları anlamak mümkün değildir.

Diyorlar ki; Atatürk geldi millete zorla şapka taktırdı, Alfabeyi değiştirdi, Hilafeti-Saltanatı kaldırdı... yok efendim şunları bunları yaptı (!) Bilmezler ki bunlar DEVLET AKLININ yüz yıllık planlarıdır. Örneğin Alfabenin değiştirilmesi tee Abdülaziz zamanında gündeme gelmiştir. Efenim şapkaydı şuydu buydu... bunlar II. Mahmut döneminde planlanmış ve uygulamaya çalışılmıştır. Ancak yapabilirlik kabiliyeti yoktu. İşte DEVLET ADAMI odur ki; zor zamanda çözümler üretebilen kişidir.

İstanbul İngilizler tarafından işgal edildiğinde; Büyük Atatürk hangi öz güvene dayanarak GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER diyebilmiştir veyahut hiç kimsenin haberi yokken YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDİYORUZ demiştir! Bu öz güveni nereden bulmuştur? Çünkü bunlar üzerinde uzunca yıllar çalışılmış konular olup, artık zamanı geldiğinde hayata geçirilecek projelerdi. O nedenle tavsiyemiz odur ki; 1923 Cumhuriyetle, Milli Mücadeleyle, Atatürk' le uğraşmaktan vazgeçsinler. Bunlar devlet aklının stratejileridir ve Milletin ve Devletin selameti için yapılması zaruri olan devrimlerdi. Sayesinde bugünleri yaşayabiliyoruz. Unutulmamalıdır ki Devlet Aklı; en zaruri yerde devreye girer ve gündelik polemiklerle uğraşmaz.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2018, 03:06:39 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #197 : 07 Ekim 2018, 03:39:35 »
Devlet Aklı odur ki; uzun soluklu stratejiler belirleyebilme kabiliyetidir. Strateji belirlemekteki temel amaç; devlet ve milletin selametini temin edebilmek ve asıl itibariyle Devletin beka sorunlarına çözümler üretebilmektir. Buradan hareketle Türk milleti tarih boyunca hiç bir dönem devletsiz kalmamıştır lakin kurmuş olduğu devletlerin tamamı da yıkılmıştır. Demek ki Devlet Aklında bir takım zafiyet noktaları var!

İşte son Türk Devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bir Devlet Aklına dayanmaktadır ve büyük mücadeleler sonucu kurulmuştur. Şöyle ki; Osmanlı Devleti gerileme dönemine girdiğinde devletin varlığı da tehlikeye girmişti. Bu tehlikeyi sezinleyen devlet ricali, kötü gidişatı durdurabilmek için çareler aramış ve ona uygun stratejiler belirlemişti. Bu kapsamda bir takım senaryolar hayata geçirilmiş, bir takım düzenlemeler yapılmış ancak kötü gidişata engel olunamamıştır. Netice itibariyle kötünün kötüsü -en kötü senaryo gerçekleşmiş ve devletin elinde, devletin asli unsuru olan BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN başka dayanak noktası kalmamıştı. İşte Büyük Atatürk, tam da burada devreye girmiş ve DEVLET AKLI' nın surete bürünen yüzü olmuştur. Uyguladığı stratejiler, harekat planları veya Devrimler; DEVLET AKLININ önceden belirlediği stratejiler olup bunlardan bi haber olarak ortalığa atılan lakırdıları anlamak mümkün değildir.

Diyorlar ki; Atatürk geldi millete zorla şapka taktırdı, Alfabeyi değiştirdi, Hilafeti-Saltanatı kaldırdı... yok efendim şunları bunları yaptı (!) Bilmezler ki bunlar DEVLET AKLININ yüz yıllık planlarıdır. Örneğin Alfabenin değiştirilmesi tee Abdülaziz zamanında gündeme gelmiştir. Efenim şapkaydı şuydu buydu... bunlar II. Mahmut döneminde planlanmış ve uygulamaya çalışılmıştır. Ancak yapabilirlik kabiliyeti yoktu. İşte DEVLET ADAMI odur ki; zor zamanda çözümler üretebilen kişidir.

İstanbul İngilizler tarafından işgal edildiğinde; Büyük Atatürk hangi öz güvene dayanarak GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER diyebilmiştir veyahut hiç kimsenin haberi yokken YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDİYORUZ demiştir! Bu öz güveni nereden bulmuştur? Çünkü bunlar üzerinde uzunca yıllar çalışılmış konular olup, artık zamanı geldiğinde hayata geçirilecek projelerdi. O nedenle tavsiyemiz odur ki; 1923 Cumhuriyetle, Milli Mücadeleyle, Atatürk' le uğraşmaktan vazgeçsinler. Bunlar devlet aklının stratejileridir ve Milletin ve Devletin selameti için yapılması zaruri olan devrimlerdi. Sayesinde bugünleri yaşayabiliyoruz. Unutulmamalıdır ki Devlet Aklı; en zaruri yerde devreye girer ve gündelik polemiklerle uğraşmaz.

Partikül kardeş yazının bazı yerlerine katılıyorum bazı yerlerine katılmıyorum ama asıl konu olan devlet aklı demekki insan aklıdır hani insan değildir diyorya bazı arkadaşlar ondan dolayı diyorum atatürkle bazı uç noktalar hariç kimsenin uğraştığıda yok atatürk'ün sadece adını kullanan bir kısım var atatürkü Allah(c.c) gören var atatürk'ü sevmeyende olabilir ama bunun temel sebeplerinede bakmak lazımdır acaba atayı bu uç kısımlara ve bir altına sevdirmeyen Atatürk'ün adını kullanıp Atatürk'ün tasvip etmeyeceği şeyler yapanlarmıdır bunların üzerinde epey çalışma yapılması lazımdır.Şahsen ben Atatürküde çok severim FSM'yide Kanuniye kısaca ben ecdadın her birini sever sayarım he birini çok seversin birini az seversin o sana kalmıştır ama birini sevipde ötekine tu kaka dedinmi orada bana göre yanlış var demektir.Yorumundan ötürü teşekkür ederim ayrıca
Önceki yorumlara gelecek olursak sırf kişiyi veya partiyi ve zümreyi sevmediğin için herşeye çamur atma çabasına girmek herşeyi kötülemek saçma abye şikayet edeni çıktı ülkeyi gerçi oda ayrı misalen şikayet eden sözüm ona Atatürk'çü Ata yaşasa aynı gün Taksimde  dar ağacı kurardı misal demek istediğim kardeşim sen ülkemi seviyorum diyeceksin herşeyi kötüleyeceksin herşeyin altında birşey arıyacaksın sıkıştınmı ülkemi seviyorum bilmem ne bunlar boş şeyler laiklikde elden gidiyordu şeriat geliyordu atatürk unutturulmaya çalışılıyordu tıpkı sağ sol davaları başı açık kapalı durumları vs ülkenin enerjisini hep boşa harcama durumları bunuda ne yazıkki hep içerden yapıyorlar bugün çıkmış sözüm ona yeni sağcı parti bazı şeyleri kaşımaya karışıklık çıkarmaya çalışıyor sonuç sağcıyı sağcıya kırdırma çalışmaları hoş beyhude yemez bu millet onları her olaydan öyle veya böyle ders alınıyor.takım tutar gibi görüş tutmaya karşıyım ama danışman abd merkezli diye ki o şirketin %90 farklı ülkelerden danışman barındırıyor ekonomi abdye verildi imf geldi mantığı kadar saçma bir mantık üzerinden algı operasyonu boş bir olayda ama sinek misali mide bulandırmasın diye kestirip atıldı ne oldu ne çıkarım elde edebildiler koca bir 0 he yok elinde bir bilgi varsa legal illegal yetki anlaşması vs vs çık tvye söyle zaten işin bu millettede desinki he bu böyle diyor ama bak böyleymiş kuru gürültüye hacet yok ülkenin uğraşması gereken çok daha elzem ve önemli işleri var

sevgiyle.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #198 : 07 Ekim 2018, 09:08:03 »
Şu ulkeyi ab'ye sikayet etme geyigi de baydi artik. Bunu diyen adamlar genelde nedimof gibi putinci cikiyor! "Bati beni tanimadi ben de ulkeyi zorla yonetirim"

O isin sonu silivride birilerine yalvar yakar mektup yazarken bitiyor.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 07 Ekim 2018, 11:55:17 »
...ama asıl konu olan devlet aklı demekki insan aklıdır...

Devlet Aklı netice itibariyle insan aklıdır -doğru fakat ORTAK AKILDIR. Tek bir kişinini aklı değildir. Modern dünyada ''Devlet'' denilen şey asıl itibariyle TÜZEL KİŞİLİKTİR. Yani elle tutulan gözle görülebilen somut birşey değildir. Ne Kraldır, ne Sultandır, ne Padişahtır... Devlet yaşayan bir organizmadır. Fakat burada zafiyet noktaları var. Devlet Aklı' nı kişi aklında indirgediğiniz zaman ''Ortak Akıldan'' kopmuş olursunuz ki işte o zaman  yanlış yapmaya başlarsınız.

DEVLET OLMAK nedir biliyor musunuz? YÖNETEBİLME KABİLİYETİDİR. Şimdi siz devlet olmuşsunuz fakat ekonomiyi yönetemiyorsunuz -diyelim. Böyle birşey olabilir mi?  Sen devlet değil misin, senin insanlık tarihiyle başlayan bilgi birikimin yok mu, senin üniversitelerin, kurumların, yetişmiş insan gücün yok mu? Nasıl ekonomiyi yönetemezsiniz yav! Şurada seksen milyon insanız. Seksen milyon içinden 100-200 tane yetişmiş eleman çıkartamayacak mıyız? Ha... demek ki devlet yönetilebilir olmaktan çıkmıştır. Yönetebilir olmak demek, devlet olabilmek demektir. Yönetemiyorsan, ya kabile devletisin ya da devlet yönetimini zafiyete uğrattın demektir.