Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 222121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1650 : 15 Şubat 2024, 17:17:53 »
Bence doğru yatırım aynı yaklaşımla yaklaşsak onlarında tai'ye bir zamanlar ortaktı. Şimdi ise tei'ye ortaklar .bence bizim yaptığımız doğru adım sonuçta açık bir şeklide düşmanımız değiller.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1651 : 15 Şubat 2024, 17:29:43 »
Bence bu kadar Amerikan karşıtlığına gerek yok..

90 da beraber hareket edip ırağa girebilirdik

Yada

4 Mart 2003 tezkeresini geçirebilirdik.

Yapmadığımız yada kaçtığımız şeylerin elbette bir bedeli var.

90'larda aslında epey birlikte hareket ettik. Irak'a saldırı noktalarından biri de ülkemizdi. İzin verdik. Bir koyup üç alacağız derken başka bir şeyle karşılaştık. Gerçekten bir koyup üç almış olsaydık muhtemelen 4 Mart tezkeresi de geçebilirdi. Müttefik olan biz yerine teröristleri seçenlerin tercihi bu.

Benim hatırladığım biz yada özal girmek istiyor ama o zamanın G.kurmay başkanı istifa ediyor..

Yani o zaman koalisyonla beraber 91 de girsek birde 4 temmuz tezkeresi geçse bence teröristleri tercih etmezlerdi ..

Öyle teröristlerede destek verseler bize hertürlü silahı veriyorlardı.

Saldırı helikopteri mesela vermiyorlar dediler halbuki kobralar nerden geldi yada bize apache önerdiler biz pahalı diye istemedik.

Yada hava savunma sistemi vermiyorlar dediler biz loradimis ihalesini açmadan önce iki kere önerdiler biz kimden füze saldırısı gelcek dedik hava savunmasını uçaklarla yapıyoruz dedik reddettik.

Loradamiste patriot önerdiler bizde teknoloji transferi yok diye çin sistemini seçtik yada daha sonra kabul ettiğimiz s400 de ne teknoloji transferi vardı.

Abd ile o kadar kötü olsaydık f35 projesine ortak etmezdi.

Özal ve ABD anlaşmıştı, birlikte Irak'a girseydik kesinlikle misak-milli sınırlarını alabilecektik belki petrolü ABD alırdı ama egemenlik bize geçerdi.Sonucta yüz binlerce kişilik bir orduyla Irak'ta olsaydık kimse bizi oradan söküp atamazdı.

Çünkü o zamanlar PKK halen Sovyet destekli komünist bir örgüt olarak görülüyordu ayrıca Ülke yönetici kadroları Batı yanlısı idi yani ABD'nin bize teklifi gerçekleşirdi böylelikle hem Saddam tehtidinden kurtulurduk hem de ileride 90'lar boyunca olan terör olayları olmazdı.

Torumtay paşa istifa etti, Amerika'nın istediği desteği vermedik ve bunun cezasını bize 10 yıl boyunca fena ödettiler.

Aynı hatayı 2000'li yıllarda yaptık, yine çuval olayı ve sonrası cezalandırıldık.

Aynı hatayı Obama zamanında Suriye'ye girmemizi istediklerinde yine bu teklifi geri çevirerek yaptık, sonuç söylemeye gerek yok herkes biliyor.

ABD gibi bir müttefik süper gücü, kendi çıkarımıza gelişmeler olduğu halde defalarca reddettik.

Bunları söyleyince Amerikancı oluyoruz o nedenle daha fazla yazmak istemiyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1652 : 15 Şubat 2024, 17:37:38 »
1 koyup 3 alacağız diyordu Özal ama sonunda tersini aldık....

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1653 : 15 Şubat 2024, 17:51:34 »
Sinirlerinizi hoplatmak istemiyorum ama yıllardır ara ara tekrar etiğim için eminim artık yadırgamazsınız bu düşüncemi. Ben Kuzey Irak daki Kürt devleti sayılabilecek idareyi bizim Kürt terörü sorunumuzda bir çözüm sağladığı kanısındayım. Kürtler bu yer kürede devletsiz halk olma onursuzluğundan Amerika sayesinde kurtulmuşlardır bu bizim için altın tepside tarihin bize sunduğu bir şanstır. Düşünün Irak eski Saddam lı Irak Kürtler için özerk bile olsa hiç bir şekilde aidiyet hissini tatmin edecek idareleri geleceğe kürtlüğü devam ettirecek umutları yok olacaktı. O zaman eskiden olduğu gibi ikna olan her kürt yaşadığı mahallede kürdistan kurmak için çalışmaya uğraşacaktı. Biz körfez savaşından çok karlı çıkmış bir ülkeyiz ama bunu görmek için biraz pragmatik olmak gerek. Dünyada Kürtlerin aidiyet duygusunu tatmin eden bir devlet nüvesi olması bizim kürt sorunumuz açısından tek çözüm şansıdır. Kimse bize bunu tabi hediye etmedi sadece ABD ile İsrail ile menfaatlerimiz örtüştü hiç bir şey yapmadan bu faydayı sağladık. Pkk terör örgütü neden artık duruldu bu yüzden işte artık devletsizlik travması kalmadı sınırlarımız dışında başka öncelikleri oluştu. Bunları biz Amarikaya borçluyuz eğer körfez savaşı olmasa mazallah. Özal 1 koyup 3 alacağız diyordu aslında ölçülebilse 100 aldık ama onu anlayacak akıl kimsede pek yok sadece devletin derin aklı farkında bunların
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2024, 17:54:25 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1654 : 15 Şubat 2024, 18:01:38 »
1 koyup 3 alacağız diyordu Özal ama sonunda tersini aldık....

Özal'ın dediğini yaptık mı?

Irak bir bataklık, orduyu oraya sokmam diyen paşa istifa etti ve sonuçta Amerika'nın istediği desteği vermedik ve sonucu hep birlikte acı acı yaşadık, yaşınız gereği o günleri hatırlıyor olmalısınız.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1655 : 15 Şubat 2024, 18:36:11 »

Sinirlerinizi hoplatmak istemiyorum ama yıllardır ara ara tekrar etiğim için eminim artık yadırgamazsınız bu düşüncemi. Ben Kuzey Irak daki Kürt devleti sayılabilecek idareyi bizim Kürt terörü sorunumuzda bir çözüm sağladığı kanısındayım. Kürtler bu yer kürede devletsiz halk olma onursuzluğundan Amerika sayesinde kurtulmuşlardır bu bizim için altın tepside tarihin bize sunduğu bir şanstır. Düşünün Irak eski Saddam lı Irak Kürtler için özerk bile olsa hiç bir şekilde aidiyet hissini tatmin edecek idareleri geleceğe kürtlüğü devam ettirecek umutları yok olacaktı. O zaman eskiden olduğu gibi ikna olan her kürt yaşadığı mahallede kürdistan kurmak için çalışmaya uğraşacaktı. Biz körfez savaşından çok karlı çıkmış bir ülkeyiz ama bunu görmek için biraz pragmatik olmak gerek. Dünyada Kürtlerin aidiyet duygusunu tatmin eden bir devlet nüvesi olması bizim kürt sorunumuz açısından tek çözüm şansıdır. Kimse bize bunu tabi hediye etmedi sadece ABD ile İsrail ile menfaatlerimiz örtüştü hiç bir şey yapmadan bu faydayı sağladık. Pkk terör örgütü neden artık duruldu bu yüzden işte artık devletsizlik travması kalmadı sınırlarımız dışında başka öncelikleri oluştu. Bunları biz Amarikaya borçluyuz eğer körfez savaşı olmasa mazallah. Özal 1 koyup 3 alacağız diyordu aslında ölçülebilse 100 aldık ama onu anlayacak akıl kimsede pek yok sadece devletin derin aklı farkında bunların

Hocam tam anlayamadım ne demek istediğinizi... K.Irak'ta özerk bir Kürt idaresinin oluşumunun Kürtlerin bağımsızlık isteklerini azalttığını ve bizim için yararlı olduğunu mu söylüyorsunuz?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1656 : 15 Şubat 2024, 18:46:44 »
Evet artık devletsizlik psikolojisinden kurtuldukları için başımıza bela olmuyacağını düşünüyor bende aynı şeyi anladım

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1657 : 15 Şubat 2024, 18:55:45 »

Hocam tam anlayamadım ne demek istediğinizi... K.Irak'ta özerk bir Kürt idaresinin oluşumunun Kürtlerin bağımsızlık isteklerini azalttığını ve bizim için yararlı olduğunu mu söylüyorsunuz?

Bu oturup kürtlerin kafa kafaya vererek aldıkları bir karar değil tabiki. Kürtler kendilerini bu realitenin içinde buldular ne düşündüklerinin istediklerinin önemi yok sosyoloji işliyor burada uymak zorunda kalacakları değişimler oluyor hayatta. Dünyada 4 ülkede yaşayan kürtler var iken bir kürt olduğunu düşün biri sana yaklaşıyor mesela Irak da Suriye de ve biz bu kadar insanız neden devletimiz yok diyor gel Suriyede Irak da devletimizi kuralım varmısın diyor o kürt buna kolayca ikna oluyordu tabiki. Ama dünyada bir kürt devleti var ise o zama nbu devletsizlik travması motivasyonu ortadan kalkar geriye büyük Kürdistan gibi her ülkede aşağı yukarı olan megola idea kalır. Devlet kurmak ile devleti en büyük sınırlara getirme aynı motivasyonda değildir. Yunanlılar mesela İstanbul için yanıp tutuşuyorlar ama silahlı örgüt kurmak gibi bir motivasyonları yok onun yerine duvara büyük Yunanistan büyük Ermenistan diye megola idea haritaları asmışlar gelecek nesiller bir fırsat yakalarsa diye bekliyorlar. Şu anda Diyarbakır da Kürtler için bu duruma geldi yada gerçekçi olalım o kadar daha değil ama bir gün gelecek. Birde şu var Kürtlerin devleti olduğunda kaybedecek şeyleride oluyor bunu şu anda görüyoruz Suriye de rahat bırakmıyoruz ve ABD gitsin orayı temizleyeceğiz gibi görünüyor. Bu kürtleride Türkiye karşısında denge politikası gütmeye zorluyor. Demek istemiyorum ama pkk bile bu noktaya geldi Türkiye yi öfkelendirmemek için dikkat ediyor artık. Benim burada kürt devletinden kastettiğim tabi Kuzey Irak daki özerk Kürt yönetimi. Suriye yi kastetmiyorum
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2024, 18:59:13 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1658 : 15 Şubat 2024, 19:04:26 »
İşin aslı birtek dediğinize katılmıyorum oda PKK PYD gibi örgütlerin bize karşı denge güttüğü politikasına tam tersi bize her fırsatta vurmaktan, kayıp verdirmekten hiç ama hiç çekinmiyorlar.

Aynı şeyleri görüp nasıl bir farklı okuma yaptığınızı anlamış değilim

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1659 : 15 Şubat 2024, 19:12:45 »
Pragmatik bakış farkı o işte herkes aynı şeyleri göremez konuya ayda bir gazetede tv de haber düştükçe kafa yoranla sürekli kafa yoran bir olmaz. Ben boşuna mı yılın üyesi oldum
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2024, 19:13:16 Gönderen: putty »