Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1540 : 23 Ocak 2023, 01:00:38 »
İngilizler, Leonardo UK olarak ECRS MK2 Aesa radarını geliştirmişler. Bu radarı sadece kendi uçaklarına takıyorlar. GaAs ve GaN T/R modülleri olan bu hibrit konfigürasyonlu radar, oyun değiştirici özelliğe sahip çok güçlü bir radar.
Güzel tarafı Tranche 3 ve Tranche 2 Typhoon uçaklarına da takılabiliyor. İngilizlerin, ekonomik nedenlerden ötürü, kısıntı nedeniyle daha henüz 2500 saatlik uçuş yapmalarına rağmen emekliye ayırdıkları Tranche 1 uçaklarını, Tranche 2’ye yükseltirsek bu radarları ek aviyoniklerle takmak mümkün olabilir. Bu uçaklar zaten çok maksatlı savaş rolü görevi için modernize edilmiş olduklarından, yeni ECRS MK2 radarı ile bu bölgenin en iyi 4++ nesil uçakları olur. (Katar’ın alacağı uçaklardan çok daha üstün olur) . 
24 adet acil erken duhul olarak Tranche 1 (Tranche 2’ye evrilip yeni Aesa radarı takılarak) alınabilir bu şekilde. 48 adet te Tranche 4 için sipariş verilebilinir.
İngilizler zaten Tranche 1’leri kaynak kodlarıyla birlikte vereceklerinden kendi mühimmatlarımızın entegrasyonu problem olmaz.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1541 : 23 Ocak 2023, 01:20:20 »
Mümkün olursa Murad radarını tercih ederim. Ama işin ilginç tarafı ABD ambargosu AVDS motorlarına kadar gelmiş ve alternatif İngiltere'de aranıyor ise F-16 işi de gerçekten zor. Neyse yakında muhtemel  anlaşma içeriği medyaya yansır

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1542 : 23 Ocak 2023, 01:46:34 »
Bu arada Hürjet motoru geldi mi acaba, yoksa bu olanların Hürjet motoru ile de ilgisi var mı? Bir komplo teorisi de benden olsun, Hürjet motoru gelmedi ve savunma sanayinde ve ürünlerinde ABD kaynağından tamamen çıkıyoruz. EJ -200  diyorum bu noktada farklı bir diğer açıdan
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2023, 09:55:59 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1543 : 23 Ocak 2023, 02:32:16 »
Bu arada Hürjet motoru geldi mi acaba, yoksa bu olanların Hürjet motoru ile de ilgisi var mı? Bir komplo teorisi de benden olsun, Hürjet motoru gelmedi ve savunmasız sanayinde ve ürünlerinde ABD kaynağından tamamen çıkıyoruz. EJ -200  diyorum bu noktada farklı bir diğer açıdan
Aynen öyle, tank motoruda gelmez. Arayışlar bundan dolayı.

Tabii, İngiltere ile ABD ilişkileri de çok iyi, bunu riske atar mı? Abd olaya dahil olur mu soru işareti. İlişki kuracağımız tüm ülkeler Abd'ye bağlı ülkeler. Kore, Japonya, İtalya, İngiltere...Alman'ya ve Fransa'yı zaten geçelim.

ABD'yi dışlayamayız bu dünya düzeninde. Çin, Rusya ve Hindistan ile olmaz bu işler. 20-30 yıl sonra olur ancak bu ülkeler ile. Zaten, o zamana kadar bizde bir yerlere gelmiş oluruz.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2023, 02:42:57 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1544 : 23 Ocak 2023, 23:40:30 »
Kaynakları güvenilir olan Özgür Ekşi, şuanki hareketliliği ve olabilecek seçenekleri değerlendirmiş.
https://www.youtube.com/watch?v=_pTNu9RQmAc

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1545 : 24 Ocak 2023, 10:07:43 »
Bu arada Hürjet motoru geldi mi acaba, yoksa bu olanların Hürjet motoru ile de ilgisi var mı? Bir komplo teorisi de benden olsun, Hürjet motoru gelmedi ve savunmasız sanayinde ve ürünlerinde ABD kaynağından tamamen çıkıyoruz. EJ -200  diyorum bu noktada farklı bir diğer açıdan

Tabii, İngiltere ile ABD ilişkileri de çok iyi, bunu riske atar mı? Abd olaya dahil olur mu soru işareti. İlişki kuracağımız tüm ülkeler Abd'ye bağlı ülkeler. Kore, Japonya, İtalya, İngiltere...Alman'ya ve Fransa'yı zaten geçelim.

ABD'yi dışlayamayız bu dünya düzeninde. Çin, Rusya ve Hindistan ile olmaz bu işler. 20-30 yıl sonra olur ancak bu ülkeler ile. Zaten, o zamana kadar bizde bir yerlere gelmiş oluruz.

Forumda eski mesajlara dönüp dönüp bakmaktan başım döndü..
Şimdi bu son hizmete alınan Cumhurbaşkanının da teslim törenine katıldığı 6 tane Fırtına-2 obüsün motoru ne?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1546 : 24 Ocak 2023, 13:54:29 »

Forumda eski mesajlara dönüp dönüp bakmaktan başım döndü..
Şimdi bu son hizmete alınan Cumhurbaşkanının da teslim törenine katıldığı 6 tane Fırtına-2 obüsün motoru ne?
Kaynaklardan kesin açıklama yok ama aşağıdaki linkten bu motorların ne olabileceği belli gibi! Haziran ayında teslimatlarına başlanan motorların (53 adeti 2022 sonuna kadar teslim edilmiş olacaktı) yerlerini bulduğu düşünülürse….

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/firtina-ii-k-m-obusler-icin-1-200bg-motor-teslimati-haziran-2022-de-basliyor-5105
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2023, 13:56:20 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1547 : 24 Ocak 2023, 14:11:20 »
Sayın Yaşar nereden öğrenebiliriz bu bilgiyi? Bir de İngiltere ile M60 motor pazarlığı yapıyorsak bu durum Fırtına motorlarına ABD ambargosu geldiğinin kanıtı olabilir mi en azından M60 lara koyulması düşünülen AVDS motorlar için...

https://twitter.com/defenceturkey/status/1440243910572314633

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1548 : 11 Şubat 2023, 00:41:58 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ankara'da! F-16 ve F-35 sorusuna yanıt
« Yanıtla #1549 : 20 Şubat 2023, 12:23:11 »
ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ankara'da! F-16 ve F-35 sorusuna yanıt

Ankara'da kameraların karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Dışişleri Bakanı Bakan Çavuşoğlu, F-16 ve F-35'ler için son duruma ilişkin bilgi verdi. İki bakanın gündeminde 10 ili yıkan deprem felaketi de vardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.
Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Dün deprem felaketinden etkilenen bölgede birlikte (Antony Blinken) incelemelerde bulunduk. Birçok ABD kurum ve kuruluşu depremden etkilenen bölgelerde yardım faaliyetlerini devam ettiriyor. Yardım kampanyalarında bulunuyorlar. Çok teşekkür ediyoruz hem ABD yönetimine hem de ABD halkına.

ABD ile geniş bir gündemimiz var. Antony ile bir ay önce Washington'da Stratejik Mekanizma Toplantısı'nı gerçekleştirmiştik. Bu mekanizmanın toplantısını senede iki defa yapmak konusunda hem fikiriz. İkinci toplantıyı bu yılın ikinci yarısında yapmak istiyoruz ve arkadaşlarımız hazırlıklarına devam ediyor. Burada ortak amacımız ilişkilerimizde var olan fırsatları çoğaltarak somut kazanımlara dönüştürmek. Aynı zamanda sorunları ve sınamaları etkin bir şekilde yönetmek istiyoruz. Stratejik Mekanizma'nın temel felsefesi de budur.

100 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Ekonomi ve ticaret olumlu gündemimizin en önemli başlıklarından bir tanesi. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 32 milyar dolara ulaştı. 100 milyar dolar hedefine ulaşmak için çalışıyoruz. Karşılıklı yatırımlar da artmaya devam ediyor.

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ

Askeri ilişkilerimiz stratejik ortaklığımızın önemli boyutlarından biri. Ancak tek taraflı yaptırımlar nedeniyle savunma sanayiinde işbirliğinde zorluklarla karşılaşıyoruz. Artık bunların aşılması gerekiyor. Yaptırımların da en kısa sürede kaldırılmasını bekliyoruz.

ABD YÖNETİMİ GÜÇLÜ DESTEK VERİYOR

F-16lara ilişkin son durumu ele aldık. ABD yönetimi talebimize güçlü destek veriyor. Bu sürecin süratle tamamlanması iki tarafın da yararınadır. Kongrenin destekleyici bir rol üstlenmesini bekliyoruz.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

ABD halkı burada sizi desteklemek üzere yanınızdadır. Dün ilk durağım olarak İncirlik Üssü'ne gittim, yanımda Sayın Çavuşoğlu vardı. Hatay'daki yıkımı gördüm, bunu tarif etmek çok zor. Yıkımı sözlerle ifade etmek çok zor. Büyük bir felakete tanık olduk.

Başkan Biden, yardımda bulunulması için anında emir verdi. Yüzlerce yetkiliyi felakete müdahale etmesi için bölgeye gönderdik. 1000 ton miktarında bir barınma, mutfak malzemesi gönderdik. Türkiye, bu süreçte uzun bir dönemden geçecek.

Ortak güvenlik konularında her zaman yan yanayız. Karadeniz'deki koruma ve Ukrayna kıyılarının korunmasında Montrö çok önemli. ABD, Türkiye'nin uzun süredir NATO üyeliğini takdir etmekte. Türkiye ve ABD aynı zamanda uluslararası terörizm konusundaki çalışmaları devam etmektedir. Türkiye'nin Yunanistan ve Ermenistan ile ilişkileri çok önemli. Türkiye'nin NATO'nun içerisinde hava gücü çok önemli.

SORU CEVAP

F-16 MÜZAKERELERİ

Bakan Çavuşoğlu: Yönetimin iradesi var, kongrede bazı senatörlerin yazdığı mektuplardan haberdarız. ABD yönetimi kararlı bir duruş sergilerse bunun aşılabileceğini düşünüyorum. İki ülkenin NATO üyeliğinin F-16 alımına şart koşulması doğru bir yaklaşım olmaz. Bizim elimizin kolumuzun bağlanmaması lazım. F-35 konusunda biz programın ortağıydık. Türkiye süreçten çıkarıldı. Türkiye bu programda olmadığından dolayı ödediğimiz paranın geri ödenmesi gerekiyor. Ödediğimiz 1,4 milyar doların geri ödenmesini bekliyoruz. Bu konuda da müzakereler devam ediyor. Özellikle Antony ile 18 Ocak'ta görüşürken uzmanlarımız da F-35 konusunda aynı gün görüşmeler gerçekleştirdi. Bir an önce bunun neticeye ulaşmasında fayda var.

Blinken: Türkiye ve ABD uzun zamandır ikili ilişkiler ve bölgesel konularda ortak çalışmaktadır. F-16 konusunda tarih veremiyorum ama hükümet olarak aynı fikirdeyiz. Bu çok önemli bir konu bizim için, NATO'nun ortak harekat kapasitesinin artırmak için. İsveç ve Finlandiya'nın en kısa sürede katılmasını diliyoruz

SURİYE'DE PKK-YPG VARLIĞI

Blinken: Türkiye'nin güvenlik endişelerini anlıyoruz. Burada yakın işbirliğini sürdüreceğiz. Ancak an itibariyle odağımız insani yardım konusunda. Onlar da çok büyük bir felaketle karşı karşıya. Tek bir resmi sınır kapısı açıktı. Bu çok büyük bir talihsizlik. Şu anda Esad rejiminin iki sınır kapısından daha geçişe izin vereceğine dair bilgi var.

Bakan Çavuşoğlu: PKK-YPG'nin DEAŞ'la mücadele ettiği iddiası doğru değil. Terör örgütüyle iş birliği ölümcül bir hatadır. Dolayısıyla terörün her türlüsüne karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Depremden etkilenen sivillere yardım bizim insanlık görevimiz.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Bakan Çavuşoğlu: Her iki ülkenin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda son zamanlarda açıklamalarımızı takip ediyorsunuz, ABD'nin de takip ettiğini biliyoruz. Üçlü bir mutabakatımız var. Burada kim ne yapacak açıkça belirtilmiştir. Finlandiya ile ilgili sorunumuzun görece olarak daha az olduğunu vurguluyoruz. Litvanya'daki NATO Zirvesi ile ilgili verdiğiniz takvimdeki atılacak adımlar aslında özellikle İsveç'in atacağı adımlara bağlı. İsveç bazı olumlu mesajlar verdi, kanun değişikliği yaptı. Fakat maalesef İsveç'te PKK terör örgütü yandaşlarının terörün finansmanı, insan devşirme ve terör propagandası dahil her türlü faaliyetlerini devam ettirdiğini açıkça görüyoruz. Hem de şehrin merkezinde belediye binasının önünde. Onların amacını da biliyoruz. İsveç'in NATO üyeliğini engellemek istiyorlar. Bu faaliyetleri engellemek de İsveç'in elinde. İsveç ne kadar hızlı adım atarsa, biz de Meclisimizi ikna edebilirsek, yani Meclisimizi ve halkımızı ikna edecek adımlar atarlarsa öyle adımlar atılır. Finlandiya konusunda ise ayrı bir yöntem izleyebileceğimizi farklı bir tutum sergileyebileceğimizi Sayın Cumhurbaşkanımız NATO Genel Sekreteri'ne de geçen hafta söylediler. Burada İsveç'in somut adım atması konusunda herkesin İsveç'i teşvik etmesi gerekiyor.

https://www.milliyet.com.tr/gundem/f-16-muzakereleri-bakan-cavusoglu-abd-yonetimi-talebimize-guclu-destek-veriyor-6906289
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com