Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 220403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1430 : 07 Temmuz 2022, 15:23:02 »
Desteklediğimiz ve iyi yaptılar dediğimiz herşeye dikkat edin yine bizim kendi hatalarımız ile düştüğümüz durumlardı...

Suriye'yi karıştırırlarken Batı'ya destek verdik ; olay bizim başımıza patlayınca yüzlerce şehit verip memleketi kurtarmaya girişince övgüyü yine başımızı bu derde sokanlar alıyor...Bu nasıl iş...

50 sene bu bataklık kurumaz çocuklarımız 2 nesil daha  bu bedeli öder...

Batının sözüne girince başımız derde giriyor, sözünden çıkınca başımız derde giriyor ne yapmamız lazım o zaman serkan hocam?

Ayrıca dikkatle okuduysanız zaten çoğu şeyi diye yazdım her şeyi değil. Yanlıştan dönülmesi de bir erdemdir ve hiçbirşey yapılmamasından iyidir. Ben mümkün olduğunca siyasetten uzak duran birisiyim ve parti de tutmam ama umarım diğer parti eğer iktidara gelirse Batı ile aramızı düzelteyim derken evdeki bulgurdan olmaz da gelen, gideni aratırmış deyip te dizlerimizi dövmeyiz o zaman da çok geç olur benden demesi.

Fırtına hocam ben hatalardan ders alındığına asla inanmıyorum...Ders alındığını hissetseydim bu kadar eleştirmezdim gerçekten...
Daha da ileri gideyim iktidarın elden gideceğini hissederlerse daha büyük hasarlara uğratacak maceralara da kalkışabilirler bazıları...
Ne demek istediğimi anlamışsınızdır...

Neyse geri dönmenin , meseleleri keşke şu yapılsaydı vb. demenin anlamı yok...

Batı'nın bize empoze etmek istediği olayları önceden farklı görüşleri dinleyerek , istişare ederek değerlendirmek gerek ... Öncelikle Sünnici,İslamcı,Osmanlıcı bir anlayışla olaylara girince ne oldu gördük...Rasyonel,akılcı bakış gerek... O zaman da bu kitle tatmin olmuyor maalesef...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1431 : 07 Temmuz 2022, 17:18:10 »
Koltuk sevdasıyla atılan adımlar başka, ülke sevgisiyle atılan adımlar başkadır. Şu anki yönetimin yönü ortada.
Ecevit gibi ulusal çıkarlarımız mevzu olunca, her türlü dik durabilecek ve saygın olacak tavır koyabilecek, siyasal iktidar lazım bize. Batı’dan çatlak sesler gelebilir. Ama bizim doğru bildiğimizi yapmamız lazım. Yanar döner politika olmaz. Devlet saygınlığını kaybedersiniz.
ABD ‘nin gazına gelip BOP hikayesiyle Suriye bataklığına girilmeseydi bugün Kuzey Suriye’deki bölünmüş durum olmayacaktı. Hatay’a yakın olan biri olarak kendi gözlerimle gördüğüm İşid destekçisi bir yönetimden İşidle Suriye içinde savaşan bir yönetime dönüştü Türkiye.
Evet, şu son zamanlarda doğru adımlar atılmaya çalışılıyor görünüyor belki. Ama karizma çizildikten sonra ne yaparsanız yapın boş. ABD’nin eline o kadar çok koz verilmiş durumdaki - hem ekonomik açıdan hem de siyasal açıdan - bağımsız olarak dik durabilecek dayanağımız yok denecek durumda.
Bundan sonraki adım, tabutun son çivisi, IMF olur. Çok ta uzak değil. Gidişat onu gösteriyor.

Sayın yaşar maalesef bu yorumunuza katılacak en ufak bir satır görmüyorum. Tespitinizde ve analizseniz de tamamen yanılıyorsunuz.

Siz kendinizi lütfen teknik konulara doğru yöneltin. Onun hakkında yorumlarınızı ilgiyle izliyorum ama siyasi görüşünüz yeri geldi mi bazen bir facia.
O sizin görüşünüz Sn. Tigerfish. Benim görüşümde olanlarda büyük ihtimalle, siyasi olarak sizin gibi düşünenler için nasıl bu kadar dar görüşlü olabilirler diye düşünüyor.
Tabiiki demokratik ve “Hür” bir ülkede yaşıyorsak herkesin görüşüne saygı göstermek zorundayız. Ben hiç bir zaman, katılmasam da, sizin görüşünüz facia demem. Çünkü o görüşte olmanız hür demokratik bir ülkede, saygı kurallarına uymaz. O sizin düşüncenizse, bana göre doğruyu görünceye kadar sizin düşüncenize saygı gösteririm. Karşıdakini susturmak istemek maalesef bu yönetimin ana uygulamalarından ve öyle ki size de bulaşmış görünüyor.
Burası savunma sanayii forumu. Siyasal tartışma forumu değil. Ancak bazen mecbur kalıyor ve Savunma konusunda alınan siyasi kararları ülke siyaseti ile bağdaştırıp yorum yapıyoruz.
Hayırlı günler!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1432 : 07 Temmuz 2022, 18:20:22 »
Tigerfish hocamın üslubu biraz farklı bana da vaktiyle çok laf etmişliği var ama ben onu bu forumun farklı bir rengi olarak görüyorum...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
ABD Kongresi’nin Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı Senatör Bob Menendez Türkiye’ye F-16 satışı konusunda itirazından geri adım atmayacağını söyledi.

Amerika’nın Politico haber sitesinin ulusal güvenlik ve dış politika konularından sorumlu Kongre muhabiri Andrew Desiderio’ya konuşan Menendez, bu konudaki tutumunun “değişebilir” ya da “koşullara göre şekil verilebilir” bir tutum olmadığını belirtti.

Demokrat Senatör Bob Menendez daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda F-16 satışına karşı çıkmasına Türkiye’deki insan hakları durumunu gerekçe göstermişti.

ABD Başkanı Joe Biden, Haziran ayında Madrid’de yapılan NATO zirvesi sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının verilmesini desteklediğini belirtmişti.

Bu açıklama öncesinde Ankara, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazını kaldırmıştı.

Politico’nun konuyla ilgili haberinde Biden yönetiminin Türkiye’nin itirazını kaldırması ve Başkan Biden’ın F-16 açıklaması arasında bir bağlantının olmadığını belirttiği aktarıldı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez’in silah satışları konusunda veto gücü bulunuyor.

Türkiye’ye F-16 satışının gerçekleşebilmesi için Demokrat Partili Menendez ve komisyonun kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Senatör Jim Risch’in onayı gerekiyor.

Kongre’de F-16 satışına karşı hazırlık

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Chris Pappas’ın, NATO müttefiki Yunanistan’la ilgili güvenlik kaygıları nedeniyle, Türkiye’ye olası F-16 savaş uçağı ve ilgili ekipman satışına sıkı denetim getirilmesini içeren bir önerge taslağı hazırladığı bildirilmişti.

Ağırlıklı olarak Kongre haberleriyle öne çıkan Amerikalı haber kuruluşu The Hill’de yer alan habere göre Pappas, 15 imzacısı bulunan taslak metni, Kongre’nin her yıl geçirdiği Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) ek önerge olarak sunmayı planlıyor.

https://tolgaozbek.com/savunma/bob-menendez-turkiyeye-f-16-satisina-karsi-cikmayi-surdurecegim/

Bu arada bu şartlar Başkan'ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD'nin "ulusal çıkarına olduğunun" ve "bu F-16'ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların ayrıntılı bir izahatını" vermesiymiş. Hala yeni şartlar dayatma peşindeler ve Türkiye'nin bu Yunan şartını kabul etmesi mümkün değil.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1434 : 14 Temmuz 2022, 16:46:51 »
Bizimkiler, uçaklar derhal teslim edilecekse, o şartı tereddütsüz kabul etmeliler. Satın alınacak 40 adet F16, (MMU+MİUS) gelene kadar stop gap. Yunanlılar da bunu gayet iyi biliyorlar. O yüzden, şartı kabul etsek bile ölesiye karşı çıkacaklar. ;D
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2022, 16:49:55 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1435 : 14 Temmuz 2022, 18:30:19 »
Panik yapmayın. Burada ince bir detay var. Hangi Yunan hava sahası. Bize göre biz zaten ihlal yapmıyoruz. Eğer kabul edersek, Yunanistan'ın iddia ettiği hava sahasını da mı kabul ediyoruz? Hava sahası kıta sahanlığının üst yüzeyi ise, Yunan kıta sahanlığını da kabul edip, kendi haklarımızı inkar mı edeceğiz. Sonrasında o F-16larla hangi milli çıkarı savunacağız biz ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1436 : 14 Temmuz 2022, 19:17:47 »
Nato üyelik vetosu sürecinde bizimkiler F-16 antlaşmasını ABD'lilere imzalatmadıysa bu iş olmaz...Seçim sonrasına kalır...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1437 : 14 Temmuz 2022, 21:23:03 »
Nato üyelik vetosu sürecinde bizimkiler F-16 antlaşmasını ABD'lilere imzalatmadıysa bu iş olmaz...Seçim sonrasına kalır...

Bence de zaten Biden Türkiye'deki seçimlerin sonucunu görmek için bu işi bilerek sürüncemede bırakıyor. Biden'in azılı bir Türk düşmanı olduğunu herkes biliyor. Adam kendine boşuna Bidenopulos demedi. Daha dün İsrail ziyaretinde siyonist olmak için yahudi olmaya gerek yok diye bir açıklama yaptı.

Bu arada umarım bu İsrail'le arayı düzeltme işi yüzeysel olarak kalmaz çünkü yahudi lobisinin yanında Amerika'daki diğer lobiler fasa fiso. Kapalı kapılar ardında önemli görüşmeler yapıldığına eminim ki Amerika'lı senatör Lindsey Graham'ın Türkiye ziyaretindeki açıklamaları bunu kanıtlıyor zaten.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1438 : 14 Temmuz 2022, 22:00:13 »
Türkiye abd iliskisi  F 16 verip vermemesine bagli olacak

hükümete yakin gazeteciler bunu yasmaya basladi

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1439 : 14 Temmuz 2022, 22:14:15 »
Cigeri bes para etmeyen Baskanlarin,Senatorlerin,Meclis uyelerinin. Ulkemiz icin dusundukleri ve uyguladiklari "ACI "politikalarini  burada tartisiyoruz . Aslinda ne kadar onur kirici bir durum.

Ustelik bu durumlara kendi paramiz ile almaya calistigimiz sistemler icin karsilasiyoruz.Yani oyle beles falan verecekler ve onun icin bu hor  gorus, mueyideler konmuyor.

Artik kendi ordumuzun ihtiyaci oldugu sistemleri .Bu kiytirik sozde dost ulkelerin ulkemizi kucumseyen aciklama ve politikalarina imkan vermeden kendimizin yapma zamani coktan gelmistir.