Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD'de lobiler F-16 satışına karşı devrede
« Yanıtla #1420 : 07 Temmuz 2022, 08:34:22 »
Biden Türkiye’ye destek sözü vermişti... ABD'de lobiler F-16 satışına karşı devrede

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
Temmuz 07, 2022

ABD Başkanı Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını desteklemesine karşın bu uçakların verilmemesi için Amerikan Kongresi’nde bir grup milletvekili kampanya başlattı. Beyaz Saray ise Türkiye’ye satış yapılması konusunda tutumlarının net olduğunu vurguladı.
Haberin Devamı

ABD’deki Yunan-Rum lobisi, Ermeni ve bölücü destekçileri ile birlikte Türkiye’ye 40 adet F-16 savaş uçağı satışını ve yaklaşık 80 uçağın da modernizasyonunu önlemek amacıyla harekete geçti. Bu çerçevede Amerikan Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi üyesi 10 milletvekili, Türkiye’ye ABD yapımı F-16 satışını ve modernizasyonunu zorlaştıran bir yasa maddesi değişikliği hazırladı.

SAVUNMA YETKİ YASASI

Atina Haber Ajansı’na (ANA) göre, Kongre’de önümüzdeki dönemde oylanacak 2023 için Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) dahil edilmesi amacıyla hazırlanan yasa maddesi değişikliği önerisinde ABD Başkanı’nın, bir NATO üye ülkesinin (Yunanistan kastediliyor) son 1 yıl içinde egemenliğini ya da toprak bütünlüğünü veya hava sahasını ihlal eden bir başka NATO üye ülkesine (Türkiye kastediliyor) silah satışını onaylamasını yasaklıyor.

‘6 AY ŞARTI’ ÖNERİLDİ

Aynı öneride bu yasağın, ABD Başkanı’nın söz konusu silah satışının ulusal güvenlik için hayati önem taşıdığını ya da ‘ihlalci’ NATO üyesinin son 6 ayda herhangi bir eylemde bulunmadığını Kongre’ye kanıtlaması halinde geçerli olmayacağı belirtiliyor. Değişiklik önergesine Yunan asıllı ABD’li milletvekili Chris Pappas önayak oldu. Öneriye imza atan vekiller arasında Frank Pallone, John Sarbanis, Dina Titus, Charlie Crist ve Carolyn Maloney de bulunuyor.

BIDEN’A MEKTUP

Hem Demokrat hem Cumhuriyetçi parti üyesi milletvekilleri, Biden’a gönderdikleri mektupta da tüm Yunan-Rum iddialarını sahiplendiler. Atina’nın Türk savaş uçaklarının Ege’deki “ihlal” iddiaları ile ilgili öne sürdüğü sayılara bile yer verilen mektupta Türkiye’nin, Yunan hükümetine karşı düşmanca bir tavır içinde olduğu iddiası da yer aldı. Mektupta, Türkiye’nin, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alması nedeniyle ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası’ (CAATSA) kapsamında bulunduğu belirtilerek, ilgili yasanın ABD hükümetine, Türkiye’ye “ön safta kullanılabilecek savunma sistemi satmasına izin vermediği” öne sürüldü. Mektupta, F-35’ler gibi F-16’ların da Türkiye’nin elindeki S-400’ler ile birlikte var olamayacağı öne sürülerek satışın engelleneceği belirtildi.

BEYAZ SARAY: BU KONUYU GÖRÜŞÜYORUZ

ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtı girişimler yapılırken, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Türkiye’ye F-16 satışı konusunu birkaç aydır görüştüklerini ve ABD Başkanı Joe Biden’ın bu talebi desteklediğini bildirdi. Jean-Pierre, günlük basın toplantısında, bir grup Demokrat Kongre üyesinin Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Madrid’de yaptığı görüşme sonrası F-16 satışı konusundaki olumlu açıklamalarını eleştirmesini değerlendirdi.

‘BİZ GAYET NETİZ’

Jean-Pierre, “F-16 konusunda gayet netiz. Bu konuda birkaç aydır görüşüyoruz. Biden, bu talebi gerçekten destekliyor. Bunun dışında yeni bir şey yok” dedi. Madrid’de yapılan NATO zirvesi sonrasında 30 Haziran’daki basın toplantısında Biden, F-16 satışını desteklediğnii belirterek Kongre’den de onayın çıkacağını umduğunu söylemişti. Sonrasında Türkiye’ye gelen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da satış lehine açıklamalarda bulunmuştu.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/biden-turkiyeye-destek-sozu-vermisti-abdde-lobiler-f-16-satisina-karsi-devrede-42097125
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Miçotakis: Kongre’nin onaylama niyeti yok
« Yanıtla #1421 : 07 Temmuz 2022, 08:35:52 »
Miçotakis: Kongre’nin onaylama niyeti yok

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
Temmuz 07, 2022

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ABD Kongresi’nin, bugün itibariyle Türkiye’ye silah satışını onaylamaya niyetli görünmediğini öne sürdü.

Miçotakis, iktidarda üçüncü yılını tamamlaması vesilesiyle parlamentoda yaptığı konuşmada, Madrid’deki NATO zirvesine değinirken “Türkiye ne kazandı? Eğer kazancı ABD’den silah satışı ise bu uzun süreli ve aşamaları olan bir konu. Üstelik bugün itibariyle ABD Kongresi’nin tavrını değiştirmediği müddetçe Türkiye’ye silah satışını onaylamaya hiç niyeti var gibi görünmüyor” dedi. Miçotakis, “Eğer Madrid’deki zirveden Yunanistan zararlı çıktı ise o halde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin içişlerine karışarak neden Yunan halkına Miçotakis’e oy vermemesi çağrısında bulundu” ifadesini kullandı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/micotakis-kongrenin-onaylama-niyeti-yok-42097123
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1422 : 07 Temmuz 2022, 09:57:51 »
Hepsi hava civa. Başkan isterse 5 dakikada onaylar...

Başkan da istemiyor Sn  Erdoğan'ı... Bu iş seçim sonucunu kadar sürer gider...

İsveç-Finlandiya olayına onay vermeden bu işi bitirecekti Sn. Erdoğan.Nato olayı düşüncelerimi yazarken İsveç-Finlandiya'nın Nato'ya üyeliğinin 100 yılın stratejik bir kazanımı olacağını , bunu kimsenin engelleyemeyeceğıni , Türkiye alabileceğini alsın dedim....F-16V+kısıtlamalar kalkarsa büyük başarı olur dedim.

Ben burada F-16V bile yeterli bir kazanç dedim. Sn. Erdoğan yönetiminin dış Dünya'daki algısının inanılmaz derecede kötü olduğunu bu forumdaki arkadaşlarımıza bunu anlatamıyoruz maalesef...

Mmu , hürjet için prototip motorların gelmesini bile mucize olarak  görüyordum , Rusya- Ukrayna savaşı biraz imdadımıza yetişti neyseki...

« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2022, 10:12:39 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1423 : 07 Temmuz 2022, 11:38:33 »
Hepsi hava civa. Başkan isterse 5 dakikada onaylar...

Başkan da istemiyor Sn  Erdoğan'ı... Bu iş seçim sonucunu kadar sürer gider...

İsveç-Finlandiya olayına onay vermeden bu işi bitirecekti Sn. Erdoğan.Nato olayı düşüncelerimi yazarken İsveç-Finlandiya'nın Nato'ya üyeliğinin 100 yılın stratejik bir kazanımı olacağını , bunu kimsenin engelleyemeyeceğıni , Türkiye alabileceğini alsın dedim....F-16V+kısıtlamalar kalkarsa büyük başarı olur dedim.

Ben burada F-16V bile yeterli bir kazanç dedim. Sn. Erdoğan yönetiminin dış Dünya'daki algısının inanılmaz derecede kötü olduğunu bu forumdaki arkadaşlarımıza bunu anlatamıyoruz maalesef...

Mmu , hürjet için prototip motorların gelmesini bile mucize olarak  görüyordum , Rusya- Ukrayna savaşı biraz imdadımıza yetişti neyseki...
+1
RTE’nin tüm Batı dünyasındaki algısı kötü.
Kişisel olarak Batıda sevilmeyen ve güvenilmeyen bir devlet başkanı otomatik olarak ülkeyi de aynı kefeye koyduruyor. Türkiye’nin önündeki en büyük engel bu şu anda.
2023 seçimlerine kadar ABD ve Batı’dan çok fazla bir olumlu hareket beklememek lazım.
Halk Bankası ve benzeri bir çok yolsuzluk belgelerini elinde Demokles’in kılıcı gibi tutan ABD karşısında boynu kıldan ince bir yönetimin de Madrid’den çok kazançlı çıkacağını ummamak gerekirdi zaten.
Bu forumdaki arkadaşları bırakın, Sn Serkan1976, ülkenin üçte birine bunu anlatamazsınız. Sn Merhum Demirel’in dediği gibi tencere sayesinde siyasal iktidar değişinceye kadar sıkıntı yaşayacağımız kesin.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2022, 14:02:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1424 : 07 Temmuz 2022, 12:24:59 »
Ben sadece dışarıdan AKP iktidarının nasıl göründüğünü belirttim. Herhangi bir yargıda bulunmuyorum...

Durup dururken başımızı belaya sokmayalım 😅😅😅
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2022, 12:26:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1425 : 07 Temmuz 2022, 13:56:29 »
Batının her dediğini yapıp sözünden çıkmasa ne kötü algısı kalır ne de başka bir şeyi. Sayın Cumhurbaşkanının dış politikada yaptığı çoğu şeyi bazıları  hariç destekliyorum. Batıyla aramızın düzelmesi için illaki teslimiyetçi bir anlayışla hareket edilmesi mi lazım?  Batının Türkiye'den tamda beklediği bu. Yarın bir gün başka bir parti iktidara gelip bağımsız bir dış politika izlemeye kalksa aynı kötü ve olumsuz şeyler o parti liderine de söylenir emin olun. Avrupa ve ABD kendi çıkarlarına göre hareket etmeyen herkesi her zaman kötülemiştir zaten.

İsrail ile ilişkilerimizin düzelmeye başlaması bizim için bir fırsat haline getirilip acilen Yahudi lobisi ile görüşülmeye başlanması lazım ki perde arkasında mutlaka görüşme yapılıyordur. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2022, 14:11:51 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1426 : 07 Temmuz 2022, 14:27:59 »
Koltuk sevdasıyla atılan adımlar başka, ülke sevgisiyle atılan adımlar başkadır. Şu anki yönetimin yönü ortada.
Ecevit gibi ulusal çıkarlarımız mevzu olunca, her türlü dik durabilecek ve saygın olacak tavır koyabilecek, siyasal iktidar lazım bize. Batı’dan çatlak sesler gelebilir. Ama bizim doğru bildiğimizi yapmamız lazım. Yanar döner politika olmaz. Devlet saygınlığını kaybedersiniz.
ABD ‘nin gazına gelip BOP hikayesiyle Suriye bataklığına girilmeseydi bugün Kuzey Suriye’deki bölünmüş durum olmayacaktı. Hatay’a yakın olan biri olarak kendi gözlerimle gördüğüm İşid destekçisi bir yönetimden İşidle Suriye içinde savaşan bir yönetime dönüştü Türkiye.
Evet, şu son zamanlarda doğru adımlar atılmaya çalışılıyor görünüyor belki. Ama karizma çizildikten sonra ne yaparsanız yapın boş. ABD’nin eline o kadar çok koz verilmiş durumdaki - hem ekonomik açıdan hem de siyasal açıdan - bağımsız olarak dik durabilecek dayanağımız yok denecek durumda.
Bundan sonraki adım, tabutun son çivisi, IMF olur. Çok ta uzak değil. Gidişat onu gösteriyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1427 : 07 Temmuz 2022, 14:34:00 »
Desteklediğimiz ve iyi yaptılar dediğimiz herşeye dikkat edin yine bizim kendi hatalarımız ile düştüğümüz durumlardı...

Suriye'yi karıştırırlarken Batı'ya destek verdik ; olay bizim başımıza patlayınca yüzlerce şehit verip memleketi kurtarmaya girişince övgüyü yine başımızı bu derde sokanlar alıyor...Bu nasıl iş...

50 sene bu bataklık kurumaz çocuklarımız 2 nesil daha  bu bedeli öder...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1428 : 07 Temmuz 2022, 14:50:53 »
Desteklediğimiz ve iyi yaptılar dediğimiz herşeye dikkat edin yine bizim kendi hatalarımız ile düştüğümüz durumlardı...

Suriye'yi karıştırırlarken Batı'ya destek verdik ; olay bizim başımıza patlayınca yüzlerce şehit verip memleketi kurtarmaya girişince övgüyü yine başımızı bu derde sokanlar alıyor...Bu nasıl iş...

50 sene bu bataklık kurumaz çocuklarımız 2 nesil daha  bu bedeli öder...

Batının sözüne girince başımız derde giriyor, sözünden çıkınca başımız derde giriyor ne yapmamız lazım o zaman serkan hocam?

Ayrıca dikkatle okuduysanız zaten çoğu şeyi diye yazdım her şeyi değil. Yanlıştan dönülmesi de bir erdemdir ve hiçbirşey yapılmamasından iyidir. Ben mümkün olduğunca siyasetten uzak duran birisiyim ve parti de tutmam ama umarım diğer parti eğer iktidara gelirse Batı ile aramızı düzelteyim derken evdeki bulgurdan olmaz da gelen, gideni aratırmış deyip te dizlerimizi dövmeyiz o zaman da çok geç olur benden demesi.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2022, 14:52:02 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1429 : 07 Temmuz 2022, 15:15:45 »
Koltuk sevdasıyla atılan adımlar başka, ülke sevgisiyle atılan adımlar başkadır. Şu anki yönetimin yönü ortada.
Ecevit gibi ulusal çıkarlarımız mevzu olunca, her türlü dik durabilecek ve saygın olacak tavır koyabilecek, siyasal iktidar lazım bize. Batı’dan çatlak sesler gelebilir. Ama bizim doğru bildiğimizi yapmamız lazım. Yanar döner politika olmaz. Devlet saygınlığını kaybedersiniz.
ABD ‘nin gazına gelip BOP hikayesiyle Suriye bataklığına girilmeseydi bugün Kuzey Suriye’deki bölünmüş durum olmayacaktı. Hatay’a yakın olan biri olarak kendi gözlerimle gördüğüm İşid destekçisi bir yönetimden İşidle Suriye içinde savaşan bir yönetime dönüştü Türkiye.
Evet, şu son zamanlarda doğru adımlar atılmaya çalışılıyor görünüyor belki. Ama karizma çizildikten sonra ne yaparsanız yapın boş. ABD’nin eline o kadar çok koz verilmiş durumdaki - hem ekonomik açıdan hem de siyasal açıdan - bağımsız olarak dik durabilecek dayanağımız yok denecek durumda.
Bundan sonraki adım, tabutun son çivisi, IMF olur. Çok ta uzak değil. Gidişat onu gösteriyor.

Sayın yaşar maalesef bu yorumunuza katılacak en ufak bir satır görmüyorum. Tespitinizde ve analizseniz de tamamen yanılıyorsunuz.

Siz kendinizi lütfen teknik konulara doğru yöneltin. Onun hakkında yorumlarınızı ilgiyle izliyorum ama siyasi görüşünüz yeri geldi mi bazen bir facia.