Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1410 : 23 Mayıs 2022, 09:38:06 »
AB’nin ekonomi üzerine kurulu bir birlik olması belki ömrünü korur ama Rusya tehditi üzerine kurulmuş bir NATO anlamını yitirmeye başladı çünkü Rusyanın aslında çok da güçlü bir tehdit olmadığı görülmeye başlandı.

Üstte de yazdığı gibi hiç biri bize güven vermeyen bir topluluk bu ve açıkçası Rusyaya karşı yıllarca koz olarak kullanılabilir olduğumuz için bize katlandıkları hissini doğuruyor. Her an bize karşı olabilecek bir grup için öncelikle arkamızı (doğu) sağlama almalıydık.

Sovyetlerin dağılmasından sonra Türki Cumhuriyetlerle çok daha ciddi projelerimiz olması  En azından doğalgazın Rusyadan çok Türki cumhuriyetlerden sağlanması gerekirdi. Son yıllarda Azerbaycanla biraz daha yakınlaşır olduk. Doğuda yapılması gereken İrana nefreti maksimum olan İsraille birlikte İranı dağıtıp Güney Azerbaycanı Kuzeye katmak olmalıydı. Ama biz aksine bir grup hedefsiz filistinli Arap için İsraili karşımıza aldık. İrandan Pakistana da Türkmenistana da pay çıkardı.
+1 vermek istiyorum. Düşüncelerinizin özüne katılıyorum.
Ancak insancıl açıdan bakıldığında ; başka ülkelerin iç işlerine karışmak, komşu ülkeleri bölmek için çaba harcamak bana biraz yanlış görünse de, bize karşı bu tip davranışta bulunmaktan bir an bile çekinmeyecek bu komşularımıza bizim merhamet göstermemize değmez sonucuna ulaşıyorum. Onun için +1.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1411 : 23 Mayıs 2022, 09:40:42 »
AB’nin ekonomi üzerine kurulu bir birlik olması belki ömrünü korur ama Rusya tehditi üzerine kurulmuş bir NATO anlamını yitirmeye başladı çünkü Rusyanın aslında çok da güçlü bir tehdit olmadığı görülmeye başlandı.

Üstte de yazdığı gibi hiç biri bize güven vermeyen bir topluluk bu ve açıkçası Rusyaya karşı yıllarca koz olarak kullanılabilir olduğumuz için bize katlandıkları hissini doğuruyor. Her an bize karşı olabilecek bir grup için öncelikle arkamızı (doğu) sağlama almalıydık.

Sovyetlerin dağılmasından sonra Türki Cumhuriyetlerle çok daha ciddi projelerimiz olması  En azından doğalgazın Rusyadan çok Türki cumhuriyetlerden sağlanması gerekirdi. Son yıllarda Azerbaycanla biraz daha yakınlaşır olduk. Doğuda yapılması gereken İrana nefreti maksimum olan İsraille birlikte İranı dağıtıp Güney Azerbaycanı Kuzeye katmak olmalıydı. Ama biz aksine bir grup hedefsiz filistinli Arap için İsraili karşımıza aldık. İrandan Pakistana da Türkmenistana da pay çıkardı.
Ancak insancıl açıdan bakıldığında ; başka ülkelerin iç işlerine karışmak, komşu ülkeleri bölmek için çaba harcamak bana biraz yanlış görünse de, bize karşı bu tip davranışta bulunmaktan bir an bile çekinmeyecek bu komşularımıza bizim merhamet göstermemize değmez sonucuna ulaşıyorum. Onun için +1.

Ancak bu konuda bir problem yok mu? Güney Azerbaycan'daki insanlar İran'dan ayrılmak istiyor mu?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1412 : 23 Mayıs 2022, 10:31:13 »
ABD nin Turkiyeye ek F-16 satisi konusunda yeni bir gelisme mi oldu ki F-16 satisi hakkindaki dusunceleriniz olumsuza kaydi?

Turkiyeye F-16 satis olasiliginin zorlugunu muracaat yaparken de biliyorduk. Sayet konu ile ilgili dusuncenizin olumsuza kaymasinin nedenin Yunaistan basbakani Mitstakis gosterilmis olan ihtimam yaninda  Ermeni Yunan lobilerinince desteklenmekte  olan kongre uyelerinin yazip imzalamis olduklari satis yapilmamsi tutumu mu dusuncenizi etkiledi. Yoksa Turkiyenin Natonun genislemesi konusunda Isvec ve Finlandaya karsin Vetosumu?

Sayet dusuncenizin olumsuza donmesindeki etken bunlar ise evet F-16 alimi ile ilgili atmosferin su an icin lehimize gorunmedigi gercek.  Ancak  bu durum ulkemizi yonetenlerinin bekledigi bir durum oldugunu dusunuyorum. ABD nin S400 leri one surerek satin almis oldugumuz F-35 leri vermemesi ve bize projeden dislamasinin gercek sebebinin bu olup olmadigini sinamak icin F-16 ek siparisinin sonucunu beklememiz gerektigini soylemiyormuyduk.

Oncelikle F-16 ek alimi konusunda kongreden cikacak sonuc cikana kadar sabir ile sonucu beklemeliyiz .
Bu sure dahilinde hasimlarimiz yaninda elbette ABD yonetimide  ulkemizden ABD cikarlarina karsi oldugumuz konularda bizim tutumumuzu torpulemeye calisacaktir. Bu da beklene bir tutum olmali.

Burada goz ardi edilmemsi gereken husus bizim ek F-16 lara ne kadar ihtiyacimiz oldugu yaninda , F-16 upgrade leri icin kitler motorlar vs olan ihtiyacimizin gerekliligi olmali. Sayet F-16 konusu ulkemiz icin ehemmiyet arz ediyorsa o zaman konuya daha sakin ve cok boyutlu yaklasmaliyiz. " Or Israil lobisinin destegi"  Disisleri bakanimiz  bu hafta 15 yil aradan sonra Israile gidecek elbette ulu orta konusalim demiyorum ama konu bizler icin onemli ise ve Israilin bu konuda yardimi olacagina inaniyorsak bu kapi rahatlikla denenebilinir. " Daha once bir cok kez bu kapi araciligi ile olumlu sonuc aldik"  elbette boyle bir talepte bulunabilmek icin de cenemizi tutma  yaninda israilin de beklentisin icerigini ogrenmeliyiz. " Yani diplomasi ve networking yapmaliyiz tum hasimlarimiz boyle calismakta"

Kisisel olarak F-16 gereksinimi varmi yokmu degerlendirmesini tekniki olarak yapabilme erkine sahip degilim . Ancak THK su ahli ile envanterimize bakarak. Hasmimiz olan Yunanistan karsisinda su an tam olarak olmasa da onumuzdeki kisa donemde elinde bulundurdugu avantaji kaybedecegi kanisindayim.  Evet bizlerin nihai hedefi kendi milli ucagimizi uretip envanterimize katmaktir. Bunun icin de elimizden geleni yapmaliyiz ancak MMU hazir olup envanterimize gececek zaman ve bu zaman icerisinde karsilasabilecegimiz riskleri gogusleyebilir olmaliyiz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1413 : 23 Mayıs 2022, 12:56:02 »
İsmi lazım değil bir Milli Eğitim bakanımız görevden alınınca " Çok şükür , artık en ufak bir işimizde Van'lı bir adam aramaktan kurtulduk" demişti biri...

ABD'den bir işimiz için Yahudi lobisinin gönlünü hoş etmekten de biz bıktık...

Şu ülkeyi kapatın , gece-gündüz savunma sanayi ürünleri üretin de bitsin bu işkence...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1414 : 23 Mayıs 2022, 17:13:39 »

Ancak bu konuda bir problem yok mu? Güney Azerbaycan'daki insanlar İran'dan ayrılmak istiyor mu?
Sorunuzun cevabı: Ne yazık ki hayır. İran’daki Azerbaycan Türkü nüfus, İran devleti ve idaresi ile bir ölçüde kaynaşmış durumda görünse de, Farsi baskı, Türk yörelerde kendini ara ara göstermekte. Ancak Farsi yönetimden ayrılma tohumlarını atmak ta bize düşer. ABD yapabilse çoktan yapardı. Nasıl Batı, bizim Doğu’yu kaşıyıp karıştırma yönünde çalışıyorsa, bizim de bize kesin düşman olan İran’daki Türk öğeleri bilinçlendirmemiz gerekir.
960 yıllarında Gazneliler ile başlayıp kesintisiz sayılacak bir şekilde 1925’te Pehlevi hanedanına kadar neredeyse 1000 yıl devamlı Türk hanedanlar tarafından yönetilen bir İran’ın büyük bölümünü Kuzey ile birleştirmek ve tekrar Türkleştirmek için çalışmamak yanlış olur.
İran bundan korktuğu için Kuzey’e karşı hasmane davranıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1415 : 01 Haziran 2022, 18:14:05 »
Bakan Akar: ABD ile F-16 temasları olumlu geçti

Haziran 01, 2022

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 tedarikine yönelik görüşmelerde olumlu havanın olduğunu belirterek, "Gerek Türkiye'ye gelen ABD heyetleriyle yapılan toplantılarda, gerekse ABD'ye giden heyetin kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu bir havada geçmiş ve temasların devamı için bir zemin de oluşmuştur" dedi.
Haberin Devamı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Hava Kuvvetlerinin 111'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve beraberindeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelini kabul etti.

Bakanlık'taki kabulde konuşan Akar, kurulduğu günden bugüne kadar nitelikli personeli, modern teknolojisi ve üstün başarılarıyla asil milletinin daima gurur kaynağı olan Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 111’inci yılını kutladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin, caydırıcı ve saygın niteliklerini sağlayan en önemli unsurlardan birini hava kuvvetleri olarak nitelendiren Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının semaların korunmasından terörle mücadele harekatına, Doğu Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerin savunulmasından insani yardım faaliyetlerine kadar birçok alanda elde edilen başarılarda büyük pay sahibi olduğunu vurguladı.

"ABD'NİN DE BU KONUDA TÜRKİYE'NİN BU İHTİYACINI KARŞILAYACAĞINA İNANIYORUZ"

Dünyanın en eski, köklü unsurları arasında yer alan Türk Hava Kuvvetlerinin çağına ayak uyduran önemli bir güç olduğunu belirten Akar, ABD'den tedarik süreci devam eden F-16 uçaklarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Blok 70 Viper'lerin tedariki ve diğer uçaklarımızın modernizasyonu için belli bir prosedür içinde çalışmalarımızı yaptık. Müttefikimiz ABD'nin de bu konuda Türkiye'nin bu ihtiyacını karşılayacağına inanıyoruz. Kolektif savunma ve birlikte çalışabilirlik bakımından bunun ABD yönetimi tarafından göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum. Çünkü bununla ilgili gerek Türkiye'ye gelen ABD heyetleriyle yapılan toplantılarda, gerekse ABD ye giden heyetin kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu bir havada geçmiş ve temasların devamı için bir zemin de oluşmuştur."

"NATO'NUN GÜÇLÜ OLMASI İÇİN ÜYELERİNİN TEK TEK GÜÇLÜ OLMASI GEREKİR"

Bu konunun sadece Türk Hava Kuvvetlerinin değil aynı zaman NATO'nun, Avrupa'nın da konusu olduğunu belirten Akar, " NATO'nun güçlü olması için üyelerinin tek tek güçlü olması gerekir. Bu güç kavramı içinde de en önemli unsur hava unsuru. Bu hava unsurunun da mutlaka güçlenmesi lazım. Bunun da ABD yönetimi tarafından göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-bakan-akar-abd-ile-f-16-temaslari-olumlu-gecti-42075345
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1416 : 01 Haziran 2022, 18:31:02 »
Ukrayna ;Rusya'ya direnmese değil bırakın görüşmelerin olumlu gitmesini, heyetimizle görüşmeyi bile kabul etmezdi ABD...

Şimdi biz Türkiye'de sürekli algı bombardımanında olduğumuz için Dünya'dan nasıl göründüğümüzü bazen göremiyoruz...

Maalesef Türkiye'nin imajı ; haklı veya haksız nedenlerle çok çok çok kötü...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1417 : 01 Haziran 2022, 21:07:30 »
Ukrayna ;Rusya'ya direnmese değil bırakın görüşmelerin olumlu gitmesini, heyetimizle görüşmeyi bile kabul etmezdi ABD...

Şimdi biz Türkiye'de sürekli algı bombardımanında olduğumuz için Dünya'dan nasıl göründüğümüzü bazen göremiyoruz...

ABD'nin uydusu bir ülke olup ta her dediğini köle gibi yapacağıma,  varsın ülkemin imajı dışarıda kötü olsun. Sayelerinde uyandık ta iyi-kötü yine de bir şekilde gelişen bir savunma sanayi endüstrisi sahibi olduk. Eskiden aramız çok iyiydi de ne oldu sözde müttefik ABD gemimizi vurdu, bir de alay eder gibi  hurda perryleri kakaladı, 3 tane Super Cobra için bizi yalvarttı, terörle mücadelede en ihtiyacımız olduğu dönemde bize İHA/SİHA satmadı.

ABD ve Batı binlerce km öteden gelip sözde çıkarları için Suriye, Irak, Libya'yı kan gölüne çevirirken, Kendi sınırımızı korumak için yaptığımız operasyonlar nedeniyle bize ambargo uyguladı can düşmanımız olan örgüte verdiği binlerce tırlık silahta cabası. İşine geldimmi iyisin, işine gelmedimmi senden kötüsü yok oh ne ala.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1418 : 01 Haziran 2022, 22:00:24 »
bizde de sorun var nükler silahimiz olsaydi

bize karsi gelemezlerdi 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1419 : 02 Haziran 2022, 09:15:46 »

ABD'nin uydusu bir ülke olup ta her dediğini köle gibi yapacağıma,  varsın ülkemin imajı dışarıda kötü olsun. Sayelerinde uyandık ta iyi-kötü yine de bir şekilde gelişen bir savunma sanayi endüstrisi sahibi olduk. Eskiden aramız çok iyiydi de ne oldu sözde müttefik ABD gemimizi vurdu, bir de alay eder gibi  hurda perryleri kakaladı, 3 tane Super Cobra için bizi yalvarttı, terörle mücadelede en ihtiyacımız olduğu dönemde bize İHA/SİHA satmadı.

ABD ve Batı binlerce km öteden gelip sözde çıkarları için Suriye, Irak, Libya'yı kan gölüne çevirirken, Kendi sınırımızı korumak için yaptığımız operasyonlar nedeniyle bize ambargo uyguladı can düşmanımız olan örgüte verdiği binlerce tırlık silahta cabası. İşine geldimmi iyisin, işine gelmedimmi senden kötüsü yok oh ne ala.

Doğru söylüyorsusuz da keşke  bu emperyalist dediğiniz adamlar bize gaz verirken bu aklımızı kullansaydık...Tecavüzcülüğü onlarca kez kanıtlanmış adam diyor ki " Gel sana birşey göstereceğim şuraya gidelim" dediğinde biraz temkinli olsaydık...Suriye'de mesela...Sazan gibi destek vermeseydik...

Tecavüze uğradıktan sonra kafayı kullanmanın manası kalmıyor...