Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1400 : 21 Mayıs 2022, 09:57:09 »
Yahudi lobisi yanımızda olursa, çöp Yunan ve ermeniler ağlar ancak.

Ben de bunu anlatamıyorum...

Fenerbahçe taraftarı; Jorge Jesus ile İsmail Kartal arasında seçim yapıyor. Yani Mercedes ile Clio'yu kıyaslıyor....😅😅😅

Yahudi lobisi yanında Yunan-Ermeni  lobisinin etkisi gibi...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1401 : 21 Mayıs 2022, 15:02:26 »
Yahudi lobisi yanımızda olursa, çöp Yunan ve ermeniler ağlar ancak.

Ben de bunu anlatamıyorum...

Fenerbahçe taraftarı; Jorge Jesus ile İsmail Kartal arasında seçim yapıyor. Yani Mercedes ile Clio'yu kıyaslıyor....😅😅😅

Yahudi lobisi yanında Yunan-Ermeni  lobisinin etkisi gibi...

Biliyoruz yahudi lobisinin ABD'de nasıl etkin olduğunu fakat İsrail ile ilişkiler en azından bu hükümet döneminde düzelse bile eski haline gelmeyecektir. Eskisi gibi yahudi lobisinin bize  destek olacağını düşünmüyorum. Kongrenin neredeyse tüm üyeleri Yunan başbakan konuşmasını bitirirken ayakta alkışladılar. Bu da kongredeki bize karşı olan havayı yansıtıyor zaten.

F-16 gibi artık bu zamanda demode olmuş bir uçağı bile vermiyorsa ABD ile zaten aramızda her şey bitmiş demektir. ABD eskisi gibi her konuda kendi güdümünde olmamızı istiyor. ABD'nin, PKK 'ymış, bize yapılan haksızlıklarmış, Türkiye'nin çıkarlarıymış zerre umurunda değil. Aynı şey Avrupa konusunda da geçerli. Bize F-16'yı çok gören zihniyet Typhoon gibi uçağı almamıza izin veririmi zannediyorsunuz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1402 : 21 Mayıs 2022, 18:27:10 »
Biz de çok gevşek davrandık... Hatırlarsanız SSB sürekli ara uçak ihtiyacımız yok yok yok deyip durdu...Şu forumda bile biz sayfalarca ara uçak lazım diye yırtındık...

Yunanlılar Rafale alınca F-16 alalım , hiç değilse Aesa radarlı F-16 denge sağlar dediler...

Aselsan Aesa projesi çok gecikti maalesef. 2 sene önce F-16 block 30'lara takılmalıydı...

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1403 : 22 Mayıs 2022, 18:54:53 »
Eğer hücum gibi düşüncemiz yoksa hava savunmamız bu haliyle yeterli bence. Abd bize paramızı versin ve hepsini mmu ya yatıralım . Çıkış yolumuz,mihenk tasimiz MMU

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1404 : 22 Mayıs 2022, 19:45:08 »
Typhoon uçağı çok iyi uçak. Ancak iyice araştırılırsa, Tranche 1 uçaklarının modernizasyon sonucunda, ancak Tranche 2+ haline gelebildikleri ve Aesa radar adaptasyonunun mümkün olmadığı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla İngilizlerin satmak istedikleri Tranche 1 Typhoon’lar ancak kabiliyeti arttırılmış f4 görevi görürler. Tranche 3 ve 4 versiyonları asıl iyi olanlar. Tranche 2 alınırsa Aesa radar adaptasyonu mümkün olabilir ve bunlar Tranche 3 ya da 4 versiyonuna yükseltilebilirler.
Onun için bizim hava kuvvetlerinin bu Tranche 1 uçaklara pek olumlu baktıklarını zannetmiyorum.
Bize Almanya’dan izin alıp 80-100 adet Tranche 4 satsınlar, F35’den dahi, daha iyi bir alım olur. Hem de 2025-27 arası tamamı devreye girebilir. Tabii 15 + milyar dolar harcama yapacak bütçemiz varsa!

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1405 : 22 Mayıs 2022, 20:39:22 »
Typhoon uçağı çok iyi uçak. Ancak iyice araştırılırsa, Tranche 1 uçaklarının modernizasyon sonucunda, ancak Tranche 2+ haline gelebildikleri ve Aesa radar adaptasyonunun mümkün olmadığı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla İngilizlerin satmak istedikleri Tranche 1 Typhoon’lar ancak kabiliyeti arttırılmış f4 görevi görürler. Tranche 3 ve 4 versiyonları asıl iyi olanlar. Tranche 2 alınırsa Aesa radar adaptasyonu mümkün olabilir ve bunlar Tranche 3 ya da 4 versiyonuna yükseltilebilirler.
Onun için bizim hava kuvvetlerinin bu Tranche 1 uçaklara pek olumlu baktıklarını zannetmiyorum.
Bize Almanya’dan izin alıp 80-100 adet Tranche 4 satsınlar, F35’den dahi, daha iyi bir alım olur. Hem de 2025-27 arası tamamı devreye girebilir. Tabii 15 + milyar dolar harcama yapacak bütçemiz varsa!

Sağolsun Almanlar yüzünden Altay tankı konusunda neler çektiğimizi biliyorsunuz. Reis sınıfı denizaltılar bile Almanlar yüzünden gecikmeye uğradı. Savaş uçağı konusunda Almanların bize izin vermesi için kırmızı kar yağması lazım herhalde. Ama ben bu Avrupa ülkelerini kışın göreceğim bir tarafları donunca nasıl Türkiye'nin avucuna düşecekler umarım bizimkiler de bunları süründürür arkalarında.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1406 : 22 Mayıs 2022, 21:54:28 »
Tüm yollar F-16V ile MMU'ya çıkıyor...

Şu Ukrayna-Rus savaşını ve NATO veto kartını akıllıca kullanıp F-16V alalım ; sonra da tüm gücümüz ve bütçemizle MMU+Hürjet'e  yüklenelim...

Az biraz zıplamazsak bu iş olur...Eyyyy , Üyyyy diye iç politikaya meze yapmayalım şu işi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1407 : 23 Mayıs 2022, 00:09:02 »
Ege'de sular ısınıyor. F-16 falan unutabiliriz. Hatta belki de artık unutmalıyız!
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2022, 08:26:11 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1408 : 23 Mayıs 2022, 02:40:11 »
F-16 işinin oluru yok gibi bir şey. Belki hayırlı da olur. Artık ABD'ye savunma anlamında bağlanmaktan kurtulur ve kendi göbeğimizi kesmenin önemini gerçek manada kavramış olur. Büyük oranda kavradık lakin hala bazı eksiklerimiz nedeniyle elimiz mahkum gidiyoruz istemeye. Bu iş olmazsa zaten ABD-Türkiye ilişkileri bir daha onarılmaz seviyeye gelir. Gelmemeli de. Yıllarca bizi arkamızdan bıçaklayan, sürekli başımıza bela olan, müttefikiz deyip ambargodan ekonomik saldırıya kadar yapmadığını bırakmayan terörist bir ülkeden 50 yıllık bir uçağı almanın da manası yok artık.

Ben orta vadede ne AB'nin ne de NATO'nun bir geleceği olduğunu düşünmüyorum. Her ülke kendi göbeğini kendisinin keseceği bir konsepte dönecek. NATO, AB bunlar gerçekliklerini yitiriyor. İngiltere'nin çıkması zaten sonun başlangıcı. Orta vadede yine çıkışlar olacak. Yine NATO'dan ziyade ikili ülkeler paktlar oluşturacaklar. Sistemleri ortak geliştirip ortak müttefiklik anlaşmaları imzalayacaklar.

Yunanistan kendisini tamamen ABD'ye teslim etti, ABD büyük askeri üsler kuruyor. Burada düşman belli, biziz. NATO üyesi Türkiye hem ABD hem de Yunanistan'ın düşmanı. Zaten NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiş durumda. Macron boşuna demedi bu lafı. Türkiye saldırıya uğrasa Yunanistan mı bize yardım edecek? İlk başta onlar saldırır. ABD anca kınar, Almanlar desen zaten hemen NATO'dan çıkartalım korumayız der vs. Böyle bir ittifak mı olur? 2050'den sonra ben AB'nin tamamen çökeceğini, NATO'nun da ciddi yaralar alıp çıkan ülkeler olacağını düşünüyorum ki adaylardan birisi de biziz.

Yani artık gerçek manada savunma sanayinde kendine yetmeyen ülkelerin geleceği karanlık. Ukrayna dahi bunu gösterdi.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1409 : 23 Mayıs 2022, 09:05:46 »
AB’nin ekonomi üzerine kurulu bir birlik olması belki ömrünü korur ama Rusya tehditi üzerine kurulmuş bir NATO anlamını yitirmeye başladı çünkü Rusyanın aslında çok da güçlü bir tehdit olmadığı görülmeye başlandı.

Üstte de yazdığı gibi hiç biri bize güven vermeyen bir topluluk bu ve açıkçası Rusyaya karşı yıllarca koz olarak kullanılabilir olduğumuz için bize katlandıkları hissini doğuruyor. Her an bize karşı olabilecek bir grup için öncelikle arkamızı (doğu) sağlama almalıydık.

Sovyetlerin dağılmasından sonra Türki Cumhuriyetlerle çok daha ciddi projelerimiz olması  En azından doğalgazın Rusyadan çok Türki cumhuriyetlerden sağlanması gerekirdi. Son yıllarda Azerbaycanla biraz daha yakınlaşır olduk. Doğuda yapılması gereken İrana nefreti maksimum olan İsraille birlikte İranı dağıtıp Güney Azerbaycanı Kuzeye katmak olmalıydı. Ama biz aksine bir grup hedefsiz filistinli Arap için İsraili karşımıza aldık. İrandan Pakistana da Türkmenistana da pay çıkardı.