Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1270 : 10 Haziran 2021, 19:35:21 »
1. Suriye'de daha fazla operasyon yapmayarak
2. Dogu Akdeniz'deki faaliyetlerimizi dondurarak
3. S-400 leri Katar vs gibi ucuncu ulkelere gondermeyi gayri-resmi olsa da tartisarak

Daha muzakerelere baslamadan tornistan etme niyetimizi ortaya koydugumuz icin, ABD hicbir konuyu tartismaya acmadan ultimatomlarini iletir ve masadan kalkar  diye dusunuyorum..gecen gun zaten disisleri bakan yardimcisi mi ne ziyaret etmisti, verdi ultimatomlari "siz bilirsiniz kardesim" diyip cekip gitti..

Keske bizde ornegin ;
1-Bir Sincar ya da Rakka operasyonu baslatarak
2- S-400 leri Rodosun karsisina kurup acarak,
3- NATO'daki butun askeri gucumuzu operasyonlardan cekerek
4- Bati dunyasinin yaptigi ne kadar soykirim varsa taniyarak ve konsolosluklarinin karsisina heykelini dikerek
5- CAATSA cercesinde bize ne yaptirim uygulaniyorsa, sembolik olsa bile aynisi karsi tarafa uygularak
6- Multecilerin geri donusu anlasmasini dondurup milyonlarca multeciyi Avrupaya gondererek
7- Rus donanmasini Bogazlarda bir cay icmeye cagirarak ve hicbir NATO gemisinin bogazlardan gecmesine izin vermeyerek

"Siz bilirsiniz kardesim" diyebilseydik..
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2021, 19:40:56 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1271 : 10 Haziran 2021, 20:31:03 »
Hayır bu Rus merakını anlamıyorum ben.

BTÖ 'yü yıllarca desteklediler özellikle Çeçen sempatizmimizden dolayı. Moskova'da Ypg büroları var.
60 askerimizi bir seferde şehit ettiler...
Ermenistan'ın en büyük destekçisi ve silah tedarikçisi.
Ukrayna'nın güneydoğusunu bi lokmada yuttu.

Şu yukarıdaki eylemlerin Batı'nın yaptıklarından ne farkı var...?

Turist gönderiyor,parayla doğalgazını satıyor.HSS verdi diye müttefik mı olduk ...?

Rus donanmasını boğazları davet etme teklifi bana 1833 Hünkar iskelesi antlaşması acziyetini hatırlattı.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1272 : 10 Haziran 2021, 21:27:52 »
1. Suriye'de daha fazla operasyon yapmayarak
2. Dogu Akdeniz'deki faaliyetlerimizi dondurarak
3. S-400 leri Katar vs gibi ucuncu ulkelere gondermeyi gayri-resmi olsa da tartisarak

Daha muzakerelere baslamadan tornistan etme niyetimizi ortaya koydugumuz icin, ABD hicbir konuyu tartismaya acmadan ultimatomlarini iletir ve masadan kalkar  diye dusunuyorum..gecen gun zaten disisleri bakan yardimcisi mi ne ziyaret etmisti, verdi ultimatomlari "siz bilirsiniz kardesim" diyip cekip gitti..

Keske bizde ornegin ;
1-Bir Sincar ya da Rakka operasyonu baslatarak
2- S-400 leri Rodosun karsisina kurup acarak,
3- NATO'daki butun askeri gucumuzu operasyonlardan cekerek
4- Bati dunyasinin yaptigi ne kadar soykirim varsa taniyarak ve konsolosluklarinin karsisina heykelini dikerek
5- CAATSA cercesinde bize ne yaptirim uygulaniyorsa, sembolik olsa bile aynisi karsi tarafa uygularak
6- Multecilerin geri donusu anlasmasini dondurup milyonlarca multeciyi Avrupaya gondererek
7- Rus donanmasini Bogazlarda bir cay icmeye cagirarak ve hicbir NATO gemisinin bogazlardan gecmesine izin vermeyerek

"Siz bilirsiniz kardesim" diyebilseydik..

Tabii ki siralamis olduklariniz en azindan hepsi olmasa da bazilarina dahi yapabilmek guzel olurdu Sn Gökbörü.

"kaba tabir ile  kuyrugumuzu kaptirtigimiz ABD ye karsin" Siraladakilarinizi hayata gecirebilmek icin  oncelikle , irade , ikincil olarak da saglam ekonomimizin olmasi lazim. 

Bir onceki yorumumda belirtmis oldugum uuzere. ABD  gelecekte bizi kullanabilirligi dusunerek tamami ile hic bir zaman sik bogaz etmez . Cunku boyle bir durumda kirilma olacagini kendisi de iyi bilir ." yani surundurur ama oldurmez"

Gelelim Sn Serkan1976  yapmis oldugu yorum hakkindaki dusunceme. 
ABD ,Rusya federasyonun alternatifi olamaz. Rusya federasyonu da ABD nin alternatifi olamaz .
Onun icin ABD yi cezalandiralim ve Rusya yanasalim dusuncesine , veya tam tersinin saglikli bir yaklasim olmadigi kanisindayim.

Her iki super guc kendi aralarinda rekabet yaninda karsi kulvarlarda olsalarda biz Turkiye Cumhurriyeti olarak i her iki super guc ile ulke cikarlarimiz ortustugu surece saglikli siyasi ve ekonomik isbirligi yapabilmekten gectigine inaniyorum.

« Son Düzenleme: 10 Haziran 2021, 21:33:30 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1273 : 10 Haziran 2021, 21:55:26 »
işin aslı Hünkar İskelesi ile başlayan mekanizma canlı ve kanlı bir şekilde kendisini gösterdi zaten.
o mekanizma sayesinde Suriye operasyonlarına başlanabildi ve yine  tam da o mekanizma sayesinde Fırat doğusuna ufak da olsa bir tırnak atılabildi.

bu mekanizmaların hepsinin sonucu dün de belliydi,  bu gün de belli.
bunlar sadece  taktik başarı getiren mekanizmalar.
taktik başarıyı kalıcı bir sonuca dönüştürmek ise planlama istiyor.
yine de,  bu mekanizmalara ve tarihi deneyimlere rağmen,  süreci ne kadar doğru işletebildik?
denge mi kurduk?  yoksa rüzgar nereye eserse oraya savrulmayı denge kurmak mı sandık?
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2021, 21:58:08 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1274 : 10 Haziran 2021, 23:21:30 »
Türkiye abd her istedigini yapmaya mecburmu

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1275 : 11 Haziran 2021, 08:31:51 »
Türkiye abd her istedigini yapmaya mecburmu

Tabi ki Turkiye Cumhuriyeti ABD veya herhangi bir baska ulkenin  her istedigini yerine getirmeye mecbur degildir.

Turkiye Cumhuriyeti olarak tam bagimsiz hareket edebilmek icin de bir takim degerlere sahip olabilmemiz lazim ki bu dis guclere karsin dik durusumuz saglikli uygulanabilsin. Oncelikle irade, ikincil olarak da saglam ekonomi.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1276 : 11 Haziran 2021, 10:48:50 »

BTÖ 'yü yıllarca desteklediler özellikle Çeçen sempatizmimizden dolayı. Moskova'da Ypg büroları var.

Turist gönderiyor,parayla doğalgazını satıyor.HSS verdi diye müttefik mı olduk ...?

Rus donanmasını boğazları davet etme teklifi bana 1833 Hünkar iskelesi antlaşması acziyetini hatırlattı.

Olayin Rus sempatisiyle alakasi yok...Rusya, bize muttefik olacak son devlettir herhalde..

Forumdaki iletilerimi butuncul olarak okursaniz, Rus sempatisinden cok Rus tiksintisi bulursunuz...

Temel prensip, Turk Devletine karsi duran herkese elden geldigince bir bedel odetilmesi, ve bunun herkes tarafindan bilinmesi..

Ruslar 60 askerimizi sehit ettiginde de,  Wagner askerlerine karsi dogrudan ya da dolayli bir misilleme yapilabilirdi ornegin

Ya da Karadeniz'e birkac ABD gemisinin karasularimizda "egitim" yapmasi icin girmesine izin verilebilirdi..

Ukraynaya gostermelikde olsa "egitim amacli" asker gonderilebilirdi..

Uzun vadede Rusya'dan alinacak gaz miktari azaltilabilirdi vs vs

Hamleler ne olmali tartirisirz, onemli olan hamle yapmak, karsi tarafi dusunmeye itecek agirlikta bedel odetmek..

« Son Düzenleme: 11 Haziran 2021, 10:52:23 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1277 : 11 Haziran 2021, 11:24:19 »
Ak kuyu iptal edilmeliydi.

insan kaybetmek pek de umurlarında değil;  ama Kırım sonrası yaptırımlar Rus ekonomisini ciddi sıkıntıya soktu.
uzun vadeli ve kesin gelirlere ihtiyaçları var.
s400 tek kalemlik bir gelir olmasına karşın  bu enerji projeleri uzun yıllar sürecek  garantilerle sözleşmeye bağlanıyor.
kesinleştirdikleri bir  kazanç projesini iptal ederek yumuşak ekonomilerine bir yumruk da biz atabilirdik.
hem  gerekli cevap verilmiş olurdu;  hem de batıda puan toplardık işte.

karşılığında en fazla  domatesleri geri yollarlar ve 2 yıl turist yollamazlardı.

tabi o sözleşme de f35 sözleşmesi gibi eli kolu bağlayan bir sözleşme midir?  yoksa bize tek taraflı fesih hakkı veriyor mu?

bilmiyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1278 : 11 Haziran 2021, 11:42:20 »

Olayin Rus sempatisiyle alakasi yok...Rusya, bize muttefik olacak son devlettir herhalde..

Forumdaki iletilerimi butuncul olarak okursaniz, Rus sempatisinden cok Rus tiksintisi bulursunuz...

Temel prensip, Turk Devletine karsi duran herkese elden geldigince bir bedel odetilmesi, ve bunun herkes tarafindan bilinmesi..

Ruslar 60 askerimizi sehit ettiginde de,  Wagner askerlerine karsi dogrudan ya da dolayli bir misilleme yapilabilirdi ornegin

Ya da Karadeniz'e birkac ABD gemisinin karasularimizda "egitim" yapmasi icin girmesine izin verilebilirdi..

Ukraynaya gostermelikde olsa "egitim amacli" asker gonderilebilirdi..

Uzun vadede Rusya'dan alinacak gaz miktari azaltilabilirdi vs vs

Hamleler ne olmali tartirisirz, onemli olan hamle yapmak, karsi tarafi dusunmeye itecek agirlikta bedel odetmek..

Rus ayısı , ABD kovboyu ile oyun olmaz...
Zaten uçaklarını düşürünce  , rahiplerini uçağa bindirip gönderince gururumuzu yeteri kadar ayaklar altına aldık ne misillemesi yahu...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1279 : 11 Haziran 2021, 12:15:37 »

Rus ayısı , ABD kovboyu ile oyun olmaz...
Zaten uçaklarını düşürünce  , rahiplerini uçağa bindirip gönderince gururumuzu yeteri kadar ayaklar altına aldık ne misillemesi yahu...

Kendi adıma söyleyeyim; ister ayı olsun, ister kovboy olsun, benim evimde kimsenin bana kabadayılık yapma hakkı yok. Asla kimseye biat etmem!!!
Birinin yaptığı yanlışın yanlış olduğunu saçlarının ucundan ayak tırnağına kadar hissettiririm. Hiç kimse vazgeçilmez değildir!
Ülkeler arasında ilişkiler karşılıklı çıkarlara bağlıdır. Bu çıkarlar tek yönlü olursa müttefiklik diye bir şey kalmaz ortada. Bunun üzerine dayatmalar devam ederse düşmanlık başlar. Düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı benzeri, senin düşmanlık yaparak çıkarlarıma ters davranman nedeniyle sahip olamadıklarımı gerekirse düşmanından alırım diyebilirim rahatlıkla. Aynı şeyi diğerine de yapabilirim. Biriyle ters düşüp diğeriyle açığı kapatınca, onun kölesi olmayacağız. Bu mantığı unutun! Bu açık bir şekilde eziklik! Sadece çıkarlarımıza göre neye gereksinimimiz varsa onu alacağız. Her şey karşılıklı! Satranç oyunu gibi oynayacağız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com