Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221918 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1250 : 02 Haziran 2021, 17:19:27 »
"Biz S-400'lerden vazgeçsek bile ABD bir başka bahaneyle  F-35'leri vermez.( Ben de aynı fikirdeyim) "
görüşünde bizimkiler...

S-400'lerin asıl alınma nedenini ancak 10 sene sonra öğrenebiliriz.

Kimse "S-400'lere çok ihtiyacımız vardı" masalına inanmasın...30 senedir Uzun menzilli HSS olmadan Nato güvencesiyle korunuyorduk.

S-400 alımı nasıl ki ABD için bir bahane olduğu apaçık bir gerçekse,  S-400'lerin alınması çok çok hayati bir ihtiyaç olduğu için alındı masalı da aynı derece saçmalığı apaçık bir gerçek...

Bu ileride ortaya çıkacak bir devlet sırrı. Bu işin arkasında birşeyler var

Herkes bu olaya ABD'nin Türkiye 'ye cezalandırma bahanesi diyor peki ya asıl bizimkilerin bir bahanesi ise?

Hocam zaten açık değilmi düşürdüğümüz uçağın diyetini ödedik S-400'lerle. Bir çeşit kan parası. Ama uzun menzilli hava savunma sistemine ihtiyaç olduğu da bir gerçek tabiki NATO felan hikaye sanki havadan bir saldırıyla karşılaşsak NATO bizi koruyacaktı geçin bu işleri.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1251 : 02 Haziran 2021, 17:46:41 »
50 senedir gidermekte acele edilmeyen HSS ihtiyacı ; bu bedeli ödemeye değmezdi.

Düşürülen Rus uçağının diyeti görüşüne katılmıyorum...Uçağını düşüren ülkeye hem de Nato ülkesine , en modern silah sistemini satmazsın.

Bizdeki bazı çevrelerin bunu kullandığını düşünüyorum.
Kör göze parmak sokar gibi gidip aldık S-400'ü.
Hem de daha birkaç yıl önce Çin yapımı FD-2000 HSS'lerinin Batı'nın baskısıyla iptal ettiğimiz gerçeğine rağmen...Batı'nin bu alıma da tepki göstereceği çok açıktı.

Bence bazı çevreler bunu bilerek , isteyerek yaptı...
Bu bazılarına komplo teorisi gibi görünebilir...

İktidardaki bazı çevrelerin Dünya görüşünü meşrulaştırma isteği olabilir. "Türkiye batı medeniyetini izlemeli " görüşüne alternatif bir tutum için de izlenen bir politika olabilir.
Batı'dan , batı medeniyet değerlerinden  uzaklaşma isteğinin bir bahanesi olarak kullanılmış olabilir bu S-400 krizini bazı çevreler tarafindan...

Bilerek , gereğinden fazla,  bilinçli olarak tırmandırılmaya çalışılıyor bu kriz...

Tabi bazı arkadaşlar "batı bu tepkiyi çoktan haketti"
diyebilir , o da onların hakkı
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2021, 17:49:13 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1252 : 02 Haziran 2021, 18:20:05 »

S-400 alımı nasıl ki ABD için bir bahane olduğu apaçık bir gerçekse,  S-400'lerin alınması çok çok hayati bir ihtiyaç olduğu için alındı masalı da aynı derece saçmalığı apaçık bir gerçek...

Bu ileride ortaya çıkacak bir devlet sırrı. Bu işin arkasında birşeyler var

Herkes bu olaya ABD'nin Türkiye 'ye cezalandırma bahanesi diyor peki ya asıl bizimkilerin bir bahanesi ise?

Hocam zaten açık değilmi düşürdüğümüz uçağın diyetini ödedik S-400'lerle. Bir çeşit kan parası. Ama uzun menzilli hava savunma sistemine ihtiyaç olduğu da bir gerçek tabiki NATO felan hikaye sanki havadan bir saldırıyla karşılaşsak NATO bizi koruyacaktı geçin bu işleri.
[/quote]

Ben S400 aliminin ,sadece Rusya olan kan parasi odemesi oldugunu sanmiyorum.

Rus ucagini dusurulmesi 24.11 2015 .
S400 alim seruveni baslangici 10.3.2017.
S400 imza tarihi aciklamasi 25.07.2017.
Zeytin dali operasyonu 20.01.2018 *

Ben Turkiyenin  S400 seciminin ana nedeninin 15.07.2016 kalkismasi sonrasi ABD ye duyulan guvensizligin S400 aliminda birincil faktor oldugu kanisindayim.

Ikinci ana faktorun dusurulen Rus ucagi krizi sonrasina kadar olan ikili ilsikilerin  canlandirilmasi yaninda ozellikle Suriyede baslayan ABD ve Rus olusumuna Rusya ile arayi duzeltmek sureti  Zeytin dali operasyonuna olur alinabilmesi icin secilmis oldugunu dusunuyorum.

Tabii HSS ihtiyacimizin yillardan belli olmak yaninda ,ABD ye karsin guven duygusu ve duyulan kizginlik ve ABD nin Patriot satisi onune cikarmis oldugu engeller sayilabilir.

« Son Düzenleme: 02 Haziran 2021, 18:29:14 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1253 : 02 Haziran 2021, 18:31:55 »
50 senedir gidermekte acele edilmeyen HSS ihtiyacı ; bu bedeli ödemeye değmezdi.

Düşürülen Rus uçağının diyeti görüşüne katılmıyorum...Uçağını düşüren ülkeye hem de Nato ülkesine , en modern silah sistemini satmazsın.

Bizdeki bazı çevrelerin bunu kullandığını düşünüyorum.
Kör göze parmak sokar gibi gidip aldık S-400'ü.
Hem de daha birkaç yıl önce Çin yapımı FD-2000 HSS'lerinin Batı'nın baskısıyla iptal ettiğimiz gerçeğine rağmen...Batı'nin bu alıma da tepki göstereceği çok açıktı.

Bence bazı çevreler bunu bilerek , isteyerek yaptı...
Bu bazılarına komplo teorisi gibi görünebilir...

İktidardaki bazı çevrelerin Dünya görüşünü meşrulaştırma isteği olabilir. "Türkiye batı medeniyetini izlemeli " görüşüne alternatif bir tutum için de izlenen bir politika olabilir.
Batı'dan , batı medeniyet değerlerinden  uzaklaşma isteğinin bir bahanesi olarak kullanılmış olabilir bu S-400 krizini bazı çevreler tarafindan...

Bilerek , gereğinden fazla,  bilinçli olarak tırmandırılmaya çalışılıyor bu kriz...

Tabi bazı arkadaşlar "batı bu tepkiyi çoktan haketti"
diyebilir , o da onların hakkı

Aynı şeyleri defalarca yazdık hocam yine yazıyorum bu S-400 meselesi değil. Zaten S-400 meselesinden önce biz ABD'nin çıkarlarına ters işler yapmaya başlamıştık. Hem sadece ABD ile de değil batı ile açıkça çıkar çatışması yaşıyoruz. Bunda dış politikamızdaki hatalar da etkili yalnız ama batı ve ABD'nin yaptıkları ve yapmak istedikleri de yenilir yutulur cinsten değil. Zaten sebepleri biliyorsunuz yine yazmama gerek yok.

Ben hala siz katılmasanız da  düşülen uçağın S-400 alımının sebeplerinden bir olduğunda ısrar ediyorum. Tabi biraz da ABD'ye sen silah satmazsan alternatiflerin var mesajı da verilmeye çalışıldı. Hatta yazdığınız gibi siyasi olarak ta kullanılıyor.

Bu arada serkan hocam sizde de bir S-400 ya da Rus fobisi görüyorum. Peki size bir soru sizce İsrail ile aramız iyi olsaydı ve S-400 alsaydık ABD yine bu kadar ses çıkarabilirmiydi?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1254 : 02 Haziran 2021, 19:45:58 »
Hocam biz ilk defa mı Batı ile çıkar çatışması yaşıyoruz? Hayır... BTÖ'nün kullandığı bütün silahlar Rus menşeili... Rusya'nın her yerinde BTÖ ofisleri var...Suriye'de,Libya'da kimle savaşıyoruz? Rusya ... Rusya daha mı az tehlikeli Batı'dan...

Bu S-400 olayında farklı bir zıtlaşma var... Bile bile kavga çıkarılmak isteniyor bazı çevrelerce Batı ile gibime geliyor...
Dümeni başka bir tarafa çevirmemiz isteniyor (Rusya değil) Türkiye'nin Rusya'nın dümenine girmesi en çok kime zarar verir...ABD'ye...

ABD'nin milyon tane Patriot HSS'i var , istese bedava bile verir...Hatta Rus sistemi almayalım diye alternatifler önerdiklerini bile düşünüyorum...
Rus sistemi almayın , size şunları şunları verelim diye mutlaka gizli kapılar arkasında ikili veya NATO kanalıyla mutlaka ikna girişimleri olmuştur...Ama bazı çevreler ısrarla uzlaşmak istemiyor olabilir...

Siz sayın hocalarım ısrarla " Biz bağımsız bir devletiz istediğimiz silah sistemini alırız , ABD bize karşı hasmane tutum sergiliyor , bize kimse boyun eğdiremez vs...vs..." gibi toplumun büyük çoğunluğunun görmesini istediği yaklaşımı savunuyorsunuz , belki haklısınız ama ben sadece alternatif bir teori ortaya atıyorum... Kesin doğrudur demiyorum...

Ama şu savunduğunuz görüşleri AHaber'de sabahlara kadar izliyoruz , benimsetiliyoruz...

Sadece beyin fırtınası yapıyorum... Ben böyle olaylar olduğu zaman hep aklıma "Birilerinin gizli bir ajandası olabilir" fikri geliyor......

Hüloğğğğ en güçlü biziz , istediğimizi yaparız , biz ne dersek o olur , herkes bize düşman  vb... fikirler en kolayı

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1255 : 02 Haziran 2021, 20:33:16 »
Hocam biz ilk defa mı Batı ile çıkar çatışması yaşıyoruz? Hayır... BTÖ'nün kullandığı bütün silahlar Rus menşeili... Rusya'nın her yerinde BTÖ ofisleri var...Suriye'de,Libya'da kimle savaşıyoruz? Rusya ... Rusya daha mı az tehlikeli Batı'dan...

Bu S-400 olayında farklı bir zıtlaşma var... Bile bile kavga çıkarılmak isteniyor bazı çevrelerce Batı ile gibime geliyor...
Dümeni başka bir tarafa çevirmemiz isteniyor (Rusya değil) Türkiye'nin Rusya'nın dümenine girmesi en çok kime zarar verir...ABD'ye...

ABD'nin milyon tane Patriot HSS'i var , istese bedava bile verir...Hatta Rus sistemi almayalım diye alternatifler önerdiklerini bile düşünüyorum...
Rus sistemi almayın , size şunları şunları verelim diye mutlaka gizli kapılar arkasında ikili veya NATO kanalıyla mutlaka ikna girişimleri olmuştur...Ama bazı çevreler ısrarla uzlaşmak istemiyor olabilir...

Siz sayın hocalarım ısrarla " Biz bağımsız bir devletiz istediğimiz silah sistemini alırız , ABD bize karşı hasmane tutum sergiliyor , bize kimse boyun eğdiremez vs...vs..." gibi toplumun büyük çoğunluğunun görmesini istediği yaklaşımı savunuyorsunuz , belki haklısınız ama ben sadece alternatif bir teori ortaya atıyorum... Kesin doğrudur demiyorum...

Ama şu savunduğunuz görüşleri AHaber'de sabahlara kadar izliyoruz , benimsetiliyoruz...

Sadece beyin fırtınası yapıyorum... Ben böyle olaylar olduğu zaman hep aklıma "Birilerinin gizli bir ajandası olabilir" fikri geliyor......

Hüloğğğğ en güçlü biziz , istediğimizi yaparız , biz ne dersek o olur , herkes bize düşman  vb... fikirler en kolayı

Hocam biz en güçlüyüz, istediğimizi yaparız diye bir durum yok sadece hakkımızı savunuyoruz.

Peki  batı ve ABD ile arayı düzeltmek için ne yapmamız lazım hocam Kıbrıs'tanmı çekilelim? Yada Yunanistan'ın Ege'yi, Akdeniz'i kendi denizleri yapmasına izin verip kendimizi kıyılarımızamı hapis edelim? Irak'ta, Suriye'de terör örgütünün elini kolunu sallaya sallaya her haltı yemesine izinmi verelim? Etliye sütlüye karışmadan öyle sınırlarımızda olan biteni sadece seyretmeklemi yetinelim? Ermenistan'ın, Rusya'nın Azerbaycan'ı ezmesine izinmi verelim?

Bütün bunları yaptıktan sonra batı ve ABD'nin iyi çocuğu olur, sessiz sessiz başının okşanmasına izin verir, orada egemenliğini teslim eder, uydu devlet olarak yaşamaya devam edersin. Buna razı olacak çıkarmı ne ala....

« Son Düzenleme: 02 Haziran 2021, 20:42:28 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1256 : 02 Haziran 2021, 20:42:50 »
Hocam biz en güçlüyüz, istediğimizi yaparız diye bir durum yok sadece hakkımızı savunuyoruz.

Peki  batı ve ABD ile arayı düzeltmek için ne yapmamız lazım hocam Kıbrıs'tanmı çekilelim? Yada Yunanistan'ın Ege'yi, Akdeniz'i kendi denizleri yapmasına izin verip kendimizi kıyılarımızamı hapis edelim? Irak'ta, Suriye'de PKK'nın elini kolunu sallaya sallaya her haltı yemesine izinmi verelim? Etliye sütlüye karışmadan öyle sınırlarımızda olan biteni sadece seyretmeklemi yetinelim? Ermenistan'ın, Rusya'nın Azerbaycan'ı ezmesine izinmi verelim?

Bütün bunları yaptıktan sonra batı ve ABD'nin iyi çocuğu olur sessiz, sessiz başının okşanmasına izin verir, orada egemenliğini teslim eder uydu devlet olarak yaşamaya devam edersin.

Ozet olarak Mandacilik gorusu one etilmis diyorsun Sn Firtina06?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1257 : 02 Haziran 2021, 20:45:29 »

Peki  batı ve ABD ile arayı düzeltmek için ne yapmamız lazım hocam Kıbrıs'tanmı çekilelim? Yada Yunanistan'ın Ege'yi, Akdeniz'i kendi denizleri yapmasına izin verip kendimizi kıyılarımızamı hapis edelim? Irak'ta, Suriye'de PKK'nın elini kolunu sallaya sallaya her haltı yemesine izinmi verelim? Etliye sütlüye karışmadan öyle sınırlarımızda olan biteni sadece seyretmeklemi yetinelim? Ermenistan'ın, Rusya'nın Azerbaycan'ı ezmesine izinmi verelim?

Bütün bunları yaptıktan sonra batı ve ABD'nin iyi çocuğu olur sessiz, sessiz başının okşanmasına izin verir, orada egemenliğini teslim eder uydu devlet olarak yaşamaya devam edersin.

Ozet olarak Mandacilik gorusu one etilmis diyorsun Sn Firtina06?

İsteyen istediği sonucu çıkarabilir metin hocam ben sadece gerçekleri yazdım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1258 : 02 Haziran 2021, 21:01:47 »
İngiltere ve İspanya arasında Cebelitarık gerilimi

"İngiltere'nin Muhafazakar Parti eski lideri Michael Howard'ın, İngiliz toprağı olan Cebelitarık konusunda savaşa gitmesi yönünde Theresa May'e tavsiye vermesi üzerine, İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, İngiltere'ye bu konuda sakin olması gerektiğini söyledi. İngiliz Dışişleri Bakanı, konuya ilişkin açıklamada bulundu.
Muhafazakar Parti eski lideri Michael Howard'ın pazar günü SkyNews'a verdiği röportajda Cebelitarık'ta İngiltere'nin hakları için askeri çözüm kullanması gerektiğini belirtmesi üzerine İspanya Dışişleri Bakanı konuya ilişkin İngiltere'nin sakin olması gerektiğini belirtti."

Hocam İngiltere-İspanya Dünya'nın en medeni iki ülkelerinden , aynı dine mensup , aynı uygarlığın paydaşları ,ikisi de NATO üyesi , ama görüyorsunuz birbirlerinin toprağını bile tanımıyorlar...Savaşalım tehditleri savuruyorlar... Fırkateyn'lerini okyanusta tokuşturup duruyorlar...

Şimdi ülkeler arasında siyasi meseleler her zaman olur...Hakkımızı savunalım diye her meselede silaha sarılmak olmaz...

Silaha sarılmayınca sömürge , mandater yönetim altında mı olmuş oluyoruz...
ABD istediği kadar havlasın gerektiğinde gereken cevap verilir zaten verilmiştir de... Kıbrıs'ta ,K.Irak'ta vsss....

Ben bu S-400 meselesinde , daha büyük resmi göstermeye çalışıyorum.Daha farklı bir ajandası olan çevreler olabilir mi? diye sorguluyorum.... Hakkımı yedirmem de yedirmem nakaratından başka birşeyler düşündürmeye çalışıyorum.

Bizi Atatürk'ün gösterdiği iskikamet ve hedeften ; nereye , hangi istikamete yönlendirmeye çalışıyorlar ?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1259 : 02 Haziran 2021, 21:18:18 »
İngiltere ve İspanya arasında Cebelitarık gerilimi

"İngiltere'nin Muhafazakar Parti eski lideri Michael Howard'ın, İngiliz toprağı olan Cebelitarık konusunda savaşa gitmesi yönünde Theresa May'e tavsiye vermesi üzerine, İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, İngiltere'ye bu konuda sakin olması gerektiğini söyledi. İngiliz Dışişleri Bakanı, konuya ilişkin açıklamada bulundu.
Muhafazakar Parti eski lideri Michael Howard'ın pazar günü SkyNews'a verdiği röportajda Cebelitarık'ta İngiltere'nin hakları için askeri çözüm kullanması gerektiğini belirtmesi üzerine İspanya Dışişleri Bakanı konuya ilişkin İngiltere'nin sakin olması gerektiğini belirtti."

Hocam İngiltere-İspanya Dünya'nın en medeni iki ülkelerinden , aynı dine mensup , aynı uygarlığın paydaşları ,ikisi de NATO üyesi , ama görüyorsunuz birbirlerinin toprağını bile tanımıyorlar...Savaşalım tehditleri savuruyorlar... Fırkateyn'lerini okyanusta tokuşturup duruyorlar...

Şimdi ülkeler arasında siyasi meseleler her zaman olur...Hakkımızı savunalım diye her meselede silaha sarılmak olmaz...

Silaha sarılmayınca sömürge , mandater yönetim altında mı olmuş oluyoruz...
ABD istediği kadar havlasın gerektiğinde gereken cevap verilir zaten verilmiştir de... Kıbrıs'ta ,K.Irak'ta vsss....

Ben bu S-400 meselesinde , daha büyük resmi göstermeye çalışıyorum.Daha farklı bir ajandası olan çevreler olabilir mi? diye sorguluyorum.... Hakkımı yedirmem de yedirmem nakaratından başka birşeyler düşündürmeye çalışıyorum.

Bizi Atatürk'ün gösterdiği iskikamet ve hedeften ; nereye , hangi istikamete yönlendirmeye çalışıyorlar ?

Gerektiğinde gereken cevabı verdiğimiz için işlerine gelmiyorya işte hocam ondan aramız bozuk oluyor işte... Birbirimizle aynı düşünceleri paylaşıyoruz fakat kendimizi ifade etme şeklimiz farklı serkan hocamla :)