Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1230 : 31 Mayıs 2021, 16:27:21 »
Klasik abd burnundan kıl aldırmama, lafa geldimi mangalda kül bırakmazlar, ama toplantıda "yakın çalışma arzumuz var" derler!?

Derlernde bunu basın önünde söylemezler. Ne oldu şimdi, baktılar ki bizimkiler yüz vermiyor, yavaş yavaş hizaya gelecekler.

Tahminim, bizim hükümet 2023 de devam ederse, bidon dan, "Tayyip kardeşim" ile başlayan bir seçim tebriği açıklaması duyabiliriz ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1231 : 31 Mayıs 2021, 18:40:27 »
Bizi kimse diz çöktüremez , doğru...

Moğollar da , İngilizler de , Ruslar da diz çöktüremedi... Bir kaç nesli yok edip , birkaç yüzbin kilometrekare toprağı alıp gittiler sadece . Cihan imparatorluğundan bu Anadolu toprakları kaldı.

Bu toprakları da yurtta sulh cihanda sulh ile yönetmeliyiz. Ümmetin bize ihtiyacı var diye maceralara atılmak doğru değil.

Beni hep aynı şeyleri tekrarlamaya suçluyorsunuz.Ben siyasi ihtirasları için askerimin ölmesini istemiyorum.

15 Temmuz darbesinin arkasında da ABD var , Suriye olaylarının arkasında ABD var    vs.vs Doğru...

Tamam arkasında ABD var da bu haşşaşilere "Ne istedilerse veren de biziz" değil mi?
Suriye'ye bu cihatçı militanların nasıl gittiği vs.

Demem o ki herkes kafayı kuma gömmüş , bir şeytan bulmuş taşladıkça taşlıyor...

Biz de çok hata yaptık önce bunu kabul edeceğiz...

Futbolda bile bu gavurlar hata yapınca golü atıveriyorlar...
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2021, 18:43:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1232 : 01 Haziran 2021, 00:12:49 »
İyide serkan hocam, sen olayı farklı farklı konulara çektin.

Yakın zamanda geçen olaylar tamam yerli yerinde duruyor zaten. Onları öteleyen yok.

Şu an ki abd ile olan ve gelişen olayları düşünür isek Abd nin çaresiz, güç ve tehditden uzak, sessiz tavrı bile bu zamanın ayrı bir keyfi.

Birde şu kur olayını çözersek artık eski abd malı nato nun gladyo dönemine dönmek zorunda kalmayız.

İşin en ilginç tarafı şu ki, abd nin dünya hegomanyasının kilit noktası ülkemiz imiş gibi bir durum oluştu.
Bizz yol vermeyince abd de yol bulamaz oldu. Eli kolu bağlandı, tüm kurtlar piyasaya çıktı ve abd ile beraber av ın bir tarafından diş geçirip tuttu.
Demek ki yolun başında Türkiye varmış, kime yol verirse o yol alıyormuş.

Yine nasrettin hoca haklı çıktı eyimi. Dünyanın merkezi Anadolu imiş. İnanmayan ölçsün:)!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1233 : 01 Haziran 2021, 07:47:49 »
Bizi kimse diz çöktüremez , doğru...

Moğollar da , İngilizler de , Ruslar da diz çöktüremedi... Bir kaç nesli yok edip , birkaç yüzbin kilometrekare toprağı alıp gittiler sadece . Cihan imparatorluğundan bu Anadolu toprakları kaldı.

Bu toprakları da yurtta sulh cihanda sulh ile yönetmeliyiz. Ümmetin bize ihtiyacı var diye maceralara atılmak doğru değil.

Beni hep aynı şeyleri tekrarlamaya suçluyorsunuz.Ben siyasi ihtirasları için askerimin ölmesini istemiyorum.

15 Temmuz darbesinin arkasında da ABD var , Suriye olaylarının arkasında ABD var    vs.vs Doğru...

Tamam arkasında ABD var da bu haşşaşilere "Ne istedilerse veren de biziz" değil mi?
Suriye'ye bu cihatçı militanların nasıl gittiği vs.

Demem o ki herkes kafayı kuma gömmüş , bir şeytan bulmuş taşladıkça taşlıyor...

Biz de çok hata yaptık önce bunu kabul edeceğiz...

Futbolda bile bu gavurlar hata yapınca golü atıveriyorlar...

Tam siyasetçisin. Hani şu tvde kendisine sorulan sorulara alakasız cevaplar verenler gibilerden.  :D :D

Bahsettiğin vahim hataları her zaman eleştiriyoruz. Ancak bunların ABD'nin bize karşı düşmanca davranmasını, bizim çıkarlarımızı hiçe sayarak kendi çıkarları için haydutluk yapmasını haklı çıkarmıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1234 : 01 Haziran 2021, 08:09:02 »
Biz sadece kendi tavırlarımızı değiştirebiliriz ABD'yi değil....ABD ; emperyalist bir devlet , 100 yıl önce de emperyalistti ,şimdi de emperyalist , gelecekte de emperyalist olacak...

Biz ABD ile başımıza gelen tüm olumsuz olaylarda hep bu gerçeği unutarak hareket ettik... Stratejik ortaklık yalanlarına inandık belki de güçsüz olduğumuz için inanmak zorunda kaldık...

ABD bizden çok çok daha güçlü bir ülke... Ben sadece bu gerçeği görerek hareket etmemiz gerektiğini söylüyorum ... Don Kişot gibi yel değirmenlerine saldırmaya gerek yok ...

Bazen birşey yapmak kadar birşey yapmamak da etkili olabilir... Herşeye düşünmeden atlamamak lazım , biraz bize uzatılan tuzaklarda önünü arkasını düşünerek adım atmak ya da atmamak gerekir....

Bu Suriye iç savaşına müdahil olmak , S-400 almak vs. olaylar için de geçerli...

Adamın tuzağına düşüp " yahu biz stratejik ortak değil miydik, bu adamlar niye böyle yapıyor?" diye dövünmek çoğu kez işe yaramıyor , sonra altından kalkamıyoruz...

Yani SKYWOLF hocam ,akıllı siyasetçi havucu uzatanın önce kim olduğunu iyice düşünür hele ki sizin dediğiniz gibi bu uzatan el haydut ABD ise kırk kere düşünür ısırmadan önce...

Zokayı yuttuktan sonra çırpınmanın bir anlamı yok...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1235 : 01 Haziran 2021, 09:24:15 »
Biz sadece kendi tavırlarımızı değiştirebiliriz ABD'yi değil....ABD ; emperyalist bir devlet , 100 yıl önce de emperyalistti ,şimdi de emperyalist , gelecekte de emperyalist olacak...

Biz ABD ile başımıza gelen tüm olumsuz olaylarda hep bu gerçeği unutarak hareket ettik... Stratejik ortaklık yalanlarına inandık belki de güçsüz olduğumuz için inanmak zorunda kaldık...

ABD bizden çok çok daha güçlü bir ülke... Ben sadece bu gerçeği görerek hareket etmemiz gerektiğini söylüyorum ... Don Kişot gibi yel değirmenlerine saldırmaya gerek yok ...

Bazen birşey yapmak kadar birşey yapmamak da etkili olabilir... Herşeye düşünmeden atlamamak lazım , biraz bize uzatılan tuzaklarda önünü arkasını düşünerek adım atmak ya da atmamak gerekir....

Bu Suriye iç savaşına müdahil olmak , S-400 almak vs. olaylar için de geçerli...

Adamın tuzağına düşüp " yahu biz stratejik ortak değil miydik, bu adamlar niye böyle yapıyor?" diye dövünmek çoğu kez işe yaramıyor , sonra altından kalkamıyoruz...

Yani SKYWOLF hocam ,akıllı siyasetçi havucu uzatanın önce kim olduğunu iyice düşünür hele ki sizin dediğiniz gibi bu uzatan el haydut ABD ise kırk kere düşünür ısırmadan önce...

Zokayı yuttuktan sonra çırpınmanın bir anlamı yok...

ABD eskiden çok çok güçlü bir ülkeydi. Artık değil. Şu ABD korkusundan kurtulalım. ABD karşı güç kullanarak yanındaki ülkeleri bile sömürmenin yolunu bulmuş. Yok Rusya'ymış, Yok Çin'miş vs. Onlardan farkı varmış gibi sanki. Baskı ve tehditle her istediğini yaptıran kabadayı kılıklı bir ülke. Siz bir zorbanın her istediğine boyun eğerseniz asla gelişmezsiniz. En fazla olduğunuz yerde sayarsınız. ABD bu davranış şeklini sadece bize karşı uygulamıyor. İsrail ve birkaç müttefiki dışında tüm dünyaya uyguluyor. Bu nedenle ABD karşıtlığı dünyada hızla artıyor. Pek çok ülkeye Fetö benzeri veya farklı şekillerle yerleşmiş durumda. Ancak bu ülkelerde yaşayan insanlar bilinçlenip birleştiklerinde iş değişecek! Bu  zorlukları yaşayan ülkelerle işbirliği içerisine girmemiz gerekir. ABD'yi kendi silahıyla, karşı güç kullanarak, bu güçleri birleştirerek öyle bir zorlarız ki, bize ve bizim gibilere yaptıkları zorlamaları aynen kendilerine yapabiliriz.

Tek eksiğimiz bunu düşünebilecek ve organize edebilecek siyasi zekamız yok.
Şimdilik!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1236 : 01 Haziran 2021, 10:35:26 »
Aynı şeyi söylüyoruz...Siyasi zekamız yokken maceralara girmemeliyiz...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1237 : 01 Haziran 2021, 10:54:37 »
ABD ye karsin yapmamiz gereken ancak yapmakta zorlandigimiz odev.

Oncelikle ABD nin  gercekten kim oldugunu bir  taniyalim. " Su anda pek tanidigimizi sanmiyorum"

Efendim ABD nin basinda su baskan olsa bu olsayi birakip. ABD iste boyle diyip bosuna kisilere umut ve bel baglamayi birakmaliyiz. ABD dunyamizin kuresel guclerinden birisi olduguna gore onu dislayici olmadan ancak her iki ulkenin ortak yanlari ortustugu oranda ortaklik ve isbirligi icerisinde olmayi hedeflemeliyiz. " Yani ABD stratejik ortagi falan degil" :)

ABD veya baskalarina hey huyt diyerek dik durulamayacagi yaninda boyle hareketlerin Ulkemize bir faydasi olmadigini defalarca gorduk bu nedenle artik tekrarlamamaliyiz. Ulke olarak bir kuresel guc olan ABD ye uygulanabilir kalici bir dik durus sergilemek istiyorsak o zaman ABD haricindeki tum kuresel gucler yaninda. Ozellikle yakin cografyamizdaki dunya ulkeleri ile onlarin mezhepleri ,yasam sekilleri, kulturleri ve mazimizde de kalan ancak su anda var olmayan husumetlerimizi mukun oldugunca bir yana birakarak ortak uzlasi icerisinde hareket etmeliyiz ki ulkemiz ABD  veya benzeri kuresel guclere karsin basarili olabilsin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1238 : 01 Haziran 2021, 11:51:27 »
Aynı şeyi söylüyoruz...Siyasi zekamız yokken maceralara girmemeliyiz...

Pek aynı şey değil.
Birimiz sadece suçluyor. Diğerimiz olması gerekeni söylüyor.

Dış siyaset ayrı bir bilim dalı gibi ele alınmalı. Bu işin ekonomik, kültürel, tarihsel ve psikolojik etkenleri değerlendirilmeli.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1239 : 01 Haziran 2021, 13:01:56 »
ABD'ye karşı şunu  , şunu , şunu yapmayın diyoruz işe yaramaz diyoruz yine yapıyorlar... Yanlış adım attıklarında  işler sarpa sarınca da kendilerinden başka herkesi suçluyorlar...

Tıpkı Skywolf hocam , sizin dediğiniz gibi "Ekonomik , kültürel , tarihsel , psikolojik etmenleri göze alarak hareket edin" diyoruz etmiyorlar... İdeolojik hırslarla adımlar atıyorlar...

Bu konu başlığı "Tavuk mu yumurtadan çıkar , yumurta mı tavuktan çıkar " hikayesine döndü...

Ben neyi tartıştığımızı bile unuttummm ??? ??? ???

Hepimiz ABD'nin haydut , emperyalist bir devlet olduğunu,stratejik ortağımız olmadığını,sadece kendi ulusal çıkarlarını düşünerek adımlar attığını kabul ediyoruz... Eeee tamam...

Ben de bu bilinçle adımlarımızı dikkatli atmalıyız diyorum başka da söylediğim bir şey yok ki...

Maalesef bizimkiler bazı anahtar kelimeleri duyunca tüm sağduyularını yitiriyorlar ,devlet yönettiklerini unutup 5 yaşından beri okudukları kitapların-yaşadıkları siyasi iklimin etkisiyle duygusal adımlar atıyorlar...

Kudüs,Filistin,Sünnilik,Siyonizm,Ümmet vb. kelimelerini duyunca rahmetli Kemal Sunal'ın Meraklı Köfteci filminde "Maydanoz" kelimesini duyunca çıldırdığı gibi bodoslama olaylara dalıyorlar... :D :D :D
Normalde İslamcı bir politika izliyoruz ama ironik şekilde en çok İslam devletleriyle problem yaşıyoruz...

Bakın yazmayacağım dedim yine eleştiri yazdım...

Yapılması gereken ;

Rusya-Çin tehditi ile ABD'yi korkutmaya çalışmamalıyız... (Çünkü onlarında ABD'den farkı yok)

Sınırımızda bir Kürt devleti oluşumuna kesinlikle şiddetle cevap vereceğimizi anlatmalıyız...Kafalarındaki Kürt devleti hayalini mutlaka şiddetle yok etmeliyiz...

ABD ve Batı'nın aşırı hassas olduğu konularda dik dik adımlar atmamalıyız... İç siyaset için Batı'ya çemkirmemeliyiz...

Akdeniz'deki enerji kaynaklarının çıkarılması-enerji pazarlarına sunulması için müttefik ülkeler bulmalıyız. Bölgede çok yalnız kaldık. İngiltere-İtalya-İspanya üzerine biraz oynamalıyız. En azından Fransa-Almanya saldırılarına karşı Avrupa'da tutunuruz...

İsrail ile ilişkilerde iç siyaset-dış siyaset dengesini iyi oturtmalıyız... İsrail hava sahasına İHA gönderelim , Mehmetçik Kudüse diyen derin stratejik akılsızlardan uzak durmalıyız...

Bu noktada en önemli mesele İsrail... İsrail ile ilişkileri düzeltmezsek ABD ile ilişkiler düzelmez....

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2021, 13:03:57 Gönderen: serkan1976 »