Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ynt: TF-X Milli Jet Eğitim / Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1210 : 29 Mayıs 2021, 13:43:22 »
Trump , ABD tarihinin gelmiş geçmiş en rezil başkanlarından biridir...

Hani biz de " sağcısı da sever solcusu da sever ya da sağcısı da nefret eder solcusu da nefret eder" denilen kişiler,olaylar,olgular var ya işte Trump ABD açısından tam da böyle bir insan...Adamı karısı bile sevmiyor yahu  :D :D :D

ABD kamuoyunu ortak olarak karşısına almış ender şahsiyetlerden birisi... Patavatsız,cahil,ırkçı,siyonist yanlısı bir adam...

Türkiye politikasının da sahte olduğunu düşünüyorum...Siz onun ağzından çıkan "sahte" vaatlere inanmış olabilirsiniz ama ben imzaladığı kararlara bakarım...

Kararlarının hepsi de Türkiye'yi zora sokan kararlar...YERİNE GELEN BİDEN'IN BİZİM AÇIMIZDAN DAHA KÖTÜ KARARLAR ALMASI TRUMP'IN KARARLARININ BİZİM İÇİN KÖTÜ KARARLAR OLDUĞU GERÇEĞİNİ  DEĞİŞTİRMEZ...

Trump iyi ; kurmayları-Pentagon-kongre kötü görüşü bizim gerçekliğini asla bilemeyeceğimiz farazi bir iddia...

Bana göre Trump ; İyi Polis-Kötü Polisi oynuyor gibime geliyor... ÇÜnkü bu emperyalist devletlerin politikası başkanlarını bile aşan derinlikte...

Buna ikna edemeyecekleri adamı da başkan yapmazlar zaten...Trump da bunlardan biri... iYİLİĞİ FELAN HİKAYE YANİ....

« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2021, 13:47:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1211 : 29 Mayıs 2021, 17:37:40 »
"“  DEAS da yok edilmedigine gore SDG/YPG geye de destek devam edilecek yani""

doğru;  ama  biraz eksik,  yok edilse bile  destek devam edebilir İran meselesi için.

bu konudaki görüşlerimi tfx başlığında  belirtmiştim.  bu açıklamalar da adeta beni   doğruladı.

şimdi bu hükümetin de,  seçimde  yeni bir hükümet kurulursa onların da  yapabilecekleri fazla birşey yok,  dış politikamızda artık pek de esnek bir manevra alanı kalmadı.

temel fay hatlarına baktığımızda,  hangi hükümet olursa olsun  yapabileceği tek şey  s400 sistemini söküp depoya kapatmak veya bir trafik kazasının baş rolünde kullanmak.
bunun dışındaki kriz alanlarında geri adım atan hükümet sonraki seçimi kaybeder.

bu  s400 konusundaki geri adım da  bizi tekrar stratejik ortak noktasına felan taşıyamaz.

ne olur?

2023 seçimlerinden yeni bir hükümet çıkarsa  caatsa yaptırımları  hafifler ve göz önündeki itiş kakış  sahne arkasına taşınır.

savunma sanayi ambargoları tamamen kalkmaz;  ama ABD  denetiminde olacak bir  yapıda devam ettirilir.

örneğin mmu  için motor verilir;  ama  bu  motorun  yedek parça akışı adeta f35 sistemindeki gibi  ABD  gözlem ve denetiminde olur.

yani öyle fazladan parça sipariş edip depolama yapmamıza  izin verilmez.     tek tek  ve emin olunduktan sonra  gerektiği sayıda parça yollanır.

Hürjet için silahsız modellerde kullanım koşuluyla 404 serisinin   ortalama bir motoru satılır;  ama yine bunda da f35 benzeri bir yedek parça tedarik sistemi oluşturulur.

örnekler bu şekilde uzar;  ama artık stratejik ortaklık felan yok;  iki nato müttefikinin birlikte çalışabileceği bazı ortak konular var.

ABD'nin Suriye ve ortadoğu  planlarında  da kısa vadede radikal bir sapma olmaz.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1212 : 29 Mayıs 2021, 17:54:08 »
tabi bu iyi senaryo, bir de kötüsü var.

s400 sorunu çözüldükten sonra caatsa  tamamen veya sınırlı da olsa kaldırılabilir;  ama bunun da en fazla ne kadar süreceği  belli değil.

orada sdg adlı bir yapı kuruldu ve donatıldı.
bu halkın  o konudaki düşünceleri de asla değişmez.

bu adamlar şimdilik öyle duruyor;  ama herhalde  dünya döndükçe orada öyle durmaları planlanmamıştır.

kuzeyırak  süreci  ortada. 
tarih tekerrürden  ibaretse biz s400  işini çözsek bile  aralar tekrar soğuyacaktır.

bilemiyorum. 
sizce  bu tarih tekerrürden ibarettir ata sözü doğru mu?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1213 : 29 Mayıs 2021, 18:24:16 »
Guzel yorumlariniz mevcut Sn Korsan .

Benim kisisel dusuncem S400 konusunda ABD nin beklentilerini yerine getirmekten yana degil. Bunu da  biz bagimsiz bir ulke isek ki oyle oldugumuzu dusunuyorum o zaman bir baska ulke bize kendi paramiz ile ne alip ne alamayacagimizi dikte ettiremez dusuncesindeyim yani irademi her ne olursa olsun baskasinin eline birakmam.

Elbette bu bas kaldirmanin bir bedel odemesi olacaktir.Bas kaldirinin bedel odeme buyuklugunu su anda net olarak gorebilme imkanimiz yok .Ancak bu ABD nin ulke olarak bizi ne kadar cezalandirmak isteyecegi yaninda ilerisi icin neler dusundugunun de bir gostergesi olacaktir. S400  butun bunlara degermi diyorsaniz size soyle soyleyim tekniki olarak S400 bilemiyorum ancak aklimi baskasinin yonetmesine veya baskanin ipotegine kesinlikle birakmam bunun bedeli de ne ise oderim.

ABD ulkemiz icin guvenilir bir ortak oldugunu dusunmuyorum . Gecmisten gunumuze kadar bir cok defa  gozumuzun icerisine baka baka bize defalarca kazik atmis bir ortak. Ilerisi icin de acikcasi ben ABD ye bel baglanilmasi taraftari degilim cunku huylu huyundan vazgecmez .

Bu nedenle ABD ye bel baglamak mecburiyetine kalmamak icin ve ABD yatirim santajlarindan daha az etkilenebilmek icin alternatif dengeleyici politikalar uretmek zorundayiz. Bu dediklerime dayanarak ABD ile kopruleri atalim falan anlasilmasin. ABD ye muhtac olmayacak sekilde mumkun oldugunca her iki ulkenin ortak cikarlari carcevesinde iliskimiz olsun diyorum. " Ne ABD nin gozde ortagi, ne stratejik ortagi ,ne de sozde ortak olmak istemiyorum"

Tarih tekerurden ibaretmi diye sorunuz oldu .Bence Tarihten ders almayanlar icin evet tarih tekerurden ibaret bir sekilde .

« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2021, 18:28:16 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1214 : 29 Mayıs 2021, 19:25:25 »
ABD'ye elimizden geldigince sahada ders vermemiz lazim ki, bizsiz hesabin tutmayacagini anlasin

Bizim yerimize ve bize karsi olusturmaya calistirdigi alternatifleri birer birer bertaraf etmemiz lazim..

Her turlu bedel odenmeli ve YPG/SDG is yapamaz hale getirilmeli Suriye'de..

Fazla hareket kabiliyeti taninmayacak sekilde operasyonun baslamasina cok kisa bir sure kala (bir iki saati gecmeden) ABD'ye haber verildikten sonra derinlemesine ve kapsamli bir sekilde Suriye'ye de YPG/SDG alanlarina dalinmasi lazim..

NATO'yu hareket edemeyecek hale getirmek lazim, inadina herseye veto...

Eminim ki hemen bizi sinirlamaya, ekonomik olarak zorlamaya girisecekler, hemen disisleri bakanini tehdide vs gonderecekler ama varsin olsun..zamaninda da durmayacaktik buyuk hataydi..

Simdi yapmadiklari neyi yapacaklar ki? Ambargo mu? Soykirim iddalari mi? Ekonomik baski mi? Dusmanlarimiza dolayli ve dogrudan her turlu destek mi?

Bizimle dogrudan catismaya, mudahale etmeye cesaret edemezler...Dunyanin civisi cikar o zaman..

S-400'e gelince, bence bastan yanlis karar ama simdi donulurse bir daha kimse bizim soyledigimiz hicbir seyi ciddiye almaz ve uluslararsi arena'da girisecegimiz hicbir pazarliktan istedigimiz alamayiz arkasi bos bunlarin dusuncesi olusacagi icin...

Herkesin dusuncesi farkli ama sahsi kanaatimi yazayim...

Dolar 1 TL olup'da BAE, Misir, Yunanistan gibi dizustu yasayacagima 21 TL olsun icabinda ama ayaklarimizin ustunde dik yasayalim..

Geldikleri gibi giderler, ciktigi gibi iner...

« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2021, 19:53:47 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1215 : 30 Mayıs 2021, 02:01:20 »
Trump , ABD tarihinin gelmiş geçmiş en rezil başkanlarından biridir...

Hani biz de " sağcısı da sever solcusu da sever ya da sağcısı da nefret eder solcusu da nefret eder" denilen kişiler,olaylar,olgular var ya işte Trump ABD açısından tam da böyle bir insan...Adamı karısı bile sevmiyor yahu  :D :D :D

ABD kamuoyunu ortak olarak karşısına almış ender şahsiyetlerden birisi... Patavatsız,cahil,ırkçı,siyonist yanlısı bir adam...

Türkiye politikasının da sahte olduğunu düşünüyorum...Siz onun ağzından çıkan "sahte" vaatlere inanmış olabilirsiniz ama ben imzaladığı kararlara bakarım...

Kararlarının hepsi de Türkiye'yi zora sokan kararlar...YERİNE GELEN BİDEN'IN BİZİM AÇIMIZDAN DAHA KÖTÜ KARARLAR ALMASI TRUMP'IN KARARLARININ BİZİM İÇİN KÖTÜ KARARLAR OLDUĞU GERÇEĞİNİ  DEĞİŞTİRMEZ...

Trump iyi ; kurmayları-Pentagon-kongre kötü görüşü bizim gerçekliğini asla bilemeyeceğimiz farazi bir iddia...

Bana göre Trump ; İyi Polis-Kötü Polisi oynuyor gibime geliyor... ÇÜnkü bu emperyalist devletlerin politikası başkanlarını bile aşan derinlikte...

Buna ikna edemeyecekleri adamı da başkan yapmazlar zaten...Trump da bunlardan biri... iYİLİĞİ FELAN HİKAYE YANİ....

ABD'de Türk dostu başkan mı vardı? Trump kötüydü de Obama muhteşem miydi? Trump defalarca IŞİD'i kuran Obama ve Clinton demedi mi? PYD'ye silah ve para yardımını kim başlattı? Trump mı? PYD'nin palazlanmasına Trump mı izin verdi Obama mı?

Dediğim gibi Trump muhteşem adamdı, en kralıydı demiyorum. Peki Ermeni Soykırımı vardır diyen kişi Trump mıydı? Biden çıktı Ermeni Soykırımı ifadesini kullandı. Biden denilen dinozor Türkiye düşmanı olduğunu yaşadığı her saniyede gösterirken Trump en kötüsü yaklaşımı yanlış. Rahmetli Ecevit'in başbakan olduğu 70'li yıllarda bile adamın Türk düşmanı olduğu gazetelere düşmüştü.

Sen Biden'ın Türkiye dostu olduğunu düşünüyorsan düşünmeye devam et. Bu adam Trump'ın yanında yürüyen şeytan kalır.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1216 : 30 Mayıs 2021, 02:14:21 »
Siz Trump'ın ne dediğine değil; ne yaptığına bakın lütfen...

Adam videoda ; bırakın Türkiye- Suriye savaşsın, kürtler haksız dedi...Peki ne yaptı? Barış Pınarı sonrası  bize ambargo koydu...Hani burada Türkiye 'ye hak veren tutum?

Bu  ne perhiz bu ne lahana turşusu...

Trump kafasına göre ambargo koydu diyemeyiz. Adam en başından askerlerini çekmeyi istiyordu çünkü benim rakibim Ortadoğu'da değil pasifikte oraya odaklanacağım dedi. Pentagon adamın kararlarına direnip zorladı. Senatörler sıkıştırdı. Adam basın toplantısında bile Kürtler sanki bize Normandiya çıkarmasında yardım etti de bu kadar bağırıp çağırıyorsunuz. Paralarını gönderdim, silahlarını yolladım daha ne yapayım, Türkiye kendi sınırını korur dedi.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bir araya gelip Türkiye'ye yaptırım paketleri hazırladı. Trump rasyonel adam. Türkiye ile ticaret yapmayı istiyordu ama aklını kaybetmiş senatörler Türkiye'yi tek düşmanları gibi görüp adamı yaptırım için zorladılar. Trump'ta seçimlerden önce senato ile kavgaya girmek istemediği için onayladı.

Yanlış anlaşılmasın Trump çok kral adamdı, 10 numara insandı demiyorum ama Demokrat sahtekarlardan daha açık sözlüydü. En azından adam açık açık nedir ne değildir söylüyordu, demokratlar gibi yüzüne gülüp arkandan her işi çevirmiyordu. Yüzüne bakarak çeviriyordu.

Bazen gercekten akillar birdir. Bu yazdiklarinizin aynisini bir cok kez yazdim. Dümen Trump´in ellinde degil Pentagonun ve gerizekali kongre üyelerindeydi. Adamin Reis ile güzel diyalogu vardi. Ama Amerikan demokrat terör örgütü bunu sabote etmek icin ellerinden geleni yaptilar.
Japonyada G-20 zirvesinde kameralarin önünde S-400 konusunda Türkiyenin hakliligini Erdoganin yaninda söyledi ve bundan en basta Salak Obama ve Tiffany Clintonun sorumlu oldugunu  yine tekrarladi.

" Ama Trump Türkiyeyi yikacagim dedi " rahibi vermessek. Bundan bir kac gün sonra Türkyenin Celik ürünlerine gümrügü kaldirip ticaret hacmini 100 Miliyar dollara cikaralim demedimi?

" Bak bak Trump yine Twit atti . Yaaa gördünüzmü? Bir Twitlik kadar canimiz kalmis. Dollar yine nerelerde..."
O bir Twittden( o da birtaneydi) sonra artik baska Twitinde piyasalar etkilenmedi. Kurlarin dalganmasinin sebebi yatirimcilarin spekülativ terörü.

Yani bunlari anlamayan ve görmeyen lütfen siyasi konulari hic tartismasin.

Secimleri bekleyip kabinesini temizledikten sonra ucaklarin gelmesini yola koyacakti. Ama adami indirdiler.

Maalesef Trump'ı Koronavirüs götürdü. Adam oysa ekonomik anlamda oldukça başarılıydı. Obama denilen sahtekarın mahvettiği işleri 4 yılda toparladı. Ama gerek medya baskısı, gerek virüs Trump'ı götürdü.

Trump'ın Türkiye düşmanı olduğunu hiç bir zaman düşünmedim. Öyle olsa Erdoğan ile haftada bir telefon görüşmesi yapmak bir yana, yüzümüze bile bakmazdı. ABD'liler bile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile doğrudan görüşen birkaç liderden birisi diyordu. Oysa Biden görevi aldıktan 3 ay sonra aradı Erdoğan'ı.

Trump'ın bize zararı oldu mu? Elbette. Ama Trump bize düşman olduğu için değil kendisinin ve ülkesinin gücünü göstermek için bir şey yaptı. Trump ile papaz mevzusu dışında Türkiye'nin ciddi sorunu olduğunu hatırlamıyorum. Barış Pınarı Harekatında bile Trump Senato baskısıyla birkaç laf etti o kadar. Üstelik satır aralarında Türkiye'nin haklı olduğunu da beyan ettiği açıklamaları oldu. S-400 meselesi olsun, Suriye meselesi olsun Trump bu konularda Türkiye'nin tezlerine haklılık veriyordu.

Obama'ydı, Biden'dı bu tür demokratlar ezelden beridir Türkiye düşmanı olmuştur. Bush ve Trump demokratlara nazaran Türkiye'ye daha sıcak liderlerdi. Obama sözde bize yakındı ama arkamızdan çevirmedik iş bırakmadı. PKK ve PYD'ye binlerce tır silah, milyonlarca dolar para akıttı. Biden gelir gelmez sözde Ermeni soykırımını tanıdı.

Trump kalsa 2. döneminde yapmak istediklerini yapacaktı. S-400 meselesini bir şekilde çözecekti. Suriye'den askerlerinin büyük çoğunluğunu çekecekti. Seçilme sorunu da olmayacaktı son dönemi diye. Ama tam işimize yarayacakken adam seçimi kaybetti. Biden bize zarardan başka bir şey getirmeyecek. Trump açık sözlü, gizli ajandası olmayan, düşündüğünü açık açık söyleyen biriydi. Biden'ın gizli ajandasını olmadığını kim iddia edebilir? Adam gölge başkan zaten. Arkasındakiler ipini oynattıkça başkanlık yapacak. Harris, Clinton gibi tipler bir güzel güdecek bunağı. Davutoğlu görevden alındığında ABD'deki demokratlar Türkiye'deki adamımızı kaybettik diye manşet atıyordu. Umarım Demokratlar 2024 seçimlerinde başarısız olur. 2 dönem üst üste demokrat iktidarı bizim aleyhimize.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1217 : 30 Mayıs 2021, 09:28:26 »
Caatsa'dan da bahsediverin bi zahmet Trumpçılar...

Yahu ben hiç Biden iyi demedim ki... Berbat,bunak,Yunan aşığı bir adam...

Biden'ın Trump'tan daha berbat bir adam olması Trump'ın rezil bir adam olduğu gerçeğini değiştirmez...

Adamı sadece beyaz ırkçılar destekliyor. Herkesi aşağılayan bir adam.

Yahu Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanına yazdığı rezil mektubu okudunuz mu?

1918'de ülkemizi işgal eden ittifak devletleri bile padişaha böyle ültimatom vermemişlerdir...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1218 : 30 Mayıs 2021, 13:19:20 »
Caatsa'dan da bahsediverin bi zahmet Trumpçılar...

Yahu ben hiç Biden iyi demedim ki... Berbat,bunak,Yunan aşığı bir adam...

Biden'ın Trump'tan daha berbat bir adam olması Trump'ın rezil bir adam olduğu gerçeğini değiştirmez...

Adamı sadece beyaz ırkçılar destekliyor. Herkesi aşağılayan bir adam.

Yahu Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanına yazdığı rezil mektubu okudunuz mu?

1918'de ülkemizi işgal eden ittifak devletleri bile padişaha böyle ültimatom vermemişlerdir...
+1

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1219 : 30 Mayıs 2021, 15:11:08 »
"Caatsa'dan da bahsediverin bi zahmet Trumpçılar..."

hazır deyinmişken bizi aydınlatın üstadım.

nedir caatsa?
neleri kapsar?
hangi maddeleri  bize niye uygulanmış ve hangileri bize niye uygulanmamış?

eliniz deymişken  şu swift  konusunu da  açıklığa kavuşturun.

yalnız,  Hürjet'in  bir nakliye uçağı olarak fabrika çıkış töreni yapılmadan önce anlatın bunları.