Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ynt: TF-X Milli Jet Eğitim / Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1200 : 21 Mayıs 2021, 17:11:15 »
Siz Trump'ın ne dediğine değil; ne yaptığına bakın lütfen...

Adam videoda ; bırakın Türkiye- Suriye savaşsın, kürtler haksız dedi...Peki ne yaptı? Barış Pınarı sonrası  bize ambargo koydu...Hani burada Türkiye 'ye hak veren tutum?

Bu  ne perhiz bu ne lahana turşusu...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1201 : 28 Mayıs 2021, 21:42:37 »
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman: S-400 yaptırımları için alternatifler sunduk, karar Türkiye'nin

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Ankara ziyaretinin ardından krize neden olan S-400'lerle ilgili konuştu. Sherman, yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye uygulanan S-400 yaptırımları için alternatifler sunduk, karar Türkiye'nin" ifadelerini kullandı.

Joe Biden yönetiminden Türkiye'ye ilk üst düzey ziyaret gerçekleşti. Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Sherman, gündeme ilişkin konuları CNN Türk muhabirine değerlendirdi.

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ

14 Haziran'da gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Biden görüşmesine değinen Sherman, "Bu zirvenin pozitif yönleri vurgulamak için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Başkan endişeleri dile getirecek. İnsan hakları ve demokrasi konusunda özellikle Türkiye'nin nasıl bir yola gittiği konusundaki endişeleri dile getirecek. Türkiye stratejik bir müttefik ve dünyaca tanınan bir güç. Çok yakından çalışıyoruz. Türkiye ile Afganistan-Libya konularında herkesin küresel kurallara uyması için de birlikte çalışıyoruz, küresel dünya düzeni için de" dedi.

"YAPTIRIMIN KALKMASI İÇİN ALTERNATİF SUNDUK"

"Türkiye'ye uygulanan S-400 yaptırımları için alternatifler sunduk, karar Türkiye'nin" diyen Sherman, şunları kaydetti:"S-400'leri almak NATO ittifakında sorun yaratıyor. Alternatif sunduk, tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Umarım ortak bir yol bulabileceğiz. Bu teknik detay bir konu değil, siyasi bir şey değil. Türkiye durumun farkında, atması gereken adımları biliyor. Nasıl bu adımların atılacağını da görüştük, bu Türkiye'nin kararı olacak."

"YPG İLE İLİŞKİNİN TEK AMACI DEAŞ'I YENMEK"

"Amerika Birleşik Devletleri'nin YPG ile ilişkisinin tek amacı DEAŞ'ı yenmek" diyen Wendy Sherman, Suriye'deki son seçimi ve önümüzdeki dönem beklentileri anlattı. Sherman, "Göstermelik seçim olmuyor. Şunu ifade ettik, bu konuda Rusların diyaloga girme niyeti olmadı. Demokratik seçimler için ama böyle olması Suriye halkının yararına" diye konuştu.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇIKMANIZ ÜZÜNTÜ VERİCİ"

Washington'dan Ankara'ya bakışı da anlatan Sherman, "Cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye karar verdiğinde bu kadın hakları için çok kötü oldu. Çok üzüldük, bu tarz şeyler endişe yaratıyor" dedi.

https://www.haberler.com/abd-disisleri-bakan-yardimcisi-sherman-s-400-14163958-haberi/

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1202 : 28 Mayıs 2021, 23:07:58 »
Lafin kisacasi: Lütfen eski fifi stätüsüne dönün. Yoksa cok oluyorsunuz.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1203 : 29 Mayıs 2021, 01:57:46 »

Adam videoda ; bırakın Türkiye- Suriye savaşsın, kürtler haksız dedi...Peki ne yaptı? Barış Pınarı sonrası  bize ambargo koydu...Hani burada Türkiye 'ye hak veren tutum?

Trump kafasına göre ambargo koydu diyemeyiz. Adam en başından askerlerini çekmeyi istiyordu çünkü benim rakibim Ortadoğu'da değil pasifikte oraya odaklanacağım dedi. Pentagon adamın kararlarına direnip zorladı. Senatörler sıkıştırdı. Adam basın toplantısında bile Kürtler sanki bize Normandiya çıkarmasında yardım etti de bu kadar bağırıp çağırıyorsunuz. Paralarını gönderdim, silahlarını yolladım daha ne yapayım, Türkiye kendi sınırını korur dedi.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bir araya gelip Türkiye'ye yaptırım paketleri hazırladı. Trump rasyonel adam. Türkiye ile ticaret yapmayı istiyordu ama aklını kaybetmiş senatörler Türkiye'yi tek düşmanları gibi görüp adamı yaptırım için zorladılar. Trump'ta seçimlerden önce senato ile kavgaya girmek istemediği için onayladı.

Yanlış anlaşılmasın Trump çok kral adamdı, 10 numara insandı demiyorum ama Demokrat sahtekarlardan daha açık sözlüydü. En azından adam açık açık nedir ne değildir söylüyordu, demokratlar gibi yüzüne gülüp arkandan her işi çevirmiyordu. Yüzüne bakarak çeviriyordu.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1204 : 29 Mayıs 2021, 10:22:38 »
14 Haziran oncesi ulkemizi ziyarette bulunan bakan ABD  “Savunma bakan yardimcisi nin “ Ankaraya yaptigi on hazirlik mahiyetindeki ziyaret sonrasinda hepsimizin artik alisik medyamiz tarafindan  bizlere defalarca sunulmaktan bikmadan usanilmayan temcit pilavi seanslarinin da fitilini ateslemis oldu. Ne ise Sn hanim efendi ne demis bir de ona bir bakalim. ;)

Oncelikle konuya efendim Turkiye. Afkanistan,Libya…. Vs gibi ulkelerde bizlerle birlikte ayni hedef dogrultusunda buyuk sorumluluklar alan cok onemli ortagimiz bir devlet. “ Once bir parmak bal ”

Ardindan da ,efendim ulkenizdeki Insan haklari,hukuk vs  konularinda sizlerden iyilestirmeler bekliyoruz deyip ilk ev odevimiz mesajini tekrarladi. "Gerci bizler ulkemizde ileri demokrasi ve kurallarinin esit olarak halkimiza sundugumuzu dusunsek de"

Sn bakan yardimcisi , ABD devletinin takmis oldugu gozlukten dolayi olacak ki ulkelerimiz  arasindaki sorunlarin anasi oldugunu dusundugu S400 konusunda .Kibarca biz ABD olarak sizlerin bu konuda neler yapmaniz gerektigi daha onceden defalarca paylasmistik diyip konuyu noktaladi. " Sn Bakan yardimcisi yani gecer not almak istiyorsaniz ,odevi belirtigimiz sekilde hazirlamaniz gerekiyor mesajini kibarca iletti. “
Gerisi artik bizde .Hazirlayacagimiz odevden elde edecegimiz not karsiliginda, ABD de zikredilmeyen  CAATSA cezalirindan indirim secenegine gidilebilecegi belirtildi.

Sn bakan yardimcisi son olarak da sizler SDG /YPG konusunu cok yanlis okuyorsunuz .SDG/YPG esasinda  DEAS in yok edilmesi icin desteklemekteyiz yani baska art niyetimiz yok dedi.
“  DEAS da yok edilmedigine gore SDG/YPG geye de destek devam edilecek yani"

Ben yapilmis olan ziyareti ve deginilen konulari boyle degerlendirdim. Artik Gazeteler ve TV lerde ne anlatilirlar ve sizler nasil anlarsiniz o sizlere kalmis . ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1205 : 29 Mayıs 2021, 11:20:56 »
“Delilik, Aynı Şeyi Tekrar Tekrar Yapıp Farklı Sonuçlar Beklemektir”

Bizim yaptığımız da aynı... ABD sana bir öneri getiriyorsa bunu 10 kere düşünmek lazım... Başımıza ne geldiyse hep bu kuralı uygulamadığımızdan geliyor...

Yine bana sallayanlar çıkacak ama şu yukarıda yazılan sorunların %80 'i kendi hatalarımız...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1206 : 29 Mayıs 2021, 11:33:27 »

Trump kafasına göre ambargo koydu diyemeyiz. Adam en başından askerlerini çekmeyi istiyordu çünkü benim rakibim Ortadoğu'da değil pasifikte oraya odaklanacağım dedi. Pentagon adamın kararlarına direnip zorladı. Senatörler sıkıştırdı. Adam basın toplantısında bile Kürtler sanki bize Normandiya çıkarmasında yardım etti de bu kadar bağırıp çağırıyorsunuz. Paralarını gönderdim, silahlarını yolladım daha ne yapayım, Türkiye kendi sınırını korur dedi.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bir araya gelip Türkiye'ye yaptırım paketleri hazırladı. Trump rasyonel adam. Türkiye ile ticaret yapmayı istiyordu ama aklını kaybetmiş senatörler Türkiye'yi tek düşmanları gibi görüp adamı yaptırım için zorladılar. Trump'ta seçimlerden önce senato ile kavgaya girmek istemediği için onayladı.

Yanlış anlaşılmasın Trump çok kral adamdı, 10 numara insandı demiyorum ama Demokrat sahtekarlardan daha açık sözlüydü. En azından adam açık açık nedir ne değildir söylüyordu, demokratlar gibi yüzüne gülüp arkandan her işi çevirmiyordu. Yüzüne bakarak çeviriyordu.

Bazen gercekten akillar birdir. Bu yazdiklarinizin aynisini bir cok kez yazdim. Dümen Trump´in ellinde degil Pentagonun ve gerizekali kongre üyelerindeydi. Adamin Reis ile güzel diyalogu vardi. Ama Amerikan demokrat terör örgütü bunu sabote etmek icin ellerinden geleni yaptilar.
Japonyada G-20 zirvesinde kameralarin önünde S-400 konusunda Türkiyenin hakliligini Erdoganin yaninda söyledi ve bundan en basta Salak Obama ve Tiffany Clintonun sorumlu oldugunu  yine tekrarladi.

" Ama Trump Türkiyeyi yikacagim dedi " rahibi vermessek. Bundan bir kac gün sonra Türkyenin Celik ürünlerine gümrügü kaldirip ticaret hacmini 100 Miliyar dollara cikaralim demedimi?

" Bak bak Trump yine Twit atti . Yaaa gördünüzmü? Bir Twitlik kadar canimiz kalmis. Dollar yine nerelerde..."
O bir Twittden( o da birtaneydi) sonra artik baska Twitinde piyasalar etkilenmedi. Kurlarin dalganmasinin sebebi yatirimcilarin spekülativ terörü.

Yani bunlari anlamayan ve görmeyen lütfen siyasi konulari hic tartismasin.

Secimleri bekleyip kabinesini temizledikten sonra ucaklarin gelmesini yola koyacakti. Ama adami indirdiler.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1207 : 29 Mayıs 2021, 11:35:43 »
“Delilik, Aynı Şeyi Tekrar Tekrar Yapıp Farklı Sonuçlar Beklemektir”

Bizim yaptığımız da aynı... ABD sana bir öneri getiriyorsa bunu 10 kere düşünmek lazım... Başımıza ne geldiyse hep bu kuralı uygulamadığımızdan geliyor...

Yine bana sallayanlar çıkacak ama şu yukarıda yazılan sorunların %80 'i kendi hatalarımız...

Evet ilk sallayan benim. Ama bu konuda cevabimi TFX- MMU baslik altinda bulabilirsin.

Ayni seyleri tekrarlamaktan biktim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1208 : 29 Mayıs 2021, 13:26:31 »
Sizi tenzih ederim Tigerfish hocam...

Sizin sallamadığınız adam yok ki  :D :D :D

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1209 : 29 Mayıs 2021, 13:32:02 »

ABD sana bir öneri getiriyorsa bunu 10 kere düşünmek lazım... Başımıza ne geldiyse hep bu kuralı uygulamadığımızdan geliyor...

Ben bu goruse tam olarak katilmiyorum Sn serkan1976.
ABD veya bir baska ulke bize bir oneri yapiyorsa evet 10 defa dusunmemiz konusunda size katiliyorum .
Ancak distan gelen cozumler veya dayatmalar o ulkelerin kendi avantaj ve nihai emellerine hizmet edecek sekilde formule edilir yani ulkemizin cikarlari ve hedefleri ile cogu zaman ortusmeyebilir.

Bu nedenle evet yapilmis olan onerileri hemen elimizin tersi ile ittirmemek dogru .Ancak bu yapilan onerilerin icerisinden kendi ulkemizin uzun vadede cikarlarive hedefleri ile ortusur olanlarini degerlendirerek uzlasi aramamiz en dogrusu . Yani ABD veya baska bir guce ruhumuzu teslim etmek zorunda degiliz.

Bir uzlasma yaparken bizleri yonetenlerin yegane hedefi sadece gunu kurtarmak veya koltugunu azacik  saglamlastirma gudusu olmamali.