Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1010 : 30 Aralık 2020, 23:32:53 »
ABD'ye elini kaptıran kolunu da kaptırır.Marshal yardımlarıyla verdiğimiz elimizi 50 senedir kurtarmaya çalışıyoruz biz de ...

Deniz Gezmişler meşru olmayan yollarla bu kolu kurtarmaya çalıştı ki bu daha kısa sürecek ama kurtardığımız o kolu başkasına daha beter bir emperyalist SSCB'ye verecek bir süreci tercih etti.

Eli-kolu emperyalistlerden  kurtarmanın zor  yolu; bilime,akla,eğitime dayanan Atatürk'ün bize mirası olan yoldur. Daha zor,meşakatli bir süreçtir...

Atatürk' e iyi bakmayan gözler de artık Atatürk 'ün yolundan başka bir yolun çıkar yol olmadığını görüyordur umarım...

Tam bağımsızlık ancak fikri hür , vicdanı hür insanlarla ,akıl ile,bilim ile,pozitif bilimlerle olur...

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1011 : 31 Aralık 2020, 07:06:01 »
Rusyanın Amerika karşısında eskisi gibi tehdit olarak görüldüğünü düşünmüyorum. 

Doğru tespit.

Soğuk savaş sonrası ,Rusya Hıristiyan kulübünün bir üyesi olarak yeni görevlerle donatıldı. Birazda bu sebeple Libya'da Fransa Nato'ya rağmen Rusya tarafında, bizim değil. Suriye'de ABD çekildiği yerleri Ruslara bıraktı bize değil.

Yeni düzende, Rusya Çin'i engelleyebilecek potansiyel müttefik. Hem Yeşil Kuşak sebebiyle  Müslüman karşıtı gibi görünüyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1012 : 31 Aralık 2020, 11:28:15 »

Doğru tespit.

Soğuk savaş sonrası ,Rusya Hıristiyan kulübünün bir üyesi olarak yeni görevlerle donatıldı. Birazda bu sebeple Libya'da Fransa Nato'ya rağmen Rusya tarafında, bizim değil. Suriye'de ABD çekildiği yerleri Ruslara bıraktı bize değil.

Yeni düzende, Rusya Çin'i engelleyebilecek potansiyel müttefik. Hem Yeşil Kuşak sebebiyle  Müslüman karşıtı gibi görünüyor.

Rusya , ABD için tehdit değil görüşü yanlış ...NATO-ABD , Ukrayna ile Polonya'yı niçin Maginot Hattı'na çevirdi... Dünya'nın silahı , uçağı  bu bölgeye yığıldı...Her gün Rus savaş uçaklarıyla önleme -it dalaşı yaşanıyor...
Rusya ;  Akdeniz'e  inmek için Suriye savaşına girdi , ABD bunu engellesin-bari dengelesin diye hala YPG'yi bize rağmen destekliyor...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1013 : 31 Aralık 2020, 12:19:03 »
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş S-400 açıklaması! 'ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu'

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/disisleri-bakani-cavusoglu-2020nin-en-onemli-olaylarindan-biri-karabag-meselesi-41701969

*Bir de ortak calismayi deneyelim.  Sonucta bir degisiklik olacakmi onu zaman icerisinde gorecegiz.
ABD ile 180 derece gorus farkimiz olan yegane konu S400 olmadigina gore ,belki bir takim uzlasilabilecek konularda yakinlasma olabilir. " Ornegin ,Ermenistan,Israil,Misir"

Ama bir gercek vardir ki o da uzlasma bazi konularda saglansa dahi ortada taraflarin biri birine guveni olmayinca bu iliski ne kadar saglikli veya uzun soluklu olur.  " Bu baska bir konu"

SPECIAL | US State Department Spokesperson: • There is no working group to "investigate" the CAATSA sanctions or the threat posed by the S-400 system to the F-35. • The impact of sanctions on existing military cooperation is consulted • We are determined to fully enforce the sanctions.

Dış işleri bakanına ya yanlış bilgi verildi, ya da sayın bakan bize yanlış bilgi verdi.

Sn Merzifonlu hocamin paylastigi ABD Sozcusunun konuyu yalanlayan haberi yerel yazili medyamizin belli basli dun aksam ve bugunku gazetelerine bir goz attim belki Disisleri bakanligimizin yeni bir aciklamasini gorebilirim diye. Ancak birkac muhalif gazete haricinde yalanlama konusuna deginildigini pek goremedim. konu ile ilgili bir de Disisleri bakanligimizin resmi sitesine baktim orada da konu ile birsey goremedim. Anlasilan bu konuda ketum olmayi tercih ediyoruz !

Merzifonlu hocam kibarca olayin yanlis bilgiye istinaden olmus olabilecegini belirtti.

Ancak ben daha farkli dusunmekteyim. Oncelikle Disisleri bakanligi devlet organlari siralamasi icerisinde kritik ve cok onemli bir bakanlik. Bu nedenle bu bakanliktaki diplomatlarin, musavirlerin bir konuyu teyid etmeden  bakanin bilgisine sunmalari pek gorulen duyulan bir calisma yontemi degil.

Disisleri bakanimiz kendisine boyle onemli bir bilgi kendisine aktarildigi zaman, uzerine baliklama atlamadan once konunun gercek olmadigini teyidini sorup almasi gerekir sayet bir fiil kendisi isin icerisinde degilse.

Efendim insan hali hata olur vs  diye dusunebilirsiniz. Iste o zaman da soyleyecegim su olur . Sayet ABD sonradan kivirmamis ise o zaman Disisleri bakanligimizda  kural yordam eksikligi oldugu gibi .Saflik uzerine kurgulanmis bir yonetim sekli mevcut oldugu izlenimi gosterir.

*Bu ve benzer konularda Disisleri bakanliginin resmi sitesinden ABD sonradan cark etti, ABD sozcusunun aciklamasi yanlis bilgiye dayaniyordu, iste ABD ile anlasilanin konusulanin teyidi denmesi gerekiyordu.
Su anki durumda tohomet altinda kalan Disisleri bakanligi ve Sn Bakanin kendisi oldugu kadar yipratilan Turkiye Cumhuriyetinin Onurudur.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1014 : 31 Aralık 2020, 14:32:03 »

Doğru tespit.

+1

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1015 : 18 Ocak 2021, 12:43:07 »
Alıntı

ABD ve Yunan Ordusuna ait helikopterler Adalar Denizi'nde hava indirme ve adaya taarruz eğitimleri yaptı.

Tatbikata ABD Ordusuna ait AH-64E Apache, UH-60M, HH-60M helikopterleri ile Yunan Ordusuna ait Apache ve CH-47D Chinook helikopterleri katıldı.

Valopoula Adası'na helikopterler ile özel kuvvet birlikleri indirildi. Birliklerin lazer ile işaretlediği hedefler Apache taarruz helikopterleri ile ateş altına alındı.
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1350746527564705795

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1016 : 20 Ocak 2021, 15:50:16 »
Ikinci parti S-400 alimi icin gorusmeler surmekte ve Rusya ile yapacagimiz bir sonraki ikili gorusmede bu konuda gorusulecek diye aciklama yapmak su anda ne kadar dogru idi?

Kisisel gorusum Sn CB bundan birkac gun once yapmis oldugu aciklamanin zamanlamasi yanlis. Oncelikle boyle bir soruya muhatap olmus ise dahi her sorulana yanit verme zorunlulgu yoktur .  ikinci bir parti S-400 ihtiyacimiz varsaki ben olduguna inaniyorum bunu ABD nin bugun koltuguna oturacagi ve bize sasi baktigina inandigimiz yeni CB nin gozunun icerisine  sokmakle ne amac ne?

Elbette S-400 ABD ile yegane anlasamadigimiz veya taban tabana zit oldugumuz konu degil . Ancak ABD butun sair konulari S gecip sorunlarin anasinin S-400 oldugu uzerinden dunyaya mesaj vermekte hal boyle iken almayi planladigimiz ikinci  parti S-400 konusunu niye dillendirerek atese adeta korukle gitmeyi tercih ediyoruz. ABD  CAATSA mueyidelerinin neler oldugunu aciklasin biz de  koltuk degini ile yuruyen ekonomimiz uzerindeki etkisini de gordukten sonra  ABD  ye karsi mesaj olarak biz ne sizin, ne de baskalarinin uygulayacagi mueyidelerden kormadigimiz gibi kenimizin kendi paramiz ve hur irademiz ile ulkemizin gereksinimi olan neyi alip neyi almayacagimizi karar verebilen bir ulkeyiz dedikten sonra ikinci S-400 paketi ile  gerekli aciklamayi o zaman yapmamiz bence daha dogru olurdu.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1017 : 22 Ocak 2021, 17:02:21 »

Ermenistan'ın ekonomisini büyütmek için yardımı destekliyorum.

Karabağ'da patlak veren düşmanlıkların ışığında, Azerbaycan'a güvenlik yardımımızı gözden geçireceğiz. (T-129 motor işi bitti)

Ermenistan Savunma Bakanı ile çalışmayı dört gözle bekliyorum.

ABD-Yunanistan ilişkileri Doğu Akdeniz'deki çıkarlarımız için önemli ve ilişkilerimizi güçlendireceğiz. (Doğu Akdeniz'de ABD tarafını belli etti , Yunanistan)

Ermenistan'ın güvenlik ihtiyaçlarını destekleyeceğiz.

Eski yönetim, Azerbaycan'ın saldırganlığını aylarca pervasızca izledi.

— ABD Dışişleri Bakanı Adayı Blinken

Abovvvvvv bu BİDEN yönetimi esmen bizi biçmeye ant içmiş... Her satırı bizim için düşmanca ifadeler....
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2021, 17:04:10 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1018 : 22 Ocak 2021, 18:26:00 »
Biden secimi kazanmasinin arkasinda bircok kisinin dusuncesi ,Trump in tutarsizligi, vurdumduymazligi yaninda ulke icerisindeki zengin Ermeni,Yunan,Yahudi lobilerinin saglamis oldugu kaynak ve oy destegini arkasina alabilmis olmasin buyuk etkisi olmustur.

Bu nedenle konuya bir de bu acidan bakmakta yarar vardir. Alinan destegin elbette bir karsi odemesi olacaktir. Bu odeme ne zaman ve hangi sekillerde onu ilerde hep birlikte gorecegiz.

ABD her ne kadar da bizi guvenilmez sozde muttefik gibi aciklamalar ile itham etsede de bizi tamami ile gozden cikarmak veya bizi masasina  ezdirmek amaci ile dovdurmeye calisacagina ben pek olasilik vermiyorum. Evet siz nasil olur da benim sozumun disina cikmayi dusunursunuz ,bana karsin nasil tavir alirsiniz diyerek canimizi acitmak isteyecekdir. Bunun  cezasini da elinde mevcut bulunan bircok degisik enstrumani degisik oranlarda kullanarak yapabilir." yapacagina da inaniyorum"

Ancak bu had bildirme ,bizleri temelden kaybedecek sekilde yapmayacagina inaniyorum. ABD Sayet kantarin topuzunu kacirdigi durumda. Elinde belki bugun icin pek degeri gormedigi Turkiye kartinin yarin degerli bir karta donusebilir olabilecegini gorebilecek kabiliyette bir ulkedir.

Bir de tersinden dusunelim ABD enseyi kararti ve uzerimizi cizmeye veya masasina cizdirmeye karar verdi.

Once ABD nin bizi cizme olasiligini irdeleyelim.
ABD bize silah, yuksek teknoloji urunleri dallarinda ambargo uygulamaya karar verebilir.O zaman bu ve benzer mueyidelerin dunyada yillardan beri  ABD tarafindan uygulamakta oldugu ulkelere bakarak degerlendirme yapalim. ornegin En yakin sinir komsumuz Iran. Bu ulkeye mueyidenin alasini uyguladi ve halen uygulamakta sonuc itibari ile ne elde edebildi ? Iranin rejimini degistirebildimi? Irani uyguladigi politikalardan vazgectirebildimi? Irani bolup parcalayip yok edebildimi ? malesef hic birini gerceklestiremedi. Irandan kat kat kucuk olan ve ABD nin kapi komsusu minnacik Kubaya bakalim. Bu ulkeye yillardan beri  mueyideler uygulamadimi? peki sonuc olarak ne elde edebildi? Demek ki mueyide ile sonuc almasi imkansiz ancak can acitabilir.

Gelelim masalar ile bizi terbiye ettirmeye.
Yunanistan buyuklugunde bir ulke  bize karsi ne yapabilir ?"Megalo Idea " Istanbulu mu isgal edip Constantinepol yapacaklar? .Istanbulun bilinen nufusu 12M. Yani Yunanistandaki kedi kopek dahil herkesi saymis olsak onalardan daha kalabalik nasil alip idare edecek? .Yillar once beceremedigi Egeyi mi isigal edecek? O da olmaz . O zaman ne yapacak egedeki 2-3 adamizi veya kibrisi mi alacak her ikisi de hayal.
E ne yapacak masa  Yunanistan? Ekonomik bolgelerimiz yaninda bazi ulasabildigi hava uslerimizi ani baskin ile imhami edecek ? o da zor elinde kac tane metor fuzesi veya benzeri fuze var ki ? kac ucagi var ki butun bunlari yapabilsin? biz bu kadar bosmuyuz.  Hade diyelim basardi . Bunun acisinin fazlasi ile kendisinden bir gun cikarmayacagimizi bilmeyecek kadar dar kafalimi Yunanistan.  Buyuk Yunanistan kendisini dev aynasinda gordugu icin gercek gucunun o oldugunu sanabilir ancak yarin etrafindakiler olmayinca ortada sap gibi kalacagini kendisi de halki dabiliyor. Ancak mumkun oldugu kadar teoride mevcut politikasini surdurerek durumdan yararlanmaya calisiyor  ne de olsa ekonomik batakta halk memnun degil cark ancak boyle dondurulebiliyor.

PKK /SDG capulcularini mi kullanarak bizi bolecek ABD .
Bu is de yas son +40 senedir bunu zaten yapiyor ne kadar basari elde etti ki acitma haricinde?

Ben uzun lafin kisasi ABD bugun bu politikalari dusunebilir hatta uygulayabilir . Biz buyuk bir milletiz dunya donuyor ve biz de bu dunyada kendimize yeni yon ve rol bicebilecek bilgi ve kudrete sahip oldugumuza inaniyorum tirsmaya gerek yok sadece uygulayacagimiz adimlari hesapli atmamizin dogru oladuguna inaniyorum.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2021, 19:00:47 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1019 : 28 Ocak 2021, 22:28:39 »
Biden yönetiminden flaş açıklama: Türkiye'yi Rusya'dan uzak tutmalıyız

Türkiye için "sözde müttefik" ifadelerini kullanan ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, senatörlere yaptığı detaylı açıklamalarda "Türkiye'yi Rusya'ya yaklaştıracak adımlardan uzak durmalıyız" dediği ortaya çıktı.

ABD'nıin çiçeği burnunda başkanı Joe Biden'ın Dışişleri Bakan adayı Antony Blinken, dün onay alarak görevine başladı.

Blinken, geçen hafta Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde, Türkiye düşmanı Bob Menendez'in Türkiye aleyhindeki sorusunu yanıtlarken Ankara için "sözde stratejik ortak" ifadesini kullanmış, bu da tepki çekmişti. Blinken'ın kamuoyu önünde yaptığı açıklamalar dışında bir de senatörlerin yönelttiği yazılı soruları cevapladı. İşte bu bölümde Blinken'ın Türkiye ile ilgili daha detaylı açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

Milliyet gazetesindeki köşe yazısında Ali Çınar, Blinken'ın bu açıklamalarına ulaştığını söyledi.

İşte Blinken'ın 4 kritik nokta üzerinden durduğu ve Kongre'de senatörlere yazılı olarak sunduğu Türkiye değerlendirmeleri:

"Türkiye zorlu bir müttefiktir. Başkan seçilen Biden, uluslararası hukuku ihlal eden veya bir NATO müttefiki olarak taahhütlerini ihlal eden Türkiye'nin davranışlarını gündeme getirme sözü verdi. Yönetimimiz, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü önem veriyor.

Terörle mücadele, Suriye'deki çatışmayı sona erdirme ve bölgesel istikrarı sağlama konularında ortak çıkarlarımız var. Türkiye ile ortak öncelikler konusunda işbirliği arayacak ve anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğa gireceğiz.

Daha genel olarak, Türkiye'yi Rusya'ya ve diğer düşmanlara yaklaştıracak adımlar atmaktansa, batıya dönük tutmak önemlidir.

Bölgesel meselelerdeki farklılıklar ile Türkiye'yi transatlantik ittifakına geniş ölçüde uyumlu tutmaya çalışacağız."

https://www.haber7.com/dunya/haber/3061398-biden-yonetiminden-flas-aciklama-turkiyeyi-rusyadan-uzak-tutmaliyiz