Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #960 : 19 Aralık 2020, 15:11:27 »
Patriot işi bizim teknoloji transferi isteriz diye diretmemizden yatmadı mı, ben mi yanlış hatırlıyorum?
Ayrıca Patriot vermeyen adam niye HSS ihalesine teklif versin bizimle kafa mı buluyorlardı?

Evet tam bu yüzden yatti. 7,5 Miliyar dolara sistemlere bayil ve her update icin tekrar güzel bir bedel öde. Sen sadece benden al ama kendin ne bugün ne de yarin üretme. Onlarin sarti buydu.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #961 : 19 Aralık 2020, 15:14:02 »
sscb den sonra abd türkiyeye ihtiyacı kalmadı ve asıl planına döndü ortadoğudaki böl parçala yut planına.kürtler acemler azeriler araplar yezidiler vs.vs kaç parçaya bölebileceklerse bölüp birbirlerine düşürüp sonrada israile güvenlik bahanesiyle yutturacaklar olay bu kadar net.ilk adımları atıldı golan tepeleri ürdün vadisi gibi yerlere ilhak kararı abd tarafından tanındı. yakında suriyede ilerleyip ırağa doru dönecekler oraların işgalinden sonra sırada ürdün  mısır ve biz varız.inanmayan at gözlüklüler için tarih aynen böyle gerçekleştirilmektedir diyorum. planlarını şu an sekteye uğratacak kim var bu coğrafyada sadece biz.üstelik çokta güçlü ve tehlikeli görülmekteyiz.işte bu sebeple abd direkt olaya müdahil olacak.bence hazırlanmak zamanı.ve hükümet yıllardır savunma sanayiinde özgürlük için iyiki çırpınmış diyorum ileride çok işimize yarayacak.suudlar ürdünlüler mısır felan abd silahlarıyla zerre kadar karşı koyamayacaklar.el şeyiyle gerdeğe giremeyeceklerini acı bir tecrübeyle anlayacaklar

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #962 : 19 Aralık 2020, 15:16:04 »
ihale şartnamesinde yada devletin açıklamalarında teknoloji transferi zaten 1. şartken abd bunu bahane ediyor olabilirmi sizce? 3 batarya eski tip patriot ve eski füzelerine zamanında 7.5 milyar $ fiyat çektiler.bu parayla 6 batarya s 400 ve bir tonda füze alabiliyorken neden hem karşı çıktılar hem yüksek fiyat çektiler üstüne üstlük senato garantisi bile vermediler.ama hala ısrarla abd haklıymış da biz haksızmışız gibi yorumlar var.arkadaşlar ya gelişmeleri doğru okuyamıyorsunuz yada devletinize tarafgir bir hasmane tutum sergiliyorsunuz.bence oturun bir düşünün.sscb yıkıldığından beri bu devletin silah ithalatına abd tarafınan ne tür sıkıntılar çıkarılmış bir liste haline getirin bakın o zaman anlarsınız.adamlar ortadoğuda biz dahil özgür devlet istemiyor.kendi kendini yöneten bir devletinde gelişmesini istemiyor.arzı mevudu gerçekleştirme adına her tür plan proje yapılmış uygulamaya geçirilmiş.tek tek adımlar gerçekleştiriliyor iken hala niye böyle oldu niye şöyle oldu diye sormak biraz saçma oluyor.yahu bu adamlar kontrol edemediği bir hss istemiyor çünkü yarın bir gün müdahale ettiğinde kayıp yaşamaya tahamülleri yok.özellike coğrafi olarak kale konumunda bir ülkenin hss sistemi sahibi olması kendileri açısından büyük sıkıntı oluşturacaktır.bu coğrafyadan 5-10 ülke çıkarmadan da vazgeçmeyecekler.yani müttefiklikle yakından uzaktan alakası olmayan bir ülkeden mantıklı hareket beklemek abesle iştigaldir.bu adamlar iç savaşla birbirimiz kesmemizi yeterince zayıf düşüncede işgali planlıyor.ırak afganistan afraikada yeterli denemelerini yaptılar.15 temmuzda harekete geçtiler ama ellerinde patladı.ama bu vazgeçtikleri anlamına gelmiyor özellikle biz savunma sanayiinde daha büyük adımlar attıkça işleri dahada hızlandıracaklar.ne zamanki biz ıcbm yaptığımızı açıklarız işte o zaman açıkça savaş ilanını ve tayyip beyi yeni saddam ilan edip saldırıya geçtiklerinide göreceğiz.bu yazdıklarım öngörü bile değil yaptıklarından yapacaklarını bilmek gibi birşey.adamlar hazırlar ve fırsat kolluyorlar.sadece bahane üretecekleri fırsatı bekliyorlar

+1

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #963 : 19 Aralık 2020, 15:19:19 »
Patriot işi bizim teknoloji transferi isteriz diye diretmemizden yatmadı mı, ben mi yanlış hatırlıyorum?
Ayrıca Patriot vermeyen adam niye HSS ihalesine teklif versin bizimle kafa mı buluyorlardı?

Evet tam bu yüzden yatti. 7,5 Miliyar dolara sistemlere bayil ve her update icin tekrar güzel bir bedel öde. Sen sadece benden al ama kendin ne bugün ne de yarin üretme. Onlarin sarti buydu.
Fazla fiyat çekmeleri ABD'nin şerefsizliği ama sonuç olarak Patriot satmadılar diye bir durum yok. Biz S-400 ABD patriot satmadı diye değil ABD'ye mesaj vermek için aldık kanısındayım.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #964 : 19 Aralık 2020, 15:22:49 »
Bazilarimizin cozum veya cozum baslangici olarak onermekte oldugu S400 geri gonder ,depoya kaldir anahtarin birini de ABD ye ver turu dusunceler elbette bir oneri ancak bunlarin hic biri cozum olmadigi kadar cozum yolunu acarken baska derin sorunlar yaratir bu da .Kendi paramiz ile almak isteyecegimiz veya almis oldugumuz ve kullanmak istedigimiz oz savunma amacli olan bir sitemi ancak baska ucuncu bir devletin  oluruna tabii olusunu kabullenmek dogru bir yaklasim olmadigi kadar kesinlikle Turkiye cumhuriye devletine yakismayacak bir durum arz eder.

Esas konu basligimiza donecek olursak yani Türkiye - ABD İlişkilerine mevcut olan sorunlar yumagi S400 den ibaret olmadigi kadar , mevcut problemler yumaginin esasina bakacak olursak S400  un sadece ABD tarafindan esas sorunlari perdelemek yaninda S400 bir sopa olmasindan ibaret.

Türkiye - ABD İlişkilerinin kokunde yatan esas sorun ABD nin dunyada degismekte olan dis politikasi cercevesinde bolgemizde ve ulkemiz  uzerindeki planlarinin , ulkemizin ulusal cikarlari ve guvenlik anlayisi ile  ile zit  olmasindan kaynaklanmaktadir. Konuya bu gozle bakip degerlendirmek daha dogru olacagi kanisindayim.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #965 : 19 Aralık 2020, 15:33:10 »
ister kabul edin ister etmeyin ama abd ve israilin başında fanatik tarih ve din takıntılı adamlar oturmakta.size göre saçma konular onlar için gerçekleştirilmek zorunda olan hedefler sadece.evanjelizm yada eski- yeni ahit tartışmalarının hangi amaçla oluşturulduğu ve nasıl bu kadar kısa sürede büyüdüklerini düşünürseniz olaylar daha netleşir kafanızda.birileri bu toprakları kendi istekleri doğrultuda dizayn etmeye uğraşıyor ve başlarınada 7.5 milyon nüfuslu israili geçirmeye çabalıyor.istedikleri coğrafyada yaklaşık 80 milyon insan yaşadığı halde üstelik.mesele bu 80 milyonu temizlemek.bunu savaşlar ayaklanmalar virüsler yada başka aklınıza ne kadar hin kötülük geliyorsa onla yapacaklar.olaylara bu perspektifden yaklaşırsanız daha çok berraklaşır kafanızda.not:ne demokratlar nede cumhuriyetçiler farklı değildir sadece aynı bokun lacivertidirler. bir tek trump istedikleri kalıpta değildi onuda devirdiler alavare dalavere ile.yani abd li için kimi seçtiğinin önemi yok ikisinde bunlar yönetiyor zaten

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #966 : 19 Aralık 2020, 15:35:11 »
...bu adamlar iç savaşla birbirimiz kesmemizi yeterince zayıf düşüncede işgali planlıyor.ırak afganistan afraikada yeterli denemelerini yaptılar.15 temmuzda harekete geçtiler ama ellerinde patladı.ama bu vazgeçtikleri anlamına gelmiyor...

İletiye aynen katılıyorum +1 ... Yalnız uzun uzun alıntı yapmamak için; iletinin içinden işime yarayan kısmı cımbızla çekip almak suretiyle diyorum ki;

Amerikan işgaline hazır olun!

Şayet FETÖ kalkışması başarılı olsaydı, şimdiye kadar Türk-İran savaşını başlatmışlardı. Peki ne olacaktı; 80 milyonluk iki dev ülke kafa kafaya tokuşturulmak suretiyle yıpratılacak; bu savaş belki de 8-10 yıl sürecekti... Bildiğin yıpratma savaşı yani... İki ülkenin kaynakları tüketip, takati kalmadığı yerde Amerikan Conisi gelip iki devlete birden çökecekti. Bereket versin yapamadılar.

Senaryo 2:

Türk-İran Savaşı çıkartamadıysak O halde Türk-Yunan Savaşı çıkartırız!

Bu senaryoya göre Yunan eniğini üstümüze salmak suretiyle Türk ordusu yıpratılacak; yeterli kıvama geldikten sonra da Amerikan Conisi Türkiye Cumhuriyetini işgal edecekti. Bu tür savaşta Türk ordusunun kayıpları çok olur. Bu eniklerin neredeyse bizim kadar uçakları var. Bir hava savaşında F-16' larımızın büyük bölümünü kaybedeceğimizi düşünürsek; elimizde kalan uçaklar ile Amerikan işgaline mani olmak mümkün olmayacaktır.

Senaryo 3:

Bu işi iç savaş ortamı yaratarak da yapmak isteye bilirler. Memlekette ne idiğü belirsiz 7-8 milyon mülteci, sığınmacı, kaçkın, göçkün insan var. Hükümetin akıl dışı politikaları nedeniyle büyük güvenlik açığı oluştu. İstanbul' u bilenler bilir; geçen gün Aksaray semtine bir işim düştü -ne zamandır gitmiyordum- arkadaş, koca semtte bir tane Türk olmaz mı yahu! Somalili, Etyopyalı, Kenyalı bi' dünya insan... Ortalık zencilerden geçilmiyor. Biraz ilerledim; tipsiz kılıksız adamlar ortalıkta boş boş dolaşıyor. Afganlısı, Suriyelisi, bilmem nerelisi... kendimi mülteci kampındaymışım gibi hissettim. Bugün sokağa çıkma yasağı var, inanmayanlar Aksaray muhitinde dolaşabilir. Bir tane Türk göremezsiniz. Peki bu işin sonu nereye varır dersek; burada çok büyük bir güvenlik açığı var. Düzeltilmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yolgeçen hanı değildir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #967 : 19 Aralık 2020, 15:49:02 »

Fazla fiyat çekmeleri ABD'nin şerefsizliği ama sonuç olarak Patriot satmadılar diye bir durum yok. Biz S-400 ABD patriot satmadı diye değil ABD'ye mesaj vermek için aldık kanısındayım.
Bunda da dogrusun.

Birinci ihalede 2012 senesinde bizimkiler rus heyetine  S-400 ciddi ilgilli olduklarini belirtmislerdi. Ancak Ruslar ihaleye Antey 2500 ile katildilar. S-400 sistemler kendi klasmaninda en iyisi olduklari halde benim ilk zamanlarda endisem vardi. Bu sistemlerin entegresi icin teknoloji transferi sart. Yoksa Iran gibi patir patir ya kendi jetlerimizi ya da yolcu ucaklarini düsürürüz. Zannedersem teknoloji transfer konusunda birseyler döndü. Bunu ama resmiyete dökeceklerini beklemeyin.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #968 : 19 Aralık 2020, 15:58:45 »

Bunda da dogrusun.

Birinci ihalede 2012 senesinde bizimkiler rus heyetine  S-400 ciddi ilgilli olduklarini belirtmislerdi. Ancak Ruslar ihaleye Antey 2500 ile katildilar. S-400 sistemler kendi klasmaninda en iyisi olduklari halde benim ilk zamanlarda endisem vardi. Bu sistemlerin entegresi icin teknoloji transferi sart. Yoksa Iran gibi patir patir ya kendi jetlerimizi ya da yolcu ucaklarini düsürürüz. Zannedersem teknoloji transfer konusunda birseyler döndü. Bunu ama resmiyete dökeceklerini beklemeyin.
+1. Çin sistemi seçildiğinde teknoloji transferi var mıydı pakette yoksa yine acil alım mıydı? Ruslardan ziyade Çin ile saman altından su yürüterek edinebildiğimiz teknolojileri edinmeliyiz kanısındayım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #969 : 19 Aralık 2020, 16:09:08 »
Sayfalardır yazıyorum hala mecalimi anlatamadım. Maalesef forumda bazı arkadaşlar idelojik fanatiklikten dolayı sözlerimizi kasten anlamıyor ve saptırıyor...

200 sene yatmışız birşey üretememişiz savunma sanayinde özellikle. 
20 senedir bir kıpırdanma ile tam atılım yapılacakken bu gelişmemizi görüp engellemek  isteyenler veya iyi niyetli ama tarihselliği anlamayanlar maalesef S-400 tuzağına düştüler...

Bu Türkiye savunma sanayinde güçleniyor , tankını, iha'sını , gemisini ,uçağını batı ile yaptığı işbirliği ile batı eğitim ilkeleriyle üretiyor.
Biz ne yapalım da bunu engelleyelim? Batı teknolojisine ulaşımını engellemek için , bizimkilerin çingen pazarlığı yapıp kâra geçtiklerini zannettikleri S-400 olayını çok güzel bir fırsat olarak kullandılar...

Arkadaşlar bazen daha pahalı bir malı ucuza tercih etmelisin. Çünkü fazladan verdiğin bu bedel  uzun vadede o adamdan motor,optik vb. teknoloji olarak sana geri döner.
Biz kendi hatalarımızla yarattığımız Suriye,Fetö sorunlarını, psikolojideki yansıtma mekanizmasını kullanarak Batı'ya malettik, bu intikam duygusu ile de daha büyük hata yapıp hesap-kitap yapmadan inadına S-400 aldık.