Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #820 : 08 Ekim 2020, 15:17:30 »
...Sadece balistik füze envanteri var ki onlarda Cep değerleri kötü sadece sivil insanları hedef alırlar. Kasım Süleymani olayında attıkları füzelerle 1 ABD askeri dahi hayatını kaybetmedi.

İran' ın balistik misillemesi gayet başarılı oldu. Hedefleri, beklenmeyecek hassasiyetle vurdular. ABD açısından can kaybının olmamasının nedeni; İran' ın yapacak olduğu misillemeyi Kuveyt üzerinden ABD' ye sızdırmasıdır. Bu şekilde misilleme gün ve saatini öğrenen Amerikalılar, sığınaklara çekilerek can kaybından kurtuldular.

Bu tercih İran' ın bilinçli bir tercihiydi. Can kaybı oluşsaydı, bu seferde ABD' nin misilleme yapacağını düşündüklerinden, bilgiyi ABD' ye sızdırdılar.  Dikkat edilirse ABD, İran saldırısına karşılık vermedi. Demek ki, İran' ın meseleyi büyütmek istemediğini ve sadece ulusal onurunu kurtarabilmek için karşılık vermek zorunda olduğunu anladılar. Hangarların, tesislerin, üslerin vurulmasını sineye çektiler. Çünkü İran isteseydi, suikastin bedelini ABD' ye çok pahalıya ödetirdi. Yapmadılar ama paniklediler... ABD' nin karşılık vereceğini düşünerek kendi uçaklarını vurdular.

İran açısından bu saldırı hem zafiyetlerini hem de füze kabiliyetlerini gösteren ilginç bir deneyim oldu. ABD, İran' ın balistik füze teknolojisine saygı duyulması gerektiğini anladı.

abd lilerin süleymani saldırısı sonrası açıklamalarında; iran a orantılı karşılık verilmesi telkini vardı. iran da gereğini yaptı, hem halkın gazını aldı hemde abd yi çok hırpalamadı. yoksa abd nin nasıl tepki verececeğini iyi biliyolar.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #821 : 08 Ekim 2020, 16:34:45 »
İran ordusu hava kuvvetleri 30 yıldır 1 tane uçak envantere almadı. Kara kuvvetleri Suriye seviyesinde. Sadece balistik füze envanteri var ki onlarda Cep değerleri kötü sadece sivil insanları hedef alırlar. Kasım Süleymani olayında attıkları füzelerle 1 ABD askeri dahi hayatını kaybetmedi. Üstelik gittiler yolcu uçağını vurdular. Olası bir ABD müdahalesinde Saddam gibi olurlar çok net. ABD şuan Iran'ı kullanarak Körfeze deli gibi silah satıyor bu satışlar bitsin şu seçimlerde anlatılsın o zama görün bakalım ne oluyor. Yunan hava kuvvetleri kıyas dahi edilmez bunlarla. Biz müdahale edelim demiyoruz zaten ABD müdahale ederse bir planımız olsun. İstesekte istemesekte sonuçta ABD müdahale edecekse eder. Kendi çıkarlarımız gereği Türkmenistan bölgesine kadar birşekilde çözmemiz lazım. Çok büyük potansiyel var.

İran'ı havadan vurabilirsiniz fakat karadan işgal etmeye kalkmak ABD gibi bir ülke için bile çılgınlıktan başka bir şey olmaz. Bunun ABD'ye maliyeti akıl almaz boyutlarda olabilir ayrıca büyük kayıplar verirler. Zaten İran gibi kayalık, dağlık, sarp arazileri olan büyük bir ülkeyi karadan  işgal etmek çok zordur.

Bildiğimiz gibi İran Ordusu 3 ana kola ayrılmakta; İran Ordusu, Devrim Muhafızları ve gayrı resmi olarak ordu sayılmasa ordu kadar silahlı olan Besiç milisleri. Mollalar kendi ordularına güvenmedikleri için Devrim Muhafızlarını kurmuşlardı. Devrim Muhafızlarının, İran Ordusundan daha modern silah ve ekipmana sahip olduğu düşünülüyor. Mollaların bir gün kendilerine karşı olabilir diye İran Ordusunu bilerek modernize etmedikleri söyleniyordu. ABD müdahalesine geçecek olursak  2. Körfez Savaşı sırasında Irak Ordusu savaşmadan teslim olmuştu İran'la böyle bir durumla karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Suriye konusuda Rusya müdahale etmeseydi çoktan muhalifler Suriye'de Esad'ı indirmişlerdi Rusların müdahalesi muhaliflerin bütün planlarını bozdu. Sadede gelecek olursak İran'ın parçalanması en azından yakın zamanda ben mümkün görmüyorum.

Şu an zaten körfez savaşına müdahil olsak ve 2003'te tezkere geçseydi, Irakı kuzeyden vurmak için abd'nin kürtlere ihtiyacı falan kalmazdı. Bizde senelerce 10 bine yakın şehit ve 2 katı gazi vermez ve milyarlarca dolar kaybetmezdik. Zaten israille mavi marmara ve sonrası dönemide yaşasak şu an adamlar için emin olun müttefiklik olarak japonyadan ve Koreden farkımız olmazdı. Ne çabuk unuttunuz 2000'lerin başında bize küçük amerika deniyordu.

Hocam hatırlıyorumda Mersin Limanı açıklarında binlerce Amerikan askeri gemilere doluşmuş TBMM'nin Irak tezkeresini çıkarmasını bekliyordu. Eğer tezkere çıksaydı 150.000 Amerikan askerinin Türkiye'den Irak'a geçeceği tahmin ediliyordu. Sizce tezkere geçseydi ve Irak, Türkiye sınırından işgal edilseydi ABD'liler Türkiye topraklarından çıkacaklarmıydı? Hiç zannetmiyorum. Ben şahsen topraklarımda binlerce Amerikan askerinin kalıcı hale gelmesini kesinlikle reddederdim. Bunun olacağını tahmin eden iktidar partisi milletvekilleri bile tezkereye hayır oyu vererek belki de Türkiye Cumhuriyeti'nin gayri resmide olsa ABD tarafından işgalini önlemiş oldular. Amerikalılar bu olaydan dolayı hala Türkiye'yi cezalandırma derdindeler. Bunun acısını kolay kolay unutabileceklerini de zannetmiyorum. Bunun için ben ABD'nin müttefiğimizde, stratejik ortağımızda olduklarını düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2020, 16:38:12 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #822 : 08 Ekim 2020, 17:26:37 »
ABD, Iran'ı karadan işgal etmeyecek. Kürtleri ve Arapları kullancak kullanabilirse İran daki Türkleri kullanacak İsrail boşuna Azerbaycan'a yatırım yapmıyor. Merak edilmesin ABD askeri postalları karaya basmaz. Özel kuvvet ve özel operasyon birlikleri halkı örgütleyecektir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #823 : 08 Ekim 2020, 17:44:01 »

Hocam hatırlıyorumda Mersin Limanı açıklarında binlerce Amerikan askeri gemilere doluşmuş TBMM'nin Irak tezkeresini çıkarmasını bekliyordu. Eğer tezkere çıksaydı 150.000 Amerikan askerinin Türkiye'den Irak'a geçeceği tahmin ediliyordu. Sizce tezkere geçseydi ve Irak, Türkiye sınırından işgal edilseydi ABD'liler Türkiye topraklarından çıkacaklarmıydı? Hiç zannetmiyorum. Ben şahsen topraklarımda binlerce Amerikan askerinin kalıcı hale gelmesini kesinlikle reddederdim. Bunun olacağını tahmin eden iktidar partisi milletvekilleri bile tezkereye hayır oyu vererek belki de Türkiye Cumhuriyeti'nin gayri resmide olsa ABD tarafından işgalini önlemiş oldular. Amerikalılar bu olaydan dolayı hala Türkiye'yi cezalandırma derdindeler. Bunun acısını kolay kolay unutabileceklerini de zannetmiyorum. Bunun için ben ABD'nin müttefiğimizde, stratejik ortağımızda olduklarını düşünmüyorum.

+1

Hayret etmemek elde değil! Halen 2003 tezkeresinin geçmesi gerektiğini savunanlar var. 1 Mart Tezkeresi geçseydi, bugün Türkiye diye bir devlet yoktu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #824 : 08 Ekim 2020, 18:15:32 »
ABD, Iran'ı karadan işgal etmeyecek. Kürtleri ve Arapları kullancak kullanabilirse İran daki Türkleri kullanacak İsrail boşuna Azerbaycan'a yatırım yapmıyor. Merak edilmesin ABD askeri postalları karaya basmaz. Özel kuvvet ve özel operasyon birlikleri halkı örgütleyecektir.

+1

Bir de bizdekiler gibi bu işe gönüllü katılacakları kullanacaklardır. İşleri bitince de bütün bu grupları birbirine düşürecekler. Her zaman yaptıkları gibi. Küçük ve birbirlerine düşman ama onlara bağlı, tüm kaynaklarını sömürebilecekleri devletçikler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #825 : 08 Ekim 2020, 18:18:09 »
Forumdaslar boyle "buyuk resim" konularini konusmak cok keyifli oluyor.

Karsit goruste olsa, herkesin yuregine eline saglik diyerekten 3-5 madde corbaya katkim olsun..

1. Batili devletlerin Iranin kara isgalina giriseceklerini sanmiyorum, rejim degisikligi icin kullanisli kimler varsa onlari kullanirlar.

2. Iran'in cokmesi, hatta rejiminin bile degismesi bizim icin tehlikeldir. Ambargo ve kisitlamalardan arindirilmis, dunyaya acilmis, yer alti kaynaklari bol olan, AB ve ABD'den silanlanabilen Iran, her yerde bize dogrudan rakip olur ve emin olunki bizi rahat birakmaz (bu hali ile bile birakmiyor)

3. Irani, eninde sonunda halledecekler. Bunu engellemek mumkun degildir. Geciktirmek mumkundur. Vakti gelene kadar hazirlanip,  vakit geldiginde Suriye gibi yalpalanip taktik mudahaleler yapacagimiza, dogru bir strateji kurup kimsenin etkisinde kalmadan gerekeni yapmamiz gerekecektir. "Yedirmezler" diyenler oluyor, "yemesini" bileceksin arkadas kim kime neyi yedirmis? Kimse Irani fethedelim demiyor. Duruma gore, icabinda ileride orta asya ile kara baglantisini kurmana kapi acacak gerekli mudahaleleri yapacaksin. Bu ne sekilde olur, onu anlik durum belirler, onemli olan gorebilip harekete gecebilmek. Sira bize gelir diyenler var, sira zaten 1683'ten beri bizde arkadaslar! Rusya ya da Amerikanin gucu ayni anda hem bizle, hem Iranla ugrasmaya haydi haydi yeter, kafasini takmasina bakar.

4. Turkiyenin daha gelismis,refah ve soz sahibi olabilmesi icin enerji kaynaklarina ve koridorlarina hakim olmasi lazim. Bunun icin doguya acilmasi lazim. Bunun icin Orta Asya cumhuriyetleriyle iliskilerini gelistirmesi, dogrudan tek ulke olamasa bile AB tarzi bir birliktelik kurmasi onemli bir carpan olur. Elbet onumuze tas koyan cok olacaktir, bu da dogaldir.  Bir is zor diye bastan vazgecmekle hicbir yere varilmaz. KKTC-Azerbaycan gibi yakinlardan baslarsin, yavas yavas ilerlersin. AB simdiki halinin temellerini 50-60 sene once atti. Bunun hayata gecmesi icin eninde sonunda bir kara baglantisi gerekecektir. Su anki Azeryaycan-Ermenistan konusu bile bunu icin bir firsattir, degelendirilmesini bilene (Nahcivan-Karabag arasindaki Ermeni topraklarindan bahsediyorum)

5.  Dort numaraninonundeki en buyuk engeller Rusya, Iran ve dolayli olarak Cin olacaktir. Bunlarin dusmanlariyla cikarima uyuyorsa ve hedefine ulastiriyorsa sonuna kadar isbirligi yaparim. Zaten oturup milletimizin son 2500 yillik tarihine baksaniz, bu ucu kadar bize eziyet cektirip, yurdundan yolundan ettiren ulke/millet var mi?

6. Tarihimiz ve cografyamiz, Iskandinav ulkeleri ya da Isvicre tarzi dis politika uygulama izin vermez. "Tarafsizlik", "islere bulasmama" , "diplomasi", " sorunlara karismama" tarzindan yaklasimlar gercekci degildir. Keske olsa.. Eninde sonunda isler gelip bizi buluyor, onun icin bizi bulmadan, onleyici guc kullanarak hedeflerimize ulasmamiz lazim..

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #826 : 08 Ekim 2020, 18:42:22 »

+1

Bir de bizdekiler gibi bu işe gönüllü katılacakları kullanacaklardır. İşleri bitince de bütün bu grupları birbirine düşürecekler. Her zaman yaptıkları gibi. Küçük ve birbirlerine düşman ama onlara bağlı, tüm kaynaklarını sömürebilecekleri devletçikler.
Bizimkiler akıllı olacak. Kendilerini kullandırtmayacak. Bizim çıkarımız belli. Tebriz merkezli ilk etapta eyalet olacak bu kırmızı çizgimiz gerkirse güç kullanırız. Gerisine karışmayız. Büyuk hedeflerimiz yok. Tahran rejimine düşmanlık beslemiyoruz. ABD ile saz arkadaşlığı yapmayacağız. Anlatabildim demi taraf değiliz aslında. Ama savaşı seyretmeyeceğiz tebriz kırmızı çizgimiz. Düzen bozulursa tebriz bizim o kadar.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #827 : 09 Ekim 2020, 12:45:21 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #828 : 19 Ekim 2020, 22:11:52 »
Görünen o ki esas Türk düşmanı seçimi kazanacak! >> https://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-trumpa-kotu-haber-biden-farkli-onde-6334229
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #829 : 19 Ekim 2020, 23:12:50 »
sari kafa rusya  sayesinde kazanmisti