Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #800 : 08 Ekim 2020, 00:36:08 »
Türk cumhuriyetlerle birleşmek mi? İyi de onlar bunu istiyor mu? Biz 74'den beri burnumuzun dibindeki Kıbrıs sorunuyla uğraşıyoruz mesela. Orada bağımsız bir Türk devleti var, çoğunluk tanımasa da. Peki onlar bizimle birleşmeyi neden hiç düşünmedi mi? Buna engel olan faktörler nelerdir? hemen yanıbaşımızdaki KKTC gibi küçük bir ülke ile bile bunu başaramazken bizden binlerce kilometre uzaktakilerle bunu düşünmek biraz hayalcilik değil mi?

İran dişini geçireceğini bilse emin olun savaşırdık hocam. En son 1823'de savaştık ondan sonrada II. Mahmut devrimleri sağ olsun pek cesaret edemediler.

Bu adamlar bizim ırkımızı, mezhebimizi ve Laik Cumhuriyet rejimini kendileri için büyük bir tehdit olarak görüyorlar.  Siz bu adamları biraz daha tanımanız lazım. Emin olun şu an biz onlarla aynı durumda olsak Abd'ye siz sadece havadan destek verin biz işgal ederiz diye ordu hazırlarlardı.

Kaldı ki kendileri kaşınıyor, sünni devletlerde şii diktatörlükler kurmaya çalışıp onları kontrol ederek İsrail'i tehdit edersen ve yeni kurdukları düşmansız çeperi bozmaya çalışırsan adam tabi sana düşmanlık yapar.

Kusura bakmayın ama benim 30 küsür askerimin başına 1.5 tonluk lazer güdümlü bombaların atılmasına vesile olan ve buna sevinen hiçbir devlet benden şevkatte beklemesin dostlukta.

Biraz daha tanımama gerek yok. Onların ne mal oldularını biliyorum. Buna rağmen tekrar ediyorum. ABD, İsrail ve saz arkadaşlarının ipiyle kuyuya her indiğimizde en büyük zararı biz gördük. Bizi her zaman mal gibi ortada bıraktılar. Onlar her zaman her şeyi sömürdüler. Biz her zaman savaştan kaçanlara bakmak zorunda kaldık. Savaşlar nedenile bölgedeki pazarımızı hep kaybettik. Milyarlarca dolar kaybettik. Milyonlarca insan öldü!

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra arık biz ABD'nin maşası değiliz! Devlet içerisine sızan hainlerin ülkemiz çıkarlarına ters düşen yönlendirmeleri artık yok.

Sen de kusura bakma ama bugün İran'ı parçalamaktan söz edenlerin geçmişte Şam'da cuma namazı kılacağız diyenleri gaza getirenlerle aynı kişiler olduğunu görmezden gelmeden, onların Suriye'nin toprak bütünlüğünü ortadan kaldırıp terör devleti kurma çabalarına engel olurken 30 küsür askerimizin başına 1,5 tonluk lazer güdümlü bombaların atılmasına vesile olanları iyi analiz etmek gerek!  Bunlara karşı halen şefkat ve doatluk içerisinde yanıp tutuşanlar, aman amerikan seçimlerinden sonra s400'leri bir yere saklar, F-35'leri alırız hayalleri kuranlar, rüya aleminde yaşayıp tüm ortadoğuyu kasıp kavuran mezhep çatışmasına, bu çatışmayı körükleyenlerin kucağına balıklama atlayanlar ne yazık ki yakın geçmişi bile okuyamadan geleceğe şekil verebileceklerini sanıyorlar. Ülkemiz üzerindeki yoğun baskının farkında değil misiniz? Bugün başkalarının gazına gelip bir başka bir ülke için düşündüğünüz planların, size gaz verenler tarafından sizler için de planlandığının farkında değil misiniz?
Değilsiniz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #801 : 08 Ekim 2020, 00:39:40 »
İran'ın parçalanması şartları sağlandıktan sonra (İran tehdit olmaktan da çıkmış olacağı için) ABD, İsrail ve Rusya işbirliğine girecek ve İran'ın kuzeyinden Azerbaycan'ın Güney hattı boyunca birazı Kürdistan birazı Ermenistan olmak üzere de facto oluşumlar kurmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bizim Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetlerle birleşmemizi engellemek için muhtemelen Çin, Fransa ve AB de dahil işbirliği yaparlar.
Böyle bir durumda hem Fiili savaşı göze almalıyız hem de Azerbaycan ile birlikte bir çok can kaybını da göze almamız gerekir. Bu süreçte İran halkının da tabi çok fazla can kaybı olacaktır. Karşı cephenin ise vekil savaşı yapabileceği Irak, Suriye, İran, Ermenistan ve daha sayamadığım bir çok coğrafyadan kullanabileceği piyonları olacaktır. Karşı cephenin para ve silah üstünlüğü de cabası.
Ben "Güç Oyunu Bozar" lafına inanırım, fakat bu şartlarda İran'ın parçalanmasını istemezdim. Bunu kendi elimizle yapmanın (Ya da bölünmesine yardım etmenin) vebali ve riski çok büyük olur. Ciddi bedel ödemek, çok can alıp, çok şehit vermek gerekir.
Ancak engelleyemeyeceğimiz şekilde olaylar gelişir de İran parçalanma aşamasına gelirse bu durumda artık her türlü bedel göze alınmalıdır.

Neden Abd Türkiye ve Türki devletlerin birleşmesini istemesin ki ? Birleştirmeyip napacak, Ruslarla mücadelesinde karşısına bu 5 ülkeyi mi alacak ? Aksine destekler ve birleştirir böylece hem Rusyayı yaralar, Rusyadaki Türki devletlere cesaret kazandırır ve parçalanmasına ön ayak olur. Diğer taraftan işin sonunda kendi koalisyonunda yaralacak ve ileride çine karşı tampon olacak bir güç kazanır. Bu tarz bir güç zaten kapasite olarak 100 sene için Rusya kadar sosyo ekonomik bir güç yaratamayacak bir kuvvet olacakken birde.

iranla iligili pek bilgi sahibi değilsiniz.öncelikle iran fanatik bir sapkın güruhun elinde.üstelik 35-40 milyon azerbaycan türküne ev sahipliği yapsa bile asıl akıl sahipliğide yapıyor.yani o türk diye bildiğiniz insanların çoğu fanatik şia destekçisi ve maalesef az bir kısmı türklük davasında sabit duruyor.diyelimki bu güruh türklik bilinci ağır bastı ve ayaklandı iran devrim muhafızları esada rahmet okutacak zulümler sergilerler ve en az 20-25 m türk sığınmacıyı topraklarımıza sürerler.öldürdükleride cabası olur.iran devriminde halkın desteğini iyice bir incelerseniz durumun vehametini anlayacaksınız.iranda gece hayatı isyan eden iranlı gençler gibi batı propagandası üç beş olayı görüp bunların iranda çoğunluk olduğu algısına kapılmayasınız.iranda halk sapkın şia idareyi desteklemektedir.iranda kürtler ve türkler herzaman hedef tahtasındadır.iran bu tarz bir olayı çoktan düşünüp pna göre katliam planlarını yapmıştır.o yüzden iranın savunma sanayii ile ilgili acem palavralarını görüpte bu işte de palavra sıkacağını düşünmek sadece fecaatdir.iranın en iyi bildiği şey fitne bölücülük hainlik ve arkadan vurmadır.kendi halkını kurşuna dizmekten deen ufak pişmanlık duymaz

İrana müdahale etmek için çok işe yarar bir senaryo, ayrıca avrupa ve israil oraları silahlandırmadan böyle bir kalkışmaya yeltendirmez. Ben iran'ın, Irak kadar bile dayanabileceğini sanmıyorum, orduları zamane ırak ordusundan daha kötü bir ordunun, modifiyeli versiyonu gibi birşey. Birde komuta kademelerini satın alırlarsa tamamdır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #802 : 08 Ekim 2020, 00:57:40 »
Türk cumhuriyetlerle birleşmek mi? İyi de onlar bunu istiyor mu? Biz 74'den beri burnumuzun dibindeki Kıbrıs sorunuyla uğraşıyoruz mesela. Orada bağımsız bir Türk devleti var, çoğunluk tanımasa da. Peki onlar bizimle birleşmeyi neden hiç düşünmedi mi? Buna engel olan faktörler nelerdir? hemen yanıbaşımızdaki KKTC gibi küçük bir ülke ile bile bunu başaramazken bizden binlerce kilometre uzaktakilerle bunu düşünmek biraz hayalcilik değil mi?

Hocam ben birleşmekten bahsetmiyorum. Kara bağlantısı kurmaktan bahsediyorum. Böylece bu ülkeleri dünyaya açılımını sağlayıp, ekonomilerini geliştirip yine bunlardan enerji, ham madde ve pazar alanı sağlayabiliriz. Avrupa birliği tarzı bir yapılanma düşünün.

Biraz daha tanımama gerek yok. Onların ne mal oldularını biliyorum. Buna rağmen tekrar ediyorum. ABD, İsrail ve saz arkadaşlarının ipiyle kuyuya her indiğimizde en büyük zararı biz gördük. Bizi her zaman mal gibi ortada bıraktılar. Onlar her zaman her şeyi sömürdüler. Biz her zaman savaştan kaçanlara bakmak zorunda kaldık. Savaşlar nedenile bölgedeki pazarımızı hep kaybettik. Milyarlarca dolar kaybettik. Milyonlarca insan öldü!

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra arık biz ABD'nin maşası değiliz! Devlet içerisine sızan hainlerin ülkemiz çıkarlarına ters düşen yönlendirmeleri artık yok.

Sen de kusura bakma ama bugün İran'ı parçalamaktan söz edenlerin geçmişte Şam'da cuma namazı kılacağız diyenleri gaza getirenlerle aynı kişiler olduğunu görmezden gelmeden, onların Suriye'nin toprak bütünlüğünü ortadan kaldırıp terör devleti kurma çabalarına engel olurken 30 küsür askerimizin başına 1,5 tonluk lazer güdümlü bombaların atılmasına vesile olanları iyi analiz etmek gerek!  Bunlara karşı halen şefkat ve doatluk içerisinde yanıp tutuşanlar, aman amerikan seçimlerinden sonra s400'leri bir yere saklar, F-35'leri alırız hayalleri kuranlar, rüya aleminde yaşayıp tüm ortadoğuyu kasıp kavuran mezhep çatışmasına, bu çatışmayı körükleyenlerin kucağına balıklama atlayanlar ne yazık ki yakın geçmişi bile okuyamadan geleceğe şekil verebileceklerini sanıyorlar. Ülkemiz üzerindeki yoğun baskının farkında değil misiniz? Bugün başkalarının gazına gelip bir başka bir ülke için düşündüğünüz planların, size gaz verenler tarafından sizler için de planlandığının farkında değil misiniz?
Değilsiniz!

Hocam bu hep böyledir. Bu ülkedeki tüm darbeleri, abd yapmıştır. Bunu mevcut darbe yapılan hükümetlerin son yıllarında Rusya ile olan yaklaşmalarına bakarak görebilirsiniz. Zaten siz benim Suriye'de izlenen siyasetin ve gelinen gazları görmeyecek ve destekleyecek bir adam olmadığımı bilmeniz lazım.

Ama iran farklı, Suriye de veya ırakta bize farklı bir şey katacak hiçbir şey yok. Ha diğer yandan şunuda unutmamak lazım, suriye ve ırak şu an parçalı olmasa bu devletlerin pkk'ya bir şey yapmayacakları ve bizim kendi sınırlarımızdan ileride askeri bir hat çekip oralara kurularak sınırlarımızı ve şehirlerimizi güvene almamıza izin verecek bir hal olmazdı.

Ama dediğim gibi iran farklı bu işin sonucunda bizim önümüzü açacak bir gelişme var. O yüzden doğru ata oynamalıyız diyorum. İran yüzyıllardır önümüzdeki bir tıpa, Türki devletler her ne kadar  bazı sorunlar olsa da bizim kandaşımız ve kardeşimiz. Tıpkı ailedeki gibi bir kardeşinizle kavgalısınızdır ama o sonuçta kardeşimizdir. Sırtımızı bir yere dayayacaksak Türklere dayayacağız, araplara falan değil.

Ha partnerlik olayına gelince, F-35 hayali falan da kurmuyorum ve partnerlik olacaksa eskisi gibi uydu devlet olarak değil saygıdeğer müttefiklik seviyesinde olacak, Abd'yi de o kadar içe sokmaya gerek yok. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #803 : 08 Ekim 2020, 01:27:46 »

Hocam ben birleşmekten bahsetmiyorum. Kara bağlantısı kurmaktan bahsediyorum. Böylece bu ülkeleri dünyaya açılımını sağlayıp, ekonomilerini geliştirip yine bunlardan enerji, ham madde ve pazar alanı sağlayabiliriz. Avrupa birliği tarzı bir yapılanma düşünün.

Ben bunu sana demedim zaten. Sana yazdıklarımda senden alıntı var. AB benzeri bir yapılanma olabilir. Olabilmesi için gerekli şartlar varsa neden olmasın. Şu anda olabilir. 30 sene önce de olabilirdi mesela. Ama bizim yaklaşımımız iyi değil. Çünkü senin açıklamalarında olduğu gibi neredeyse onları sömürge gibi görüyor pek çoğumuz. Onlar da bu şekilde algıladıkları için sıcak bakmıyorlar. Zaten o kadar olanak olsaydı kotrol eden Rusya çok daha ileride olurdu şu an. İşin daha acısı hayallerini yıkmak gibi olmasın ama Rusya'yı kendilerine daha yakın görenler de hiç az değil!

Açık ve net şekilde bu günlerde ABD tarafından bu yana İran'a karşı bir gizli kampanya başlatıldığı görünüyor! Daha önce de defalarca olmuştu ama bu defa o kadar net ki! Demek ki içeridekiler henüz tam olarak temizlenmemiş! Hemen gaza geliyorsunu malesef. İran hiçbir zaman kolay lokma olmadı. Şu anda da değil! Köklü bir devlet anlayışı var. Irak veya Suriye gibi değil! Onlar gibi kolay ayrıştırılır bir yapıda da değil! ABD ile bundan sonra saygıdeğer müttefiklik hayali de hayalden öteye geçemez artık. Kiminle müttefik olacağız, yönetimi sırasında ortağı olduğumuz F-35 projesinden çıkarıldığımız Trump'la mı? Yoksa her söyleminde Türkiye'yi hedef alan Biden'la  mı?

Bizim önümüze tıpa olan İran'dan önce Ermenistan var mesela. 30 senedir Türk toprağını işgal ediyorlar. Daha yeni geri alınıyor oralar. Alınsa da öyle bir yapılanmışlar ki! Düşmanlık konusunda Yunanistan var mesela. Yüzerek geçebiliriz Yunan adalarına. Her alanda kuyumuzu kazıyorlar. Yaşı genç olanlar hatırlamaz belki ama hani şu farklı ülkeler tarafından desteklenen pkk terör örgütünün lideri Kenya'da Yunan büyükelçiliğinden çıkarılıp paketlenmişti. İlle bir düşman arıyorsanız önce bu devletlerin hakkından gelmeye bakın. İran'la Suriye ve Irak'ta mücedelenize devam edin ama İran'ın toprak bütünlüğünü hedef alanların gazına gelip o bataklığa asla girmeyin.  Ambargo altındaki İran'ın bizi yıkmaya yetecek gücü falan zaten yok. Gidin Ege adalarınızı geri alın daha kolay. Kıbrıs'ı çözün. Akdenizdeki enerjiyi iyi değerlendirin. Ekonomiyi canlandırın. Sağlam adımlarla ilerleyerek büyüyün. Hitler gibi uçuk hayallerin peşinde koşup felakete sürüklenmeyin.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2020, 01:29:27 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #804 : 08 Ekim 2020, 01:59:47 »
Türk Cumhuriyetleriyle birleşme fikri geçmişten günümüze uzanan bir ülküdür. Bana göre bu hedefi gerçekleştirebilmenin yegâne yolu, din/mezhep taassubundan kurtulmaktır. Meseleye mezhep temelli yaklaşıp da; AMA ONLAR Şİİ! dediğimiz anda davayı baştan kaybederiz. Zaten Osmanlıyı yıpratıp tüketen savaşlar, asıl itibariyle işbu Türk-İran savaşları olmuştur. Çünkü Türk-İran Savaşları iç dinamikleri harekete geçirmiş, Osmanlı devletinin iç karışıklıklara sürüklenmesine sebebiyet vermiştir. Hatta bugünün derdi olan Kürt meselesi bile o günlerden miras kalmış bir meseledir.

Rus tarihçi Minorsky diyor ki;

‘’ İranlıların, Türk okyanusu içinde erimesini engelleyen doktrin Şiilik olmuştur.!’’

İngiliz Tarihçi john Andrew Boyle ise;

‘’ İran’ ı Türkleşmekten kurtaranların yine Türkler olması paradoksal bir gerçektir’’ diyor. Görüldüğü üzere; Türk’ ün Türk’ e husumeti Türk’ ün görebileceği en büyük felakettir. Bu felaketin Anadolu’ya yansıması Celali İsyanları şeklinde olmuş ve ne yazık ki Türk milleti birbirini yiyerek tüketmiştir. İşte Türk’ ün sakınması gereken en büyük felaket budur.

Yapılacak en mantıklı hareket, yeterli askeri ve ekonomik gücü toplayana kadar geçecek sürede TÜRKLÜK ŞUURUNU DİRİ TUTMAKTIR.

İran’ ın parçalanması kesinlikle bizim işimize gelmez. Çünkü dünya sadece Türklerden meydana gelmiyor. Engellemek isteyen, yeni bir dünya gücünün hortlamasını istemeyecek yeteri kadar devlet mevcuttur. Ayrıca SKYWOLF’ un dediği gibi; biz birleşmek istiyoruz da… acaba onlar da istiyor mu?

İşte onların da istemesini sağlayacak formül;

1-   Güçlü ekonomi

2-   Süper askeri güç

3-   Türklük şuuru

Bu üç unsuru aynı anda sağlayabilirsek, Türkiye Cumhuriyeti bir çekim merkezi haline gelecek; birleşemesek bile ortak hareket kabiliyetine kavuşacağız. Türk evladı olarak bir şeyler ihraç edeceksek, Türklük şuuru ihraç ediyor olmamız gerekir. Büyük Atatürk; Türk Dil Kurumu’ nu, Türk Tarih Kurumu’ nu laf olsun diye kurmadı herhalde! Bir amaca hizmet etmesi için kuruldu ve O amaca hizmet etmek zorundadır.  İlk önce kendimizi şuurlandırıp sonra etrafımıza ışık olmak zorundayız. Ayrıca bu işleri İran' la kavga etmeden çözmenin yolları da vardır.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #805 : 08 Ekim 2020, 02:11:26 »

Ben bunu sana demedim zaten. Sana yazdıklarımda senden alıntı var. AB benzeri bir yapılanma olabilir. Olabilmesi için gerekli şartlar varsa neden olmasın. Şu anda olabilir. 30 sene önce de olabilirdi mesela. Ama bizim yaklaşımımız iyi değil. Çünkü senin açıklamalarında olduğu gibi neredeyse onları sömürge gibi görüyor pek çoğumuz. Onlar da bu şekilde algıladıkları için sıcak bakmıyorlar. Zaten o kadar olanak olsaydı kotrol eden Rusya çok daha ileride olurdu şu an. İşin daha acısı hayallerini yıkmak gibi olmasın ama Rusya'yı kendilerine daha yakın görenler de hiç az değil!

30 sene önceki Türkiye ile şimdiki Türkiyenin, ekonomik, askeri ve siyasi anlamda eti budu bir değil hocam. Ben o ülkeleri sömürge olarak görmüyorum. Sadece kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırarak sermaye elde etmelerini ve bu sermaye ile de ülkelerini kalkındırmalarına yardım etmeyi hedefliyorum.

Evet bu devletlerde Rusyayı kendilerine yakın görenler var. Bunda haklısınız hocam çünkü bu adamlar izole bir şekilde Rusun kucağında olduklarından Rustan korkuyorlar ve liderleri etkisinde kalıyor, özellikle diktatöryalarını korumak için. Rusya'da bu sayede bu devletleri birbirine düşürüyor, lokalleştirerek birbirinden uzaklaştırıyor ve kültürel asimilasyon oluşturuyor. İşte bu yüzden bir an önce bağlantı sağlayıp oraya koruma altına almamız lazım. Ekonomilerini dünyaya açmamız lazım. Para varsa ve koruyacak güç varsa Rus'a minnet etmeye gerek yok. Ama şu düzende ellerindeler, bir an önce acele de etmezsek bağlantıyı kursak bile sadece milyonlarca sergey şoygu ile karşılaşacağız.

Açık ve net şekilde bu günlerde ABD tarafından bu yana İran'a karşı bir gizli kampanya başlatıldığı görünüyor! Daha önce de defalarca olmuştu ama bu defa o kadar net ki! Demek ki içeridekiler henüz tam olarak temizlenmemiş! Hemen gaza geliyorsunu malesef. İran hiçbir zaman kolay lokma olmadı. Şu anda da değil! Köklü bir devlet anlayışı var. Irak veya Suriye gibi değil! Onlar gibi kolay ayrıştırılır bir yapıda da değil! ABD ile bundan sonra saygıdeğer müttefiklik hayali de hayalden öteye geçemez artık. Kiminle müttefik olacağız, yönetimi sırasında ortağı olduğumuz F-35 projesinden çıkarıldığımız Trump'la mı? Yoksa her söyleminde Türkiye'yi hedef alan Biden'la  mı?

Hocam bu devlet geleneği sözüne de hastayım, adamların envanteri berbat, adamların 81 milyonluk ülkelerinin sadece 22 milyon civarı has iranlı, şu an yönetimdeki rejimdense yabancı postalı sevecek ciddi bir kitle var. Yav herşeyi bırakın 15 temmuzda bizim gibi bir ülkede bile orduya nasıl sızıldığı görüldü, siz düşünün ki İran'a nasıl sızılmıştır. Muhtemel bir savaşta bu kripto askerler bizde yer değiştirseydi ordunun omurgası paramparça olurdu. Allahtan ucuz atlattık.

Kaldı ki zaten kara bağlantısını sağlamak için sadece iranlılardan biraz farklı mazenderan bölgesini sahiplenmemiz gerek gerisi zaten Türk.

ABD ile bundan sonra saygıdeğer müttefiklik hayali de hayalden öteye geçemez artık. Kiminle müttefik olacağız, yönetimi sırasında ortağı olduğumuz F-35 projesinden çıkarıldığımız Trump'la mı? Yoksa her söyleminde Türkiye'yi hedef alan Biden'la  mı?

Bu sorunun cevabını biz değil, siyasi irade ve dış işleri verecek. Şöyle bir bakarsak her ülkenin bizle sorunu var. Bakın ülkelerin ebedi dostlukları değil, ebedi çıkar ilişkileri vardır. Abd bizle çok iyiyken neden böyle olduk, bu sorunun çözümü ve uygulanması nedir, bunları yapacak yer dış işleridir. Zaten ordumuz kadar etkin bir dış işlerimiz etkin olsa bu durumlara hiç düşmezdik.

Bize Amerika'nın iran propagandasından etkilendiğini düşünüyorsunuz da hocam bende sizin bu Amerikanın yaptırımları ve f-35 meselesinin sizi ciddi anlamda etkileyip Amerikayı silmenize neden olduğunu düşünüyorum. Amerikadaki parti ve liderlerin bizle arasının kötü olup olmaması gibi bir durum olamaz.

Amerikan başkanı alacağı oya bakar, Amerika da iki parti olduğundan seçimler genelde eşite yakın çıkar ve bazı kilit grupların oyları çok önemlidir. Amerikan parlementosundaki yahudi gücü malum, ermeni ve rum lobisi de fena değil, sen hepsiyle takışarak o f-35'i alamazsın.

Eskiden olsa yahudi lobisi bizi desteklediğinden durumu eşitliyorduk ama mavi marmara ve sonrasındaki süreçte adamlarda bizim taraftan çekilince diğer tarafa terazi ağır bastı. Bakmayın siz Yahudi lobisi önceden rum lobilerine karşı bizi çok kolladılar. Ama işte dünyanın ve abd'nin fetösü'de bu yahudiler, aran kötü olunca kamboçyadan tut sibiryaya kadar sana atar yapıyor.

Bizim önümüze tıpa olan İran'dan önce Ermenistan var mesela. 30 senedir Türk toprağını işgal ediyorlar. Daha yeni geri alınıyor oralar. Alınsa da öyle bir yapılanmışlar ki! Düşmanlık konusunda Yunanistan var mesela. Yüzerek geçebiliriz Yunan adalarına. Her alanda kuyumuzu kazıyorlar. Yaşı genç olanlar hatırlamaz belki ama hani şu farklı ülkeler tarafından desteklenen pkk terör örgütünün lideri Kenya'da Yunan büyükelçiliğinden çıkarılıp paketlenmişti. İlle bir düşman arıyorsanız önce bu devletlerin hakkından gelmeye bakın. İran'la Suriye ve Irak'ta mücedelenize devam edin ama İran'ın toprak bütünlüğünü hedef alanların gazına gelip o bataklığa asla girmeyin.  Ambargo altındaki İran'ın bizi yıkmaya yetecek gücü falan zaten yok. Gidin Ege adalarınızı geri alın daha kolay. Kıbrıs'ı çözün. Akdenizdeki enerjiyi iyi değerlendirin. Ekonomiyi canlandırın. Sağlam adımlarla ilerleyerek büyüyün. Hitler gibi uçuk hayallerin peşinde koşup felakete sürüklenmeyin.

Hocam elde imkan olsa yapılır tabi. Rus varken Ermeni'yi ilhak edebilir misin ? Avrupa ve Amerika sana adaları verdirtir mi ?  Yapılabilise yapılırdı zaten. E ozaman ne yapacağız en zayıf hedefe yürüyüp güç toplayacağız. Oda iran tabi tek başımıza değil, büyükler vuracak bizde yardım edeceğiz. Tarih boyunca tüm liderler güçlü düşmandansa ilk ufakları temizeyip güç kazanmıştır. Osmanlı'da zamanında bu beylikleri ele geçirmeyim kutsal toprakları muhtemel bir haçlı seferinden korusun diye bıraksaydı tek başına hiçbir balkan savaşını kazanamazdı. Parçalanmış güç güç değildir. Bu kitli hazine olan Türki devletler ile ekonomik güç birliği yapmak zorundayız.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #806 : 08 Ekim 2020, 08:44:09 »
Kusura bakma da Battlestar, Rus varken ABD ve AB varken onların sana İran'ı yedireceğine gerçekten inanıyor musun? Yunanı yedirmeyenler oradaki enerji kaynaklarını bie tepsiyle mi sunacaklar? Ne zaman sözlerinde durduklarını aranızda hatırlayanınız var mı?Sadece kendi çıkarları bizi kendi çıkarları için kullanırlar. Bir koyup üç alacağız derken yine başka bir şey alacağımız kesin ve net! Hatta bu defa öncekilerine oranla büyük bir felaket yaşayacağımız kesin. Bu masallara her defasına inanıp balıklama atlayanlara şaşıyorum.

Ayrıca İran'ı çok fazla küçümsüyorsun. Yunanistan daha zor diyorsun. Ciddi misin? Her ne kadar askeri kapasitesi eski de olsa bugün ABD ve müttefikleri halen İran ile savaşmaktan çekiniyorlar. O kadar gelişmiş teknolojilerine, yığınla silahlarına rağmen acaba neden? Irak ve Suriye tecrübelerine de bakacak olursak bu çekincelerinde pek de haksız sayılmazlar aslında.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #807 : 08 Ekim 2020, 10:07:12 »
Kusura bakma da Battlestar, Rus varken ABD ve AB varken onların sana İran'ı yedireceğine gerçekten inanıyor musun? Yunanı yedirmeyenler oradaki enerji kaynaklarını bie tepsiyle mi sunacaklar? Ne zaman sözlerinde durduklarını aranızda hatırlayanınız var mı?Sadece kendi çıkarları bizi kendi çıkarları için kullanırlar. Bir koyup üç alacağız derken yine başka bir şey alacağımız kesin ve net! Hatta bu defa öncekilerine oranla büyük bir felaket yaşayacağımız kesin. Bu masallara her defasına inanıp balıklama atlayanlara şaşıyorum.

Ayrıca İran'ı çok fazla küçümsüyorsun. Yunanistan daha zor diyorsun. Ciddi misin? Her ne kadar askeri kapasitesi eski de olsa bugün ABD ve müttefikleri halen İran ile savaşmaktan çekiniyorlar. O kadar gelişmiş teknolojilerine, yığınla silahlarına rağmen acaba neden? Irak ve Suriye tecrübelerine de bakacak olursak bu çekincelerinde pek de haksız sayılmazlar aslında.

hocam bence iran ı öcü gibi gösterip hem arap devletlerine silah satıyolar hemde israil in yanına çekiyolar, aynı safdayız diye. iran a saldırıp kontrol edilemez kaos olacağına kontrol edebildikleri kamplaşma yapıyolar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #808 : 08 Ekim 2020, 10:23:47 »

hocam bence iran ı öcü gibi gösterip hem arap devletlerine silah satıyolar hemde israil in yanına çekiyolar, aynı safdayız diye. iran a saldırıp kontrol edilemez kaos olacağına kontrol edebildikleri kamplaşma yapıyolar.

+1

İran'ı öcü gibi göstermek için önce İran'ı gerçekten öcü yaptılar. Ortadoğuda etnik ayrımcılık ve mezhepçilik müthiş körükleniyor. Özellikle İran gibi dünyaya kapalı baskı altındaki ülkelerde bu çok etkili oluyor. İran üzerindeki baskı ve en büyük düşmanı olarak gördüğü İsrail'e karşı Irak ve Suriye'de mezhep ayrımcılığını kullanıyor. Yemen'de de rakibi gördüğü Suudilere karşı aynı durum söz konusu.  Kısacası İran aslında pek de masum değil!

Çevrimiçi metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #809 : 08 Ekim 2020, 10:49:02 »
Bizim her zaman icin oncelikli hedefimiz komsularimiz ile iyi gecinmek olmali. Komsularimizin ic sorunlarina hic bir zaman karisilmamali.Hele hele onlari parcalamak ,bolmek uzere ne kendimize ait bir politikamiz ,ne de baskalarinin  gazina vaatlerine  inanip o politikalari destekleyerek veya parcasi olmamaliyiz.

" Yazdiklarimdan komsularimiz ile olan her sorunumuza eyvallah deyelim demiyorum"