Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217952 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #770 : 24 Eylül 2020, 21:44:59 »
Rahatsız oldukları kesin zaten!

Umarın çin ezer geçer bunları. Amerika'nın  kovboy şapkasına, Çin'in dousunu tercih ederim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #771 : 24 Eylül 2020, 21:59:47 »
Çin teknoloji yönünden baya yol oldu Xiaomi, Oppo, Huawei gibi markalar ile dünyayı sarıyor. Zaten amacı bizim gibi ülkeler iPhone çok pahalı 10-15 bin tl onun yerine 2000-3000 arası f/p ürünü yaparak pazarlıyor. Kaldı ki iPhone bazı parçaları da Çin'den geliyor her iki ülke birbirine birşey yapamaz.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #772 : 24 Eylül 2020, 22:00:31 »
Rahatsız oldukları kesin zaten!

Umarın çin ezer geçer bunları. Amerika'nın  kovboy şapkasına, Çin'in dousunu tercih ederim.
Çin'in büyük işler başlatmasını bende istiyorum. Rusya çok üçkâğıtçı devlet ABD'yi aratır ama Çin öyle değil. Gelişsin, güçlensin o güçlendikçe ABD buraları terk edecek. Sorunlar büyüdükçe öyle kolay müttefik harcayamayacaklar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #773 : 24 Eylül 2020, 22:27:04 »
Çanakkale'yi gezerken Seyit Onbaşı'nın sırtında taşıdığı top mermili heykelin altında "made in PRC" yazısını görünce bu Çinlilerin Dünyaya hakim olacağını anlamıştım.

Adamlar , tükenmez kalem üretme hızında destroyer , uçak üretiyor.

1,5 milyar sıkı disiplinlı insan geleceği inşaa ediyor.

Bizim işçilerde 5'de mesai bitiyor , daha saat 3'te ellerini yıkamaya gidiyor...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #774 : 24 Eylül 2020, 23:13:06 »
Kore ???

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #775 : 24 Eylül 2020, 23:24:42 »
Çanakkale'yi gezerken Seyit Onbaşı'nın sırtında taşıdığı top mermili heykelin altında "made in PRC" yazısını görünce bu Çinlilerin Dünyaya hakim olacağını anlamıştım.

Bizim işçilerde 5'de mesai bitiyor , daha saat 3'te ellerini yıkamaya gidiyor...
hocam made in prc , Kore mali demek çin değil. Ama hikâyeniz öyle olduğu için acaba bilinçli mı yazdı diyede düşünmedim değil

Made in prc Çin malı demek İngilizce kısaltılmışı hocam

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #776 : 24 Eylül 2020, 23:59:52 »

hocam made in prc , Kore mali demek çin değil. Ama hikâyeniz öyle olduğu için acaba bilinçli mı yazdı diyede düşünmedim değil

Made in prc Çin malı demek İngilizce kısaltılmışı hocam
cidden ha ben bu yaşıma kadar hep Kore sanıyordum. :S cinliler direk "made in china" demiyor mu ya valla bak

Kore ???
hocam sizide yanıttım kusura bakmayın ben made in prcyi neden bilmiyorum hep Kore sanıyordum

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #777 : 25 Eylül 2020, 01:38:37 »
cidden ha ben bu yaşıma kadar hep Kore sanıyordum. :S cinliler direk "made in china" demiyor mu ya valla bak

Dünyadaki ''kalitesiz ve ucuz Çin malı'' algısını yıkmak için yapmış oldukları bir çeşit algı operasyonu veya taktik diyebiliriz. ''Made in China'' demiyor da Çin Halk Cumhuriyeti anlamında ''Made in PRC'' diyor. Bu şekilde müşterileri kandırmış oluyor -ki görünüşe göre başarılı da olmuşlar:) Kim bilir Kore malı zannederek kaç çeşit ürün satın aldın!

Bundan bir kaç sene önce, Almanya' yla bir çeşit işbirliğine gittikleri okumuştum. Almanya' dan kaliteli ürün prosesi karşılığında Çin pazarından bir takım imtiyazlar mı ne vermişlerdi. Yani Almanya' dan kaliteli ürün nasıl üretilir onu öğrenmeye çalışıyorlardı. Öyle anlaşılıyor ki epey mesafe kat etmişler. Artık hiç kimse Çin malıdır diye; Huaweı, OPPO, Xıaomı almam demiyor. Hatta ben bile düşünüyorum:) yıllardır Ipohe kullanırım, artık bıkkınlık geldi. İki şey yüklüyorsun hemen hafıza doluyor. Normalde öldürene kadar kullanırım gerçi de... Iphone' lar da çok pahalı be kardeşim! Şimdi durduk yere 10-12 bin TL bayılacak halimiz de yok.
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2020, 01:39:59 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #778 : 25 Eylül 2020, 01:48:03 »

Bundan bir kaç sene önce, Almanya' yla bir çeşit işbirliğine gittikleri okumuştum. Almanya' dan kaliteli ürün prosesi karşılığında Çin pazarından bir takım imtiyazlar mı ne vermişlerdi. Yani Almanya' dan kaliteli ürün nasıl üretilir onu öğrenmeye çalışıyorlardı. Öyle anlaşılıyor ki epey mesafe kat etmişler. Artık hiç kimse Çin malıdır diye; Huaweı, OPPO, Xıaomı almam demiyor. Hatta ben bile düşünüyorum:) yıllardır Ipohe kullanırım, artık bıkkınlık geldi. İki şey yüklüyorsun hemen hafıza doluyor. Normalde öldürene kadar kullanırım gerçi de... Iphone' lar da çok pahalı be kardeşim! Şimdi durduk yere 10-12 bin TL bayılacak halimiz de yok.

Valla bende iPhone kullanıyordum ömrünü tamamladı Xiaomi aldım,şimdi telefon sağolsun devlet yeni vergi koyduğu için 2 katı oldu. iPhone iyi güzel ama tr için pahalı bir ürün.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #779 : 25 Eylül 2020, 02:51:49 »

Dünyadaki ''kalitesiz ve ucuz Çin malı'' algısını yıkmak için yapmış oldukları bir çeşit algı operasyonu veya taktik diyebiliriz. ''Made in China'' demiyor da Çin Halk Cumhuriyeti anlamında ''Made in PRC'' diyor. Bu şekilde müşterileri kandırmış oluyor -ki görünüşe göre başarılı da olmuşlar:) Kim bilir Kore malı zannederek kaç çeşit ürün satın aldın!

Almanyadan sadece öğrenmekle kalmıyorlar,  bir-çok kritik teknoloji yapan şirketide satin aldilar/aliyolar... Hatta yillar once Almanyada buna dair bir hareketlenme olmuştu Çinlilerin bu tür şirketleri almasını engellemeye dair... Açıkçası ülkemiz acısından devlet destekli olsun yada olmasın yurtdışında bu tür şirketlerin alınması taraftariyim lakin teknoloji getirecek sirket almiyoruz/alamıyoruz. Oyak'in zirh çeliği uretimi yapan Finlandiyali miilux oy'u alip manisada fabrika kurması dışında buna başka bir örnek bilmiyorum.