Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217930 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #760 : 18 Ağustos 2020, 21:27:50 »
Bir miktar spekulasyon yapsak.

Ilk THK F-35 nin Turkiye gelis tarihi kasim 2019 olarak aciklanmisti  resmi olarak S400 oncesi.
TSK  onlarca yil  HSS  olmadan durumu idare etmek zorunda birakilmis . Sayet ABD menseli olmayan HSS tedarik arayisimizi ilk F-35 lerin nin THK teslimine kadar bekletmis olsak durum nasil olurdu?

Ilk parti F-35 THK bunyesine katilmis olurdu ve su anki durum olusmadigi gibi F-35 gorunmezligi vs de gormus olurduk ?

ABD ilk parti F-35 leri teslimati sonrasinda S400 anlasmasi yapilabilirdi  ." 25.8.2017 de Sn CB boyle bir anlasmanin  varligini ilk defa acikladi"  S400 ler teslim tarihinden bu gune kadar aktif hale getirilmedigi dusunulurse  ne kazandik ne kaybettik?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #761 : 18 Ağustos 2020, 22:14:15 »
Halen bizim S-400 isine blof olsun diye girdigimizi, blofun goruldugunde de kagitlarin elimizde kaldigi kanaatindeyim..

Umut Patriotlarda ortak uretim, teknoloji transferiydi, onu zorlamak icin kullandik..

Tukurdugumuzu yalamayacagimiz icin bu kadar basin ve dunya onunde bir konuda almak zorunda kaldik ve elimizde kaldi..

Caktirmadan elimizden cikarana kadar ha actik ha acacagiz diye avutup, konu biraz sogunca depoya koyariz..

Olan paramiza oldu..

Neyse olan oldu onumuzdeki maclara bakacagiz..

Ne olacak diye de merak ediyorum ha fenomen bir dizi gibi gozlerimi alamiyorum..
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2020, 22:17:08 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #762 : 19 Ağustos 2020, 00:21:06 »
Emin olun ABD'de de bizimki gibi bir yönetim şekli olsaydı Trump'un tek lafıyla F-35'ler de , Patriotlar da çoktan bize teslim edilmişti de kulllanmaya başlamıştık bile. Çünkü Trump'un tek sevdiği şey para ve ABD'ye sürekli para kazandırmak derdinde. Onun için Çin ve diğer ülkelerde üretim yapan Amerikalı şirketleri tehdit ederek ABD'de üretim yapmaya zorluyor ve sürekli  dünyada ticaret yaptığı bir çok ülkeye ek vergiler getiriyor. Ben Biden gibi bir Türk düşmanının ABD'ye başkan olmasındansa Trump'u tercih ederim şahsen. Obama'nın  başkanlığı döneminde başkan yardımcısı olan Biden dış politikada çok aktifti. Türk-Amerikan ilişkilerindeki bozulmanın baş mimarlarından biri de Biden'dir.

+1

Aman hocam ne yaptiniz?

Simdi sizin de benim gibi adiniz cikar 90´a inmez 80´e. Trump secimi kazanir der demez damgayi yedim.

Birde F-35 gelecek derseniz ben o zaman Serkanin gazabindan sizi kimse kurtaramaz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #763 : 19 Ağustos 2020, 00:37:06 »
Trump seçimi kaybedecek / 
F-35 gelmeyecek /       
S-400'ler  ABD seçimlerinden sonra , F-35'in gelmeyeceğini bizim hükümet kabullenene kadar aktive olmayacak./
F-35 'lere verdiğimiz para ile başka şeyler alacağız Abd'den

Benim öngörülerim bunlar....
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2020, 00:37:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #764 : 19 Ağustos 2020, 00:41:33 »
Valla yerli ve millî sanayinin önemi işte birilerinin hep eline düşüyoruz. Açıkçası F-35'ler gelecek bu yıl mi tabi ki hayır ama 2021 sonlarına doğru gelecek zaman geldiğinde + çakarım buraya. S-400 depoda kalmak suretiyle F-35 verilecek ha bunlar olmadı. Ya para iade eder bu olmaz yada F-16 verir.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #765 : 27 Ağustos 2020, 19:31:35 »
https://www.savunmasanayist.com/abd-hava-kuvvetlerinden-turkiyedeki-uslere-dev-yatirim/
Türkiye’deki 3 üsse ve İspanya’daki 1 üsse yatırım yapmak için ABD 1 milyar dolar ayırdı.
ABD ile papaz oluyoruz diyoruz. Adamlar bize yatırım yapıyorlar. Gel çık bu işin içinden!

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #766 : 27 Ağustos 2020, 20:47:30 »
https://www.savunmasanayist.com/abd-hava-kuvvetlerinden-turkiyedeki-uslere-dev-yatirim/
Türkiye’deki 3 üsse ve İspanya’daki 1 üsse yatırım yapmak için ABD 1 milyar dolar ayırdı.
ABD ile papaz oluyoruz diyoruz. Adamlar bize yatırım yapıyorlar. Gel çık bu işin içinden!

siyasi olarak çatışıyor gibi gözüksekte askeri anlamda çok farklı yaklaşımlarımız yok demekki.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #767 : 24 Eylül 2020, 20:23:21 »
ABD, Huawei’in Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız

Trump hükümeti tarafından yoğun baskı uygulanan Huawei, şimdi de Türkiye'deki faaliyetleri nedeniyle ambargoya maruz kalabilir. ABD, Huawei'in Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız.

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükümeti tarafından yoğun baskıya maruz bırakılıyor. Trump hükümeti Huawei’in Google servislerini kullanmasını yasakladı. ABD’deki 5G ağında Huawei ekipmanları ve parçalarının kullanımı durduruldu.

Trump hükümeti, Çin Komünist Partisi hükümetinin Huawei ve ZTE gibi teknoloji firmalarına baskı yaparak ABD’li kişileri dinlediğini ve kişisel verilerini incelediğini iddia etmişti. Bu nedenle Çinli teknoloji firmalarına ambargo uygulanıyor. Bazı analistlerin iddiasına göre ise ABD’li firmalar, 5G yarışında Huawei'in epey gerisinde kaldı. ABD, bu nedenle Huawei'e ve diğer Çinli şirketlere ambargo uyguluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açıkladı

ABD, Huawei baskısı bir adım daha ileriye götürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’in ve diğer Çinli şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız olduğunu belirtti. Türkiye’de özellikle de 5G ağ çalışmalarında yoğunluklu olarak Huawei ve ZTE ekipmanları kullanıyor. Ülkemizdeki cep telefonu satışlarında da Huawei önemli paya sahip.

ABD Dışişleri Başkanı Mike Pompeo, “Savunma ve iletişim ağlarımızın güvenliği olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çinli telekomünikasyon şirklerinin Türkiye veya başka ülkelerde faaliyetlerini artırmasından sadece askeri ağlarımız veya güvenlik ağlarımız etkilenmeyecek. ABD'li diğer verilerimizi de korumamız gerekiyor.” dedi.

Pompeo: "Türkiye olumsuz etkilenecek"

Washington Examiner, konuyla ilgili haberinde ülkemiz ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiye de vurgu yapıyor. Çin’in yeni ticaret yolu projesi olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin Türkiye’de nüfuz kurma amacı kullandığını belirtiyor. Haberde Foreign Policy’deki bir makaleye vurgu yapılarak 2016 ile 2019 yılları arasında 3 milyar dolar yatırım yapıldığı ve 2020 sonuna kadar bu rakamın 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. ABD Dışişleri Başkanı Pompeo, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkinin altını çizerek Türkiye’nin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi. Pompeo'nun bu sözleri, ABD'nin Türkiye'ye ek yaptırımlar uygulayabileceği anlamına geliyor.

İletişimde yerlilik önemli

Türkiye, ABD ile Çin arasındaki teknoloji savaşında henüz bir taraf tutmuş değil. Türkiye’de herhangi bir baskı olmadan Çinli ve ABD’li cihazlar kullanılıyor. Operatörlerin ağ ekipmanı olarak hangi ülkeden ekipman tedarik edeceği konusunda baskı yapılmıyor. İki ülkenin Türkiye üzerindeki çıkarcı yaklaşımı, telekomünikasyon altyapımızda yerliliğe önem vermemiz gerektiğini gösteriyor. Türkiye, iletişimde veri güvenliği için 4.5G şebekesi için kullanılan ekipmanların ve yazılımların belirli oranda yerli olması şart koşulmuştu. Hatta yerli baz istasyonu ULAK, şu an da 1300 noktada faaliyet gösteriyor. Ancak 5G’ye geçişle birlikte şebekemizdeki yerlilik oranı düşecek. Operatörler 5G şebekesi için çoğunlukla Huawei’in ekipmanlarını kullanıyor. Huawei’in yanı sıra Ericcson, ZTE ve Nokia üretimi cihazlar kullanılırken ABD’li cihazların kullanım oranı epey düşük.

https://www.donanimhaber.com/abd-huawei-in-turkiye-deki-faaliyetlerinden-rahatsiz--125338

Sizce S-400 meselesi olmasaydı ABD bu konuyu F-35'ler için baskı aracı olarak kullanırmıydı? Bence yüzde yüz kullanırdı alın size bir bahane daha...
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2020, 20:24:04 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #768 : 24 Eylül 2020, 21:13:01 »
ABD, Huawei’in Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız

Pompeo: "Türkiye olumsuz etkilenecek"

Washington Examiner, konuyla ilgili haberinde ülkemiz ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiye de vurgu yapıyor. Çin’in yeni ticaret yolu projesi olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin Türkiye’de nüfuz kurma amacı kullandığını belirtiyor. Haberde Foreign Policy’deki bir makaleye vurgu yapılarak 2016 ile 2019 yılları arasında 3 milyar dolar yatırım yapıldığı ve 2020 sonuna kadar bu rakamın 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. ABD Dışişleri Başkanı Pompeo, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkinin altını çizerek Türkiye’nin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi. Pompeo'nun bu sözleri, ABD'nin Türkiye'ye ek yaptırımlar uygulayabileceği anlamına geliyor.

Zaten bizle ilgili en büyük sorunlarından birisi de budur. Bu proje sonunda Çin, Aliexpressten sipariş edilen bir şeyi 1 hafta içinde Avrupa'ya ulaştırmayı hedefliyor.  Böyle bir durumun ülke ekonomilerine  nasıl bir zarar vereceğini düşündünüz mü hiç ? En basitinden ben bugün arabama bir multimedya taktıracaktım. Baktım burada yerlisi 4 bin aliexpresste aynı konsept 2 bine geliyor vergisiyle. 1 haftada gelecekse niye burada yaptırayım ki ?

Öyle kimse gümrük vergisi koyarak da bunu engelleyemez. Hangi birine koyacaksınız ? Adamlarla ta 2018'de 23 milyar ticaret hacmin var. Özellikle avrupa devletleri öyle kafasına göre bizimkiler gibi vergide koyamaz. Bu ıvır zıvırlar hikaye asıl şamata siz forddan sıfır araç almak isteyip size 5 ay tarih verdiklerinde sizin gidip çok daha iyisi veya eşdeğerini daha ucuza 1 haftada çinden getirebilen çinli markalardan aldığınızda kopacak.

Zaten huaweii bilişim ve elektronik sektöründe her alanı sardı laptoptan, tv'ye ordan telefona kadar heryeri sardı. Şimdi google ve android engeli ile önlerine bir set koydular ama nereye kadar ? Adamlarda para var, iş gücü var, araştırma üniversiteleri var. Kısa bir zamanda eşdeğerini yapacaklardır. İşte o zaman elektronik, yazılım ve bilişim sektörünü, otomotivi kaptıran batı  birde bir kuşak, bir yol darbesiyle ne yapacak göreceğiz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #769 : 24 Eylül 2020, 21:31:40 »
Rahatsız oldukları kesin zaten!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com