Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #630 : 30 Ekim 2019, 16:27:24 »
Japonlara, Vietnamlılara gerek yok. Kızılderili soykırımını geçir meclisinden ki tarihin en acı soykırımlarından biridir, bak nasıl kudurmaya başlıyor ABD.

bu tur eylemlerin ABD nezdinde bir etki yapacagini hic sanmiyorum. Bu tur eylemlerinbasarisiz olma nedeni ise su , Amerikali denen 101 ulkenin toplaminidan olusmus vatandaslarin milliyetci tepkileri bizimkinden daha degisiktir.ABD vatandasi genelde kendi ulkesindeki olup bitenle ilgilenir. Ermeni tezi gibi oyunlar ise daha fazla lobiler tarafindan harmanlanan siyasiler tarafindan yapilmakta . Etkili olmak istersek isi o memleketin kurallarina gore oynamamiz daha etkili olur.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #631 : 30 Ekim 2019, 17:52:01 »
Japonlara, Vietnamlılara gerek yok. Kızılderili soykırımını geçir meclisinden ki tarihin en acı soykırımlarından biridir, bak nasıl kudurmaya başlıyor ABD.

bu tur eylemlerin ABD nezdinde bir etki yapacagini hic sanmiyorum. Bu tur eylemlerinbasarisiz olma nedeni ise su , Amerikali denen 101 ulkenin toplaminidan olusmus vatandaslarin milliyetci tepkileri bizimkinden daha degisiktir.ABD vatandasi genelde kendi ulkesindeki olup bitenle ilgilenir. Ermeni tezi gibi oyunlar ise daha fazla lobiler tarafindan harmanlanan siyasiler tarafindan yapilmakta . Etkili olmak istersek isi o memleketin kurallarina gore oynamamiz daha etkili olur.
Alacagımız karar Amerikayı yeniden keşfetmek değil amerikaya mesaj verme anlamı taşıyor. İncirliği veya Amerikan elçiliklerini kapatmak ufak düşünceler ürünüdür. Amerika bu ülkeye bomba atsa dahi İncirliği kapatmayacaksın. Dünyanın herhangi bir yerindeki Türklerin başına birşey gelmesine karşılık kafasına çuval geçirilmelik en az 500-1000 tane Amerikan askerini elinin altında tutacaksın. Yani incirliği unutun... Birde biz duygusal bir toplumuz onlarca kez kandırılmamızdan da belli olacaga üzere kararları mantık değilde duygularla alıyoruz. Amerikaya öyle bir mesaj vereceksin ki bu hem ilerde başına bela olmayacak hemde mesaj yerine ulaşacak.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #632 : 30 Ekim 2019, 18:11:49 »
herşeyi geçtimde birşey söylücem. Şimdi bu forumda iktidar yanlılarıda var muhaliflerde... Ortak kaygımız vatan - bayrak - asker -polis kısaca milli değerlerimiz. Bunlar söz konusu oldugunda Atatürkçüsü - milliyetcisi - sağcısı solcusu hep bir olduk/oluruz. Lakin hepimiz Devletin , vatanın beka sorunları oldugunu bildiğimiz gibi birde şahsi hatalarla ortaya çıkan sorunların varlıgından haberdarız. Kimsede yarım aklı - olmayan beyniyle bu şahsi meseleleri vatanın bekası gibi göstermeye kalkmasın. Nedir bu şahsi meseleler diyeceksiniz mesela Halkbank olayı ? Kim ne biliyor halkbank hakkında... Mesela Rıza Zerrab olayında ne biliyoruz. Bunlar neden bize karşı koz olarak kullanılıyor. devlet bankasını , devletin en itibarlı kurumunu çamurun içine hangi sebeple bıraktılar. ne gibi faaliyetlerde bulundular. Ben Suriye konusunda her türlü askerimin yanındayımda halkbank olayı ne abi ? Devleti kapatmışlar neler çeviriyolar bilmiyoruz. Neden bu bankayla alakalı insanlar tutuklanıyor. Kimse merak etmiyor mu
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2019, 18:17:56 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #633 : 30 Ekim 2019, 20:37:27 »
herşeyi geçtimde birşey söylücem. Şimdi bu forumda iktidar yanlılarıda var muhaliflerde... Ortak kaygımız vatan - bayrak - asker -polis kısaca milli değerlerimiz. Bunlar söz konusu oldugunda Atatürkçüsü - milliyetcisi - sağcısı solcusu hep bir olduk/oluruz.

+1 DonnieBrasco

Dis politika ortak gelistirilir ve buna 100% katilmaktayim

Basarilari iktidar nasil  sahipleniyorsa ,basarisizliklarini da sahiplenebilmeli . Ancak bizde durum pek oyle olmuyor malesef. Gonul ister demokratik ulkelerde oldugu gibi dis politika siyasi partilerce ortaklasa tartisilabilsin ve ulkemizin lehine en iyi sekilde olacak sekilde gelistirilsin. Bizde  malesef boyle olmamakta ortak anlayis dendimi  sanki katilim olarak iktidarin her dedigine muhalafetin katiksiz evet denmesi anlasilir .

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #634 : 31 Ekim 2019, 11:06:50 »
Kanimca Sn Sedat Erginin bugunku  makalesine tasimis oldugu "ABD Kongresi’ndeki tablo çok rahatsız edici" okunmasinda yarar vardir. Karar bizim icin yok hukmunde demekle isi cok basite indirgemis oluruz . Oncelikle bu kararin, olasi sonuclarini dusunmemizde yarar oldugu kadar ilesrisi icin nasil onlemler alinmasi gerekliligini dusunmeliyiz.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sedat-ergin/abd-kongresindeki-tablo-cok-rahatsiz-edici-41363355

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #635 : 10 Kasım 2019, 21:55:04 »
Bu gun beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Kongresi'nin S-400'lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğu belirtildi.Ve bunun CB  ABD ziyaretinde kendisine deklere edilecegi belirtildi.

https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-abdden-skandal-yaptirim-karari-5442351/

"Baris pinari Oncesi" TC adina Beyaz saraydan iki kaba mektup gonderildi . Birinci mektup aciktan bizlere kabaca sopa gostermek ,ikincisinde  ise  PKK/YPG /SDG  Suriye sorumlusunu muhatap almamiz istenip  teroristin mesaji iletildi.

Biz ne yaptik once gelen mektup falan yokmus gibi davrandik ,mektup olayi ortaya cikinca biz  mektubu yok mahalinde sayiyoruz  deyip mektubu cope attik dendi . Bu arada ikinci mektubun da oldugu ortaya cikti .

Sonra da ABD ye gidilmelimi  gitmeyelimmi  tartismasi yapilir gibi oldu ki gidilecegi bilindigi halde.
Eeeee mektuplar ne olacak dendi , ABD ye gidince Trump in masasina koyup iyade edilecek ve yuzune de mektup un kabul edilmez oldugu soylenecek falan filen dendi.

Bizler mektup krizini nasil sonlandiracagiz dusuncesini tartisirken , ABD  senatosunda da once Ermeni dosyasi sonrasinda ise alyhimizde yatirim pakati rekor cogunlukla onaylandi .Hem de onaylayanlarin buyuk kismini Trump in partilileri olusturdu.

Devam etmekte olan Baris pinari harekatimiz da gelen baskilar uzerine hedeflenen 440 km nin ancak 120 km sine ulasilmasi ile gelen baskilardan dolayi durdurulmak zorunda kalindi.

S400 alimi ile haksiz olarak dondurulan F35  teslimatlari ve sevkiyati konusunda herhangi bir gelisme lehimize yasanmadi.

ABD,  TC  ust duzey burokratlarinin ABD de deki mal varliklari ve hesaplarinin  arastirilmasi ve dondurulmasi icin onerge sundu ve oneri kabul edildi. Arastirilacak ve hesabi dondurulabilecek arasinda TC CB da dahil.

Peki biz ne yaptik veyayapmaktayiz.

Sn CB nimizin ABD de oldugu surede planlanmis ama Trump in son dakika gorusmeyi ital etemsi unutulup butun bu rezaletten sonra tekrardan  Trumpin ayagina  gitmeye razi olundu.

Tum ust duzey TC burakratlarimiza  yapilan santaja buyrun arastirin gayri mesru heasabimiz mal varligimiz var ise dondurun denilemedi.

Trump ile gorusulmesi gerekiyorsa ABD  ye Trump in yapacagi bir sonraki avrupaya gezisinde veya olasi Nato toplantisinda gorusebiliriz denilemedi.

Turkiye Cumhuriyetini vatandaslarini alenen rencide eden mektuplar icin  ABD nin Ankara buyuk  elcisini dis islerine cagirip  elden Trump tarfindan sayin CB nina gonderilen mektuplar geri iyade edilip bu tur yaklasimlarin kabul edilemeyecegi mesaji  Sn Trump a iletilmek uzere elciye verilmedi.

Kusura bakilmasin olur da bu kadar beceriksizligi yapabilmek de maharet gerektirir  :D
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2019, 23:07:51 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #636 : 10 Kasım 2019, 23:32:31 »
Sorunların çözümü için görüşmek önemli. Bu görüşme daha önce planlanmıştı. Peki çözüm sağlayacak mı? Karış taraf çözüm istiyor mu? Yoksa  yeni dayatmalarla geri mi döneceğiz! İpler koptu kopacak. ABD'nin tehditleri artık mide bulandırıcılık sınırını da aştı! Halen bizi muz cumhuriyeti sanıyorlar. Bugün aramızdan ayrılşının 81 yıl olduğu Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ülke bu! Başkalarına benzemeyiz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #637 : 11 Kasım 2019, 02:19:52 »
Eninde sonunda Amerikan belasından kurtulmak zorundayız. Aksi taktirde Türkiye' nin geleceği pek parlak görünmüyor. Ne yazık ki, 2. Dünya Savaşından sonra bağımsızlığımızı koruyamadık. O dönemin yöneticileri, birazda Atatürk ve Cumhuriyet' le hesaplaşabilmek için Türkiye' yi Amerikan zinciriyle demir kazığa bağladılar. Amerika, Türkiye' nin ayağındaki prangadır.  Bir diğer pranga ise Avrupa Birliğidir. İki ayağında iki prangayla yaşamaya mahkum edilmiş Türk milleti, aynen zincirlerinden kurtulup göklere yükselmek isteyen kartal misali; ayağında ki zincirlere rağmen kanat çırpıp durmaktadır. Uçmak istiyor ama uçamıyor, yükselmek istiyor ama yükselemiyor... Ne acınası bir durumdur.  Ama eninde sonunda bu beladan kurtulacağız . Ve Atatürk' ün ifadesiyle: YÜKSEL TÜRK! SENİN İÇİN YÜKSEKLİĞİN HUDUDU YOKTUR.

Peki, ayağımdaki zincirlere rağmen nasıl yükseleceğim. Demek ki evvela zincirlerimizden kurtulmamız gerekiyor. Ve yine Atatürk diyor ki: TÜRKLER, ÇETİN İŞLERİ BAŞARMAK İÇİN YARATILMIŞTIR.

Bana göre çok güzel bir tespittir. Zaten tarihimizi inceleyecek olursak; hep müşkül bir durum, sürekli olarak mücadelelerle geçen dönemler, ardı arkası kesilmeyen savaşlar; buna mukabil milletimizin dirayeti, feraseti, fedakarlığı... Liyakatsiz yöneticilerine rağmen, memleketi yönetemeyenlere rağmen; gafletlere, delaletlere ve hatta ihanetlere rağmen milletimiz dimdik ayaktadır.

İşte Amerika'ya bağlanma süreci de böyle bir ihanetin sonucudur. Oysaki Atatürk' ümüz ne demişti; MUHTEREM MİLLETİME ŞUNU TAVSİYE EDERİM Kİ; BAŞINA GEÇİRECEĞİ İNSANLARIN KANLARINDAKİ VE VİCDANLARINDAKİ CEVHER-İ ASLİYİ TAYİN ETMEKTEN BİRAN UZAK OLMASINLAR.

Tarih bize öğretmiştir ki Türk milletinin başında dirayetli, ferasetli, liyakatli insanlar olduğu zaman harikalar yaratırken; yeteneksiz, beceriksiz, bilgisiz yöneticiler olduğu zamanlarda adeta yok olmanın eşiğine gelmiştir. Bu gerçeği Orhun Anıtlarında bile görürsünüz. Yeri geldi örnek verelim;

Orhun Anıtlarının Doğu cephesinden yazılan kısmından -mealen- alıntı yapacak olursak;

'' Atam Bumin Kaan, İstemi kağan; bilgili kağan imiş, cesur kağan imiş. Buyrukları da bilgili imiş, cesur imiş. Beyleri de, milleti de doğru imiş. Onun için ili öylece tutmuş, Töreyi düzenlemiş. Dizliye diz çöktürmüş başlıya baş eğdirmiş...

Sonraki kağanlar bilgisiz imiş, kötü kağan imiş. Buyruğu da bilgisiz imiş, kötü imiş... Beyleri, milleti ahenksiz olduğu için; Çin milleti hilekar ve sahtekar olduğu için, aldatıcı olduğu için, küçük kardeşi büyük kardeşe düşürdüğü için, Türk milleti il yaptığı ilini elden çıkartmış...''

Aman yarabbi, sanki bugünü anlatıyor! O zamanın Çin' i bugünün Amerika'sı... Peki ne değişti? Hilekarlık mı değişti, bilgisizlik mi değişti, kardeşi kardeşe düşürmek mi değişti... Ne değişti? Görüldüğü gibi hiçbir şey değişmedi. Türk milleti aynı Türk milleti, düşman yine aynı düşman, bilgisizlik yine aynı bilgisizlik!

Atam Bilge Kağan işte bu öğütleri veriyor! O dönemin Bilge Kağanı bu dönemin Atatürk' ü... Hayatı milletine yol göstermekle geçmiş. Doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü, haklıyı haksızı, güzeli çirkini birbirinden ayırt etmek de bu milletin boynunun borcudur.   

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2019, 02:24:02 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #638 : 14 Kasım 2019, 08:42:41 »
"Mektubu Trump'a takdim ettim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında merakla beklenen kritik buluşma dün Beyaz Saray’da gerçekleşti. Erdoğan ve Trump hem ikili hem de heyetlerarası görüşmelerde Suriye, F-35, S-400 gibi önemli başlıkları ele aldı. Erdoğan, “Bugün Sayın Başkan’a mektupları verdik. Ferhat Abdi Şahin gibi bir teröristin, ABD gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntü ile karşıladım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump tarafından karşılandı. İki lider Oval Ofis’te 1 saat 15 dakika görüştü. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Trump’ın eşi Melania Trump da yer aldığı görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da hazır bulundu.

Görüşmenin ardından heyetlerarası çalışma yemeğine geçen Erdoğan ve Trump, senatörlerle görüşüp daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında şunları söyledi:

YENİ SAYFA AÇMAKTA KARARLIYIZ

“Bugün Sayın Başkan ile gündemimizde yer alan konularda samimi görüşmeler kaydettik. Türk–Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminlerde ilerlemesi konusunda hemfikiriz. İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumları konusunda Sayın Başkan ile karşılıklı irademizi teyit ettik. DEAŞ’a karşı ortak mücadelemizin sürdürülmesinin önemine değindik.

ÜZÜNTÜ İLE KARŞILADIM

(Trump’ın mektubu) Bugün Sayın Başkan’a mektupları takdim ettim ve Ferhat Abdi Şahin gibi bir teröristin, ABD gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntü ile karşıladım. Yüzlerce insanımızın öldürülmesine sebep olan ve Apo’nun da manevi oğlum dediği bir teröristtir. ABD tarafından bu şekilde karşılanması doğrusu bizi üzmüştür. Bu şahıs Rusya tarafından da bu şekilde karşılanmıştır. Hassasiyet içerisinde olmamız lazım. Bugün bize yarın bir başkasına. Bunlarla ilgili de belgeleri verdim. Hatta CIA teşkilatının bu adamın terörist olduğu belgelemiş. Bu belgeyi de ben kendilerine takdim ettim. Gelen mektubu da yine aynı şekilde kendilerine verdik.

Barış Pınarı harekâtı, terörle mücadelede yeni ve önemli bir adım atmıştır. PKK/YPG bu mutabakatı bozmak için askerimizi, sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenliyor. Buna rağmen biz Suriye’de krize kalıcı çözüm bulmak için ABD ile olan mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz.

ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK

Önümüze ikili münasebetleri dinamitleyecek yeni sorunlar koymaya gayret ediyorlar. 29 Ekim’de Temsilciler Meclisi’nde alınan kararların tam da bu amaca hizmet ettiğini ve ilişkilerimize gölge düşürme maiyetinde olduğumu Sayın Başkan ile paylaştım. Bu konuda alnımız ak, başımız dik özgüvenimiz tamdır. Türkiye bu konuda diyalogdan ve özgür tartışma ortamından yanadır.

GERİ KABUL ETMEDE HEMFİKİRİZ

Ülkemiz DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele veren tek NATO ülkesidir. Hapishanelerimizde 1216 DEAŞ’lı var. Avrupadakiler başta olmak üzere kaynak ülkeleri geri kabule ikna etme konusunda Sayın Başkan ile ortak anlayışa sahibiz. Güvenli bölge çağrım hayata geçirilmediği için on binlerce masum hayatını kaybetti. 365 bin Suriyelinin kendi topraklarına geri dönüşünü sağladık Cerablus’ta. Sayın Trump ile başlattığımız projeyi hayata geçirebilirsek önümüzdeki dönemde geri dönenlerin sayısı daha da artacaktır.

FETULLAH GÜLEN’İN İADESİ

Birçok belgeleri özellikle bu seyahatimizde kendilerine takdim ettik. Olayların faili olan insanın Amerika’da 400 dönüm bir arazide yaşayarak dünyadaki diğer yerleri de idare etmesi kabul edilir bir durum değildir. Bu seyahatimizde belgeler ayrıca getirdik. Temenni ederim bu belgeler ışığında bizden nasıl teröristler istendiğinde biz veriyorsak onlar da bize bu teröristi verirler.

SORUNUMUZ TERÖR ÖRGÜTLERİYLE

Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle. Kim bunlar, YPG/PYD, bunlar PKK’nın uzantılarıdır. Parlamentoda benim partimin 50’yi aşkın Kürt milletvekili vardır. Terörist teröristtir. Mücadeleyi vermezseniz bedelini yarın çok ağır ödersiniz.”

ÇOK GÜZEL ÜRETKEN BİR TOPLANTI

Cumhurbaşkan Erdoğan ile ABD Başkanı Trump baş başa, heyetlerarası ve senatörlerle görüşmelerin ardından kameraların karşısında geçti. Trump şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tutuklu bulunan Serkan Gölge’yi bıraktığından dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok farklı bir şekilde tutuklu haldeydi, bunun için de teşekkür ediyorum, çok iyi bir katkıydı kendisi tarafından. Önümüzdeki günlerde buraya gelecek. Bu bizim için oldukça güzel bir haber, Amerika için güzel bir haber. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çok açık ve üretken bir toplantı gerçekleştirdik. Farklı maddelere değindik. Suriye’deki durumu konuştuk.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM

Türkiye ve ABD, olağanüstü başarılar elde etti ve daha da iyi bir duruma gelmesini bekliyoruz. Bugün Cumhurbaşkanına ortaklığı ve işbirliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Barış içinde bir Ortadoğu’nun olmasını istiyoruz. Türkiye’nin yapması gerektiğini ve devam ettirmesi gerektiğini umuyoruz. Ateşkesin zor olsa da devam ettiğini düşünüyorum. Afganistan’da da oradaki DEAŞ ile mücadele konusunda birlikte Bağdadi’yi yok ettik. Bazı bölgelere giriş yapacağımızı biliyorlardı ve bize bu konuda oldukça yardımcı oldular. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve vatandaşlarına teröre karşı sürekli olan mücadeleden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

S-400 BİZİM İÇİN ZORLUK OLUŞTURUYOR

Ticaret ve güvenlik ekipmanları konusunda görüşme gerçekleştirdik. Türkiye ABD’deki birçok savunma programına destek sağlıyor. Mesela F-35 uçaklarının parçalarını üretiyor. Türkiye’nin S-400’ü alması bizim için zorluk oluşturuyor. Bunu sürekli konuşuyoruz, umarım bu durumu da düzeltebiliriz. Güvenlik danışmanlarıyla S-400 sorununa çözüm getirmesi için konuştuk.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için talimat verdik. Ticaretimiz kat kat artabilir, yaklaşık 100 milyar dolar düzeyine getirmek istiyoruz. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticareti artırmak. Anlaşmamız devam ediyor, hızlı bir şekilde yol kat ediyoruz. Amacımız ticaret ve yatırıma olan kısıtlamaları ortadan kaldırmak. Türkiye’nin de pazarını ABD’ye açmasını istiyoruz, bunu yapıyorlar zaten ciddi oranda. Türkiye ile ABD arasındaki müttefiklik sadece Ortadoğu’da değil. İki ülke arasında iyi bir dostluk oluşturmayı umuyoruz. İyi bir ilişkimizin olduğunu düşünüyorum.”

40 MİLYAR DOLAR ÇOK PARA

(Senatörlerle buluşma) Senatoyu aradım ve bazılarını çağırdım. Bugün 5 senatör aramıza katıldı. Bunlar Ortadoğu’da barış isteyen insanlar. Çok açık sözlü bir görüşme gerçekleştirdik. Çok büyük ilerleme sağladık. (Suriyeli sığınmacılar) Erdoğan 40 milyar dolar harcadıklarını söyledi. Bu çok para. Başka kaynaklardan da bunu duydum. Avrupa’nın katkısı ise sadece 3 milyar. Yardım etmeleri gerekiyor. Bunu yapmayız ama o teröristleri serbest bırakırsak gitmek isteyecekleri yerler onları almayan Avrupa ülkeleri olacak. Çatışma sırasında bazı DEAŞ’lılar kaçmıştı. Ama önemli değil Türkiye onları tekrar yakaladı.”

BİRBİRİMİZİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, görüşmelerden önce açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağırlamaktan şeref duyduğunu ifade ederek, “Sınır güçlü bir şekilde yerinde duruyor. Ateşkes de devam ediyor. Kürtlerle görüştük gayet memnunlar. Biliyorsunuz askerlerimizi belli bir süre öncesinde çekmiştik. Artık diğer insanların sınırları için endişelenmeyi kesmemiz gerektiğini düşünüyordum. Kendi sınırlarımızı korumamız gerekiyor. Cumhurbaşkanı’nı da gerçekleştirdikleri çabadan dolayı tebrik ediyorum. Sınırınızın güvende olmasından memnunuz. Sadece petrolü güvenceye almak için askerleri bıraktık. Cumhurbaşkanı ile dostuz. Uzun zamandır dostuz. İlk günden beri dostuz. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Sorunlarımızı çok iyi anlıyoruz. Bahsettiğimiz bölgede Türkiye’den de çok insan hayatını kaybetti. Bunun için de bir şeyler yapmamız lazım. Bu tek yönlü bir yol değil ” ifadelerini kullandı.

Trump, ticaret anlaşmasına değinerek, “Çok az ticaret yapıyoruz. Dünyanın en iyi ürünleri bizde. Ticari ilişkilerimizi dikkate değer oranda arttırmayı düşünüyoruz. 100 milyar dolara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Şuanda 20 milyar dolar gibi bir rakam var ve bu 100 milyar dolara çıkabilir. Bu hızlı çok kısa sürede hızlıca 100 milyar dolara çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. S-400’ler konusunu da konuşacağız, F-35’leri de konuşacağız” açıklamasını yaptı.
Trump açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

LİDERİNİ ÖLDÜRDÜK, MUTLUYUZ

“Türkiye DEAŞ’lıları yakından takip ediyor. Göreve geldiğimde DEAŞ’lılar her taraftaydılar. Biliyorsunuz yüzde yüzünü yok ettik. Geçen hafta da lideri ve kurucusunu da öldürdük. Bu başarıdan çok mutluyuz. İki numaralı ismi de ortadan kaldırdık. Üç numaralı ismin de da peşindeyiz. Bir numara olacağını düşünürken şu anda kaçıyor. DEAŞ konusunda çok başarılıyız. DEAŞ göreve geldiğim dönemle alakası yok. Dünyanın her yerinde savaşçısı vardı. Artık hapishanedeler. Türkiye’de yakın zamanda 100 DEAŞ’lıyı yakaladı ve onlarla ilgili gerekeni yapıyor.” m AA

Heyetlerarası görüşmeye AK Parti milletvekili Mahir Ünal ile MHP milletvekili İsmail Faruk Aksu da katıldı. Toplantıda İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un önünde bulunan ‘Türkiye’nin Teröre Karşı Mücadelesi’ kitapçığı dikkat çekti.

İLETİŞİMLE SORUNLARI ÇÖZEBİLİRİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Odası, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda Erdoğan, “Pek çok kritik gelişmenin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Buradaki bazı çevreler stratejik müttefik ilişkisinin önemini kavrayamıyor. Başkan Trump ile aramızda tesis ettiğimiz samimi iletişim ile sorunları çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

ABD ile Türkiye arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hedefi kapsamında 5 sektör üzerinde durmaya karar verdiklerini anlatan Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşmede bu hedef doğrultusunda atılabilecek adımları ele alacaklarını ifade etti. Erdoğan ayrıca, ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını beklediklerini vurguladı. “Siyasi gerilimler nedeniyle ekonomimize yönelik tehditkâr davranış sergilenmesi doğru değil” diyen Erdoğan ‘her konunun kendi mecrasında’ yürütülmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımların yüzde 13 artarak 13 milyar dolara ulaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye en fazla yatırım yapan altıncı ülke olduğunun altını çizdi.

BÜYÜK ŞİRKETLERİN TEMSİLCİLERİ KATILDI

Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı. Ayrıca aralarında Pepsico, Google, UPS, Hilton, The Coca Cola Company, GE, Citi, Uber, THY, Limak, TAV, Borusan, Kale Group gibi şirketlerin temsilcileri ile Türkiye Varlık Fonu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Nasdaq ve Amerika Ticaret Odası gibi kuruluşların temsilcileri de toplantıda hazır bulundu. (Razi CANİKLİGİL/WASHINGTON)

OVAL OFİS’TE SENATÖRLERLE BULUŞMA

m ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ABD’li senatörlerle bir araya geldi. Oval Ofis’teki buluşmaya Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham, Rick Scott, Ted Cruz, Jim Risch ve Joni Ernts katıldı.

Suriye’nin kuzeyi ve Kürtlerle ilgili sorular soran senatörlere güvenli bölgenin önemini anlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Yaptığımız yatırım 40 milyar dolar, Avrupa’dan bize gelen ise maalesef sadece 3 milyar avrodur. Sizin Kürt diye zikrettiğiniz, PYD/YPG. Bunlar terör örgütü, bunlar PKK’nın yan kuruluşlarıdır. Ferhat Abdi Şahin (Mazlum Kobani), Apo denilen bölücü terör örgütü başının aslında manevi evladıdır.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sorunlarimizi-cok-iyi-anliyoruz-41373681
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #639 : 14 Kasım 2019, 08:44:00 »
Senatör Lindsey Graham, ABD Senatosu'ndaki Ermeni tasarısını bloke etti

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, 1915 Ermeni olaylarının Senato tarafından "soykırım" olarak tanınmasını öngören bir karar tasarısının oylanmasını bloke etti.
ABD Senatosu'nda Demokrat Senatör Bob Menendez, sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören bir karar tasarısının Genel Kurul'da oylanmasını talep etti.

Söz konusu talep karşısında Cumhuriyetçi Senatör Graham, tasarının oylanmasına karşı görüş bildirdi ve oylamayı bloke etti.

"SENATÖRLER TARİHİ YENİDEN YAZMAMALI"

Graham, burada yaptığı açıklamada, "Kısa süre önce Türkiye'nin askeri operasyonundan dolayı Suriye'de karşılaştığımız sorunlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump ile görüştüm. Umarım Türkiye ve Ermenistan bir araya gelebilir ve bu sorunu (1915 olaylarını) ele alır. Senatörler tarihi yeniden yazmamalı ve onu olduğundan farklı göstermemeli." değerlendirmesinde bulundu.

Graham ayrıca, kararını geçmişe bakarak değil, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine bakarak aldığını belirtti.

Graham'in söz konusu kararının, Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı Cumhuriyetçi senatörlerin katıldığı toplantıdan birkaç saat sonra gündeme gelmesi dikkati çekti.

ABD Senatosunda yapılacak tasarı oylamalarında herhangi bir senatör, karşı görüş bildirerek oylamanın yapılmasını bloke edebiliyor.

ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim günü yaptığı oylamada, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisan ayında sunulan söz konusu tasarı, 11 "hayır" oyuna karşılık 405 "evet" oyuyla meclisten geçmişti.

Türkiye ise söz konusu kararın "yok hükmünde" olduğunu açıklamış ve söz konusu adımın kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/senator-lindsey-graham-abd-senatosundaki-ermeni-tasarisini-bloke-etti-41373739