Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #990 : 21 Aralık 2020, 20:35:11 »
Yalnız batılı müttefikler, yapmış oldukları hamlelerle enayi olmadıklarını kanıtladılar. Çünkü adamların asıl amacı savunma sanayimizi baltalamak.

Dogru bir tesbit Sn Partikul Hocam. " Savunma sanayimiz gelisip kendimize yeterliligimiz arttikca sozum ola muttefiklerimizin bizlere baski yapabilme kabiliyetinin azaliyor .  Ulkemizin dogal haklarini korunmasinda , Stratejik hedeflerimiz amaci ile uygulamakta oldugumuz planlar sozum ola mutefiklerimizinki ile ortusmedigi zaman Turkiye Cumhuriyetinin sorun olarak gormekteler ve karsilarinda istemiyorlar .

Onlarin gozunden bunu engellemenin en kolay yontemi ekonomimizi finansal kiskaca almak , veya hizla gelismakte olan savunma sanayimizin tamami ile bagimsiz olmasini engellemek oldugunu net olarak goruyorlar.
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2020, 00:22:07 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #991 : 21 Aralık 2020, 22:38:35 »
Adamların para kazandığı silah piyasasına girip ticaretlerini bozuyoruz sonra da "sizin silah satacağınız ülkelere artık sizin yerinize  biz silah satacağız bize motor,optik vb. verir misiniz?" diyoruz adamlar vermeyince de kızıyoruz...

Adamların dostu olan ülkelere karşı(bizim düşmanımız olabilir ama onlar için dost) kullanmak için tank,uçak, gemi üreteceğiz , adamlara bize motor,optik vb. verir misiniz?" diyoruz adamlar vermeyince de kızıyoruz...

Ben sizlerin kafa yapısını anlayamıyorum. Adamlar haklı demiyorum ama adamlar olaya böyle bakıyor...

Tıpkı Ermenistan'ın bize " Azerbaycan'ı vurmak için TB2 lazım bize verir misiniz?" deyip biz vermeyince Ermenistanın bize kızması gibi ironik bir durum yaşıyoruz...

Durum bu maalesef...Sadece durum tespiti yaptım...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #992 : 22 Aralık 2020, 00:23:45 »
Elbette ki tek amaçları savunma sanayimizi baltalamak değildir. Yaptırımlar yoluyla aynı zamanda bağımsız politika geliştirmemizi de engellemeye çalışıyorlar. Çünkü bağımsız hareket ettiğimiz zaman oyun bozuyoruz. Milli silah sistemleri, bağımsız hareket etmemize yardımcı oluyor.

Defalarca oyunlarını bozduk... Terör Koridoruna girildi, Barzanistan oluşumu dumura uğratıldı, Doğu Akdeniz' in zenginliklerini gasp edeceklerdi; engelledik... Libya' da başarısız oldular, KKTC' ye milli bir Cumhurbaşkanı seçildi; hu sayede Kıbrıs politikaları dumura uğradı... En son otuz yıldır çözülemeyen Karabağ meselesini kırkdört günde çözdük.

Daha ne olsun?

Bağımsız hareket edince bu kadar iş başardık. Dolayısıyla adamların zoruna gidiyor. Engellemeye çalışıyorlar.. mesele bu kadar açıktır. Şimdi S-400 den vazgeçtik demiş olsak; bu sefer de Libya' dan çık, Doğu Akdeniz' den vazgeç, Kıbrıs' ı AB' ye teslim et, YPG/PYD oluşumunu tanı diyecekler.

Atatürk' ün veciz bir sözü var; BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR diyor. Dolayısıyla bağımsız hareket edemediğin zaman karakter sahibi de olamıyorsun. Türkiye olarak, milli meselelerin hal-i konusunda -şuana kadar- karakterli, omurgalı, şahsiyetli bir siyaset izliyoruz. O nedenle S-400 meselesinde geri atım atmamak gerekiyor. Mazallah, aksi taktirde gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #993 : 22 Aralık 2020, 00:49:48 »
Adamların para kazandığı silah piyasasına girip ticaretlerini bozuyoruz sonra da "sizin silah satacağınız ülkelere artık sizin yerinize  biz silah satacağız bize motor,optik vb. verir misiniz?" diyoruz adamlar vermeyince de kızıyoruz...

Sn Serkan1976 .Ben  ABD nin dunyadaki silah pazarina girmis olmamiz veya o pastadan pay aldigimiz icin , Turkiye Cumhuriyetine karsi tavir takindigini dusunmuyorum. ABD nin  tavri daha derinlerde yani ulke hedeflerimiz ve cikarlarimizin onlarinki ile ortusmemesi olayin ana kaynagi diye dusunuyorum. "Irak,Suriye,Dogu Akdeniz,kibris,Libya,Ege ,Yunanistan......"

Evet ulusal Savunma sanayimiz gun gectikce gelismekte ama bir gercek var ki o da ,ABD savunma sanayisine ne teknolojik ,ne kapasite, ne kredilendirme bazinda tehdit olusturabilecek bir potansiyeldeyiz mevcut.

Savunma sanayimiz halen cok genc her ne kadar kendimize ozgun bir takim silah sistemleri gelistirebiliyorsak da . Halen bu urunlerin 100% yerli olarak yapamiyoruz .Bazi sistemlerde disa bagimligimiz mevcut .
Bizim savunma sanayimizin klasmaninda dunyada onlarca ulke bulunmakta. Yani dunya silah ve savunma urunlerinde ABD ve sair ana ihracatci ulkelerin tek rakibi biz degiliz.
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2020, 00:50:47 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #994 : 22 Aralık 2020, 08:39:27 »

Adamların dostu olan ülkelere karşı(bizim düşmanımız olabilir ama onlar için dost) kullanmak için tank,uçak, gemi üreteceğiz , adamlara bize motor,optik vb. verir misiniz?" diyoruz adamlar vermeyince de kızıyoruz...

Ben sizlerin kafa yapısını anlayamıyorum. Adamlar haklı demiyorum ama adamlar olaya böyle bakıyor...

Tıpkı Ermenistan'ın bize " Azerbaycan'ı vurmak için TB2 lazım bize verir misiniz?" deyip biz vermeyince Ermenistanın bize kızması gibi ironik bir durum yaşıyoruz...

Durum bu maalesef...Sadece durum tespiti yaptım...

Çok merak ettim, adamların piyasasının ne kadarına girmişiz? Yüzde olarak ne kadar pay almışız? Mesela Hindistan'ın savaş uçağı ihalesine TF-X'i mi sokmuşuz? Ya da Atak helikopteri mi satmışız yüzlerce? Kaç Altay satmışız elaleme? Ve ya kaç Hisar, Siper vs ?

Kısmen doğrudur, piyasalarına girdiğimiz için endişeleniyorlardır. Ama bunun için Türkiye'nin ekonomisiyle, geleceğiyle oynamayı düşünmüyorlardır.

Peki biz neden savunma sanayine bu kadar yatırım yapıyoruz düşünelim! Sadece satıp para kazanmak için mi? Yoksa sürekli başımıza örülen çoraplardan ve örenlerin engellemelerinden bıktığımız için mi?

Patriot istemişiz zamanında. İstediğimiz özelliklerde vermemişler. Verir gibi yapıp kırk dereden su getiriyorlar he zaman. Yok kongreden geçecekmiş, yok Ermeni lobisiymiş, yok Rum lobisiymiş, insan haklarıymış, Amerikan çıkarlarıymış vs vs. AB de onlardan aşağı değil. Benim verdiğim silahları kendini savunmak için kullanamazsın benzeri saçmalıklar. Alayı da savaştığımız terör örgütlerine tonla para, lojistik destek, silah vs sağlamakta üstelik.

Mezarımızı kazmaya çalışanlardan silah dilenmekten bıkmadık mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #995 : 22 Aralık 2020, 09:04:27 »
Hocalarım tabiki söyledikleriniz tamamen doğru zaten bu söylediklerinizin doğru olduğunu ben de belirttim...

Türkiye yavaş yavaş ( İlk girdiğimiz ihalede motorumuzun olmadığı T-129 ile Apache'yi eleyecek halimiz yok) uluslararası savunma ihalelerine girdikçe ve rakiplerimiz potansiyelimizi gördükçe kendi ürettikleri parçaları bize vermekte zorluk çıkarabilir (ekonomik neden)

Ama sizin dediğiniz gibi bir ülke başka bir ülkeye silah satıyor ayrıca bu sattığı silah sistemi o ülke için hayati önem arz ediyorsa aslında sattığı bu silah sistemi sayesinde o ülkeyi kendine de bağımlı yapıyor demektir.

Biz satın almak zorunda kalmadığımız her silah sistemiyle birlikte  o ülkelerin tahakkümünden de çıkıyoruz aslında...Bu bizim için iyi bize silah satan ülke için bir o kadar kötü... Zaten bu kadar yargaranın nedeni de bu...

Benim anlamadığım sizlerin adamların bu yaygarasına neden kızdığı? Bu normal değil mi? Her ülke buna tepki göstermez mi? Bu bağımlılığın devam etmesini istemeleri kadar doğal ne olabilir ki?

Onlar zorluk çıkaracak , biz de bu bağımlılığı azaltmak için mücadele edeceğiz , hepsi bu...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #996 : 22 Aralık 2020, 11:29:31 »
Savaş gemimizi bilerek vur sonra dalga geçer gibi hurda gemilerle bizi avutmaya çalış, uzun süre savaş helikopteri satma sonra 3 tane helikopter için yalvart koskoca ülkeyi 3 helikopteri de fahiş fiyata sat, terörle mücadele için müttefiğiz diye İHA isteyelim, kongre vermiyor bahanesi altına saklan, PKK'yı terör örgütü olarak ilan et sonra 5000 TIR silah gönder bir de dalga geçer gibi bütün belgelerini göndermemize rağmen bize göre Suriye'deki oluşum terör örgütü değildir de, bu ülkede darbe yapmaya çalışan oluşumun başındaki adamı kendi ülkende krallar gibi yaşat daha onlarca şey sayarım nerede müttefiklik nerede stratejik ortaklık? Resmen sana silahta vermem istediğimi de yaparım, hiç bir şeye sesini çıkarma, ama başka ülkeden de almayacaksın, kendinde üretmeyeceksin diyorlar biz muz cumhuriyetimiyiz arkadaş? Kusura bakmasınlar da o günler çok geride kaldı istedikleri kadar ambargo uygulasınlar 1974'te uyguladıkları ambargo ile bu günkü savunma sanayimizin temelleri nasıl atıldıysa inşallah bu günleri de zorlanmadan atlatacağız...
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2020, 14:27:05 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #997 : 22 Aralık 2020, 12:06:21 »
Savaş gemimizi bilerek vur sonra dalga geçer gibi hurda gemilerle bizi avutmaya çalış, uzun süre savaş helikopteri satma sonra 3 tane helikopter için yalvart koskoca ülkeyi 3 helikopteri de fahiş fiyata sat, terörle mücadele için müttefiğiz diye İHA iste kongre vermiyor bahanesi altına saklan, PKK'yı terör örgütü olarak ilan et sonra 5000 TIR silah gönder bir de dalga geçer gibi bütün belgelerini göndermemize rağmen bize göre Suriye'deki oluşum terör örgütü değildir de, bu ülkede darbe yapmaya çalışan oluşumun başındaki adamı kendi ülkende krallar gibi yaşat daha onlarca şey sayarım nerede müttefiklik nerede stratejik ortaklık? Resmen sana silahta vermem istediğimi de yaparım, hiç bir şeye sesini çıkarma, ama başka ülkeden de almayacaksın, kendinde üretmeyeceksin diyorlar biz muz cumhuriyetimiyiz arkadaş? Kusura bakmasınlar da o günler çok geride kaldı istedikleri kadar ambargo uygulasınlar 1974'te uyguladıkları ambargo ile bu günkü savunma sanayimizin temelleri nasıl atıldıysa inşallah bu günleri de zorlanmadan atlatacağız...

Adamlar bir sok yasoiyor. Nato ya üye oldugumuzdan bugüne Amerika Türkiyeyi kaz gibi yoldu. Bunun bir ton örnekleri var.

Cok uslu bir cocuk gibi onlarin cizgilerinden gidiyorduk. Bosuna dememisler Amerikada yagmur yagsa Türkiyede semsiye acilir.

Amerikan Askeriyesi eskiden gizli el altindan PKK teröristlere silah ve lojistik destek veriyordu. Simdi düsmanliklarini artik gizlemelerine tahamülleri kalmadi.

"YPG ve PYD PKK ile alakalari yoktur" diyen Amerika yalancinin ta kendisidir. Afrinde Suratin ortasina bomba yiyen George Washingtonun portresi degil di herhalde.

Benim askerler patir patir terör saldirlarinda sehit düserken ilave 3 AH-1 W Cobra helikopterler icin az ayak diretmedi. Ikinci el 3 adet helikopterler icin tam 111 milyon dolar aldilar. 3 adetten kaldi iki. Bir tanesi operasyonda IGLA füzesiyle dürüldü.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #998 : 22 Aralık 2020, 17:41:54 »
SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Yunanistan Hava Kuvvetlerinin Rafele siparişlerini ve F-35A alım planını değerlendirdi. Prof. Demir “Bir laf vardır, eski uçak yoktur, bakımsız uçak vardır. Uçaklarımızın modernizasyonlarını yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz
dedi.

Yeni uçak alımı düşünülmüyor demek ki...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #999 : 24 Aralık 2020, 00:02:57 »
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yaptırımları da içeren Savunma Bakanlığı bütçesini veto etti.

https://m.haber7.com/dunya/haber/3048491-son-dakika-trumptan-savunma-bakanligi-butcesine-veto