Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #970 : 19 Aralık 2020, 16:24:55 »
Patriot konusunda farz edelim ki fiyat uygun verilmis olsun ,bunun yaninda ihalede dogru hatirliyorsam bir miktar da teknoloji paylasim madddesi mevcut idi deylim bu konuda da orta yol bulunmus olsun. Ancak bunlar olmus olsa idi de sizlerin kongreden bu satisin gececegine inaniyormuydunuz gercekten?  " Adamlar vakti zamaninda bir avuc kopra helikopteri alimina onay vermediler bizleri yillarca surum surum surundurduler yillar sonra da 2 tane Koprayi bize fahis fiyata sattilar sirf satmadik kartini elimizden almak icin.

Kopralar kime karsi kullanilabilirdi hamisi oldugu PKK ya manivellasi olan Yunanistana karsin. Peki patriot aldiginda kime kullanmayi dusunuyorsun ? hamisi yunanistana veya Irak veya Suriyeden gelecek bir hamleye karsin veya Dogu Akdenizden gelecek hamlelere karsin . Zaten bu saydigim ulkelerden gelebilecek tum karsit hamleler ABD +Israil baglantili degilmi  o zaman niye satsin ,satacak olsa da satacagi mal kendisi ve yandaslarini zora sokmayacak bir sitem olacagi asikar degilmi?

Bu nedenle kendi ozgun urunlerimize sahip oluncaya dek aslinda bizleri salt ne S400 ne de onun yerine Patriot olmus olsaydi kurtarir dusuncesindeyim. Onun icin Türkiye - ABD İlişkileri konusuna  sadece  baska acilardan da bakmakta yarar vardir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #971 : 19 Aralık 2020, 19:00:38 »
Hocam Apo'yu bize kim verdi? ABD
F-16'ları kim verdi? ABD
Sikorsky'leri kim verdi? ABD
Vs....vs....
Türk ordusunu SBD uçuruyor...

Tamam hayrına vermedi benim sözümden çıkma diye verdi de kim olsa karşılığını maddi,siyasi isterdi...

Bize karşı tavır alsa Tunus'a Anka satar mıydık?
Yani bu naif,çocukça,duygusal yaklaşımları bırakıp pragmatist bakalım olaya...
S-400 alırsak faydası-zararı ne? Patriot/Samp/T alırsak faydası-zararı ne?

5 birim kâr  elde ettiysek 25 birim zarar ettik...
Ben olaya SADECE bu açıdan bakıyorum.

Yoksa ABD pasaportu ,çifte vatandaş olup Osmanlıcı,Abdülhamitçi,Ümmetçi insan çok .

Madem ABD bu kadar kötü niye bir ayakları orada bu zevatın?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #972 : 19 Aralık 2020, 19:51:19 »
Hocam Apo'yu bize kim verdi? ABD
F-16'ları kim verdi? ABD
Sikorsky'leri kim verdi? ABD

Sn Serkan Konunun fazla dagilmamasi amaci ile yorumunuzun ust kismina cevap vermeyi tercih ettim.

Apoyu ABD bize verdi ama ne zaman verdi " Aponun misyonunu ABD ce tamladigina inandigi zaman " 1999

F-16 ABD bize vermek zorunda kaldi cunku ,THK icin o yillarda muharip ucak arayisinda idik ve alternatifler de mevcut idi unutmayalim,diger bir faktor ise ulkemiz halen 1980 darbe rejimi altinda idi yani konjenktur ABD den yana idi. diger bir faktor ise halen sovyetler birligi ayakta idi , son olarak da ABD bize F-16 vermedi kredi ve is karsiliginda ortak urtim ve teknoloji kapsaminda satti yani " Nihai satis" unutmayalim F-16 larimizi bize ciplak olarak satti ve uzun yillar boyle kullanildigini hatirliyorum.

Sikorsky'ler derken  UH60 vs kast ettiginizi dusunuyorum.  Evet ABD bu helikopterleri de satti yani vermedi. Satis yapma amaci ordumuz bunyesinde bulunan yetersiz ve gunu dolmakta olan kendi urunu olan UH1 ailesinden olusan pazar payini kaybetmemek amaci ve neticede  bu helikopterlerin satiminin ABD aleyhine fazla bir risk olusturmayacagi nedeni de biliniyordu. Ama bakiniz O zaman textron urunu olan AH1W  lerin ikici paket satisini engellemistir cunku ABD menfaatlerine ve hamisi oldugu PKK ya karsi etkin kullanilmakta oldugunu gordu. 

Yani sizin de belirttiginiz gibi her kim olursa olsun tabii ki menfaatleri ortusdugu surece mal satar size bu cercevede bizlerin de tek tedarikci uzerine savunmamimizi kurmamiz gerekliligi sarti  ortaya cikmakta.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #973 : 19 Aralık 2020, 21:17:12 »
Hocam ABD şunu şunun için , bunu bunun için verdi gibi bir hesap fayda getirmez bence... Konu çok dağıldı...

Sonuçta siz de benim gibi bu işi menfaat işi diyorsunuz...

S-400 aldık ; kar-zarar hesabı yapsın arkadaşlar sonuca karar versin...

Ben zarar edeceğimizi , bizi idare edenlerin de bu ambargo restine rağmen ambargo yemeyeceklerine inandıklarını düşünüyorum...

ABD'nin canı cehenneme biz kendi savunma sanayimizi kendimiz de yaparız diyorsanız ona ben de varım... Ama batının teknoloji desteği olmadan daha zor olur bu iş...Olmaz mı? Olur ama daha zor olur... 

Çözüm S-400'ü geri postalamak... Bu benim görüşüm...Batı ile arayı  , savunma sanayimiz ayakta durana kadar düzeltmek. Aramızdaki ihtilaflı-çatışma yaratan konularını soğutmak...

Tabi karar vericilerimiz; Batı ve Amerika'nın gizli niyetleri , düşmanca planları  olduğunu bilerek buna göre hareket ediyorsa orası başka... Sonuna kadar dik duralım o zaman...

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2020, 21:20:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #974 : 20 Aralık 2020, 10:27:47 »
Konu tr-abd iliskileri. Biraz da s400 sosu ama...

İster misiniz abd, bu bolgeyi ruslara devredip gitmis olsun, ayakta ya da hayatta kalacak olanlar da ruslarla calisan diktatör-oligark ikilisi olsun?

Sam amca, dimitriye kiyak olarak da bolgedeki assetlerini giderayak kendi temizliyor olmasin mi?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #975 : 20 Aralık 2020, 11:10:22 »

İster misiniz abd, bu bolgeyi ruslara devredip gitmis olsun, ayakta ya da hayatta kalacak olanlar da ruslarla calisan diktatör-oligark ikilisi olsun?

Sam amca, dimitriye kiyak olarak da bolgedeki assetlerini giderayak kendi temizliyor olmasin mi?

Tam olarak hangi bölgeleri terk etsin Amerika?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #976 : 20 Aralık 2020, 11:16:32 »

Tam olarak hangi bölgeleri terk etsin Amerika?

Kesin suralar diyemem. Ama Suudileri bile terkedip gitmis olabilir. Bolgedeki (tüm BOP bölgesi) tum yatirimlarini da kendi yokediyor olabilir.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #977 : 20 Aralık 2020, 16:17:03 »
Patriot işi bizim teknoloji transferi isteriz diye diretmemizden yatmadı mı, ben mi yanlış hatırlıyorum?
Ayrıca Patriot vermeyen adam niye HSS ihalesine teklif versin bizimle kafa mı buluyorlardı?

Evet tam bu yüzden yatti. 7,5 Miliyar dolara sistemlere bayil ve her update icin tekrar güzel bir bedel öde. Sen sadece benden al ama kendin ne bugün ne de yarin üretme. Onlarin sarti buydu.
Fazla fiyat çekmeleri ABD'nin şerefsizliği ama sonuç olarak Patriot satmadılar diye bir durum yok. Biz S-400 ABD patriot satmadı diye değil ABD'ye mesaj vermek için aldık kanısındayım.
Bunda da dogrusun.

Birinci ihalede 2012 senesinde bizimkiler rus heyetine  S-400 ciddi ilgilli olduklarini belirtmislerdi. Ancak Ruslar ihaleye Antey 2500 ile katildilar. S-400 sistemler kendi klasmaninda en iyisi olduklari halde benim ilk zamanlarda endisem vardi. Bu sistemlerin entegresi icin teknoloji transferi sart. Yoksa Iran gibi patir patir ya kendi jetlerimizi ya da yolcu ucaklarini düsürürüz. Zannedersem teknoloji transfer konusunda birseyler döndü. Bunu ama resmiyete dökeceklerini beklemeyin.
+1. Çin sistemi seçildiğinde teknoloji transferi var mıydı pakette yoksa yine acil alım mıydı? Ruslardan ziyade Çin ile saman altından su yürüterek edinebildiğimiz teknolojileri edinmeliyiz kanısındayım.

Çin cumhuriyeti ile beraber samanın altından çok su yürüttük. 90’ların ortasında Çinden balistik füze teknolojisisini edindiğimiz de 2004 senesine kadar kimsenin ruhu bile duymadı Taki Yıldırım ve kasırga sistemleri ortaya çıkınca. Bu son ihalede Çinlilerin verdikleri teklif her şartları kabul ediyordu ve her şeyi de içeriyordu bunun arasında teknoloji transferine dahil .

FD-2000 sistemleri İtalyanlarla beraber ürettiğimiz helikopter proje modeli gibi  gerçekleşecekti Ama Amerikanların yoğun baskı sonucu bu ihale fes edildi ve bahanede neymiş efendim Çinliler teknoloji transferine yaklaşmamışlar. Bu tamamen yalan bir Uydurma.

Ha  komik bir olay daha var Güney Kore Ruslarla beraber hava savunma sistemi S-350 ortak bir  üretiyor. Menzilleri 120 km Ve Güney Kore’ye F 35 jetleri satılacak.

Bunun dışında nato ülkelerinin bir çoğu halen rus sistemlerini kullanıyor hele bizim yanıbaşımızdaki komşu S 300 leri resmen aktif kullanıyor. Onlara CAATSA MAATSA yok
Ama bize gelince ne hikmet hemen başımıza üşüşüyorlar.

Elma dağında en ufak bir roket denemesinde hemen amerikanlar başımıza biti veriyorlardı” hop, yine ne halt karıştırıyorsunuz” diye.

Çin halk cumhuriyeti‘nden edindiğimiz balistik füze teknolojisini bir bilselerdi Allah bilir başımıza ne çoraplar örerlerdi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #978 : 20 Aralık 2020, 18:28:21 »
CAATSA ne demek?   " ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası " ...

Sen,ABD politikalarına uymadın ambargo yedin ; Yunanistan,G.Kore ABD politikalarına uygun hareket etti ambargo yemedi... Bu kadar basit...

Bunu görüp de hala "ABD'ye ; G.Kore , Yunanistan'da Rusya'dan silah aldı , onlara neden yaptırım yok? " demek biraz anlamsız oluyor.

"Bu politikalarına devam eder, S-400'ü kaldırmazsan ben de sana silah vermem" dedi ABD...

Biz Tunus'a İHA veriyoruz  , Tunus ; bize "Libya'dan askerini çek" derse biz artık Tunus'a İHA satar mıyız? Satmayız tabi ki...
Tıpkı ABD'nin de bize satmadığı gibi... ABD yerine Rusya bloğunda olsaydık aynısını bu sefer Rusya yapacaktı....

ABD bize: "Hesabını , kitabını yap ona göre hareket et" dedi ...

Bu meseleyi neden bu kadar büyüttünüz , uzattınız anlamadım ki... Çok duygusal bakıyoruz olaylara...

S-400'ü geri gönderip , sivri sivri açıklamalarımızı törpülersek bu iş yumuşar...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #979 : 20 Aralık 2020, 19:01:42 »
Evet, gercekten bu olayi cok uzattik.

S-400´leri derhal geri gönderiyoruz böcekli F-35 lere nasip olmak icin.

Ben Yunanistanin S-500 olmalarina taraftarim ama ben kendimkilerini imha etmeye hazirim.

Libyadan zirtimi pirtimi toplayip geri cekiliyorum ve fransiz Makarna cumhurbaskanindan  özür olarak  koronali ellerinden öpmeye hazirim

" Atina ve Lefkose Dogu Akdeniz sizin. Ben cekiliyorum".

Bundan sonra kimseye iha miha yok. Azeriler baslarin caresine baksinlar.

Pakistan, Endiónezya ve Malezya ile tüm satis antlasmalari fesh ediyorum. Yeter ki "The United States of America" kazansin.