Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #920 : 17 Aralık 2020, 09:37:44 »
Biri bu beyinsiz Amerikalılara söylesin, bizi ortadoğudaki baskıyla her dediklerini yaptırdıkları kukla devletlerle karıştırmasınlar. Önlerini geleni tehdit ederek istediklerini yaptırabilirler. İşbirliğinde bulunmak istediğini tehdit ederek istediğini yaptırana zorba denir! Türk milleti de zorbalığa tahammül edemez, boyun bükmez, aksine zorbalık yapana haddini bildirir.

Eğer Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek istiyorlarsa, bu konudaki politikalarını baştan aşağı değiştirmelerinde fayda var! Yoksa bu işten tek zararlı çıkacak olan Türkiye olmaz!

Kocasına küsüp kıçını dönen kadın gibi yapalım biz de... Aksiyon tepki yerine Pasif reaksiyonu öneriyorum...Onlarla işbirliğini tamamen keselim....
"Neden bizimle işbirliği yapmıyorsunuz , sizi hasım ilan edip ambargo koyduğumuz için yoksa bize küstünüz mü?"  dediklerinde inkar edip ;
"Yok öyle bir şey Amerika bizim stratejik ortağımız , değerli bir müttefikimiz" deyip geçiştirelim adamları...

3 gün sonra anlarlar işledikleri haltı...Biden göreve başlayana kadar ise zaten tamamen muhattaplığı keselim Sarı kafa ile...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #921 : 17 Aralık 2020, 09:40:23 »
Tsk El-eis ve Tel Tokan'daki gözlem noktalarını taşımış. Bir arkadaş vardı gelse yine bir iki yalan atsada dinlesek... Bu kitle bir tebessüme ne büyük yalanlar sığdırmış meğer  :(

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #922 : 17 Aralık 2020, 10:31:09 »
Biri bu beyinsiz Amerikalılara söylesin, bizi ortadoğudaki baskıyla her dediklerini yaptırdıkları kukla devletlerle karıştırmasınlar. Önlerini geleni tehdit ederek istediklerini yaptırabilirler. İşbirliğinde bulunmak istediğini tehdit ederek istediğini yaptırana zorba denir! Türk milleti de zorbalığa tahammül edemez, boyun bükmez, aksine zorbalık yapana haddini bildirir.

Eğer Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek istiyorlarsa, bu konudaki politikalarını baştan aşağı değiştirmelerinde fayda var! Yoksa bu işten tek zararlı çıkacak olan Türkiye olmaz!

Yazdiklarinizi soyleyen ,hatta bol keseden atan tutan cok var. Demek ki adamlara soylenilenler pek ikna edici gelmiyor ve isin lafta kallacagini biliyorlar. O zaman yapmamiz gereken soylemden otesi olmali ki soylendimi  yaparlar olabilsin.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #923 : 17 Aralık 2020, 11:48:37 »
Goebbels ne demiş :)"Propagandada kullanılan yalanlar ne kadar büyük olursa insanların onlara inanması kolaylaşır, yalanın etkisi artar."
Biz de gücümüz olmadığı için ancak bunu yaparız , yapabiliriz , yapıyoruz maalesef.
Bu gerçekçi olmayan yol.

Ben 2 yorum önce ne yapılması gerektiğini yazdım. Aksiyon gücün yoksa , pasif davranma gücünü kullanmalıyız.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2020, 11:49:36 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #924 : 17 Aralık 2020, 12:13:21 »
Goebbels ne demiş :)"Propagandada kullanılan yalanlar ne kadar büyük olursa insanların onlara inanması kolaylaşır, yalanın etkisi artar."
Biz de gücümüz olmadığı için ancak bunu yaparız , yapabiliriz , yapıyoruz maalesef.
Bu gerçekçi olmayan yol.

Ben 2 yorum önce ne yapılması gerektiğini yazdım. Aksiyon gücün yoksa , pasif davranma gücünü kullanmalıyız.

Söylediğin şeyin nedeninden bile haberin yok ki!

Bizim ABD ilişkilerimiz çıkarlarımız çakıştığı için bozuldu. Bunda bizim yönetimin de hataları olduğu kesin. Ancak bizim için ABD çıkarları mı, yoksa kendi çıkarlarımız mı önemli! Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyelim. Tamam da sınırımızda terör devleti kurarlarken dayı dememiz saflık olurdu herhalde! O terör örgütü onlarca yıldır ülkemizi parçalamak için uğraşıyor üstelik. Hem de batının desteğiyle!

Bunun gibi pek çok örnek varken sadece siyasi saplantılarla eleştirmek sorunlara çözüm üretmiyor. Ülkemizdeki muhalefet partileri de zaten sadece bu yüzden hep muhalefette kalıyorlar. Ortada bir sorun var. Ortada bir sorun olduğunu zaten herkes biliyor. Sorunun kaynağını suçlayıp durmak o sorunu ortadan kaldırmıyor. Soruna çözüm bulacak olanlar lazım bize.

S400 konusu çok defa tartışıldı mesela. Sözde müttefiklerimiz bize istediğimiz kritik sistemleri ya vermiyor, ya da zorluk çıkartıyorlar. Biz de o zaman başımızın çaresine bakıyoruz değil mi? Başkasının ne dediği veya yaptığı umurumuzda olmamalı! Biz kendi yolumuzda ilerlemeye devam etmeliyiz. Dünyada sanki başka seçenek yokmuş gibi, sanki tek seçeneğe muhtaçmışız gibi düşünür ve davranırsak, böyle kabadayı kovboyların tehditlerine boyun eğeriz.

Eğmeyeceğiz. Vazgeçilmez olmadıklarını hissedecekler. Bizimle işbirliği içerisinde olan herkesle yola devam ederiz. Sorun çıkaran şımarık çocuklar kendi başlarına oynasınlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #925 : 17 Aralık 2020, 12:59:36 »
Hocam vallahi yazıyor yazıyor siliyorum...
Suriye olayı başlıbaşına bir hataydı.
ABD ile çıkarlarımız çakıştığı için aramız bozuldu...
Çünkü oyuna getirdiler , istediklerini yapmamız için bizi gazladılar...Bizde tuzağa düştük.
Biz önce bataklığın oluşmasına sebep oluyor veya olmasına yol açanlara yardım ediyoruz sonra bataklık bize zarar verince bu sorun nasıl çözülecek diye yırtınıyoruz. 
Peki bu sorun nasıl çözülecek?
Bilmiyorum. Kim soktuysa o çıkarsın bataklıktan...

Cehape zihniyeti aylarca bağırdı..
 "Suriye bataklığına bulaşma" dinlemedin. AKP'nin demek ki akıllıca bir planı var(!)
Bekleyip görelim. Şapkadan tavşan çıkarsınlar...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #926 : 17 Aralık 2020, 13:11:11 »

İşte esas sorun bu. Herkes şikayet ediyor ama çözüm sunan yok!
Böyle olunca şikayet ettikleri her şey devam ediyor.

Böyle düşünenlerin sızlanmaya hakları yok!

Bekleyenler zafere asla ulaşamazlar.
Sorunlara çözüm bulanlar bu kısır döngüyü kırabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #927 : 17 Aralık 2020, 14:27:07 »
Elimizde ABD ye karsin oynanabilecek bazi enstrumanlar olabilecegini dusunuyorum. Tabii ki ABD bize karsin elinde oynayabilecegi enstruman sayisi bizim elimizdekinden fazla ve daha etkili .Ama bu pasif kalip oturup sadece isi soz soylemekle yetinip belirli bir sure sonrada olayi unutalim anlamina gelmez.

Burada onemli olan elimizdeki sayili enstrumanlara bakip bunlar arasinda salt ABD ye karsin olan ne var ise onlar arasindan biriniveye birkacini secip oynamaliyiz. Oynayacagimiz kart Salt ABD ye karsi hamle olmalidir .Nato veya AB karsiti olmamalidir. Nato her ne kadar da ABD gudumunde olsa ve bizlerin Nato nun guvenilmez bir uyesi oldugumuz havasi yaratilmasinin onune gecmeliyiz.  AB bizimle ile ilgili kararlarini nasil ileriye oteleyip ABD nin arkasina saklanmayi tercih etmislerse  bizler de o zamana kadar mevcut durumumuzu koruyup zamani geldiginde karsi hamle yapmaliyiz.

*Hali ile soracaksiniz ABD ye karsin ne tur hamle uygulayabiliriz.. " Buna karar vermek icin oncelikle ABD nin almis oldugu mueyideleri net olarak bilmek gerek"  Belki bir takim ABD li diplomatlarin ulkemize girislerini yasaklamak ulkemizde bulunan mal varliklarini dondurmak ...,  ulkemizin acacagi devlet ihalerinde ABD li firmalari oncelikten cikartmak. ABD ye yapmakta oldugumuz ve pandemi Covid yardimlarina son vermek " Cok gereksiz bir politika idi  kendi halkim yokluklar icinde kivranirken"   ABD almis oldugu yatirim kararlarini yillik olarak degerlendirip artirip ,azaltip ,kaldirabilir . Bizler de bu cercevede  belirtmis oldugum ornek adimlari daha da gerekirse ileride daha da derinlestirebiliriz. " Su anda yapmamiz gereken en etkili enstrumanlarimizi hemen kizip oynamamak olmalidir"

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #928 : 17 Aralık 2020, 14:38:48 »
Hocam vallahi yazıyor yazıyor siliyorum...
Suriye olayı başlıbaşına bir hataydı.
ABD ile çıkarlarımız çakıştığı için aramız bozuldu...
Çünkü oyuna getirdiler , istediklerini yapmamız için bizi gazladılar...Bizde tuzağa düştük.
Biz önce bataklığın oluşmasına sebep oluyor veya olmasına yol açanlara yardım ediyoruz sonra bataklık bize zarar verince bu sorun nasıl çözülecek diye yırtınıyoruz. 

Cehape zihniyeti aylarca bağırdı..
 "Suriye bataklığına bulaşma" dinlemedin. AKP'nin demek ki akıllıca bir planı var(!)

Ne olur Suriye konusunu hiç yazma daha iyi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #929 : 17 Aralık 2020, 16:54:02 »

İşte esas sorun bu. Herkes şikayet ediyor ama çözüm sunan yok!
Böyle olunca şikayet ettikleri her şey devam ediyor.

Böyle düşünenlerin sızlanmaya hakları yok!

Bekleyenler zafere asla ulaşamazlar.
Sorunlara çözüm bulanlar bu kısır döngüyü kırabilir.

Hocam çözümüm var ama bizimkilerle olmaz benim çözümüm.

Suriye ile barış , İsrail ile barış yani Filistin meselesine karışma, Pkk'yı her yerde vur.(İsrail ile barışırsan zaten ABD ile de barışmış olursun)
Suriye ile barışırsak İsrail kızar demeyin çünkü İsrail istediğini aldı Suriye 50 yıl kendisine artık sorun çıkaramaz hale getirildi...

İç politikada etkili olmak için popülist anlayışla Dünya 5'ten büyük diyerek her kangren olmuş dünya meselesinde mevcut statükoyu değiştirmeye kalkarsan şu andaki gibi tüm dünyayı karşına alır yalnız kalırsın...

Sana dünya lideri diyen halklar da işleri ters gidince seni satıverirler.
Tıpkı Filistin'in bize ; onlara o kadar destek vermemize rağmen utanmadan Suriye'den çıkın demesi gibi...
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2020, 16:55:14 Gönderen: serkan1976 »