Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #850 : 11 Aralık 2020, 18:23:15 »
Son duyumlarıma göre Amerikanın Tokat asma yaprağı sektöründe gözü olduğu yönünde... rockfeller , rotschild , soros ve steau bukres sag bekine dikkat edin derim gelecegi parlak. Yahu bizim millet tirlatti iyice bazıları o kadar ipin ucunu kopardiki F35i kötülemeye başladı. Adamlar oturmuş uğraşmış tarihin görmüş görebileceği en teknolojik uçan bilgisayarını yapmış bizimkiler beğenmiyor. Adama sen kimsin derler ya :D Bunlar kasabın önündeki kedidende beter.  Amerika ile sorunlarımıza bakıyorum şöyle bir bugüne kadar askerimizin kafasına çuval geçirmeden tut , örgütleri desteklemeye herseyde parmağı var. Bugunki soruna bakıyorum. 2011 yılına kadar el ele kol kola Turkiyede at koşturan bir cemaat'in kendi arasındaki mücadeleden dolayı faturanın Turkiyeye kesilmesi olarak görüyorum.  Amerika bugüne kadar harikaydida feto başını vermeyincemı kötü oldu ? Askerimin kafasına çuval geçirildiğinde nota verin denildiğinde müzik notası mı diyenler bugün amerikan düşmanlığı yapıyor bana hiç.samimi gelmiyor. Şeriatçı olsun , solcu olsun Turkiyeden kaçan herkes soluğu amerikada alıyorsa demekki bayaga asiksiniz bu ülkeye... aman dingonun ahırı gibi ülke olduk.

Ne alakasi  var bunun? Bit icin yorgan mi yakilacak? Basimiza cuval gectigi icin tüm iliskileri keselim, önümüze cikani keselim asalim......

Madem dingonun ahiri olduk " The United States are waiting for you".

Iyi yolculuklar.
Insanlara ekşimiş yoğurt suyu tadı vermekten vazgeçmelisin
Senin gibi yurtdışında yaşayıp Turkiyeyi alice harikalar diyarı sanan insanlara birşey söylemiyorum
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2020, 18:27:14 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #851 : 11 Aralık 2020, 21:51:35 »
ABD Senatosu, S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım içeren tasarıyı onayladı..

https://www.haberler.com/abd-senatosu-740-milyar-dolarlik-savunma-butcesini-13795129-haberi/

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #852 : 11 Aralık 2020, 22:26:08 »
Son duyumlarıma göre Amerikanın Tokat asma yaprağı sektöründe gözü olduğu yönünde... rockfeller , rotschild , soros ve steau bukres sag bekine dikkat edin derim gelecegi parlak. Yahu bizim millet tirlatti iyice bazıları o kadar ipin ucunu kopardiki F35i kötülemeye başladı. Adamlar oturmuş uğraşmış tarihin görmüş görebileceği en teknolojik uçan bilgisayarını yapmış bizimkiler beğenmiyor. Adama sen kimsin derler ya :D Bunlar kasabın önündeki kedidende beter.  Amerika ile sorunlarımıza bakıyorum şöyle bir bugüne kadar askerimizin kafasına çuval geçirmeden tut , örgütleri desteklemeye herseyde parmağı var. Bugunki soruna bakıyorum. 2011 yılına kadar el ele kol kola Turkiyede at koşturan bir cemaat'in kendi arasındaki mücadeleden dolayı faturanın Turkiyeye kesilmesi olarak görüyorum.  Amerika bugüne kadar harikaydida feto başını vermeyincemı kötü oldu ? Askerimin kafasına çuval geçirildiğinde nota verin denildiğinde müzik notası mı diyenler bugün amerikan düşmanlığı yapıyor bana hiç.samimi gelmiyor. Şeriatçı olsun , solcu olsun Turkiyeden kaçan herkes soluğu amerikada alıyorsa demekki bayaga asiksiniz bu ülkeye... aman dingonun ahırı gibi ülke olduk.

Ne alakasi  var bunun? Bit icin yorgan mi yakilacak? Basimiza cuval gectigi icin tüm iliskileri keselim, önümüze cikani keselim asalim......

Iyi yolculuklar.
Insanlara ekşimiş yoğurt suyu tadı vermekten vazgeçmelisin
Senin gibi yurtdışında yaşayıp Turkiyeyi alice harikalar diyarı sanan insanlara birşey söylemiyorum

Şu korona belasını bir atlatalım seneye benim havamı gör. iPad ’ dan tut C serisine kadar kimse  forsumdan geçemeyecek.

Az mı çalıştık bunun için?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #853 : 13 Aralık 2020, 12:28:39 »

Iyi yolculuklar.

İyi de mesela İsrail, Suriye ve Mısır konusunda pire için yorgan yakmadık mı?

Ülkemizdeki siyasi görüş anlayışı fanatizm seviyesinde olduğu için böyle çelişkili yorumlar, benim gibi mevcut siyasi yapının ülkenin genelinin hayrına uygun olmadığını düşünenler için komik söylemler oluyor.

Genel olarak tartışmalara baktığımda herkes haklı. Herkesin haklı olduğu yerde kimse haklı değildir!
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2020, 17:00:25 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #854 : 13 Aralık 2020, 13:50:24 »
Hocam bu ülkede cahil,eğitimsiz olanların kurdukları şirket,dükkân,oto kiralama,emlakçı vb bürolarına bakın.
%90'nında arkada Osmanlı tuğrası vardır...

Biz Ermenilerin vb. grupların yayınladıkları harita ve yayınları eleştiriyoruz ama bıraksanız biz de dünyaya hakim olmak istiyoruz...

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • Ne Mutlu Türküm Diyene...
« Yanıtla #855 : 13 Aralık 2020, 14:26:59 »

İyi de mesela İsrail, Suriye ve Mısır konusunda pire için yorgan yakmadık mı?

Aslında bu ülkelerle ilişkilerin bozulmasının temel sebebi bizim bölgedeki nüfuzumuzu artırmak için dini kullanmamız oldu. Biz dini kullanınca bazı tavırları göstermeye mecbur kaldık.  Buna bir de ölçüsüz, fevri tepkiler eklenince ortaya şimdiki durum çıktı.

Halbuki ortadoğu ülkeleri ile ilişkiler kurulurken din kardeşliği argümanı yerine ticaret kardeşliğine ağırlık verseydik, karşılıklı çıkar ilişkileriyle kazan - kazan durumunu oturtabilseydik bölgede şu an çok daha iyi ilişkilere sahip olurduk.

Tabii yine şu an yaşadığımız sorunların bir kısmını yaşayacaktık. Çünkü siz bir pazara sonradan girerseniz, o pazara hakim olan ağa babaları sizin canınızı sıkacaktır. Ancak yaşayacağımız sorunlar yine de daha mücadele edilebilir düzeyde olacaktı.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #856 : 13 Aralık 2020, 23:35:07 »
ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırımların önünü açan ve 740 milyar dolarlık savunma bütçesini içeren tasarıyı veto edeceğini açıkladı. Trump, 'Yeni savunma bütçemizin en büyük kazananı Çin! Veto edeceğim' dedi.

Tasarı hem Senato'dan hem de Temsilciler Meclisi'nden üçte iki çoğunlukla geçtiği için Başkan'ın vetosu geçersiz sayılabilecek.

https://www.haberler.com/trump-turkiye-ye-yaptirimlari-da-iceren-yeni-13798356-haberi/
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2020, 23:38:58 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ABD'den Türkiye'ye yaptırım kararı
« Yanıtla #857 : 14 Aralık 2020, 21:38:10 »
ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'in yaptırım listesine eklendiği bilgisi paylaşıldı.

"10 MİLYON DOLARI AŞAN KREDİ BORÇ VERİLMESİ KISITLANDI"

ABD Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili açıklama yapan üst düzey bir yetkili, SSB'ye yönelik yaptırımların, "ABD'nin ürün ve teknolojileri için ihracat lisansı ve yetkilerinin verilmesinin yasaklandığını" kaydetti.

Yetkili, herhangi bir uluslararası finansal kuruluşun SSB'ye 10 milyon doları aşan kredi ve borç vermesinin kısıtlandığını ve SSB yetkililerinin ABD'ye girişinin de yasaklandığını ifade etti.

POMPEO: "TÜRKİYE'Yİ BİR AN ÖNCE ABD İLE KOORDİNASYON İÇİNDE S-400 SORUNUNU ÇÖZMEYE DAVET EDİYORUM"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türkiye'yi bir an önce ABD ile koordinasyon içinde S-400 sorununu çözmeye davet ediyorum. Türkiye değerli bir müttefikimiz ve ABD'nin önemli bir bölgesel güvenlik ortağıdır. Bir an önce Türkiye'nin S-400'e sahip olması engelini ortadan kaldırarak verimli savunma sektörü iş birliğimizi sürdürmeyi umuyoruz." açıklamasında bulundu.

Pompeo, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye karşı alınan yaptırım kararına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) CAATSA kapsamında yaptırım kararı alındığına işaret eden Pompeo, "Yaptırımlar, SSB'ye tüm ABD ihracat lisansı ve yetkisinin yasaklanmasını, SSB Başkanı ve diğer SSB çalışanlarının mal varlıklarına el konulmasını ve vize kısıtlamasına dahil edilmesini kapsıyor." ifadesini kullandı.

Pompeo, "ABD, birçok vesile ile Türkiye'ye S-400 alımının ABD ordusunun teknolojisini ve personelini tehlikeye atacağı, Rusya'nın savunma sektörüne ek fon sağlayacağı ve Rusya'nın Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sanayine erişim sağlayacağı konularında uyarıda bulunmuştur. Ancak buna rağmen Türkiye, alternatifleri bulunmasına rağmen S-400 satın alma ve test etme konusunda kararlı davranmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bu adımının, F-35 programından çıkarılması ile sonuçlandığına işaret eden Pompeo, CAATSA yaptırımlarını uygulama konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Pompeo açıklamasında, şunları kaydetti:

"Türkiye'yi bir an önce ABD ile koordinasyon içeresinde S-400 sorununu çözmeye davet ediyorum. Türkiye değerli bir müttefikimiz ve ABD'nin önemli bir bölgesel güvenlik ortağıdır. Bir an önce Türkiye'nin S-400'e sahip olması engelini ortadan kaldırarak verimli savunma sektörü iş birliğimizi sürdürmeyi umuyoruz."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ÇOK SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin bu kararına çok sert tepki geldi. Dışişleri açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.

Türkiye’yi zamanında S-400 sistemlerini tedarik etmeye sevk eden koşullar herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Nitekim bizzat Başkan Trump da bir çok vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim etmiştir.

Öte yandan, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddiaları da teknik dayanaktan yoksundur. Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi önyargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir.

Bu itibarla, ABD’nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.

Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.

Bu anlayışla, ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3045064-abdden-turkiyeye-yaptirim-karari/?detay=2

Yunan bayram etmeye başlamıştır belkide milli gün ilan ederler bugünü bellimi olur....
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2020, 21:55:06 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #858 : 14 Aralık 2020, 21:58:09 »
Eyyyyyyyyy Amerika..... Sen kendini ne zannediyorsun....

ihracaat lisansları iptal...
Aldık mı başımıza belayı😎😎😎
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2020, 22:06:29 Gönderen: serkan1976 »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #859 : 14 Aralık 2020, 23:35:58 »
Eyyyyyyyyy Amerika..... Sen kendini ne zannediyorsun....

Dostum Bideni aradım. Telefonu dostum Trump açtı. Henüz bosaltmamis beyaz sarayı... Dostum Trump ile caatsa konusunu konuştuk. Melania ve Ivankada bu konuda bizi haklı bulduklarını söylediler.Dostum Trump evi boşaltıp anahtarı dostum Bidene verirken konudan bahsedeceğini söyledi. Dostum Trumpin bu konuya ne kadar ehemmiyet verdiğimizi dostum Bidene anlatması Turkiyenin diplomatik alanda geldiği yeri gösterir..   
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2020, 23:37:06 Gönderen: Tong Yabgu »