Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #160 : 30 Ağustos 2018, 01:43:53 »
Türkiyedeki Amerikan personeli sayısı = Amerikadaki Türk personel sayısına eşitlensin, ilave olarak Amerikan türkiyedeki elçiliği de Türkiye'nin amerika elçiliği ile aynı m2 olarak yeniden düzenlensin.

Karşılıklılık!

Sonra ne olacak peki! Nedir bu çocuk oyunu gibi tavırlar? Dış siyasetin ciddiyeti bu mudur? Radyodan imalı şarkılar da yollayım Trump'a. Belki anlar da hatasından geri döner.  :)

Şaka bir yana ciddi tepkiler vermek gerekir. Ki gözlemleyebildiğim kadarıyla şu ana kadar oldukça başarılıyız. Forumda bir kaç ay önce demiştim, belki hatırlayanlarınız olur; ABD böyle davranmaya devam ederse, tek seçeneğin kendisi olmadığını hissettirmek lazım! Ben olsam Rusya ile temasa geçerim, işbirliği içerisine gireceğimizi ortaya koyar, hiç bir şey yapamazsak öyle bir hava yaratırım. Dediklerimi harfiyen yapıyorlar.

Bundan sonraki aşamada, şaka gibi ama ABD bu kafayla devam ederse NATO'dan çıkartılabilir, hatta yerine Rusya getirilebilir! Çünkü ABD'nin baskısı sadece bize değil, Avrupa'ya, Rusya'ya Güney Amerika'ya, Asya'ya vs... Bu ülkelerin hiç biri diğerine zorla bir şeyler dayatmıyor. Ama ABD hepsine dayatıyor. Ve bu ABD'yi yalnızlaştırıyor. Avrupa ülkeleri artık seslerini yükseltmeye başladılar. ABD'siz bir ortak savunmadan bahsediyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 30 Ağustos 2018, 02:42:52 »
"Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz" çok güzel bir yanıttı.
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #162 : 30 Ağustos 2018, 11:08:51 »
"Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz" çok güzel bir yanıttı.

+1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #163 : 07 Eylül 2018, 08:28:28 »
‘ABD savunma alanında Yunanistan’a yakınlaşıyor’

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, salı günü Atina’ya gelerek Yunan mevkidaşı Evangelos Apostolakis ile iki ülke arasında savunma işbirliğinin geliştirilmesi olanaklarını masaya yatırdı
Yunan medyasında yer alan haberlere göre, Dunford-Apostolakis görüşmesinde ABD’nin Yunanistan’daki askeri varlığını arttırması ve iki ülke silahlı kuvvetleri arasında daha fazla sayıda ortak tatbikat gerçekleştirilmesi konuşuldu. Türkiye ile ilişkilerinde gerilim yaşayan ABD’nin, bölgedeki askeri varlığını arttırabilmek için Yunanistan’a yakınlaştığı yorumları yapıldı. Aynı haberlerde, Yunanistan’ın ABD’ye yeni askeri üs tahsis etmeyi önerdiği, Dunford’ın da bu teklifi değerlendireceğini söylediği öne sürüldü.

Dunford, “Coğrafyaya, Libya ile Suriye’de devam eden mevcut operasyonlara ve Doğu Akdeniz’de yapılabilecek olası operasyonlara bakarsanız, Yunanistan’daki fırsatların oldukça önemli olduğunu görürsünüz” diye konuştu.

‘İNCİRLİK’E ALTERNATİF’ İDDİASI

ABD’nin, Girit adasındaki Suda deniz üssü ile Larisa şehrindeki hava üssünü kullanma yetkisi bulunuyor. Yunan basınında, Suda üssünün genişletilerek, İncirlik üssüne alternatif olabileceği de iddia edildi. Yunan Real News gazetesi, ABD’nin Kıbrıs Rum Kesimi’nde de üs kurma imkanlarını araştırdığını yazdı. Dunford-Apostolakis görüşmesinde, karşılıklı eğitim programlarının yanı sıra, bilgi alışverişinin de arttırılması kararlaştırıldı. Görüşmede ayrıca, Yunan Genelkurmay Başkanı’nın, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki tutumundan (ihlal iddiaları) şikâyet ettiği öğrenildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-savunma-alaninda-yunanistana-yakinlasiyor-40948888

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #164 : 07 Eylül 2018, 09:16:00 »
Yunanistan'a üs açar açmaz o ayrı mesele
taktik ve teknik olarak Girit Suriye sahillene 912 km ırak sınırına 1312 km
incirlik Suriye sınırına 109 km ırağa 500 km

a10 menzil 3500 km
f16 menzil 3900 km
f15 menzil 5550 km

bu değerler cft hariç değerler ve havada ikmalsiz
yanisi 10-15 dakika ila 30 dakika içinde scramble kalkıp müdahale edebileceğin mesafelere müdahale süren 2-3 kat artıyor
o yüzden incirlik ABD için önemli değil söylemleri bir karşı propaganda onu geçin adb nin şu an Ortadoğu'da bu üsten kıymetli bir üssü yok nokta

ha incirlik kapatılsın mı kapatılsın ülkemde yabancı bir askeri varlık istemiyorum kalben
ama mantıklı düşünürsek yaptığın bir işin sana karını zararını hesaplamak lazım o ayrı

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #165 : 07 Eylül 2018, 11:29:12 »
Yunanistan'a üs açar açmaz o ayrı mesele
taktik ve teknik olarak Girit Suriye sahillene 912 km ırak sınırına 1312 km
incirlik Suriye sınırına 109 km ırağa 500 km

a10 menzil 3500 km
f16 menzil 3900 km
f15 menzil 5550 km

bu değerler cft hariç değerler ve havada ikmalsiz
yanisi 10-15 dakika ila 30 dakika içinde scramble kalkıp müdahale edebileceğin mesafelere müdahale süren 2-3 kat artıyor
o yüzden incirlik ABD için önemli değil söylemleri bir karşı propaganda onu geçin adb nin şu an Ortadoğu'da bu üsten kıymetli bir üssü yok nokta

ha incirlik kapatılsın mı kapatılsın ülkemde yabancı bir askeri varlık istemiyorum kalben
ama mantıklı düşünürsek yaptığın bir işin sana karını zararını hesaplamak lazım o ayrı

+1
Suriye ve Libya için düşünülecek olursa Yunanistan'daki üslerin pek verimli olabileceğini sanmıyorum.
Ancak hedef sadece Suriye ve Libya ile mi sınırlı gerçekten? ABD eski Varşova Paktı ülkelerine de yerleşiyor. Rusya ve Türkiye hedefte olabilir mi?

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #166 : 07 Eylül 2018, 11:33:41 »
zaten girtteki üs ancak o değdin durumda mantıklı ancak sky.. o zaman film bambaşka olur ki o da bambaşka bir stratejik değerlendirme konusu ilgililerine ..D

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 07 Eylül 2018, 13:33:00 »
Yunanistan a gelene kadar Kıbrıs da İngiliz üsleri zaten var istedikleri gibi kullanabildikleri. Türkiye deki üssün faydası Türk hava sahasının kullanılmasıdır. Girit den havalanan uçak Irak a nasıl gidecek mesela.
beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #168 : 07 Eylül 2018, 13:48:45 »
@ bostancıbaşı

Objektif yorumunuz gayet yerinde. Artıları ve eksikleri güzel analiz edilmiş.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #169 : 07 Eylül 2018, 13:56:58 »
@ bostancıbaşı

Objektif yorumunuz gayet yerinde. Artıları ve eksikleri güzel analiz edilmiş.

Teşekkür ederim..